neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
ARM notebooky a tablety s Windows má pripravovať veľa výrobcov

Značky: ARMWindows 10notebookytablety

DSL.sk, 16.12.2016


Veľa značkových výrobcov už v súčasnosti vyvíja a testuje notebooky a tablety postavené na ARM procesoroch od Qualcommu a určené pre používanie Windows.

Tvrdia to taiwanské noviny Digitimes na základe informácií zdrojov z prostredia dodávateľov pre týchto výrobcov.

ARM procesory použiteľné minimálne na nenáročné PC sú k dispozícii už dlhšiu dobu. Keďže pre platformu ARM doteraz nebol k dispozícii plnohodnotný Windows, s výnimkou okliešteného Windows RT, výrobcovia ale takéto zariadenia minimálne na západných trhoch prakticky neponúkali.

Jednoduchšie multimediálno-internetové tablety typicky bez klávesnice s ARM sú samozrejme k dispozícii s Androidom respektíve iOS, tablety s Windows typicky s odnímateľnou klávesnicou sú ale pochopiteľne postavené na Intel procesoroch.

Minulý týždeň ale Microsoft oznámil edíciu plnohodnotného desktopového operačného systému Windows pre 64-bitovú ARM platformu a konkrétne Qualcomm procesory. Na tejto verzii bude vďaka emulácii na rozdiel od Windows RT možné spúšťať aj natívne x86 aplikácie napísané pre klasické rozhranie Windows, technické detaily zatiaľ spoločnosť nezverejnila.

Po uvedení najmä úsporných procesorov Intelu už nemajú ARM procesory taký výrazný náskok v spotrebe a pomere výkonu a spotreby ako pred niekoľkými rokmi, podľa Digitimes ale výrobcovia očakávajú a oceňujú na Qualcomm platforme lepšiu výdrž na batérie a tá je jedným z hlavných dôvodov ich záujmu. Druhým je nižšia cena riešení postavených na Qualcomm platforme.


Prezentácia Windows 10 na ARM procesore Qualcomm Snapdragon 820 (video: Microsoft)



Podľa novín zatiaľ je ťažké predpokladať ako silný dopyt bude po takýchto zariadeniach, podľa väčšiny výrobcov má trhu PC ale pomôcť možnosť širšieho výberu a takéto produkty sa im umožnia odlíšiť.

Uvedenie Windows 10 pre ARM môže byť samozrejme dobrou správou aj pre používateľov Linuxu, keď množstvo distribúcií je v súčasnosti už bežne dostupných pre ARM platformu, doteraz ale chýbali použiteľné PC. To samozrejme ale za predpokladu, že Microsoft sa nebude snažiť zabrániť na týchto PC používať Linux.

ARM notebooky a tablety by mali prísť podľa novín na trh v druhej polovici roku 2017.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

Som zvedavy, ci ARM procaky, chipsety a dosky nebudu "kvicat" ako to robia Intelacke v poslednych troch generaciach. Coil whine u vsetkych high end notebookov, Dell, Asus, Acer, mozete si vybrat. Dell sa dokonca dusoval ze to v buducej generaci odstrani a recenize noveho XPS 13 s Kaby lake hovodia, ze prd odstranili. Neviem, ci je to vyrobna vada, alebo sa to proste inac neda urobit, kazdopadne to nevyriesili. Neviem teda o nikom, kto by mal Skylake a nekvicalo mu to, mozno tak niekto kto uz nema dostatocny rozsah sluchu to nepocuje.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Mas na mysli aktivne chladenie, alebo piskanie niektorej z cievok frekvencneho menica, alebo pomocneho oscilatora?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Neviem, v elektrike sa moc nevyznam, jedine co viem povedat na 100% je ten zvuk vychadza priamo z procesora. Ma to nieco do cinenia s integrovanou grafikou udajne, cital som par diskusii, kde ludia co maju dell XPS 13 novsi aj starsi hovorili ze zvuk prestane ked vo Windows Device Manageri vypnu ovladac integrovanej grafiky. Samozrejme to nie je riesenie, ale ukaze to co je asi na vine.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hej, viem čo myslíš a pri inak skoro pasivnom a bezhlučnom behu notebooku je to piskanie fakt otravné.
Preto som rád, že náhodne keď som kupoval nový notebook pred asi 3 rokmi, je tento úplne tichý ako mobil. (Lenovo X1 Carbon 2.gen s i7) Pred ním som mal prvú generáciu Carbonu a tiež pískala. Odvtedy kvôli hrozbe pískania som zatiaľ nový nekupoval a čakám kedy to vyriešia. Dovtedy musí tento vydržať, hoc dotykový panel nad klávesnicou je totálna somarina a lezie mi na nervy od prvého dňa doteraz...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ja mam momentalne ASUS UX305CA a ten nema vetrak, tak to piskanie pocut, bez ohladu na zataz (aj ked sa ten piskot meni podla zataze) alebo OS (Windows 7, 10 aj Ubuntu alebo Mint). Je zaujimave, ze Macbooky to nerobia, aspon ja som sa zatial so ziadnym takym u Macov nestretol. Neviem ci to lepsie tienia alebo co, lebo procesor aj cipset respektive doska by mali byt rovnake ako u Asusu napriklad. Akurat dnes som bol kuknut novy Macbook Pro a celkom sa mi pozdava aj kad Mac moc nemusim, a tiez mi vadi leska obrazovka a to ze uplne zrusili USB porty, cloveku treba adapter na vsetko. Ale mal som na nom prilepene ucho a nepiska ani pri zatazi...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nove nekupovat, starsie maju hodne lepsiu vydrz ... nech si tu prvu generaciu vyzeru early adopters a o rok sa na to treba pozriet znova
Odpovedať Hodnotiť:
 

Another inspiring and joyous post. I love the birthday cake which your wife made. Your son is very good to complete that LEGO model so quickly. A very bright 7-yr-aeold indeed. The memories which you and your precious family create together will stay with your son for ever. He must be such a happy little boy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A tvoja zena nekvici ked dobre prirazas? Kvicanie je proste zaruka kvality. Racsej kvicat ako predstierat.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Coangntulatiors! What great news! As you've read from all the bloggers who've had 2nd babies lately, the actual baby is so much easier than the first time around. 2nd pregnancies though, when you're already chasing around a kid, whoo! Glad to hear you're doing well, and so happy for you!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nekvicalo?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Jak sviňe keď ich káľajú. Alebo jak keď politika odstavia od koryta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvicanie je rozne Skylake/Kaby Lake vydava skor pazvuky 2 druhy jeden spojeny s grafikou (vydavaja ho CPU resp. nieco na tej doske kde je CPU/iGPU/chipset, je to skor pistanie pocut aj pri rolovani stranky) a druhy spojeny s sata radicmi (skylake/kaby ma uplne odpojene napajanie ked sa nepouzivaju casto aj len na jednotky ms, ten zvuk udajne vydavaju keramicke kondenzatory napajkovane oproti CPU uprostred patice) tento zvuk kopiruje aktivitu HDD/SSD (ale nie NVMe na PCI-e len sata) a da sa mu zamedzit ked zakazete prechod do jedneho s vyssich c-state.

Kazdy notebook so Skylake co som mal vydaval menovane dva zvuky, teda okrem tych co este vydavali dalsie zvuky ako piskanie(cievky/regulatory na pcb) alebo SSD/HDD ci vetracik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, ale sranda, ze Macbook to nerobi, aspon ja som sa teda s tym zatial nestretol. V com moze byt rozdiel? Myslis, ze to vedia dako lepsie odtienit? Komponenty by mali byt rovnake, ci nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Microsoft sa ani nemusi nejako extra snazit zabranovat Linuxu na tychto platformach bezat.. ARM platforma nie je IBM PC compatible == nema ziadne standardizovane procesy spustania OS stylu BIOS, UEFI, tj. nie je univerzalny proces, ako linux na ARM system dostat, na kazdej platforme moze start OS vyzerat inak, az do extremov stylu Raspberry Pi, kde bootloader bezi na grafickom cipe

Linux samotny (kernel) sice ARM platformu podporuje.., no je dost velka sanca, ze cinsky ARM vyrobcovia budu pouzivat nestandardny HW a/alebo budu chybat pouzitelne drivre, napr. pre videocip (vid. bananaPI a podobne dosky, kde tusim este stale nie je linux driver, ktory by dokazal HW akcelerovat 1080p video (pricom na povodnom Androide 1080p fici bez problemov))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie je driver ako driver.
http://geekt illithertz.com/
wordpress/index.php/2016/10/07
/raspberry-pi-closed-
source-vs-open-source-gpu-driver/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

posielam ta dopice.sk
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ppl like you get all the braisn. I just get to say thanks for he answer.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie intelacke procesory kvicia z jednoducheho dovodu. Su moc rychle maju z tej rychlosti zachvaty euforie a potrebuju si ich takymto sposobom vyventilovat amd ani arm nekvicia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebuďte taký rozcicaný. Každý by chcel čo najväčší výkon v čo najmenšom prevedení a bez aktívneho chladenia ,tak to trochu piští, no bože. dnes piští všetko čo má elektronický zdroj (bez klasického trafa ,tie zase rezonovali) každá jedna nabíjačka k fonu k notebooku, tv , bez rozdielu či značka alebo čína možno niečo viac niečo menej, ale všetko. Stačí sa len započúvať. Vždy lepšie ako výhrevné teleso AMD. Pred 20. mi rokmi som dostal prvé PC s AMD CPU a od tej doby som mal v zime vypnutý radiátor ,stačilo si 3 hodiny denne zahrať nejakú hru :) ed sa to roku a pol upiekol, kúpil som Intel a čuduj sa svete, musel som v zime opäť zapnúť radiátor. A kedže som sa pred nedávnom nútene dostal k NB s AMD zistujem, že sa nič nezmenilo :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ahojte, OT:

vie niekto, kde moze byt problem - pri screen mirroringu (Win10, ASUS K555) na LG (60UH6572), pricom je jedno, co sa jedna o duplikovanie, alebo "iba druha obrazovka" notas uplne zamrzne, da sa iba hard reset. Pri nabehnuti uz mirroring funguje bez problemov. Na dalsi krat, zas zamrzne, potom hard-reset a ide. Atd atd...Kde moze byt prob? GPU je GeFroce840M, pri prepojeni cez HDMI ide 4K...Vdaka
Odpovedať Hodnotiť:
 

:} asus a lg. este si ktomu kup daco acer a dlink. Ale nie, vazne, skus updatovat ovladace a nabuduce nekupuj vyssie menovane znacky.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár