HGST, divízia jedného z dvoch dominujúcich výrobcov klasických pevných diskov Western Digital, tento týždeň bližšie predstavila 3.5" pevný disk s kapacitou až 12 TB a zároveň avizovala 14 TB model.
12 TB model nesie označenie HGST Ultrastar He12, 14 TB bude niesť pravdepodobne označenie Ultrastar He14.
Oba modely sú plnené héliom, pričom sú postavené na štvrtej generácii technológie héliových diskov HGST. To vďaka iba sedminovej hustote a lepšej vodivosti tepla oproti vzduchu vďaka menšiemu odporu a ďalším fyzikálnym vlastnostiam umožňuje použiť tenšie magnetické platne, umiestniť ich bližšie k sebe, mať nižšiu spotrebu a potenciálne hustejšie stopy.
12 TB model používa štandardnú technológiu záznamu PMR, Perpendicular Magnetic Recording, má až osem platní, 7200 RPM, reálne prenosové rýchlosti 255 MB/s, rozhranie buď SATA 6.0 Gbps alebo SAS 12.0 Gbps a spotrebu v režime nečinnosti podľa rozhrania 5.3 W u SATA a 6.1 W u SAS.
Disk je určený predovšetkým na náročné enterprise nasadenia napríklad na ukladanie dát v cloude, je vhodný na nepretržité používanie a výrobca na disk dáta 5-ročnú záruku.
HGST Ultrastar He12, kliknite pre zväčšenie (foto: HGST)
Vyššia kapacita 14 TB modelu bude dosiahnutá prechodom na technológiu záznamu SMR, Shingled Magnetic Recording. SMR využíva prekrývajúce sa stopy záznamu, pri potrebe zapisovať dáta s náhodným prístupom sa tak následne musí opätovne prepísať viacero nasledujúcich celých stôp. V závislosti na použitej konfigurácii SMR tak disky nemusia byť vhodné na bežné použitie, keď častý náhodný zápis môže byť u nich veľmi pomalý.
Reálne dostupné pevné disky majú v súčasnosti kapacitu maximálne 10 TB. 12 TB model avizoval v lete aj výrobca Seagate, zatiaľ ho reálne ale neponúka.
12 TB model HGST Ultrastar He12 aj 14 TB model podľa dostupných informácií v súčasnosti výrobca už dodáva zákazníkom na testy. 12 TB model sa začne predávať v prvom polroku budúceho roka, 14 TB model v polovici budúceho roka. Ceny spoločnosť nezverejnila.
Neviem ako vy ale ja osobne by som nemal dobry pocit keby mal moj disk 9 platni a 18 hlaviciek. Ta pravdepodobnost zlyhania sa mi vidi dost vysoka nech to ma akukolvek zaruku.
Inak je to samozrejme disk pouzitelny maximalne tak na archivaciu.
Pri RAID6, alebo RAID60 by ti nevadila dlzka rebuild, lebo aj pripadne zlyhanie dalsieho by ta neohrozila. Pri RAID1 s 2ma HDD by som mal vacsie obavy (RAID1 s viacero diskami je uz kapacitna uchylnost;)) Pri RAID5 a 3ma takymito diskami by som tiez kludne nespaval.
Re: Klasický HDD
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
9.12.2016 22:44
si nejaky pomyleny - s vacsim poctom diskov stupa pravdepodobnost udalosti "pokazi sa aspon jeden z nich"
pri RAIDe1 to kompenzuje uplne iny faktor: totalna kopia dat, takze z n diskov v RAID1 ich moze odist az n-1, co je total zicher, ale total samovrazda vzhladom na kapacity
pri RAIDe5 moze odist iba lubovolny JEDEN JEDINY a pri RAIDe6 lubovolne DVA a tu ma zmysel pocitat pravdepodobnost udalosti "pokazi sa aspon jeden z nich" ako doplnkovu k pravdepodobnosti "nepokazi sa ani jeden z nich, t.j. nula", v konecnm dosledku je tak RAID5 s minimom troma diskami ovela bezpecnejsi jak RAID5 napr. s 8-10 diskami, pretoze zicher je furt ten isty: pokazit sa moze maximalne jeden jediny disk, lenze pri RAID5 poli s 10 diskami je pravdepodobnost udalsoti "pokazi sa aspon jeden z nich" ako dolpnkovej pravdepodobnosti k "neopkazi sa ani jeden" ovela VACSIA ako pri RAID5 poli iba s 3 diskami
Na doma raid urcite nikto nechce, len to este neviete. Pouzite zfs, alebo btrfs. Raid pri probleme NEdetekovanom diskom, nevie, ktore data su spravne (z ktoreho disku). Hrozi rozsynchronizovanie pri vypadku napriklad sata kablu a podobne. DOma nechcete dostupnost, ale "zalohu". To poskytne btrfs, alebo kludne i ntfs. Raz fotky na jednom disku a raz za hodku spokirovat na druhy rozdiel. Nie raid. Zamyslite sa, ako budete svokre ukazovat fotky, ked sa prave zoswype raid.... PS: A dufam, ze kazdy ma jednu kopiu dat i mimo svojeho naska. Bud u svokri v skrini na DVDckach, alebo na firemnom serveri na ktory to tlaci cez iscsi, nad ktorym je cryptofs a v nom btrfs a cez receive to pekne chrusta rozdiely kazdu hodinu...
Re: Klasický HDD
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
9.12.2016 22:33
------------------- ------------------- -------------------
Netusis co meles, SMR disky su ABSOLUTNE NEVHODNE do RAIDu. Nie len preto ze na to vobec nemaju optimalizovany firmware (to nema aj plno inych diskov, ktore nemaju na sebe napis NAS, Enterprise ... atd) a napr. uplne v nevhodnych casoch vzhladom na RAID sa mozu davat do usporneho rezimu atd, ale hlavne kvoli tomu, ze take disky maju SMR zony a taka SMR zona moze mat 128 alebo 256 MiB a SMR disky su z principu ulozenia svojich dat ABSOLUITNE NEVHODNE na nahodny zapis, asi ako opticke media su z principu ulozenia dat absolutne nevhodne na nosenie vo vreci s klincami. Taky disk sa po istej davne nahodnych zapisov totalne odporuci a napr. 10-20 hodin si bude upratovat SMR zony a je totalne odrovnany len preto, ze bol 5 minut pod tutus-brutus nahodnymi zapismi.
Re: Klasický HDD
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
9.12.2016 22:33
Pre RAID pole moze byt problem ked disk neresponduje 30 sekund (to je ta optimalizacia firmweru), pole disk vyradi a cele je to v prdeli (prinajlepsom zacne rebuild pri paritnym poliach 5 a 6 alebo copy pri RAID1) a nieze disk je odpisany na 10-20 hodin kvoli par GB nahodnych zapisov. Navyse write penalty RAID5 je 4 a RAIDu6 az 6, co teda SMR disku absolutne nesvedci.
Je smrtelny hriech neprecitat rezenciu Seagate Archive 8 TB na diit.cz.
------------------- ------------------- -------------------
Re: Klasický HDD
Od reg.: roob_
|
Pridané:
12.12.2016 10:59
:D:D:D:D sa mi paci ako si to do zatvorky napisal slovom. A inak bezna vec, velakrat ked napisem ze "voda je mokra" tak mam - a to hlavne pri lunexovych a jablcnych temach.
nie, lebo, kuratenko pomylene, dsl.sk ti viac ako -10.0 neda.
ps: ak ti este furt nedoplo preco: tak preto, lebo sa spravas ako nadrapeny kokot, co niektore povahy nemusia.
noze si bez nastudovat na vikipediu osobnostne typy.
ps2: to, co si napisal vyssie je kokotina. uz len kvoli tomu, ze nepoznas rozdiel medzi sw a hw raid; a medzi consumer-hw a pro-hw raidom.
Preco by musela vyzadovat okolite prostredie z He (nemyslim Humenne)?
Rozoberu disk a budu ho specialnou hlavou a velmi pomaly citat, mozno to pojde aj bez takto specifickej ochrannej atmosfery.
Ale ako na prekryvajuce sa stopy, to by ma ozaj zaujimalo, ci to je mozne a ak ano, kolkonasobne to zvysi cenu zachrany dat v speci fy. na obnovu dat.
Re: o tazka
Od: Hroch_asdf
|
Pridané:
9.12.2016 12:13
Nerozumiem :).
Ak musia rozobrat disk, dat specialne citacie zariadenie, aby vedeli obnovit data, tak to citacie zariadenie musi vediet spolahlivo citat dipoly na magne. vrstve disku.
Nemyslim tym zalohu typu DD a dufat, ze disk pocas streamovania bitoveho toku neskape :). Tu ide uz o "skapate" disky.
Re: o tazka
Od: syntaxterrorAB
|
Pridané:
9.12.2016 12:31
Naco rozoberat disk? Ak ide o dolezite data, zaloha je minimalne v NSA, Cine a Rusku, tak je jednoduchsie stiahnut. A cez torrenty je dokonca mozne online zalohovat aj samotny proces obnovovania.
Ono je smutne, ze v tejto dobe sa zle veci oznacuju krajsie znejucimi nazvami. Tak napr. tieto disky, od ktorych su lepsie aj zalohovacie pasky, sa nazyvaju "na archivaciu", a pritom je to totalny odpad.