neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Google sa bráni obvineniam EÚ kvôli Androidu, kontroverzne

Značky: AndroidGoogle

DSL.sk, 11.11.2016


Spoločnosť Google vo štvrtok zverejnila svoju obhajobu proti obvineniam Európskej komisie zo zneužívania dominantného postavenia Androidu.

Podľa informácií Google rovnakými argumentami, akými sa snaží presvedčiť verejnosť, spoločnosť argumentovala aj vo včerajšej oficiálnej odpovedi Európskej komisii, EK.

EK obvinila Google zo zneužívania dominantného postavenia Androidu v apríli tohto roka. Detailne sme o tom informovali v tomto článku aj s detailami o troch porušeniach, z ktorých je Google obvinený.

Podľa informácií z dokumentu, ku ktorému v októbri získala prístup agentúra Reuters, plánuje dať Google respektíve jej materskej spoločnosti Alphabet za zneužívanie dominancie Androidu vysokú pokutu.

Google podľa obvinenia dominantné postavenie Androidu zneužíva vyžadovaním inštalácie Google Search, Chrome a nastavenia štandardného vyhľadávača na Google ak výrobca chce dať na zariadenie Google Play, bránením uvádzania zariadení s inými OS založenými na Androide ako napríklad Cyanogen OS a ponúkaním finančných benefitov, ak je Google Search jediným predinštalovaým vyhľadávaním.

Google sa obhajuje tromi hlavnými argumentami a pritom opakovane zdôrazňuje otvorenosť Androidu, viaceré jeho argumenty sú ale kontroverzné.

Dopady zneužívania dominantného postavenia si koneční spotrebitelia často jasne neuvedomujú, keď nemusia priamo limitovať ich práva. Takýto účinok môžu mať ale nepriamo, keď limitujú a poškodzujú konkurentov spoločnosti dopúšťajúcej sa zneužívania dominantného postavenia. Užívatelia následne prichádzajú o možné inovácie a lepšie produkty, ktoré by im títo konkurenti mohli ponúkať.

V prípade Androidu sú potenciálne poškodenými tvorcovia aplikácií a prevádzkovatelia služieb konkurujúcich aplikáciám a službám Google ale tiež tvorcovia alternatívnych operačných systémov postavených na voľne prístupných zdrojových kódoch Androidu.

Google zrejme nepopiera žiadne z tvrdení EK o krokoch Google, snaží sa ale bagatelizovať respektíve úplne inak interpretovať dopad svojich krokov na konkurenčné prostredie.

Google okrem iného obhajuje bránenie iným na Androide postaveným OS tým, že by to viedlo k nebezpečnej fragmentácii a svojim konaním tak pomáha vývojárom. Okrem toho, že Google neodôvodňuje prečo by mal takýto záujem legitimizovať bráneniu plne legitímnych alternatívnych OS respektíve čo dáva spoločnosti po uvoľnení Androidu s otvorenou licenciou také právo, je Android aj tak reálne fragmentovaný bez pričinenia alternatívnych OS.

V ďalšom argumente Google zrejme vôbec spochybňuje, či by malo byť postavenie Androidu považované za dominantné a či sa teda vôbec majú posudzovať kroky Google v kontexte protimonopolnej legislatívy. Google argumentuje existenciou operačného systému iOS.

Okrem toho, že iOS má v Európe výrazne menšinový podiel a Android má aj pri braní iOS do úvahy veľmi silný podiel a v segmente smartfónov s nižšou cenou opäť dominantný podiel, EK za posudzovaný trh zvolila trh s operačnými systémami, ktoré si môžu licencovať rozliční výrobcovia. iOS samozrejme iní výrobcovia ako Apple používať nemôžu a z OS, ktoré majú títo výrobcovia na výber, sa podiel Androidu po ďalšom prepade Windows Phone / Mobile začína blížiť 100%.

Aj tento argument Google tak vyznieva kontroverzne. Prešetrované kroky Google sa týkajú vzťahu a obmedzovania výrobcov mobilných zariadení, ktorí ale iOS použiť nemôžu, v ich možnostiach má Android absolútne dominantné postavenie a pre udržanie konkurencieschopnosti ho jednoducho musia využívať. Podobne sa argument o existencii iOS netýka tvorcov alternatívnych na Androide založených OS a z pohľadu tvorcov aplikácií má Android podľa kategórie zariadenia veľmi silný až dominantný podiel aj pri započítaní iOS.

V treťom argumente Google zrejme obhajuje, prečo je vyžadovanie predinštalovania rozličných jeho aplikácií v poriadku. Okrem argumentov ako si užívatelia dokážu jednoducho doinštalovať iné aplikácie alebo ako sa dokázali rozličné aplikácie presadiť len sťahovaním užívateľmi, opäť argumentuje aj kontroverzne. Napríklad tým, že výrobcovia nemusia predinštalovávať vôbec žiadne aplikácie od Google. Pre väčšinu výrobcov je to ale samozrejme len hypotetická voľba a pre konkurencieschopnosť musia predinštalovať Google Play.

Kontroverzná je aj formulácia argumentácie, že predinštalovávanie Google Search následne generujúceho pre Google príjmy z reklamy vo vyhľadávaniach umožňuje ponúkať Android a aplikácie zadarmo. Search samozrejme generuje pre Google významné príjmy, príjmy ale generuje aj Play v podobe 30% podielu zo všetkých platieb. Google vo formulácii ale vyvoláva dojem, že Play musí dotovať. "Táto bezplatná distribúcia je efektívnym riešením pre každého - znižuje ceny pre výrobcov telefónov a spotrebiteľov, pričom nám dovoľuje udržať významné investície do Androidu a Play," uvádza Google. Aké príjmy Google generuje z Play a najmä koľko ho stojí vývoj Androidu nie je známe.

Celú verejnú argumentáciu Google je možné nájsť na novej doméne blog.google.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Ked nechcem IExplorer, tak neberiem Windows.
Ked nechcem AppStore, tak si nebudem kupovat Androida.

Na priklade Windows:
- iexplorer bundled je problem
- media player bundled je problem

a co skicar? a co explorer? notepad? wordpad?....

Ved M$, alebo G poskytuju kompletny balik a nie je problem si tam tie appky vymenit.

Vot, nazor linuxaka (nie arch).
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

s/appstore/playstore/g
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

pointa nie je v baliku. pointa je v tom, ze ked chces dat android aj s play store do mobilu musis tam napchat kopec sraciek. to je podmienkou ziskat pristup do play store. ked toto nie je zneuzivanie tak neviem co.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ano ale presne ta ista argumentacia sa da uplatnit aj na bloadware pri kupe napr. notebooku. Takze aj vyrobcovia nb by mali prestat davat sw, ktory nechcem a poskodzuje konkurenciu a hlavne mna samotneho. Chcem iba zakladny OS s drivermi ostatne aplikacie si doinstalujem ak budem chciet. Lenze ty vyrobcovia z toho maju take iste prijmi ako Google.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

zakladny rozdiel ale je, ze kym na notebooku sa da to da odinstalovat, dasa spravit cista instalacia OS, dokonca uplne ineho OS dokonca vymenit pamatove medium, na mobile sa toto spravit neda. Je to asi taky rozdiel ako ked mas ten jogurt ze dzem alebo kera rit to je sy nasypes do nadobky s bielym jogurtom, takze mozes jest cisty biely ked chces alebo aj s tym sajrajtom, z lekvaroveho kolaca asi lekvar nevyberies..
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

este stale mas moznost to nekupit, zabudate ze kupujete s vedomim ze tam tie app su, takze je to vedome rozhodnutie spotrebitela a moznost slobodnej volby kúpy hardwaru s inym systemom ostava zachovana
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Aj na mobile si mozes nainstalovat Cyanogenmod, CopperheadOS, Replicant alebo MIUI. Ano, je to istym sposobom zlozitejsie ako preinstalovat Windows (ale tu cistu instalacku tiez musis niekde ziskat, ze? S android firmware je tento krok jednoduchsi). Kde chces urobit ciaru, co je akceptovatelne zlozite a co uz nie? A preco prave tam?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pravdaže. Jediný rozdiel je len v tom, že na MT tým automaticky strácaš záruku. Kdežto na NB nie. Takže až tak jednoduché to nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked si na NB nainštaluješ linux, tiež strácaš podporu. Ked si nainstaluješ na fón CM, vždy sa vieš vrátit späť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cyanogen a MIUI je fakt zrovnatelny kus softveru ty amater zaprdeny. Asi ako ze si nainstalujes Windows XP alebo Macintosh skin pre Windows XP...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je bez najmensich pochybnosti poznanie, dosahovane logicky nespochybnitelnymi argumentami, vyplyvajucimi z rovnako nespochybnitelnej urovne poznania ako rozdielov zakladnych principov biosov porovnavanych zariadeni, tak i funkovania firmverov jednotlivych komponentov, k comu uz viac ani netreba dodavat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak predsalen dostanu pokutu, tak si ju budu moct narokovat naspat od vlady USA z pokuty pre Deutsche Bank.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale to ze eu ma monopolne postavenie v europe, a europan si nemoze vybrat inu uniu ako europsku im zjavne nevadi.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

To je este nic, ale ako je mozne, ze ma tyzden iba jeden vikend?!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

A kolko "endov" by mal mat jeden "week", ak nie jeden? To nie je lovestory :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Individuálně, podle vkusu každého soudruha…
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

EU je uzmene zdruzenie. Cize brani ti eu opustit eu? Nie. Takze nemas pravdu ze si vybrat nemozes.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Neboj sa. Vďaka idiotom za oceánom, čo volili (resp. nešli voliť) tu paródiu na človeka budeš možno čoskoro obyvateľom Ruska. Ja viem, že rusofilnú úderku to možno poteší ale nám milujúcim slobodu sa to vonkoncom nepáči. EU nie je vôbec ideál, ale zatiaľ to najlepšie čo Európu stretlo. Pokiaľ sa do 50 rokov nerozpadne Rusko tak možno už nič krajšieho nezažijeme.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Slnieckari dostali ste sancu ukazat, co viete a vysledok je, ze nic neviete, vsetko co fungovalo v EU je dojebane. Este na buduci rok odplava do historie stara teta a uz sa zacne snad svet riadit aspon akym takym pragmatizmom. Ale aspon este tu mozes plkat tie tvoje naivne prazdne kktiny.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Ja som všetko len nie slniečkár. Som tvrdý pravičiar a EU je až príliš socialistická a to nerátam pseudo socanov ako náš Hranolko. V USA je tá hranica medzi pravicou a ľavicou úplne niekde inde, u nás by bol Obama braný za stredo pravého politika. Ale ak začneme nahradzovať socialistov bláznami (ako Trump) fašistami (Magian) alebo zlodejmi (Slovenská Nádorná Sranda) tak si moc nepomôžeme.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Tebe veru uz nic nepomoze.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Praviciari o pomoc ani nestoja, a prave preto ju ponukajucim, nielen psychiatrom, schvalne poskytnu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tvrdy praviciar sa bude na vztahy s ruskom pozerat tvrdo cez biznis a nie cez nejake hystericke vykriky slnieckarskych rusofobov :)
takze ty nie tvrdy praviciar :)

ver tomu, ze rusi uz po byvalych postkomunistickych krajinach netuzia. jedine co chcu aby im NATO neliezlo do bieloruska, ukrajiny a gruzinska, kedze tam zije vyznamna ruska mensina a starocia to uzemie bolo sucastou carskeho ruska

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mohli by teraz amici s rusmi uzatvorit vojensku alianciu to by slnieckarskych burzujov asi jeblo.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Burzuj ak si tvrdy praviciar tak pre trba musi byt trump lepsi ako hollary ved hillary je cista socialistka nieco ako americky birmovany fico. Pozri si program obidvoch kanfidatov a necitaj lavicove propagandisticke platky ako SME ktore dostali toho albinskeho birmovaneho opiciaka ficodegesa do vlady
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

mozno, ze ma len chut na pizzu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale to potom musi ist do bordelu a nie na dsl.sk :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S tebou si budem rozumiet
Odpovedať Hodnotiť:
 

je vyrazne zjavne, ze vyjadrenia Googlu su minimalne priekazne kontroverzne
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

je minimalne kontroverzne, ze vyjadrenia Googlu su zjavne vyrazne
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nejako som to nepochopil. Prečo si teda Apple môže s iOS robiť čo chce, ale Google s Androidom nie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo mame podozrenie ze sa jedna o extremizmus.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ci to nebude tym, ze podiel OS na trhu je/bol v q2 2016 android 87,6%; ios 11,7% ostatni to zanedbatelne co zostalo..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jebol?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ste to vy pán Lasica?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lebo apple nema dominantne postavenie na trhu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale vsetci hipsteri ti hned povedia, ze v Apple ekosysteme je viac penazi a preto sa oplati robit appky pre iOS.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Hipsteri niesu ludia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Si pozri štatistiky ty hipster. Z apple ekosystému majú vývojári minimálne 2x viac ako z Androidu. A to riešime len zisk. Náklady na vývoj android aplikácie su priemerne vyššie ako pre ios
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však to bol presne argument, génius. Že Apple svojim spôsobom má dominantné postavenie a bolo by vhodné sa pozrieť aj na nich, aby pravidlá boli rovnaké pre všetkých.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo android je otvoreny
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja tie vysoke pokuty pre americke firmy podporujem
amici pokutuju europske firmy len to tak fici a ak EU za nieco stoji tak im to musi vratit

amici dokazu pokutovat banku za nedodrziavanie sankcii a to len z titulu, ze na ten obchod pouzila dolare a inak ten obchod nemal nic spolocne s USA
a to vsetko len preto, ze po 2.svetovej nanutili celemu svetu ich dolar a teraz to hrubo zneuzivaju

amici vzdy europske firmy pokutovali daleko ale daleko prisnejsie ako svoje vlastne, tak je nacase aby aj EU zacala hrat tvrdo


Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

GM dostal za preukazanych viac ako 100 zabiti v ich autach na zaklade chybnej spinacej skrinky o ktorej v GM vedeli dlhe roky a nic s tym nerobili, tak oni dostali pokutu 900mil.
VW chcu naparit pokuty v celkovej sume cez 30mld. za tu dieslovu kauzu.

od VW chcu aby vykupil tie chybne auta v takmer povodnej cene, ale zaroven aby znefukcnil motor aby sa nedali predat v krajinach kde by normy splnali
toto je uz ciste vydieranie

takze nech len pekne EU pokutuje jednu usa firmu za druhou a vzdy najvyssie mozne pokuty ako je mozne dat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nakoniec to skonci pokutami pre vsetkych importerov/exporterov a radsej sa nic dovazat/vyvazat na cudzie trhy nebude. To by bola zas pecka!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neprehanaj :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Fajnový čas pridania článku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to, že výrobcovia musia inštalovať app store, aby boli konkurencie schopní, je podľa vás problém googlu. Nuž, google asi bude musieť zaplatiť druhú firmu, čo bude robiť konkurenčný app store. Výrobcovia si potom budú môcť vybrať. (A ďalej budú musieť inštalovať google store, aby boli konkurencieschopní. Či v tom im má google zabrániť? Či ako?)
Odpovedať Hodnotiť:
 

citaj poriadne
problem je ze ked chcu appstore musia nainstalovat dalsich X aplikacii od googlu a vacsinu potom ani nejde uzivatelom odistalovat


Odpovedať Hodnotiť:
 

To akoze fakt???
To sa nenasiel nikto na celom svete kto by tam dal daaky patch/root coby sa dali tie programy odinstalovat????

To predsa nemoze byt pravda!
Odpovedať Hodnotiť:
 

cez root sa to odistalovat da, ale to si normalny uzivatel sam nespravi

lenze ked vyrobca zisti, ze si si rootol telefon mozes prist o zaruku a normalne to odistalovat nejde, dokonca ani vypnut ich nejde a furt tam v pozadi budu otravovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Normalny pouzivatel ich zakaze a dalej neriesi. System ich potom povazuje za neexistujuce, co je presne to, co bezny pouzivatel po nom chce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co presne chce bezny pouzivatel, moze specifikovat len bezny pouzivatel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne najviac vadi, ze si nemozem bez root odinstalovat google kokotiny, ktore zaberaju miesta a hlavne ktore nepouzivam a nikto ma nedonuti ich aj pouzivat. Riesenie "zakazat" aplikaciu pre mna nie je riesenim. Mam P9 od huaweiu a najviac mi tam vadi ten hnusny gmail, disk a hangouts. Namiesto gmail aplikacii pouzivam vstavany interny mail od vyrobcu mobilu. Online cloud od mega.nz a sracky ako hangouts, skype a facebooku nepouzivam vobec. Pre mna je komunikacia to, ked sa s niekym bavim priamo z oci do oci. Je to fajn pocit, ak mozem v istej situacii niekomu takto uvalit aj bejzbalkou po hlave. :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Riesenim je disable, ci sa ti to paci, alebo nie. Ked zakazes gmail, disk a hangout, nemusis sa na ten hnusny gmail/disk/hangout pozerat.

Aplikacie od vyrobcu su na /system partition, kam nemozes zapisovat tak ci tak. Tam moze zapisovat iba updater systemu, nic ine. Aj ten na to potrebuje reboot do recovery mode.

Je to aj kvoli factory reset, /system je zaroven aj to, co mas v PC ako recovery partition. Jedneho dna mozno mobil predas a dalsi majitel tam bude mat presne to, co si tam mal ty ked si to vybalil z krabice, nemusi nic hladat, stahovat, dokazovat ze ma narok na licenciu apod.

Odpovedať Hodnotiť:
 

...je to tak ako pises, zial. :(
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár