V novej generácii notebooku MacBook Pro s OLED pásikom beží popri macOS aj ďalší druhý operačný systém, upravená verzia watchOS používaného v Apple Watch hodinkách. Jeho účelom je okrem iného zrejme zvýšiť bezpečnosť.
Avizujú to TechCrunch a Arstechnica na základe informácií vývojára Stevena Troughton-Smitha aj Apple.
Apple predstavila novú generáciu MacBook Pro vo štvrtok, zaujímavým novým ovládacím prvkom je Touch Bar, dotykový OLED prúžok na mieste radu funkčných klávesov umožňujúci zobrazovať ľubovoľný dynamický obsah a umožňujúci tak flexibilné ovládanie bez potreby premiestniť ruky z klávesnice na trackpad alebo myš. O novej generácii sme informovali v tomto článku.
Prítomnosť ďalšieho procesora okrem hlavného Intel procesora avizovala priamo pri predstavení novej generácie spoločnosť Apple, čip nesie označenie T1. Podľa TechCrunch ide o rovnaký procesor ako S2 použitý v druhej generácii hodiniek Apple Watch.
T1 zabezpečuje bezpečné operácie pomocou odtlačku prstu na Touch ID senzore integrovanom na pravej strane Touch Bar a má integrovaný element Secure Enclave pre bezpečné uloženie kľúčov a ďalších citlivých dát, evidentne má ale aj ďalšie funkcie.
Nový MacBook Pro s OLED pásikom, kliknite pre zväčšenie (foto: Apple)
Podľa vývojára na ňom beží oklieštená verzia operačného systému watchOS používaného v Apple Watch a OS má zabezpečovať aj bezpečné vykresľovanie dialógov pri platení cez Apple Pay a zabezpečovať komunikáciu s webkamerou, podľa vývojára s cieľom zvýšiť bezpečnosť. Po prípadnom infikovaní macOS by tak škodlivý kód nemal byť schopný získať obraz z webkamery bez rozsvietenia LED indikátora.
Možné využitia Touch Bar (video: Apple / TechCrunch)
T1 s jeho OS zároveň zabezpečuje video výstup na Touch Bar. Podľa dostupných informácií ale samotné renderovanie zabezpečuje GPU, dáta sa prenášajú do T1 a ten zabezpečuje iba grafický výstup na OLED displej.
Možné využitia Touch Bar (video: SlashGear)
Zároveň už je známe aj rozlíšenie použitého OLED displeja, ktoré na základe informácií z dokumentácie Apple pre vývojárov dosahuje 2170 x 60 pixelov.
Re: čip nesie označenie T1
Od: zxcvbn
|
Pridané:
31.10.2016 13:34
No hlavne by LEDka, ktora indikuje pracujucu kameru nemala mat samostatny drot ovladany nejakym softwarovym registrom, ale mala by byt natvrdo pripojena na napajaci vodic kamery.
Potom nech sa ludia necuduju, ze kamera nataca, LEDka nesvieti.
čip nesie ozvučenie T1
Od: syntaxterrorA
|
Pridané:
31.10.2016 15:54
Z konspiratorskeho pohladu je sice nefeedovanie kamery false datamy nie prave najoptimalnejsou volbou znizenia zaujmu, ale netreba to prilis rozsirovat medzi mugglov.
A mam podozrenie, ze uz sa hadam aj uvedomila ale nedala o tom vediet. Pracuje tajne.
Ked si vsimnes, musel to uz kazdy postrehnut, tak staci ti len o niecom hovorit a najblizsi vysledok z toho o com si sa bavil najdes ako reklamu od guuglu.
Re: \\\\\\\\\\\\\\\\\\
Od reg.: WinstonSmith
|
Pridané:
31.10.2016 12:39
Wow, revolúcia!
Prečo mať ovládacie prvky pohodlne na monitore a dostupné myšou, ktorú používame permanentne, keď to môže byť oddelene, mimo zorného poľa?
Stačí pohnúť hlavou a očami, pustiť myš / touchpad a môžeme meniť farbičky. Paráda.
dalsi krok apple v prospech uzivatelov. co spravil MS okrem win 10 a zbierania dat? napad MS s vyrtualkou pre weby je fajn ale HW riesenie sa mi viac pozdava. hlavne po tom co si clovek pozrie film o Snowdenovi. palec hore Apple! alebo skor dole, priamo na touchID.
Touch bar si môže dovoliť spraviť iba Apple pretože má pod palcom hw aj os. Ak by to spravil Microsoft alebo trebárs výrobca notebookov jednoducho sa to neujme kvôli slabej podpore.
az na to, ze nieco podobne uz skusal Microsoft s Intelom v prvych ultrabookoch .. ale moc sa to neujalo. Apple preda aj lestene prdy, takze sa mu to lahsie podari rozsirit do potrebneho poctu HW, aby to bolo aj pre developerov zaujimave.
samostatne CPU pre kazdy proces
Od: poldinko
|
Pridané:
31.10.2016 13:36
tak iní výrobcovia sa všetci snažia integrovať viacero súčastí do jedneho celku (3D Xpoint nahradzajuca RAM aj HDD) a apple bude za chvilu mat pre kazdy proces vlastný CPU, vlastnú RAMku a samostatnú particiu na disku alebo vlastný flash disk
BTW zaujimalo by ma co by sa stalo po nahodeni windowsu/linuxu/BSD do tychto nových macbookov, hlavne ako by sa správal ten ledpásik
Re: samostatne CPU pre kazdy proces
Od reg.: Zapredaný
|
Pridané:
31.10.2016 13:43
Asi tak ako grafika bez ovládačov - nebude fungovať a bude tam len na okrasu... Alebo možno bol Epl tak milí tak spravil že žačne automaticky emulovať F klávesy.
To by bolo prilis jednoduche, a nemohli by za to zapytat $100 namiesto $0,01 za kablik. Toto su horsie inovacie ako u sovietskych vedcov. Vlastne to ani nie su inovacie, to je velky skok vzad.
A co tak kusok ciernej izolacnej pasky cez kameru?
Od: rolh
|
Pridané:
31.10.2016 15:21
A co tak kusok ciernej izolacnej pasky cez kameru? Na toto este nevymysleli hack, prelepenie miktrofonov nie je 100%, to radsej strcit jack ktory prepne audio
Re: A co tak kusok ciernej izolacnej pasky cez kameru?
Od: Buržuj
|
Pridané:
31.10.2016 16:30
Jaj, vždy sa urehotávam nad ľuďmi, ktorí majú pasky cez webky na notebookoch. Teraz myslím bežnú populáciu. Vždy ide o nejaké bezvýznamné existencie, ktorých sledovanie by bolo len mrhaním času. Ale veď predsa v novinách na TV Narkóza to hovoril nejaký "odborník"! Aj majster na dielni to tvrdí! Bavte sa deti.
Re: A co tak kusok ciernej izolacnej pasky cez kameru?
Od: vsetko je bezvyznamne
|
Pridané:
31.10.2016 17:07
nahodou, minimalne na torrentoch a roznych weboch typu 4chan by takto vyhotovene fotky a video zaznamy z web kamier nic netusiach majitelov laptopov ktore by na pozadi tajne streamovali pomocou nejakeho maleho sikovneho programiku z warezu by mali velky uspech aj v pripade takych bezvyznamnych existencii ako si ty. nie pre peniaze, ale len pre tu srandu. a mozno ak by ta niekto mohol ozaj kvalitne znemoznit, tak by si este dotycnemu aj zaplatil par bitcoinov nech to nedava do eteru;)
nepraktické?
Od: účet má blokovanú bla bla bla
|
Pridané:
31.10.2016 17:03
Taká technická otázka. Drvivá väčšina používateľov svojich milovaných MacPrdov pozná klávesnicu naspamäť a tak nemusí nikdy, ani po tme [aj keď je keyboard podsvietený] behať zrakom na úroveň klávesnice, len vo vzácnych prípadoch.
Otázka je jednoduchá. Všetky funkcie, ktoré sú predstavené v tom pásiku sú beztak implementované dávno na obrazovke samotnej, kde sú ovládateľné myšou, klavesnicou, skratkami na klávesnici, gestom, alebo v prípade dotykovej obrazovky dotykom.
Akú výhodu má sklopiť zrak ku klavesnici a tam blúdiť po tomto pásiku, keď všetko viem v kratšom čase spraviť na obrazovke?
Aj keby jedinec masterol komplet všetky možné verzie toho pásiku a vedel by ich používať priamo v aplikácii, stále je prítomný dynamický faktor [ak som správne pochopil, min. farby sa dajú presúvať, možno aj jednotlivé funkcie - naschváľ/omylom], posúvanie, rôznorodosť obsahu pásiku [fotky, etc.].
Príde mi to ako spomaľovač efektivity užívateľa s "WOW" efektom.