neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Prímorské krajiny inštalujú prílivové elektrárne

Značky: elektrická energianové technológie

DSL.sk, 24.11.2016


Hneď tri projekty elektrární generujúcich elektrickú energiu z energie prílivov a odlivov v uplynulých týždňoch spustili a pripojili ich prvé turbíny.

Prílivy a odlivy, teda cyklické lokálne zvyšovanie a znižovanie morskej hladiny, vznikajú v dôsledku gravitačného pôsobenia Mesiaca, Slnka a rotácie Zeme. Podobne ako u klasických vodných elektrární je možné energiu vody získavanú vďaka tomuto javu konvertovať na elektrickú energiu.

Prvé elektrárne využívajúce príliv sa začali budovať už v minulom storočí, väčšie z nich majúce inštalovaný výkon na úrovni minimálne mnohých desiatok MW boli ale doteraz založené na technológii hrádz. U tohto typu elektrární, ktorý musí byť samozrejme relatívne blízko pobrežia a iba najmä v špecifických zátokách, sa po prílive voda uzavrie za hrádzou a po odlive vypúšťa do otvoreného oceánu cez turbíny podobne ako u klasických vodných elektrární.

V poslednom období sa ale začínajú realizovať projekty iného typu prílivových elektrární, u ktorých sú turbíny inštalované pod vodu a fungujú podobne ako veterné elektrárne, keď ich vrtuľu roztáča prúd vody pri prílive a odlive.

Ešte na prelome augusta a septembra spoločnosť Nova Innovation pripojila na sieť dve menšie 100 kW turbíny pri Shetlandských ostrovoch pri Škótsku. Podľa spoločnosti išlo o vôbec prvé pripojenie skupiny viacerých komerčných prílivových turbín nachádzajúcich sa ďalej od pobrežia na rozvodnú sieť.


Inštalácia prílivovej turbíny spoločnosti Cape Sharp Tidal pri Kanade, kliknite pre zväčšenie (foto: Cape Sharp Tidal)



Predminulý týždeň následne spoločnosť Atlantis Resources oznámila spustenie svojej prvej výrazne väčšej turbíny, opäť pri Škótsku. Turbína má inštalovaný výkon až 1.5 MW a doplnená bude ďalšími tromi pre inštalovaný výkon 6 MW. V budúcom roku majú nasledovať ďalšie štyri spolu so 6 MW, pričom spoločnosť chce výhľadovo postaviť elektráreň s celkovým inštalovaným výkonom takmer 400 MW.

Ešte väčšiu turbínu s inštalovaným výkonom 2 MW spustila a pripojila tento týždeň spoločnosť Cape Sharp Tidal pri pobreží Nového Škótska v Kanade. V budúcom roku ju bude nasledovať druhá 2 MW turbína.


Ukážka fungovania turbíny spoločnosti Nova Innovation (video: Nova Innovation)



Turbíny sú postavené v rámci výskumného projektu a centra FORCE, Fundy Ocean Research Center for Energy, ktoré poskytuje pri meste Parrsboro infraštruktúru pre testovanie prílivových turbín rozličnými spoločnosťami.

Prílivové turbíny zrejme negenerujú konštatný rovnaký maximálny výkon a ani jeden z projektov neinformuje koľko presne energie by napríklad za rok mali turbíny vyrobiť, vyrobené množstvo sa charakterizuje napríklad počtom napájaných domácností. Jedna 2 MW turbína pri Kanade má napríklad napájať 500 domácností.

Zároveň takto vyrobená energia je zatiaľ pomerne drahá a náklady predstavujú najmä náklady na vyrobenie turbín, ich inštaláciu a pripojenie. Ako u niektorých ďalších zdrojov obnoviteľnej energie po investičných nákladoch v prípade spoľahlivosti technológie na generovanie energie už nie je potrebné vynakladať výrazné prostriedky a po optimalizácii ceny týchto technológií by aj tento typ elektrární mohol mať svoj potenciál.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


Diskusia:
                               
 

Ze turbina, ved je to vrtula drbnuta na dno.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Viete niekto porovnat obnovitelne zdroje elektriny?
Idealne niekto osvieteny z green peace, kto nevidi len cervene, ked sa povie nuklearna elektraren.

V porovnani je klucove - naklady na vystavbu, naklady na prevadzku, mnozstvo zabranej plochy na kW, negativny vplyv na prostredie, mnozstvo generovaneho toxickeho odpadu.

Panely sa nevyrabaju z celulozy a je nutne exoticke a toxicky prvky tiez zlikvidovat.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nemam data, ale obnovitelne zdroje su drahsie a ovela menej efektivne ako jadro. nie su za neho plnohodnotnou nahradou.
ale vyskum a zlepsovanie technologii ziskavania energie z obnovitelnych zdrojov nas tam jedneho dna mozu dostat.

cize vypnut nukleare a nahradit to cele solarom, vetrom, morskymi prudmi by bola totalna blbost, prestat testovat a zlepsovat solar, vietor, morske prudy by bola rovnako velka blbost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokial si dobre pamatam, tak vecsina ekologickych elektrarni (vynimka napriklad geotermalne (nutnost sopky) a spalovanie biomasi ("zerie" vela priestoru)) ma problem hlavne zo stalostou - napriklad nechces aby ti odpalilo vsetky domace spotrebice ked zasvieti slnko alebo aby ti vypadol PC ked prestane vonku fukat. Preto sa (mimo napr. islandu) vecsinou vyuziva urcity mix medzi ekologickou a neekologickou elektrarnou.
Jadrova elektraren tento problem sice nesposobuje, ale ho ani neriesi (kedze jej zvysenie/znizenie vykonu ma urcity lag)...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Spaľovanie „živého“ dreva (a častí rastlín všeobecne) nie je vôbec „priateľské k životnému prostrediu“, a už vôbec nie „priateľskejšie k životnému prostrediu“ než spaľovanie stámilióny rokov „mŕtveho“ a už zuhoľnateného dreva.

Len sa keď sprostosti skrývajú za cudzie a nezrozumiteľné slová ako „biomasa“, tak to vymývačom mozgov ľahšie prejde.

Hlupáci sú tí, ktorí chcú nahradiť štiepenie jadra spaľovaním lesov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja vkladam nadeje do technologii, ktore pocitaju s 5-10km vrtmy pod zemsky povrch, kde sa da dosiahnut teplota cez 300°C a tak bude postacovat na vyrobu el. energie. Nebude treba ziadne spolovanie alebo stiepenia jadra.

POZOR! Atomove elekrarne mozno vyrabaju lacno energiu, ale do nakladov energie nie je zapocitana likvidacia jadroveho odpadu, ten sa aktualne uskladnuje hlboko v zemy v starych doloch a bude sa tam rozkladat tisicky rokov, mozeme iba dufat, ze tento odpad nebude kontaminovat zemsky povrch alebo oceany. Pre priklad staci zajst do japonskej fukusimy, uz niekolko rokov odstavene elektrarne robia stale problemy, je tam mnozstvo jadroveho materialu, ktory treba chladit a stale unika radioaktivna voda do oceanu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A preto sa uskladnuje v geologicky stabilnych oblastiach(aj ked stat sa moze hocico).
Druha vec je ze ten odpad sa bude dat znovu pouzit pre dalsie genracie atomovych elektrarni.
Tvoj napad, neviem, mozno by to mohlo fungovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie stabilne oblasti sa volaju "olovena schranka a sup ju do mora". Aspon takto to praktizuju napr. USA .. obal ma zivnotnost tak 150-200rokov, zopar schranok uz v mori lezi par desiatok rokov ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

A budeš mať z toho „krásne“ zemetrasenia.
(Možno si počul, aké je štiepenie jadra zlé-zlé-zlé,... a ďalej si sa nad tým nezamýšľal, všakže?)

Ozaj, náklady na následky zemetrasení si do toho započítal?

Tak vedz, že do nákladov sa započítavajú aj náklady na uskladnenie „vyhoreného“ jadrového paliva; mimochodom, uskladňujú sa v baniach, kde sa aj pôvodné palivo aj vyťažilo, čiže sa „len“ vracia naspäť, kde sa bude môcť „rozkladať tisícky rokov“ (a kde sa tá pôvodná surovina pre palivové články rozkladala miliardy rokov).

Vo Fukušime ju hlupáci postavili pri mori, ba dokonca tak, že im zemetrasná vlna mohla spláchnuť chladiace zariadenia, pred čím ich varovala aj MAAE a čo sa napokon aj stalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je riadna obluda.
A dá sa namontovať milión krát.
Vodná elektráreň Gabčíkovo ma inštalovaných spolu 8 agregátov s výkonom po 90 MW.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako vlastne riesia distribuciu a zalohu takehoto zdroja?
Uz je to nejako normalne riesene alebo zase len ze musia postavit rovnako vykonny bezny zdroj?
Co je podla mna asi najvacsi problem tychto nestalych zdrojov energie ze proste nevieme stale ukladat velke mnozstva energie.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

napr vyrobis vodik :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

a nie je problem s jeho uskladnenim ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim, ze jednym z moznych rieseni je vystavba precerpavacky na vykrytie odberovych spiciek / casu kedy ma nizsi vykon.
Prilivova elektraren ako tato je praveze velmi stala akurat ma predvidatelnu (narozdiel od veternej) fluktuaciu vykonu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len na to musis mat dost miesta a niekde vyssie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a aku ma nevyhodu? napr, podmorsky zivot? aebo moze to odvratit priliv?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no, more cerpa energiu potrebnu na priliv/odliv z mesiaca, ako obieha zem. cerpanim energie z prilivu a odlivu mozeme vycucat celu pohybovu energiu mesiac, az sa zastavi a drbne nam na hlavy
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

to by bolo celkom vyhodne (spomalit mesiac), lebo vraj nam uteka, takze je nabudeny viac, nez treba
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Keď ho spomalíš, vzdiali sa ešte viac.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Aha, to som si vlastne nwuvwdomil... takze ked ho uplne zastavim, tak odleti v smere dotycnice nekonecnou rychlostou!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vedecky vyskum efektivnej distribucie pulznych zdrojov je uskutocnovany intenzivnou a obetavou pracou spickovych torrentologickych expertov a priebeh aktualneho stavu dosahovanej urovne je priebezne zverejnovany.
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

toto sa mi nezda byt najlepsie riesenie,
moze to velkym vodnym zivocichom riadne skomplikovat zivot a sposobit mnohe nebezpecne zranenia.
moj nazor je, ze by sa malo skor ist cestou rapidneho znizovania energetickej narocnosti - spolupracou v ekoprojektoch, forsirovania ekologickej dopravy, hyperloopu, realneho znizenia stop lokalnou vyrobou aj spotrebou, cize skor transferom informacii technologii, ako produktov samych, zaroven zvysenim trvacnosti vyrobkoch, povinnej desatrocnej zaruky napr. a este kvantum dalsich opatreni. vcetne uvedomenia si osobnej zodpovednosti pri pouziti auta, realnej a vysokej platbe za CO vypustene atd.
ako vzdy hovorim, najlepsia energia elektricka je ta, ktoru sme nemuseli vyrobit, lebo sme ekologicky usetrili alebo zefektivnili proces.
v tomto pripade ostava ludstvo stale chamtive, bezohladne, a tak, ako sme zaspatili veternymi elektrarnami nebo, spatime vodnymi vrtulami teraz oceany. nebyt ludskeho egoizmu, mnohe z tohto uz naozaj nie je potrebne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Alert alert!!! Greenpeace akctivist detected!!!


Ako nehovorim ze nemas pravdu, ale neprehanas to tak trosku?
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Nechaj ho, mozno je to len dalsi vegan.
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

Ako, chapem tvoje mladeznicke idealy, ale niekedy sa musi rozum zosuladit zo srdcom.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

ebem ci po dlhej dobe a uz aj preklep! so srdcom predsa! :D
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Kebyze chyba, dalo by sa to este uznat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to vsetko by bolo super,problem ale je ze USFA (United States of Fascistic America) vybudovala tzv. "kapitalizmus",a jednou z jeho vyhod je prave to ze vsetky vyssie uvedene kroky by ho znicili....aha,to nieje vlastne jeho vyhoda...nuz,ked by veci vydrzali 10 rokov ako kedysi,tak "moderne" spolocnosti by mali existencne problemy. nehovoriac o tom ze vyrobcovia sa naucili ako riadit potrebu nakupovat novsie a novsie veci,kedze zasadne inovacie a vylepsenia uvolnuju postupne v malych davkach. zivym prikladom su baterie. 20 rokov nezmenena technologia,ale kazdemu to vyhovuje lebo sa udrzuje kolobeh,pred par rokmi zistili ze ked spravia nevymenitelne baterie na zariadeniach,tak zivotnost zariadenia je priamo suvisla s zivotnostou baterie,respektive ochoty klienta platit enormne poplatky za ich vymenu ak to vobec ide bez poskodenia zariadenia.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No a teraz pal pokracovat v diskusii na pravda.sk
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

ma absolutnu pravdu. Tuto planetu okrem preludnenia zabija aktualny ekonomicky system, kde rovnake zisky ako minuly rok sa povazuju za tazky neuspech.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

sup sup nastudovat inflaciu a preformulovat prispevok
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Takže kvôli pár rybám čo im dá vrtula po chvoste by sme to radšej nemali robiť vravíš? Ťuťu-ňuňu rybičky? Neekologické to je vravíš? Napíš im a čo ti na to odpíšu sem hod, silno ma to zaujíma chlapec môj...
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Rozdrbes celu potravinovu pyramidu v oceane. Kratkodobo to nezbadas, dlhodobo ti napr. zacne vykapavat velky koralovy utes ci jak sa to vola pri australii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

horsie by bolo keby ich instalovali aj vnutrozemske krajiny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niekto z Fikovich bratrancov, sesternic uz urice planuje zazoliz firmu, ktora by sa tym zaoberala a v nablizsich tyzdnoch mozme ocakavat kauzu prilivovej elektrarne na rieke Topľa.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ja som si isty, ze slovenska vlada je schopna dotovat tento sposob ziskavanie energie aj na Liptovkej mare. hlavne ze budu love.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zbytocnost. Problem sveta nieje spotreba ako taka, ale preludnenie urcitych casti sveta.

Vpohode dokazeme obsluzit zakaldne potreby 7 miliard ludi, ale ked je ich uz skoro 10 tak sa mozeme postavit aj na hlavu ale zem ma svoje limity.

Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Zem utiahne nielen 7, ale aj 15 miliard, ale kedze ludia su taki aki su, tak to vyzera ako to vyzera.

- su extremne velke regionalne rozdiely a budu sa len zvacsovat (nielen kvoli ludom, ale aj geografickym predispoziciam, napr. na Sahare sa dost blbo pestuje), iba clovek tam vyrobil miniaturne umelo zavlazovane kruhove polia (tie zelene kruzky na gúúgľovi)

- prestava platit pravidlo 80/20 (20% ludi ma 80% bohatstva a zvysnych 80% ludi ma zvysnych 20% bohatstva, t.j. su 16x chudobnejsi), ale zacina platit pravidlo 99/1 a to si kazdy domysli ake je to sokujuce, pretoze z tych miliard tu mame par milionov ludi, ktori vlastnia takmer uplne vsetko
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Je pravda, ze cast Sahary ale vznikla ludskym zasahom. Takze rovnako by mohlo byt mozne aj urobit opacne - Saharu zmenit na savanu. Len na to je potrebna civilizacia kategorie aspon 1, co je tak 100 rokov este.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

naopak za 100 rokov bude sahara2 v brazilii, len pockaj..
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zas tie komunisticke kecy o bohatstve, podporene tym ze par jednotlivcov vlastni vsetko. povacsinou sa na take kktiny namotaju nevzdelanci s holymi zadkami ktori si myslia ze mat sa dobre je ich ustavne pravo a musia mat narok na veci a sluzby na ktore si ini zarobili.

decka je ani nie 30 rokov po revolucii a uz vam zasibava. raz budete mat rodinu, auto, dom a budete prvi kto bude bojovat a ctit sukromne vlastnictvo.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

zaujimave ... nie som decko, mam rodinu, auto, byt ale nic to nezmenilo na fakte, ze vyssie spomenute plati
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

problem je v tom, ze ty uz to vies zhodnotit ci tomu tak skutocne je alebo nie, ale hlupaci ktori tomu uveria ta jedneho dna budu delozovat z baraku a zrusia ti firmu lebo si odporny kapitalisticky zivel ktory vykoristuje spolocnost.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keby sa predtym poradili s odbornikmi, tak by instalovali arch.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Next
Next
I accept the license terms
Next
Finish

Power station was installed successfully.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Nie, dnes to vyzera takto:

I accept the license terms (odkliknutie vlastne supluje Next)
Finished, OK
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

dnes skor ťapkajú
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo sa stále viužíva LEN príliv s odlivom?!
Čo tak viužívať napr. golfskí prúd? Veď tam to predsa prúďi nonstop...
Či?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Zaboleli ma oči!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

sak sa kukni na jeho nick
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://en.wikipedia.org/wiki/Gulf_Stream

Rychlost fajn, maximum az 9 km/h je uz riadna sila vody, ale ma to hacik: hlbka 800 az 1200 metrov s tym ze atlantik ma 3-4 km hlbku. Osvetli mi prosim ta pekne jak by si tam daval tie turbiny pri nizkych nakladoch. FYI: napr. take ropne veze nie su v oceanoch s 3-4 km hlbkou a nestali milionik dolarov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedavno sa to tu rozoberalo...
Normalne staci na turbinu namontovat jeden inerciálny senzor a jebnu same.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Dobrý deň,
pošlite mi prosím váš životopis na
nasa@recruiter.gov

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale iba v kombinacii s dopplerovym radarovym vyskomerom. a beztak by si uz na lodi myslel ze je pod vodou tak neviem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este by tam mohol byt problem aj s rybickami. pokial si nejaky huf velryb povie ze naco budeme plutvy drat, podme sa povozit na prude a trafi na tieto vrtulky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lebo by bol strasne dlhy kabel ktebe domov. Co myslis, preco sa na sahare nevybuduju solarne panely hoci aj na 50% uzemia? Lebo kym by si tu elektrinu dopravil na miesto spotreby, tak by sa polka stratila.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sudo apt-get install -y primorska-elektraren2.5
Odpovedať Hodnotiť:
 

"A iba najmä"
Kokot
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár