Sonda Trace Gas Orbiter, TGO, európskej vesmírnej agentúry ESA, ktorá bola v októbri umiestnená na obežnú dráhu Marsu, vyhotovila a zaslala prvé snímky povrchu červenej planéty.
TGO je súčasťou spoločnej misie ESA a ruského Roscosmosu ExoMars. Zároveň so sondou letel k Marsu aj pristávací modul Schiaparelli, ktorého pristávanie ale skončilo veľkým neúspechom a modul padol voľným pádom z výšky 3.7 kilometrov.
Naopak TGO bola 19. októbra umiestnená presne na požadovanú orbitu, ktorá je v súčasnosti výrazne eliptická s najväčším priblížením k povrchu planéty len na 230 km a najvzdialenejším bodom obehu 98 tisíc km. Orbita trvá 4.2 dní a ESA začala testovať prístroje sondy počas obehu od 20. novembra.
Otestovaná bola samozrejme aj kamera CaSSIS, Colour and Stereo Surface Imaging System. Tá má detektor s rozlíšením 2048 x 2048 pixelov, s využitím iba 2048 x 1350 z toho, dlhé ohnisko 880 mm a štyri filtre pre fotenie na modro-zelených, stredných, červených a infračervených vlnových dĺžkach.
Snímka kráteru Da Vinci s rozlíšením 7.2 m / px (hore) a prvá 3D snímka, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / Roscosmos / ExoMars / CaSSIS / UniBE)
CaSSIS zároveň dokáže vyhotovovať stereoskopické snímky z dvoch rozličných bodov pohľadu, čo umožní rekonštruovať povrch planéty v 3D s vertikálnou presnosťou až 6 metrov. Kamera nemá dva objektívy, stereoskopické snímky vytvára vďaka obehu s časovým odstupom a presnou zmenou uhla pohľadu kamery.
Kamera pri najväčšom priblížení 22. novembra vytvorila celkom jedenásť snímok. Sú medzi aj snímky s najväčším rozlíšením aké kedy sonda vytvorí, keďže v budúcnosti bude jej orbita upravená na kruhovú orbitu vo výške cca 400 km. Pri tomto obehu konkrétne odfotila z výšky 235 km región Hebes Chasma, pričom táto snímka mala rozlíšenie až 2.8 metrov na pixel.
Video zachytávajúce vytvorené snímky (video: ESA)
Túto snímku ESA ukázala vo videu, v podobe fotografie zverejnila len snímku kráteru Da Vinci odfotenú s rozlíšením 7.2 metrov na pixel.
Zverejnená bola zároveň aj rekonštrukcia prvých stereoskopických snímok.
ESA otestovala aj ďalšie tri prístroje na palube, spektrometre ACS a NOMAD na meranie plynov a látok v atmosfére a detektor neutrónov FREND.
Hlavnou úlohou sondy je analyzovať zloženie atmosféry Marsu a najmä látok s nízkou koncentráciou, špecificky mapovať zdroje metánu. Zabezpečovať bude tiež komunikáciu so Zemou pre budúce plánované robotické vozidlo.
Prečo nevedia robiť farebné fotografie ? Nechápem, všetky družice, rovery a pod. prezentujú buď čiernobiele fotky alebo potom farebné, ktoré však nie sú originál ale graficky upravené. Aký je v tom problém ?
Re: len 3D?
Od: truhlik2
|
Pridané:
2.12.2016 7:09
Farebna fotka je len zlozenie viacerych rovnakych fotiek s pouzitim roznych filtrov pri expozicii. Pre astronomiu nie su dolezite (len) fotky vo farebnej casti spektra, ale podstatne sirsie spektrum. Inak napisane, Farebne fotky mozu vzniknut zlozenim viacerych monofarebnych. Je len vecou ESA, co pustia na verejnost.
tak tu sú teraz 3 možnosti:
1. Mars je naozaj čiernobiely
2. Chcú to dať neskôr na instagram
3. Ešte nespojili snímky s farebných kanálov do jednej farebnej