neprihlásený Utorok, 6. júna 2023, dnes má meniny Norbert
Štát zrazu zistil, že licencie Windows a Office nakupuje predražene

Značky: štátsoftvérMicrosoftWindowsMicrosoft Office

DSL.sk, 10.10.2016


Štát po rokoch kritiky odbornej verejnosti konečne pripustil, že licencie na softvér od Microsoftu pre osobné počítače nakupuje predražene.

Spravil tak v Revízii výdavkov na informatizáciu z tohto mesiaca, ktorú vypracovali spoločne Ministerstvo financií SR a nový Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Štát je odbornou verejnosťou dlhodobo kritizovaný za spôsob nákupu licencií a podpory desktopového softvéru pre PC v štátnej správe. Štát totiž má na tieto PC trvalé licencie na softvér Microsoftu, operačný systém Windows, kancelársky balík Office a klientské prístupy CAL k serverovým riešeniam, napriek tomu nepretržite nakupuje licencie typu Software Assurance, SA, dávajúce mu len právo na upgrade na nové verzie softvérov.

Za toto právo platí od 166 po 249 eur za jedno PC na rok, podľa verzie nakupovaného balíka.

Toto právo ale efektívne nevyužíva respektíve je otázne nakoľko efektívne sa vôbec dá využiť vzhľadom na frekvenciu vydávania najmä nových verzií Windows a potreby štátnej správy a za licencie tak štát platí viac ako pri iných možných spôsoboch zabezpečovania licencií.

Navyše v dobe, keď verejná správa vo svete reálne prechádza na lacnejšie riešenie s využitím Linuxu alebo minimálne otvoreného kancelárskeho balíka LibreOffice alebo ho minimálne zvažuje, štát takúto alternatívu podľa dostupných informácií zatiaľ reálne dostatočne vôbec neanalyzoval.

Teraz v správe aspoň analyzoval cenu, ktorú platí za softvérové licencie Microsoftu. SA licencie sa nakupujú na obdobie troch rokov, na aktuálne obdobie 2015 až 2017 štát zaplatí ročne za licencie pre cca 86.5 tisíc PC 18.6 miliónov eur plus približne odhadovaných 3.9 miliónov za licencie napríklad na nové PC.


Možné zistené nižšie ceny za licencie pri iných alternatívach licencií, kliknite pre zväčšenieToto riešenie porovnal s tým, keby si jednoducho priamo jednorazovo nakúpil nové verzie Windows a Office pre počítače, na ktorých sa reálne SA licencia využije a softvér sa upgraduje. Vychádzal pritom z miery reálne uskutočnených upgradov za obdobie rokov 2012 až 2016.

Upgrade na nové verzie bol ale v posledných rokoch v podstate vynútený ukončením podpory Windows XP a zároveň Office 2003 a miera upgradovania bola zrejme vyššia ako v rokoch predtým.

V každom prípade aj pri miere upgradov zrealizovaných v tomto období by bol jednorazový nákup licencií nových verzií výrazne lacnejší a štát by za trojročné obdobie ušetril podľa autorov analýzy až 21.2 miliónov eur respektíve 31% zo všetkých nákladov na licencie Microsoftu.


Odhadované náklady pri jednorazovom nákupe licencií, kliknite pre zväčšenieAlternatívne sa analýza pozrela na ceny za SA licencie. U nich zistila, že jednotkové ceny sú o 15% vyššie ako v Českej republike. Navyše tu sa hromadne pre všetky počítače v niektorých organizáciách nakupuje balík Enterprise, ktorý zrejme nie je potrebný pre všetkých zamestnancov. Pri nákupe Desktop Professional namiesto Enterprise by sa mohol ušetriť ďalších 16% a celkovo aj pri nákupe SA by sa dalo dosiahnuť po získaní cien aké má Česko zníženie nákladov o 6.6 miliónov eur ročne respektíve 29%.

Nižšie ceny o 31% a 29% samozrejme nie je možné kombinovať, keďže v prvom prípade ide o úspory dosiahnuté pri jednorazovom nákupe licencií a nevyužívaní SA pre Windows a Office a v druhom prípade o lepšie podmienky a rozumnejší nákup licencií cez SA.


Miera upgradov Windows a Office na štátnych PC v posledných rokoch, kliknite pre zväčšenieAnalýza zároveň ale nezohľadňovala niektoré ďalšie faktory respektíve pohľady, okrem iného nákup celých balíkov licencií hoci veľká časť užívateľov z nich zďaleka nevyužíva všetky zahrnuté softvéry, skutočné využívanie inštalovaných softvérov a skutočne potrebnú frekvenciu aktualizovania verzií v dlhodobejšom horizonte a s ohľadom na podobu nových verzií Windows a Office.

Napríklad už od vydania Windows XP v 2001 až do roku 2020, kedy skončí podpora Windows 7, si počítače v štátnej správe vystačia a boli by zrejme optimálne spravované maximálne len s dvomi verziami Windows, Windows XP a Windows 7. Za takmer dvadsať rokov by tak bol potrebný nákup licencií Windows maximálne trikrát, pre Windows XP, 7 a prípadne tretej verzie s koncom podpory Windows 7.

Zároveň analýza neporovnávala ceny s open source riešeniami.

Do budúcnosti navrhujú autori niekoľko opatrení, chcú auditovať využívané licencie, vypracovať definíciu štandardizovaného miesta zamestnanca a jeho reálnych potrieb v oblasti využívaného softvéru a "zefektívniť podmienky zabezpečenia licencií produktov Microsoftu".

Hoci priznanie neefektívnosti nákupu licencií a vytýčenie ďalších cieľov sú krokmi správnym smerom, táto neefektívnosť je verejne známa a kritizovaná už množstvo rokov a jej konštatovanie teraz nie je dostatočné. Štát by mal konečne uskutočniť razantné kroky v tejto oblasti a okrem iného reálne vyhodnotiť alternatívu masového nasadenia open source riešení.

Je tiež potrebné pripomenúť, že na vypracovaní súčasnej analýzy sa podieľalo ministerstvo financií, do kompetencie ktorého patrila doteraz informatizácia a ktoré pre štát licencie Microsoftu za doterajších podmienok nakupovalo.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový iOS vypustí podporu troch modelov iPhonu, pridá viaceré novinky
AMD zostane na pätici AM5 do 2026, nové Ryzeny 8000 prídu v budúcom roku
Apple dokončila prechod na ARM a uviedla 15" MacBook Air, predstavila VR okuliare s otáznym prínosom
Google spustil prihlasovanie bez hesla pomocou passkeys aj na firemných účtoch
Vedci poslali solárnu energiu z vesmíru na Zem
Debian 12 má byť vydaný tento týždeň
SpaceX vyniesla ďalšie Starlink satelity druhej generácie
Hackeri budú hackovať skutočný satelit vo vesmíre, zajtra bude vypustený
Český T-Mobile má predplatenku so 100 GB za 12 eur, slovenský zdražuje predplatenky
O histórii legendárnych smartfónov BlackBerry bude aj seriál


Diskusia:
                               
 

Óóóóóóóóóó
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Microsoft je nejodpornější a nejvíce korumpující firma světa v IT sektoru, kdo je podporuje, podporuje zaostalost.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Strapay by sa len zasmial :D kukni na nase digitalne slovensko :D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Uz si pocul o firme s nazvom Oracle?

Voci nim su v Microsofte tazki amateri. Po Oracli idu SAP, HP, Siemens... Microsoft je daleko za nimi.

Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

hochu, asi neznáš hodnotu těch společností, tržby atd., že? :)
Všichni jmenovaní jsou daleko za Microsoftem, když Microsoft má podplacenou téměř každou vládu na zemi, školy atd.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

O trhovu hodnotu spolocnosti nejde, ide o system predaja a korupciu.

Microsoft, prekvapivo, sa aj zaujima, ako moze pomoct svojim zakaznikom. Ostatne spomenute firmy sa zaujimaju iba o to, ako z teba dostat co najviac penazi. Ano, korupcia a natlak je v tom.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Smeracke spiny.
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Myslis maleho Mikiho, za ktoreho sa zrovna toto rozbehlo?
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Aj keby sa to rozbehlo za maleho mikiho, tak tento cerveny kokot mal uz N rokov na napravu, takze ho to v nicom neospravedlnuje
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Posielam rozum.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

myslíš, že to pomôže? Keď chceš s vlkmi žiť, musíš s nimi viť. To znamená, že peniažky potečú naďalej do vrecka kamarátovi...
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Viť môžeš veniec, s vlkmi sa vyje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Odhliadnuc od bežne dostupného faktu o možnostiach špecifikácie pracovnej náplne vlkov, s výnimkou ich samotných, výhradne podmnožinou vedúceho páru, je z hľadiska historických súvislostí nutné brať ohľad i na zvyšujúcou sa informačnou dostupnosťou neustále rastúce identifikačné schopnosti Karkulky, eventuálne pre zachovávanie tradície impersonácie babičky vlkom, vyžadujúce účasť na kurzoch či školeniach, súčasťou ktorých sú i základy domácich prác.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A voda je mokra !!!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Nie. Voda len nie je dostatočne suchá.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

preto sa otvara priestor na trhu pre dehydrovanu vodu
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

v praskovom baleni..
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Staci len zamiesat s vodou - a mas vodu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čím sa otvára priestor pre zriadenie certifikačnej autority pre posudzovanie limitov prašnosti vody a jej vplyvov na iné oblasti v rámci novovznikajúcej medzirezortnej komisie zoskupení Rady Európskej únie, vrcholný to prejav opodstatnenosti slovenské predsedníctva.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

ale neexistuje ešte taký softvér... a preto, že potrebujú úplne iné tabuľkové procesory, úplne iné databázy, úplne iné skripty, treba za ich "vývoj" zaplatiť milióny (aj keď existujú riešenia, ktoré na rozdiel od "špeciálne vyvinutého" softvéru (napr. od sap ale aj iných tvorcov) aj preukázateľne spoľahlivo fungujú a existuje k nim podpora úplne rovnaká (akurát snáď lacnejšia). ide však najmä o to, že softvér sa reálne nevyvíja a celý ten "vývoj" je len formálne simulačné označenie nákupu práv, bez ohľadu na to, čo je napísané vo faktúre (pretože súd má hodnotiť právnu skutočnosť podľa obsahu a nie podľa nálepky), tzn. že tie tendre nevytvárajú zmluvný vzťah a sú nulitné - otázka je, kedy sa nájde úradník, vyšetrovateľ a sudca, ktorí s tým zatočia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapci, toto všetko už dávno vymyslel Vinco Šikula na prázdninách u svojho strýka. Teda až na tú medzirezortnú komisiu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Avšak nielen na medzirezortnú komisiu, ale najmä samotnú certifikačnú autoritu, práve legislatívne garantovanie nezávislosti ktorej od mocenských štruktúr je základnou náplňou činnosti a súčasne primárnym podnetom vzniku komisie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zisitil to preto, lebo mu to vyhovuje. Niekto bude musiet urobit vsetky tie analyzy, vyhodnotenie a napravu. Asi nejaka zpriaznena firma potrebuje zarobit.
V tom je urcite vyssi zamer ako len usetrenie penazi.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Alebo im tie peniaze už kriticky dochádzajú a už nie je z čoho odvádzať do vlastného vrecka. Tak sa zrazu ukázalo, že vlastne už roky nakupujeme sprostosti
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mas pravdu. Moznost, ze musia zisit, ze to je drahe ma nenapadla.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

a najsmutnejsie na tom je ako sa budu ohanat tym, ze ako usetrili miliony v statnej sprave :/ :\
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

skôr zisťujú, že im zateká do topánok a že ľudia majú už dosť. Ale ja si myslím, že už je neskoro a nepotrvá dlho až budú jebať mater na nútených prácach v bani.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejaká pochybná agentúra, ako tá, čo zistila, že PRIEMERNÝ zárobok nevzdelaného pomocného robotníka je cca 690€ a priemerný zárobok na Slovensku je 996€, že štátni zamestnanci zarábajú v priemere 2000€, keď väčšina z nich má minimálnu mzdu x-tej platovej triedy 600-1000€. dôvod? aby nebolo, že vláda klame alebo socka klame, tak majú sro-čku, ktorá si to za patričnú peňažnú náhradu "odnese"(možno raz). A takéto firmy potom financujú dúhové pochody, kampane za prijímanie migrantov a pod., no a vláda sa môže tváriť, ako proti týmto "živlom" intenzívne nenormálne bojuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to jednoduché. Štát zabezpečuje svojich občanov a zakupuje pre nich v súčasnosti licencie od Microsoftu na všetky svoje produkty.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Dobré ráno teta Anka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A mozno ze bude ocenena, ze na to prisla :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stale uvazuju o priamom nakupe od MS.
Ked uz nie OS, tak kancelarsky balik je mozne nahradit vratane Outlooku (vratene schodzok, synchronizacie telefonov, atd).
Jasne - kompatibilita nie je 100%, ale stale sa zlepsuje.
Ostatne, vzdy by sa dali spravit tlaky, ze vysledny format musi byt primarne otvoritelny na open platforme, az sekundardne na MS ...

Lenze by niekto musel chciet ...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

kompatibilita je lepšia ako medzi MS a MS takže 110%? Ale to ostatné, čo píšeš je už pasé - všetko sa zverejňuje v .odt (ak niekde vidíš niečo iné, treba poslať sťažnosť).
Problém je, že ľudia chcú tie .doc/.docx, lebo schválne na "open" Androide neexistuje aplikácia pre mobily, ktorá podporuje editáciu open document format - takže aj komerčných vývojárov treba kopnúť dobre do...
Ale zasa vyplniteľné formuláre sa dajú vytvárať v PDF, ktorý formát má veľkú výhodu oproti ľubuvoľne a bez námahy falšovateľnému .doc/.docx formátu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nastavením obmedzovača je síce možné obutie Audi S8 pneumatikami s rýchlostným indexom A2, len následné požadovanie prejavovania nadšenia zo zníženia ceny servisu po zákazníkoch sa zrejme bez osobného predvedenia extázy obchodníkmi stretne s pochopením, nie úplne nepodobným prezentácii výhodnosti implementácie FUP pre operátorov s najviac jedným zákazníkom.
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Vysvetli prosím na čo potrebuje poslíček s pizzou Audi S8.

Z Ent sa využíva maximálne tak DirectaAccess a AppLocker, problém je že väčšina zamestnancov štátnej správy nepozná inú zložku ako Desktop (niektorí ešte vedia dať veci na kľúč) a nevedia používať iné aplikácie ako Word, browser, solitaire a základy excelu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ústavne garantovaná rovnosť príležitostí, v súlade s koncepciou vzdelávania vo verejnej správe, schválenej Vládou Slovenskej republiky, umožňuje používanie nižšej verzie iba prezidentom.
V mé armádě má každý pěšák ve své tornistře maršálskou hůl.(Napoleon Bonaparte)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tak aj Napoleon bol Čech.
Odpovedať Hodnotiť:
 

------------------- ------------------- -------------------
SAcko je vacsinou na 3 roky, potom sa kupuje zasa. To su tie 3 roky, kym vyjde novy softverovy produkt (Office, Windows) a tym je naznacene, ze si mam SAcko zase kupit. Preco vychadza nova verzia Office/Windows presne v sulade s SAckami? Preco nevychadza novy Office/Windows kazdy 1 rok? Alebo iba raz za 10 rokov? Preco si v ramci SACka mozem spravim MAXIMALNE 1 upgrade (prakticky NULA upgradov, lebo v podnikovej sfere nemeni OS kazde tri roky ani idiot) a nie napr. 1 ci 10 upgradov?

Off 95-97-2000-XP-2003-2007-2010-2013-2016

Win desktop 95-98-2000-XP(roka pana 2001)-Vista(roka pana 2006)-7(rok pana 2009)-8(rok pana 2012)-10(rok pana 2015)

Win serv NT4-2000-2003-2008-2012-2016

Proste ojeb jak svina a to UZ DVE DAKADY !!!
------------------- ------------------- -------------------
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

---------------- ---------------- ----------------
SA je mega-hyper-ultra-brutal c0c0tsky podvod a oj3b jednej sukromnej firmy.
---------------- ---------------- ----------------
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj SAP pod vedenim Imreczeho bol podvod, a neskor ako sef financnej spravy
tento zlodej dostal pod hlavickou IBM predrazene SAP na stanu financnu spravu.
Na SK je to tak, ze tento hajzlik je stale sefom financnej spravy a ludia na to seru, ze im ukradol miliardy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mali aj ten dohodnutý biznis za 30 mil. € (??? ak sa nemýlim), kde im tender nakoniec prekazili (aj vďaka Daňovi, tuším).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze im to do boha zeru, kolko na tom uz vyryzovali (desiatky-stovky miliard $), tie sta-miliony PC v podnikovej sfere v cca stovke statov.

Ku*va to je biznis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to len výpalné, ktoré platíme tým klamárskym podvodníckym kurvám, toto tvrdili v roku 2004 !!!

"Na otázku, či sa veľvyslanectvo naozaj plánuje odsťahovať, odpovedal hovorca Ed Kemp: „Aktívne hľadáme iné miesto mimo centra mesta, kedy však k tomu príde, nevieme určiť. Vhodnú lokalitu sme ešte nenašli.“ Veľvyslanectvo zvažuje všetky možnosti."

http://dopice.sk/inl

Takto ojebávali v 2006 !!!
„Všetky tieto zlepšenia budú dočasného charakteru a sú odstrániteľné,“ zdôraznil R. Vallee. Ako dodal, projekt prešiel od svojho vzniku výraznými zmenami, pretože veľvyslanectvo prihliadlo na pripomienky verejnosti.

http://dopice.sk/inm
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

> Štát by mal konečne uskutočniť razantné kroky
> v tejto oblasti a okrem iného ...

... vyvodiť dôsledky pre toho, kto má tie minulé predražené nákupy na svedomí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vyvodit dosledky ? si na Slovensku :D tuna odsudia za korupciu len male ryby a spravia z toho velke halo...dokial nebude moc dana do ruk demokracie skutocnych odbornikov na danu oblast, tak to bude stale tak ze napr vsetci zainteresovani v IT oblasti vedia o probleme a nerobi sa nic
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tusi dakto, co je dnes s centralnym registrom zmluv? Ci to dali dolu, aby sme si nemohli pozret detaily?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je ozaj veľký problém vyhľadať, však?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobre, jedna vec je, že kupuje predražené licencie, ale kde sa dajú zohnať potom keď štátna organizácia potrebuje nový PC?
Dodávali sme PC pre obecné úrady a NIKDY sa nepodarilo vybaviť OS alebo Office a vždy si to platili obce z obecnej pokladnice.
Keby sa štát na to vykašle nebola by úspora 29% ale 100% keďže sú tie licencie nezohnatelné. No nechceli by ste úsporu 56 miliónov € a radšej opraviť cesty, vybudovať detské ihriská, vybudovať parky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

si to pleties kamo! SA nieje o tom, ze na novy pocitac nemusis kupit win a ofis! SA je o tom, ze na novy pocitac si musis kupit win a ofis a potom ak si kupis SA tak pocas trvania zmluvy mozes na tom pocitaci pouzit novsi windows a ofis. Cize ak si si v roku 2009 kupil win7 a ofis 2007 +SA na 3 roky, tak v roku 2010 si si mohol nainstalovat ofis win10. Nemohol si si vsak nainstalovat win8, lebo si nestihol :D. Ked si v 2012 to SA nepredlzis, tak musis odinstalovat ofis2010 a dat spet 2007. To je SA, nic viac, nic menej.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

edit prispevkov furt nic? "ofis win10" tam ma byt len ofis 2010...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujem za opravu, chápem čo tým chceš povedať. Asi máš s tým skúsenosti vedel by si mi poslať kontakt na človeka čo také veci rieši, či web stránku cez ktorú to riešiť? Určite by sa také zišlo a bol by som ti srdečne vďačný.

Na druhú stranu taká služba úplne postráda zmysel keď si zoberieš kto je cieľová skupina. Taká tetulka za PC na úrade keby jej upgradneš systém z W7 na W8 resp W10 tak by si vlasy z toho vytrhala takže ten OS sa tam bude držať čo najdlhšie až pokiaľ počítač neklakne. Tam potom potrebuješ pri kúpe nového PC licenciu tak celé SA je nezmysel v tomto prípade. V mojom okolí sa bežne stretávam s tým, že majú tetulky WinXP v štátnych inštitúciách.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SA ti preda lubovolny obchodny partner microsoftu. A ano SA nema ziadny zmysel, preto to netreba kupovat. Je uplne prd fuk jedno ci pouzivas ofis 2007 alebo 2016, za tych 10 rokov tam nepridali nic podstatne co by si zivotne dolezite potreboval. Na urade rovnako, pocas zivotnosti PC = 5 rokov nepotrebuje nic ine ako OEM win co sa kupi rovno so zelezom. Dokonca existuju miesta, kde MUSIS mat XPcko, lebo na inom ti dana citacka ciarovych kodov nejde. Ked sa pokazi pocitac, nemozu kupit novy, treba zohnat stary funkcny, kde este slape XP.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

obec sa samospráva, bratu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stat nakupuje za cudzie , nie za svoje . Preto to tak vyzera a nikto sa necuduje kolko superluxusnych aut jazdi po nasich cestach...

Keby stat nakupoval za nase tak by sme sa na to mali vzdy pytat , kto je za to zodpovedny a vyvodit voci nemu dosledky.
Ak nekona policia , prokuratura ani sudy tak nema kto ani koho zalovat.Proste zijeme na Slovensku .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dobre rano
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pretoze v skutocnosti stat pozuiva licencie len pre par vyvolenych!!

ak ste napriklad mesto trencin, tak pristup k licenciam nemate... ak ste stredna ci ina skola, tak pristup k licenciam nemate!!!

cize ak tvrdia, ze to kupuju za tu sumu pre vsetkych, tak klamu ;)

potom Vam vyjde ta utracana suma od roku/kazdorocne neviem, az pozoruhodne vysoka :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

> ak ste napriklad mesto trencin, tak pristup k licenciam nemate...

Um. Prečo?

> ak ste stredna ci ina skola, tak pristup k licenciam nemate!!!

Stredná či iná škola má možnosť požiadať ŠVS Liptovský Mikuláš (vraj tí majú na starosť TN) o nákup licencií z programu Select. Viem o veľkej škole, kde to nerobia, ale len preto, že to tam má na starosť menták, čo sa v tom nevyzná. Ale možnosť, ako taká, existuje. Kde je problém?
Odpovedať Hodnotiť:
 

štátna správa
samospráva
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uplne jednoduche suvetie:

Za tie roky co bolo jasne pisane a kritizovane ,ze sa plati vela za tieto licencie je kto zodpovedny?Kto bude niest zodpovednost a zaplati tie peniaze co isli zbytocne do windows a office.. ?Zase iba drist do eteru precitas pokomentujes a Slovac nech sa pasie, sme tu ako telata...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

wsak im chod rozjebat hubu, co sa tu vyjecavas
Odpovedať Hodnotiť:
 

stacil by daky micro dron nesuci biologicku zbran, ktoru by rozprasil v dome spravneho mocipana s odkazom Opensource FTW!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odboroví predáci hnutia opensource komunity, vrátane slovutného Linusa, si však uvedomujú, že v takom prípade by museli svojim nasledovníkom predložiť iný cieľ a akosi kde nič nie je,...
Odpovedať Hodnotiť:
 

logika ozajstného imbecila. Myslím, že predložili dosť a určite viac než celý corporate greed (zdôrazňujem ten greed, pretože bolo množstvo firiem, čo si vyvinuli vlastný softvér a sprístupnili ho, alebo si zapožičali OS a niečo do neho na oplátku vrátili). Cieľom free software a opensource je slobodný prístup k vedomostiam, nie bojovať proti zlým zlodejom a patentovým trollom. To je len sprievodný jav pri obrane toho práva. Takže cieľ je vytvárať softvér pre svoje potreby a sprístupniť ho aj ostatným, navyše ak to pôjde, tak aj zarobiť.
Tato je asi podnikateľ a tak sa hráš na veľkého kapitalistu... Najviac fajn je, že tvoje korporatistické vzory nevnímajú opensource ako nejakých hipíkov, čo nadávajú na komerčný softvér, pretože ten sami hojne využívajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde je teraz generálny prokurátor?? Už malo začať trestné stíhanie na toho, čo spôsobil štátu škodu a zavreť ho hajzla na XX rokov a zhabať majetok. Nie. Tu sa len skonštatuje, že niekto kradol. Odporné. Odporné!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

akoze ja uz som sick and tired z tychto windows-vs-linux diskusii, lebo ano, ked by k tomu kupovali support napr od RedHatu, alebo od SuSE (teraz HP/HPE) alebo Oraclu, alebo od nejakeho ineho zlodeja (Canonical napr), tak by to mozno nebolo o moc lacnejsie. cize ano ...
ale to by nas ako obcanov nemalo zaujimat. killer-argument je ale, ze my placime dane, DPH, a co ja vim ake seliake odvody za pi coviny, aby to potom stat napchal nenazrancom z Microsoftu do prdele a to je ten fakticky skandal tod.
ja by som bol za korupciu s tzv. moralnym imperativom. ze by sa nakupovali teda tie veci od HPE, Oraclu, RedHatu, alebo od nejakeho ineho hovaeda, ale aspon by sme mali moralnu utechu, ze to nedostal Microsoft.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár