Európska vesmírna agentúra ESA vo štvrtok úspešne vypustila naraz hneď štyri satelity navigačného systému Galileo a jeho prevádzku v počiatočnej konfigurácii plánuje oficiálne odštartovať do konca tohto roka.
Galileo satelity boli doteraz vypúšťané na raketách Sojuz po dvoch, vo štvrtok bola prvýkrát použitá raketa Ariane 5 a naraz vyniesla štvoricu satelitov. Raketa štartovala o 14:06 stredoeurópskeho času z Francúzskej Guajany, na cieľovú orbitu boli prvé dva satelity vynesené po 3 hodinách a 35 minútach a zvyšné dva o 20 minút neskôr.
V najbližších dňoch budú umiestnené na ich finálnu orbitu 23 222 km v konštelácii Galileo a následne budú testované, čo zaberie šesť mesiacov.
ESA ale oficiálne spustí Galileo ešte do konca roka.
Štvorica satelitov pripravených v rakete na vypustenie, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / CNES / Arianespace / Optique video du CSG – JM Guillon)
Na obežnej dráhe je v súčasnosti 18 satelitov Galileo spomedzi satelitov plánovaných pre komerčné používanie. S tromi sú ale problémy. Satelit s označením GSAT0104 vypustený v 2012 má problémy s napájaním a nefunguje korektne.
Popis stavu systému Galileo (video: ESA)
Dva ďalšie satelity GSAT0201 a GSAT0202 vypustené v roku 2014 sú po nepodarenom vynesení na zlej eliptickej orbite. Tieto satelity boli najskôr využívané na fyzikálne experimenty, od leta vysielajú navigačný signál. Podľa aktuálnych informácií sa satelity neuvádzajú vo vysielanom zozname satelitov konštelácie a ktoré prijímače budú schopné využiť ich signál nie je jasné.
Štvrtkové vypustenie štyroch satelitov Galileo (video: ESA)
Plná plánovaná konfigurácia Galilea pozostáva z 24 funkčných satelitov a ďalších šiestich záložných. Takáto konfigurácia by mala byť dosiahnutá v roku 2020. Budúci rok je plánovaný len jeden let Ariane 5 so štyrmi satelitmi, podobne v 2018 rovnako jeden let s ďalšími štyrmi satelitmi.
Re: pojde to na iPhone
Od: GLOnass
|
Pridané:
18.11.2016 10:00
ide o HW podporu,tak ako ked rusi zaviedli Glonass,takmer rok trvalo kym sa objavili prve telefony podporujuce GPS a Glonas zaroven,dnes je to prakticky standard na vsetkych Snapdragon cipsetoch
v podstate ako aj kompas
Od: syntaxterrorA
|
Pridané:
18.11.2016 10:44
V odpovedi na priamu otazku k vyjadreniu podpory konkretneho systemu nedochadza, ale v oficialnej dokumentacii k explicitnemu vylucovaniu spoluprace rovnako.
Ako to funguje
Od: Bolvua
|
Pridané:
18.11.2016 9:58
Viete mi niekto povedať, ako to bude fungovať v bežnej praxi? Aby som využíval galileo bude treba asi nové moduly v navigáciach a smartfónoch nie? Alebo je to kompatibilné s bežným GPS?
Re: Ako to funguje
Od: yay
|
Pridané:
18.11.2016 10:08
Ano, bude potrebny novy HW aby si mal podporu Galileo. Neviem, ci uz sa vobec zacali dodavat cipy s podporou Galilea, takze to potrva asi rok kym prve smartphony/navigacie budu toto podporovat.
Re: Ako to funguje
Od: reg.: Houston
|
Pridané:
18.11.2016 11:18
Ked zoberieme do uvahy systemy s globalnym pokrytim:
GPS aj GLONASS su primarne VOJENSKE systemy. HighPositioning maju k dispozicii len autorizovani
uzivatelia (teda armada a podobne).
Putin v 2007 vydal vynos o bezplatnom pouziti GLONASS pre nevojenske pouzitie. Jediny podpis a StandardPositioning je vypnuty (alebo moze byt aj zamerne zavadzajuci).
GALILEO je od zakladu stavany ako CIVILNY. Raz sa nam to naozaj moze hodit. A vtedy mozno aj s tvojimi potravinami bude problem.
Re: Ako to funguje
Od: boris11
|
Pridané:
18.11.2016 12:59
eu tiez moze obmedzit galileo
kto ma kluce od miesacky ten rozhoduje :)
tym ale nechcempovedat, ze eu nemala investovat do toho systemu. podla mna je to dobra investicia kedze coraz viac systemov je odkazanych na satelitnu navigaciu a ak by eu nemala vlastny system tak by bola vzdy v nevyhode voci usa/rusku
ked budu funkcne 3 systemy tak bude mensia sanca, ze ich zacnu vypinat
lebo darmo vypnu amici gps, ked budu stale 2 systemy funkcne
Re: Ako to funguje
Od: ABCDEFGHIJKL
|
Pridané:
18.11.2016 15:40
Ak budeme v Europe prijmat ludi z celeho sveta (vznikaju volne kapacity v ich domovskych krajinach) a zaroven im posielat potraviny na prezitie bude nas este viac. Ak to bude takto pokracovat, tak ten masaker co pride bude strasny.
Re: Ako to funguje
Od: Kamoško
|
Pridané:
18.11.2016 12:52
Otrasné pomery v mnohých slovenských nemocniciach radšej ani nespomínajme...
Aby ste si tam nosili aj najzákladnejšie hygienické veci...
Po operácií chytíte sepsu a je to!
Re: Ako to funguje
Od: partizann
|
Pridané:
18.11.2016 10:49
vecsina GPS (aj v mobiloch) je zalozena na UBLOX moduloch/cipoch a od tusim verzie 7 bol uz urcity naznak podpory galilea a aj dalsich druzicovych systemov (indicke BeiDou) http://dopice.sk/iBC
Momentalne sa vecsinou uz pouzivaju ublox chipsety rady 8, a tie by uz podporu mali mat.
Typicky eurofondovy projekt. Este to nie je dokoncene, ale uz to bude v prevadzke. Takisto 2 satelity su nepouzitelne, ale aj tak vysielaju signal (analogia na: dodrbali sme to, ale nejak to zalepime, nech to aspon papierovo nejak funguje, aby dosla dalsia splatka z fondov). EU divadielko ako vysite. Uz len staci prehlasit, ze servis toho bordelu na orbite bude robit Chuck Norris alebo Bruce Willis.
Hej? Typicky eurofondovy? Tym nehovorim, ze EU projekty su vsetky super, ale:
Glonass zacali rusi planovat v roku 1970 a v roku 1976 rozhodli o realizacii. Aj sa to rozbehlo - prvy satelit isiel hore v roku 1982. Potom v 90-tich rokoch to skoro zakapalo a v roku 2001 ho zacali znova riesit. Trvalo im 10 rokov kym to dali dohromady tak, aby to fungovalo LTT. A to nehovorim o tom, ze prve nove satelity (2001+) maju planovanu zivostnost 7 rokov, takze o chvilu ich bude treba zrejme nahradzovat.
Americania stavali pozemne veci od 1980. V 1989 letel hore prvy GPS satelit. LTT funguje GPS od 1993, plne od 1994.
Asi to nie je len tak. Doby realizacie su celkom porovnatelne.