V oznámení sa zameriava na informácie o novom vyvíjanom jedle na raňajky, ktoré by pravidelne mali astronauti jesť vo vyvíjanej lodi Orion. Orion bude určená aj pre dlhšie lety, počíta sa s ňou pre lety k Mesiacu, za Mesiac, k asteroidom a dokonca k Marsu, má ale pomerne obmedzené priestory iba 9 m3 obytných priestorov pre štvorčlennú posádku a 19.6 m3 celkovo.
Jedlo musí mať požadovanú nutričnú a energetickú hodnotu, 700 až 900 kalórií, musí mať ale čo najmenšie rozmery, hmotnosť a možnosť efektívneho uskladnenia pre zaberanie čo najmenej miesta a čo najmenšiu zátaž. Zároveň musí mať ideálne viacročnú trvanlivosť.
Ideálnym typom jedla spĺňajúcim tieto kritériá sú podľa NASA ochutené tyčinky podobajúce sa na energetické tyčinky respektíve müsli. Podľa NASA ale žiadny komerčný produkt nespĺňa jej požiadavky a takéto jedlo si tak vyvíja sama. Agentúra zároveň s oznámením demonštrovala prototypy takéhoto jedla.
Prototypy nového vyvíjaného jedla (video: NASA)
Na ISS, jedinom mieste kde v súčasnosti trávia astronauti dlhší čas vo vesmíre, je jedlo rozmanité, keď ISS je pravidelne zásobovaná zo Zeme. Pre obedy a večera sa na Orione počíta s rozmanitejšou stravou, podobnou strave na ISS.
Šalát dopestovaný na ISS vo Veggie, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)
Zároveň pre najdlhšie lety NASA pracuje na jedle, ktoré by si astronauti dopestovali priamo vo vesmíre. Za týmto účelom sa na ISS pestuje pod umelým osvetlením červený šalát a chce sa prepracovať k rajčinám.
windows
Od: syntaxterrorA
|
Pridané:
25.11.2016 19:16
Popri objavovani hranic materialneho vesmiru moze byt teda zaroven objavovana i omnoho eterickejsia hranica platnosti zakladneho fyzikalneho zakonu "Lepsi smradok ako chladok".
Do prdele pojdeme, nie do vesmiru
Od: Realista
|
Pridané:
25.11.2016 23:11
promo s peknou zenou a nejakou vernoskou v bielom prsiplaste. o nicom.
trvanlive jedlo existuje, fasuju ho vojaci ked idu niekam do prec. drzi roky, je rozmanite (asi 22 menu) a da sa to jest.
dehydrovane jedlo vydrzi desatrocia, voda detto, tak co riesia ?
preco im radsej nerobia priestranejsie lode ?,
nemozu vynesene diely poskladat a naplnit vzduchom ?
kto normalny by cestoval v malej plechovke tolku vacnost, a naco ? nech poslu sondu.
Re: Dehyrovaná voda
Od: iorikiri
|
Pridané:
26.11.2016 12:24
Dehydrovaná voda to by v USA bol iba chlór, hliník a fluorid. Hliník sypú do vody aj v Čechách, rád by som vedel, či aj na Slovensku. Chlór, hliník a najmä fluór sú látky jedovaté sami o sebe, namiesto POZOR JED sa na tejto planéte tomu hovorí ZUBNÁ PASTA.
Re: Do prdele pojdeme, nie do vesmiru
Od reg.: čak noriz
|
Pridané:
26.11.2016 9:04
zabudate mily pane, ze oni sa musia aj vyprazdnovat. pre kozmonautov by mala byt strava viacmenej bezzvyskova, s prisunom bielkovin, vitaminov, mineralov...
Jedlo s trvanlivostou niekolko rokov? Ale jasneeeee. Staci to natlacit chemikaliami ako hamburgery z McDonalds, a maju to vyriesene. Co na tom, ze astronauti mozno nedoletia, ved prezit ma aj tak len ten najsilnejsi.
Este ostava moznost zabalit im suche suroviny ako ryzu a strukoviny, ale vyvarat sa im tam po ceste na Mars asi nebude chciet.