Spoločnosť GlobalScale Technologies tento týždeň odštartovala kampaň tzv. ľudového financovania na lacný minipočítač vhodný napríklad na domáci router alebo NAS.
Minipočítač EspressoBin je totiž osadený až tromi gigabitovými Ethernet portami a jedným SATA portom.
Postavený je na dvojjadrovom 1.2 GHz 64-bitovom ARM procesore Marvell Armada 3700 s jadrami Cortex-A53 a podľa verzie 512 MB až 2 GB DDR3 RAM.
Viacero ethernetových portov je zabezpečovaných switchom Topaz, pričom jeden je podľa popisu určený pre WAN pripojenie na Internet a zvyšné pre LAN. Presné prepojenie portov nie je jasné, keď aj samotný SoC čip podporuje dva gigabitové porty.
Či je možné cez SATA pripájať cez násobiče portov viacero SATA diskov tvorca neinformuje. K dispozícii sú ale aj dva USB porty, jeden USB 3.0 a jeden USB 2.0.
GlobalScale Technologies EspressoBin, kliknite pre zväčšenie (foto: GlobalScale Technologies)
Počítač má tiež mini PCI Express slot napríklad pre zabezpečenie WiFi a microSD slot pre bootovanie z pamäťových kariet. Rozširovať ho bude možné aj pomocou celkom 92 GPIO pinov.
EspressoBin nie je určený na využívanie ako PC a k dispozícii nie je žiadny video výstup.
TDP spotreba minipočítača je podľa tvorcov pri takte 1 GHz a samozrejme bez pripojeného disku len 1 Watt.
Hoci minipočítače s gigabitovým portom a SATA portom sú už k dispozícii, väčšinou majú výrazne vyššiu cenu ako EspressoBin majúci navyše tri porty. Na druhej strane univerzálny router je možné získať nahratím napríklad OpenWrt na niektorý z lacných značkových domácich routerov, takéto routery ale zase často nedisponujú gigabitovým Ethernetom, USB portami a majú málo pamäte aj internej flash.
EspressoBin sa dá predobjednať za cenu od 39 dolárov, táto verzia má 512 MB RAM a napájanie iba cez microUSB. Verzia s 1 GB RAM a ďalším napájaním cez 12 V vhodným pri pripojení SATA zariadení stojí 49 dolárov a za 69 dolárov je verzia s 2 GB RAM a navyše WiFi mini PCI Express kartou a tiež 4 GB microSD kartou.
Predstavenie skorého prototypu minipočítača v júli (video: Marvell)
Tvorca avizuje podporu EspressoBin priamo v štandardnom linuxom jadre a zároveň plánuje podľa stránky kampane podporovať OpenWrt, Debian, Arch a Ubuntu Core.
Dodávky najlacnejšieho modelu avizuje tvorca na január 2017, drahších na marec 2017. Poštovné je ale až 30 dolárov.
Rovnako ako v prípade iných kampaní ľudového financovania by mali prípadní záujemcovia dobre zvážiť, či si produkt predobjednajú. Na rozdiel od klasického predaja už hotových a odskúšaných produktov nemusia produkty ponúkané v predobjednávkach a špeciálne kampaniach ľudového financovania nakoniec mať požadované parametre, nemusia byť dodané načas a prípadne v niektorých prípadoch nemusia byť vôbec dodané.
Re: optimista
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.10.2016 23:28
synology je pecene kura, zjes a si najedeny. Blbost z clanku je vajicko, ktore najskor musis nechat vyliahnut, dat mu najest, napit, zabit, osklbat, vybrat vnutornosti, upiect a az potom ak sa to vsetko podari mas veceru..
Re: optimista
Od reg.: roob_
|
Pridané:
7.10.2016 8:26
jo skusal, priblizne jak microsoft :) nesiel mi cloud na 2tyzdnovom syno.. poradili mi celky kkt, tak som uz ako posledne spravil reset default a znova nastavil a rozbehlo sa to.. tak som im napisal, ze uz to ide a oni ze "radi sme vam pomohli" :) dilinovia
Re: optimista
Od reg.: roob_
|
Pridané:
7.10.2016 8:28
a yo.. chovalo sa to divne niekedy bolo nasko pristupne, niekedy nie. No a potom som sa dozvedel, ze klient na fajront o pol 4 to vypina. Skoro ma yeblo!
Je dobre, ked das aspon pocet diskov alebo iny detail. Lebo inak je to otazka typu: PORADTE LACNE AUTO. A pritom neviem ci zijes v meste alebo na vrchole hory.
Vyssie v diskusii sa pozri, su tam modely od Synology spomenute.