neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Slovenská autonómna plachetnica to má zrejme za sebou, tvorca chystá lepšiu

Značky: samojazdiace technológieSlovensko

DSL.sk, 5.10.2016


Slovenská autonómna plachetnica OpenTransat, ktorá sa v rámci súťaže Microtransat Challenge snažila ako prvé autonómne plavidlo sama preplaviť cez Atlantický oceán zo Severnej Ameriky do Európy, je už s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne poškodená a dlhšiu dobu nefunguje žiadny z jej komunikačných systémov.

V čase naposledy odoslaných dát o polohe preplávala minimálne 822 km.

Prvé dni plavby

Plachetnicu, o ktorej sme detailne informovali napríklad v tomto a tomto článku, vypustil jej tvorca, slovenský fyzik Andrej Osuský, východne od kanadského ostrova Newfoundland 12. septembra.

Krátko po vypustení sa dostala do problémov a jej hlavný počítačový systém ju nenavigoval správne ani neodosielal dáta o polohe, následne dvakrát na krátku dobu začal fungovať.

Po niekoľkých dňoch po menšej búrke prestali senzor smeru vetra a kompas dávať správne údaje a plachetnica sa plavila s častou zmenou smeru v oblasti cca 150 km vzdušnou čiarou od Newfoundlandu. Zároveň lodi prestal fungovať jeden z dvoch autonómnych Spot trackerov odosielajúcich dáta o polohe, ktorý bol napájaný štyrmi dobíjateľnými 2300 mAh AA batériami nabíjanými z vlastného malého solárneho panelu so 100 mA a 6 Voltami.


Trasa OpenTransat prvý týždeň od vypustenia z ostrova Newfoundland, kliknite pre zväčšenie



Zároveň systém lode odosielal donedávna detailnejšie informácie o stave lode cez satelitný systém Iridium len občasne.

Súčasné problémy

V piatok 29. septembra sa podľa Osuského loď ale dostala do intenzívnej búrky, po ktorej na dobu niekoľkých hodín prestal odosielať polohu aj druhý Spot tracker napájaný 8 alkalickými batériami typu D. Tento tracker sa následne ešte ozval, vzápätí sa neozval cca 30 hodín.

Po niekoľkých odoslaných pozíciách v súčasnosti už neposlal informácie o polohe cca 2.5 dňa, keď naposledy dáta poslal v pondelok o 10:28. Systém lode cez Iridium naposledy poslal dáta pred viac ako týždňom 27. septembra.

Na lodi je síce prítomná kamera, tá ale natáča videá len na flash pamäť a cez satelity súčasná loď snímky neodosiela. Čo je tak s loďou môže aj jej tvorca v súčasnosti len hádať.



Loď OpenTransat s popisom hlavných komponentov, snímka z palubnej kamery (vpravo dole), kliknite pre zväčšenie (foto: Andrej Osuský)



Búrka by druhý Spot tracker podľa jeho informácií pre DSL.sk nemala poškodiť, zároveň batérie ho majú byť schopné napájať približne rok. Potopiť by sa loď nikdy nemala, nedovolí to polystyrén v surfe a plavákoch. Mohla by byť ale šikmo nabok, ak by sa jej napríklad ohol stabilizačný kýl. V danej oblasti je tiež podľa informácií námorníkov pre Osuského pomerne veľká premávka lodí.

Ak súčasná loď neobnoví vysielanie lokalizačných dát, pravdepodobnosť na jej nález bude zrejme pomerne nízka. Na lodi sú prítomné kontaktné informácie, otázne ale je či a kde ju vyplaví. Ak sa jej nezničila plachta, podľa posledného smerovania vo vzťahu ku smeru vetra by v konečnom dôsledku mohla skončiť na Kanárskych ostrovoch. Ak prišla o plachtu, oceánske prúdy by ju podľa tvorcu mali predpokladane doplaviť do Európy.

Trasu plachetnice od vypustenia až do posledných odoslaných lokalizačných dát je možné nájsť na track.opentransat.com. V súčasnosti je na stránke výrazne vylepšená webová aplikácia prezentujúca dáta, ktorú vytvoril z dát zverejnených tvorcom fanúšik projektu Martin Rejda.

Ďalšia loď

V každom prípade ako Osuský naznačoval už po vypustení lode, plánuje vyrobiť novú a opäť sa pokúsiť zdolať cieľ preplávať Atlantik. Stane sa tak ale až po zime a teda najskôr o pol roka, keď podmienky v tomto období nie sú ideálne.



Hlavná elektronika lode a procesor (hore), krabica s GPS a Iridiom (vľavo dole) a Globalstarom (vpravo dole), kliknite pre zväčšenie (foto: Andrej Osuský)



Pre DSL.sk dnes avizoval, že ďalšia loď bude pravidelne vysielať snímky v malom rozlíšení, pravdepodobne 640 x 480. Tie by s vysokou pravdepodobnosťou umožnili zistiť v akom stave sa loď nachádza respektíve čo spôsobilo jej problémy.

Robiť tak bude s využitím relatívne lacného satelitného telefónu. Fotenie by mohol zabezpečovať ďalší počítačový systém postavený na výkonnejšom minipočítači ako je súčasný stále bežiaci počítač postavený na Atmel AtMega2560, zvolený aj kvôli optimalizácii spotreby. Výkonnejší minipočítač, napríklad Raspberry Pi, by sa zapínal len pre potrebu fotenia, snímke by znížil rozlíšenie a následne ju odoslal.

Osuský tiež avizuje, že loď má mať "dosť inovatívny" dizajn. Ten má odstrániť všetky problémy, ktoré sa vyskytli u súčasnej verzie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film


inzercia



Diskusia:
                               
 

No daleko sa teda nedostala, dufam ze dalsi pokus bude lepsi a bude zabava ju zase sledovat
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Nech je oceanske dno Prvej Slovenskej autonomnej plachetnici lahke.. bola to pre nas cest tu na nu pisat duchaplne komentare
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ešteže česť je s malým č.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty musis mat strasne nudny zivot ked je toto podla teba zabava
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

Nie, zabavou je sledovat komenty na dsl.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak sa plachetnička stretla s veľkou kontajnerovou loďou a vcucla ju lodná vrtuľa, tak sa pravdepodobne neobjaví ani v Európe ani na Kanároch. A už sa ani neozve. Niežeby som niekoho chcel po dvoch dňoch nehlásenia sa pochovávať.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

:) energizer baterky uz nie su to co byvali
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked pride autor a polozi konkretnu otazku, da sa najst najlepsie konkretne riesenie... verim tomu ze medzi tymi ludmi co tu pisu sa najdu odbornici na elektroniku a spolocnymi silami sa da najst vhodne riesenie... alebo proste nech kontaktuje komunitu ktora sa tym zaobera, napr. svetelektro, aspon nevyhodi peniaze do kanala ako teraz koli blbemu navrhu a nevedomosti
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Keby som bol on, tak presne toto sem napisem, aby teda ludia nevedeli ze som sem dosiel po rozumy.
Ale vies, tuna ti nikto s nejakou trapnou plachetnickou pomahat nebude, take veci tu ludia stavali ako projekt na zakladnej skole.
Tu uz sa lne riesi technologia cesty na mars, vyvoj tesly, bozony, a bizony.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..kvety, PDA, kancel, wifi, Janka H (ktoru tymto pozdravujem)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

A samozrejme, odborníkov je tu od trolov možné rozoznať tým, že axiómy neriešia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebolo by lepsie tu plachetnicu otestovat niekde blizsie a nie ju hned vozit za ocean?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

V oceanoch su ale ine meteo podmienky, ako v riekach ci jazerach. To je ako keby si porovnaval jebacku s bozkavanim cez sklo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prirovnanie dňa, ak nie roka :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Myslel som napr. Atlantik ale z druhej strany. Neviem sice kde pan vedator zije, ale ak na Slovensku tak je lepsie to testovat povedzme cez Lamanssky prieliv ako hned letiet cez ocean a tam to hodit do mora. Mozno by mal takyto test aj zadarmo ak by sa nasiel niekto kto do UK pravidelne chodi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nadpis 10/10
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Za sebou to má Miško Kováč, no plachetnica má celý oceán ešte pred sebou... Tešíme sa na ďalší pokus.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

na kovaca serie biely tesak.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nadpis je

.page_title {
font-family: "Arial";
font-size: 18pt;
font-weight: bold;
}
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som ju ešte tiež nepochovával. Je to kus poctivého polystyrénu a verím, že atlantik prekoná a právom zaujme svoje miesto v slovenskom národnom múzeu, kde bude budúcim generáciám pripomínať, aké ťažké boli začiatky moreplavectva na slovensku.

Teším sa na dvojku. Hlavne ju treba nechať dva týždne na Domaši vyblázniť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

.... Jo ... prideme do nej fukat a robit jej tam vlnky :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som pocul ze ju hackli.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ze by mali somalski pirati uz aj IT diviziu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase další odpad v oceáne. No nieje ho tam uz dosť? Myslite na ryby.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

My kresťania považujeme ryby za jeden z našich najdôležitejších symbolov.
Myslíme na ne tak často, ako to len ide.

http://dopice.sk/im4
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

By ma zaujimalo, ako bola vypocitana zivotnost baterii pre treker. Baterie typu D maju sice 1.5V (8 kusov dava 12 teda) a kapacitu nieco pod 20Ah, ale pri teplote kolo 10 stupnov by som si moc nefandil... Zalezi od napajacich obvodov. Ak to ide cez stepdown na 5V pre gps tracker, daval by som tomu kusok vyssiu zivotnost. Ak to ide napriamo na daco, co vyzaduje 11V a viac na vstupe, tak tomu moc nedavam. Niektore posledne polohy mali staw baterie ako low (co nemusi nic znamenat), tak preto ma to napadlo a spominam. Tiez cold start GPS zerie viac ak je casty, ako ked je stale online a podobne. Ja by som osobne ten tracker nastavil na jednu polohu za 2 dni s maximalne hodinou hore, ked sa snazi chytit fix. Teda, ak to ma byt backup. PS: Pri strate kontaktu s vodou by som zapol gps a vysielal co najcastejsie, nech clovek vie u koho v garazi sa nachadza...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

V ramci sutaze musi plachetnica odosielat udaje kazdych 6 hodin. A taktiez by si mal brat do uvahy, ze sem tam to niekedy vypadne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale zvaliť vinu na búrku ?
Však sa neplavil na Sahare .
Tak to už radšej dajme tu story z Bermudský trojuholníkom .
Bolo by to viac pútavé a konšpiračné .

Alebo to zvalme na žraloka .
Hops, som zabudol. Na delfína !!!
Lebo žraloci vôbec nie sú zlý , len jednému preplo.
Ale delfín so svojim špicatý nosom a svojim sonarsystemom
mohol vážne poškodiť elektroniku.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

take 2-3x sest az desatmetrove vlny mu to rozmlatili.
projekt postaveny na tichej vode bez skusenosti
a z cinskych suciastok kde sa uz iba postou moze
odtrhnut zle napajkovana noha... a spajanie SHieldov cez piny...
skoda robit taku reklamu ako pisal niekto hore projektu US highschool.
Nic v zlom ale toto je projekt fakt pre 10-15r studentov.

A SW musi byt fakt dobre napisany a on to riesil resetmi
lebo to zjavne stabilne nebolo!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

tak tak, pozliepane examply, crashujuca komunikacia, tak sup tam watchdog aby to aspon trochu fungovalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak na prvý počin je to vynikajúce. Predpokladám, že staviteľ túto verziu myslel skôr ako "proof of concept". A celkom mu to vyšlo. Síce to nesmeruje tam kam by malo, ale stále sa drží na hladine, zjavne pláva autonómne a dáta tiež odosiela.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale na tom jednom useku isla krasne. stavitel ma moje sympatie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj tak si myslim ze ju vytiahol nejaky nadrbany rybar a ten nevedel trafit potom domov na sus...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lod sa ozvala! Rychlo dalsi clanok, sup sup! Baterky hlasia - GOOD!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

yeah, toto je napinavejsie nez detektivka :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To este niekoho bavi sledovat ten zazrak slovenskeho autonomneho lodneho inzinierstva, ktory plava ako vietor fuka? NAto netrebalo "len 2000 EUR", stacil 1 satelitny vysielac a gumena kacicka.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ano
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A ty si co urobil pre komunitu dsl.sk?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Parada, aj ked ide zjavne zlym smerom ale vyzera ze vela veci funguje.
Verim ze este o rok ju budeme sledovat, sice mozno v tichom oceane ale hlavne ze pojde.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ta lod riadne trolluje :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj, 15hodin nic, a uz zase sa ozvala.
A nejako ide blbym smerom:)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Atlantik sa dá preplávať rôznymi smermi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://track.opentransat.com/
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár