neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Microsoft sa stal členom Linux Foundation, platinovým

Značky: MicrosoftLinux

DSL.sk, 16.11.2016


Spoločnosť Microsoft, ktorej vtedajší CEO označil v minulosti operačný systém Linux za rakovinu, sa stala členom organizácie The Linux Foundation podporujúcej a presadzujúcej Linux a ďalšie open source riešenia.

Spoločnosť to oznámila dnes na svojej akcii pre vývojárov.

Microsoft sa stal hneď členom s najvyšším a najdrahším typom členstva, platinovým. Organizácia mala doteraz desať platinových členov, najmä spoločnosti nasadzujúce Linux v rámci svojich enterprise riešení a spoločnosti vyrábajúce a predávajúce hardvér, na ktorom sú používané linuxové operačné systémy.

Konkrétne sú platinovými členmi IBM, Intel, Samsung, Qualcomm, Huawei, Oracle, Fujitsu, HP Enterprise, NEC a Cisco.

Platinovými členmi tak nie sú napríklad ani tvorca Androidu Google ani tvorcovia najpopulárnejších linuxových distribúcií.

Linux vznikol v roku 1991 a veľmi rýchlo sa presadil najskôr na x86 serveroch a neskôr na rozličných sieťových a špecializovaných zariadeniach aj najvýkonnejších superpočítačoch. V poslednej dekáde ovládal aj mobilné segment, vďaka Androidu. K získaniu jeho pozície nepochybne prispela jeho otvorenosť a voľná dostupnosť, vďaka ktorej sa do tvorby Linuxu zapája mnoho spoločností a ďalších zainteresovaných strán.

Zatiaľ sa ale výraznejšie nepresadil medzi dostatočným množstvom užívateľov ako operačný systém pre plnohodnotné osobné počítače, hoci s posledným vývojom s podobou posledných verzií Windows sa jeho podiel mierne zvýšil a stabilne prekračuje 2% podiel.


Motto prezentované v poslednom období Microsoftom, kliknite pre zväčšenie (foto: Microsoft)



Microsoft po uvedomení si hrozby od Linuxu začal proti tomuto operačnému systému bojovať okrem iného prehláseniami o porušovaní množstva Microsoft patentov linuxovým jadrom a tlakom na rozličné spoločnosti presadzujúce Linux. V roku 2001 CEO spoločnosť Steve Ballmer označil Linux z pohľadu licencie v rozhovore pre Chicago Sun-Times dokonca za rakovinu.

Ballmer síce prejavil v tom čase k Linuxu viac rešpektu ako neskôr k rozličným iným nastupujúcim technologickým trendom, ktoré zle odhadol, napríklad iPhone, a označil Linux za dobrú konkurenciu nútiacu Microsoft byť inovatívnym. Zároveň sa ale snažiť vykresliť Linux ako nevhodný pre firmy.

"Open source nie je dostupný komerčným spoločnostiam. Kvôli spôsobu akým je licencia napísaná, ak používate akýkoľvek open source softvér, musíte spraviť zvyšok vášho softvéru open sourceom. Ak vláda chce niečo dať do public domain, mala by. Linux nie je public domain. Linux je rakovina, ktorá sa prilepí v zmysle intelektuálneho vlastníctva k všetkému čoho sa dotkne," tvrdil Ballmer.

V poslednom období sa ale prístup Microsoftu zmenil. Pre konkurencieschopnosť svojej cloudovej služby Azure bola spoločnosť donútená podporovať Linux, podobne pre presadenie svojho kancelárskeho balíka Office ho podporuje aj na Androide. V posledných mesiacoch spoločnosť vydala SQL Server pre Linux, .NET Core pre Linux a do Windows 10 zabudovala podporu pre natívny beh linuxových aplikácií.

Na Linuxe Microsoft zatiaľ podporuje ale len serverové a infraštrukturálne produkty a nie produkty, ktoré by uľahčili prechod koncových zákazníkov z Windows na Linux, najmä Microsoft Office.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál


Diskusia:
                               
 

zachvilu bude Microsofot loves MacOS. Inac poculi ste ze vyvojari z MS pracuju na Apple pocitacoch povacsine?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Lebo vlastny HW nevyrabaju a tak si kupia kvalitne pocitace Apple a samozrejme supnu si tam Dual Boot (Windows/Mac)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ze vraj kvalitne pocitace apple ved to ma priemerny hardware za cenu od 1000eur ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Chod a spas svoju dusu kupou SATANOVHO produktu inej znacky. Zem je plocha. Zobudte sa ludia.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Kvalita počítača nemá absolútne nič spoločné s tým, či je jeho hardware priemerný, alebo nie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cize staci 386 a na nu najnovsi macos a to je najlepsi comp dnesnych cias
spravne chapem ?
LOL
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Cize hovoris ze vo vesmire pouzivaju napr najnovsie i7?

Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Záleží, ako definuješ najlepší.
Odpovedať Hodnotiť:
 

386 je dnes priemerný HW?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa zobud, iPhone 7 je doposial najrychlejsi smartphone vo vsetkych renomovanych benchmarkoch a taktiez nove macbooky co sa tyka RAM, SSD a CPU iba tazko najdu konkurenciu a aj ked najdes nieco o par percent lepsie tak OS to vyvazi. WIN WIN situacia pre Apple
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Ty si sa asi najebal z dobreho cistiaceho prostriedku na podlahy!
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

A ty si zas prijebany od narodenia, zrejme vdaka surodeneckemu vztahu tvojich dementnych rodicov. Urcite ficis na zamzungu a hrdis sa tym.
Odpovedať Známka: -9.2 Hodnotiť:
 

Podla renomovanych benchmarkov dokonca najlepsieho!
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Tieto sektarske diskusie (Apple vs Microsoft vs Samsung vs Google...) mi pridu uz pomerne tragikomicke. Kazdy lobuje za "svoju" modlu, produkt, znacku, korporaciu...pricom vykon, moznosti konkretneho zariadenia vyuzivaju vo vacsej miere tretie strany a vyrobcovia samotni (propagacia, data mining...) nez vlastnici, uzivatelia. Davo-elitarizmus v praxi.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Apple pouziva presne tie iste komponenty ako pocitace s OS Windows, iba OS je iny, nic viac a samozrejme cena je neumerne vyssia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konečne sa Microsoft zaradil tam, z čoho vzišiel, z ukradnutého unix systému od APPLE
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

microsoft + linux = big love
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Mac OS nebol povodne postaveny na unixe. Prvy unixovy mac OS bol az Mac OS X. Predchadzajuce verzie az po OS 9.x (vratane) boli postavene na uplne inom jadre, ktore bolo technicky dost pozadu aj za Windows 95 (Preto apple vyvyjal system Copland, ktory mal Windows dobehndut) nakoniec ho ale zrusil a kupil namiesto toho unixovy NeXTSTEP.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Ale mas do urcitej miery pravdu ze MS kedysi predaval Unix. Volal sa Xenix a bol to v tej dobe Unix s najvacsim trhovym podielom (microsoft mal vzdy dobry marketing). Neskor zacal spolu s IBM vyvyjat OS/2 ktory "vykradol" a vytvoril vlastny Windows NT (new technology) z ktoreho pokracovatelom su aj dnesne 10ky.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

apple zase kradol od Xeroxu
tvoja pointa ??
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

že každý kradne ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved to je jasne, ze Apple so svojimi moznostami by taku kvalitu bez pomoci navrhovat nedokazal a Windows uz su na takej urovni, ze venovat im co len trochu viac casu je ekonomicky kontraproduktivne.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Microsoft je rakovina
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Marcus, si to ty?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Nie, nie som.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

to je ale ironia
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je od MS len jednoducha finta, ako postupne presadit zmenu licencnej politiky Open Source v ich prospech, t.j. aby mohli vykradnut zmysluplne funkcie bez naslednej nutnosti poskytovat zdrojovy kod, alebo pre komercne ucely.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Free open source software alebo vseobecne "open source"? Myslim, ze aj Ballmerov vyrok sa kontextovo vztahoval na pre business sferu seriozne problematicke typy open source lincencii nie "open sorce" ako taky - a potom to aj celkom dava zmysel.

Ideologicky rozbroj v open source komunitach existuje uz davno-pradavno. napr. BSD/MIT/Apache vs. GPL
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Takze to nakoniec predsa len moze mat vplyv na funkciu rastlinara!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Dolezitejsia sprava ako MS sa stal clenom LF je, ze Microsoft vydal Visual Studio pre Mac.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

microsoft + linux = microunix IoT
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

posielam kvety.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Akurát včera som čítal článok že Linux používa 498 z 500 najvýkonnejších superpocitacov. Tie dva sú čínske a používajú nejaký systém od IBM. Ale rýchlo sa prepadajú a predpokladá sa že za chvíľu bude Linux mať 100 percent. Čiže na tom Linuxe asi niečo je.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ked mam linux a 498 superpocitacov otvorim dva gify na roumene naraz bez sekania?
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Iba keď si ich vytlačíš cez wifi na tlačiarni vo veľkom kancli a install arch.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Obavam sa, ze tato laska pre linux nemoze dopadnut dobre. Skonci podobne ako laska modlivky, samicka nakoniec samcekovy zozerie hlavu. Potom samicka privedie svet ich spolocne deticky, ale linux uz bude mrtvy.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dobry den! Googlil som "experti na autonomna plachetnice" a naslo mi to tento server. Chcel by som sa teda poradit, pretoze chcem prekonat Andyho Osuskeho, robim riadiacu elektroniku a 2 satelitne trackery ale potrebujem vediet ako to najlepsie utesnit aby to vydrzalo aj den pod vodou, pretoze do desiatovych krabiciek to davat nebudem, odvody tepla predpokladam su irelevantne vzhladom na teplotu vzduchu a vody, kedze chcem startovat vo Februari 2017.
Dakujem za rady!!!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tu to funguje tak, že najskôr je potrebné zverejniť prototyp a tunajší experti ti na to urobia kritiku.
Bežne sa sem chodí radiť nasa, spacex, intel a vždy sa príde na nejaký zásadný problém, keď už nič tak aspoň politický
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Dakujem, ale ja nepotrebujem aby mi niekto radil ako ma vyzerat prototyp, riadiaca alektronika a software, na tom pracujem sam. Len som chcel vediet nazory odbornikov na co najbeczpecnesie utesnenie proti vode aby to bol aspon ekvivalent norme IP69 popripade este vyssi. Momentalne robim vyskum co sa tyka vodotesnych obalov
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Co najbeczpecnesie utesnenie proti vode je pre vysledok urcite jednym z klucovych faktorov.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

este je tu moznost pouzit vodotesnu elektroniku a vtedy neni treba tesnit proti vode, hej a nazabudaj na sol aby ti nerozozrala nieco!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ved tu je furt, ale ci je rovnaka aj vo Februari 2017 z nej nemusi byt jasne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Skús to dať do mikroténového vrecka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Daj to do oleja
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som pocul, ze Elon Musk sa tiez zucastnil tohtorocneho rocnika tej sutaze. Fotografie jeho lodi vyvolali dost rozruch a diskusiu na internete, lebo sa zistilo, ze vsetku elektroniku vlozil do desiatoveho boxu a najebal tam na to az po vrch bravcovu mast...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Dobrý deň pán Hawkins,

sme radi a oceňujeme, že ste sa ešte pred samotným začiatkom projektu obrátili na náš team odborníkov.
Našou doménou je kontinuálne vzdelávanie a rozširovanie technologických znalosti, vďaka čomu dokážeme pokryť témy od desiatových krabičiek až po prípadné fúzne reaktory, ktoré by mohli zabezpečovať napájanie plachetnice. V našich radoch nájdete odborníkov na plachetnice, autonómne plachetnice, mikroelektroniku, programovanie, vesmírne lety, pripadne komplexné navigačné systémy.
Veríme, že aj vďaka naším znalostiam a schopnostiam nemôže projekt skončiť inak, než úspešne.

Pán Hawkins, prosím pýtajte sa.

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Zavariť do hliníkového boxu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

M$ najskor kradne a potom likviduje konkurenciu tym ze sa "stane jej clenom".
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:

Pridať komentár