Český domáci bezpečný router Turris Omnia, o ktorý bol mimoriadny záujem v podobe predobjednávok v rámci kampane tzv. ľudového financovania, sa začne tento týždeň dodávať prvým zákazníkom.
Na konci týždňa to oznámilo združenie CZ.NIC spravujúce českú národnú doménu najvyššej úrovne .cz, ktoré za projektom routera stojí.
Pripravených na odoslanie je takmer 700 kusov routerov, zatiaľ ide o konfigurácie s 1 GB pamäte a to konkrétne samotnú dosku, striebornú verziu s WiFi a bez WiFi a modrú verziu s WiFi. Z prvých troch konfigurácii má byť k dispozícii dostatočný počet na pokrytie všetkých objednávok.
Hotový počet kusov predstavuje cca 17% objednávok. Ďalšie kusy sa budú vyrábať rýchlosťou minimálne 500 kusov za týždeň a všetky predobjednané kusy by tak mali byť vyrobené do najviac siedem týždňov.
Router sa oproti pôvodnému avizovanému termínu oneskoril o približne päť mesiacov. Pôvodne sa mal začať dodávať v apríli, následne v marci bolo kvôli oneskoreným dodávkam komponentov ohlásené posunutie výroby na máj alebo jún. V júli už bol avizovaný približný termín, ktorý bude teraz dodržaný.
Fotografie z výroby routera Turris Omnia, kliknite pre zväčšenie (foto: CZ.NIC)
Prednosťami nie práve lacného routera, ktorý sa v kampani predával za cenu od 179 dolárov a aktuálne sa dá stále predobjednať za cenu od 246 dolárov, sú vysoký výkon a sieťová priepustnosť, bezpečnosť a rozširovateľnosť.
Firmvér routera Turris OS je vytváraný CZ.NIC-om a založený je na známom linuxovom firmvéri OpenWrt. Kým u bežných domácich routerov je vážnym problémom úroveň bezpečnosti softvérového vybavenia a úroveň bezpečnostnej podpory výrobcom, jednou z hlavných výhod Turris OS je aktívna bezpečnostná podpora a možnosť automatickej aktualizácie operačného systému udržiavajúcej router bezpečný.
Marketingové predstavenie routeru Turris Omnia (video: CZ.NIC)
Router podporuje rozličné bežné funkcie, pripojenie externých diskov cez USB a funkčnosť NAS-u, printserver a má zabudovanú podporu pre virtuálne servery. Vďaka postaveniu na linuxovom OpenWrt je zároveň možné doinštalovávať množstvo ďalšieho softvéru a dopĺňať funkčnosť routera.
CZ.NIC mal pôvodne cieľ získať predobjednávky za 100 tisíc dolárov. S prekonaním jednotlivých hraníc vyzbieranej sumy sa tvorca zaviazal pridať viaceré funkcie respektíve zlepšiť niektoré vlastnosti a parametre, pričom aktuálne projekt eviduje predobjednávky za viac ako 1.1 milióna dolárov.
Vďaka prekonaniu 200 tisíc má byť k dispozícii mobilná aplikácia pre ovládanie routera, za 250 tisíc podpora pre jednoduché programovanie rozšírení a vďaka 350 tisíc podpora monitorovania sieťovej prevádzky zahŕňajúca rodičovskú kontrolu a tiež podpora zariadení Internetu vecí. Po prekonaní 450 tisíc sa záruka predĺžila na tri roky, po 500 tisíc budú mať všetky kusy kovovú skrinku, vďaka prekonaniu 550 tisíc tvorca doplní jednoduchú konfiguráciu OpenVPN.
Vďaka prekonaniu 600 tisíc sa pridalo aktívne meranie rýchlosti linky, 650 tisíc možnosť jednoduchej zálohy a obnovy konfigurácie do cloudu, so šifrovaním, vďaka prekonaniu 750 tisíc majú byť pripravené aj vzdelávacie videá ako router používať a vďaka 850 tisíc sa zvýšila kapacita flash pamäte zo 4 GB na 8 GB.
Router má výkonný hardvér, je postavený na 1.6 GHz dvojjadrovom ARM procesore Marvell Armada 385, 1 GB RAM voliteľne zvýšiteľnej na 2 GB, 8 GB flash pamäte, má päť gigabitových LAN portov a jeden gigabitový WAN port, SFP konektor pre priame pripojenie na optiku, dvojpásmové WiFi s podporou 802.11ac 3x3 MIMO a 802.11b/g/n s podporou 2x2 MIMO.
Router má podľa tvorcov vysokú reálnu sieťovú priepustnosť a umožňuje dosahovať plnú gigabitovú rýchlosť vo full duplex režime medzi WAN a LAN.
Ďalej má router Turris Omnia k dispozícii dva USB 3.0 porty, tri pozície pre Mini PCI Express karty, z toho jednu podporujúcu mSATA a v štandardnej konfigurácii zrejme dve obsadené WiFi kartami. Podporované je aj pripojenie LTE modemu pre pripojenie siete mobilne.
Re: Tutilok ti titulok
Od: qwertyuiop1
|
Pridané:
19.9.2016 16:41
Hej, hej, n-kove radio iba na 2,4 GHz je fakt vyhra voci dvom radiam 3×3 MIMO ac a 2×2 MIMO n v Turrisovi. (Po slovensky: budes mat teoreticky max 300Mbps namiesto 1900. A to sa oplati /s).
tiez rozmyslam nad banana ale co som cital ma par nedostatkov aj ohladom wifi. najlepsie mi vychadza toto http://dopice.sk/ifW. je to sice drahsie ale ide na tom pfsense a je to lepsi hardware ako banana
Re: Krajina vyroby
Od: Káblik.
|
Pridané:
19.9.2016 18:40
Vyššie je otázka, že kto im to pájkuje a osádza. Potrebné stroje má napríklad SONY(dnešný Foxconn) v Nitre. Ale neviem kto sa im v Česku ulakomil na tých pár kusov. Prenájom takej mašiny je celkom slušná pálka.
Re: Krajina vyroby
Od: 5Maniak.
|
Pridané:
21.9.2016 9:29
Vôbec nemusí byť všetko z Číny. To sú mylné predstavy.
A ak aj náhodou áno, moc to o kvalite nevypovedá. Ak im to dáva dohromady hruškotron a tie zverejnené foto patria tomuto routru, tak potom klobúk dolu, ak si to niekto kúpi. Lacné a nespoľahlivé diely, pájkovanie cínovou českou pastou a s minimálnou životnosťou. Zrejme to neprešlo žiadnymi meraniami a ani EMI komorou, testy, no...
Ako môže byť niečo populárne, čo nikto ešte nepoužíva, alebo ak, tak pár kusov a len veľmi krátko a obmedzene?
To je mi záhada.
Normalny PC bude mat radovo vyssiu spotrebu. Hore dal niekto link na pcengines, s tym by sa taketo nieco dalo, ale zase ked k tomu spravis krabicu, prihodis dve wifi karty a prislusne anteny, tak zistis ze si presvihol cenu turrisa.
praveze nie, vychadza to do 200e aj s kovovou krabicou pripadne aj s neakym malym diskom, a kto ma doma anteny, kabliky, wifi kartu, disk (co ja osobne mam) tak mna to vyjde max 160e.
Potrebujes 2 wifi karty - kombinovane riesenia nevedia naraz vysielat a prijimat na 2,4 a 5 ghz. AC mas iba na 5 ghz. Takze pokial chces efektivne vyuzit dostupne pasmo, 2 wifi karty. Len taka minipcie karticka s Atheros QCA9880 je okolo 50 eciek, bez dopravy a dph.
nuz na konkretnu dosku apu2c4 ide Qualcomm Atheros AR9280 - 17€ (len ta je kompatibilna s pfsense), nikde som nevidel ze by museli byt dve, chlapik na nete co to ma rozbehane ma tiez len jednu
Dve potrebujes preto, ze dual band karty ako AR9280 nevedia naraz komunikovat na oboch frekvenciach. Aj Turris ma dve karty presne z toho isteho dovodu - jedna je na 2.4 (tam staci n) a druha je na 5 (tam treba ac). Dalsia sranda su potom anteny, teoreticky by si mal mat 5 (3x pre 5, 2x pre 2.4, ale Turris ma 3 anteny a 2 kombinatory signalu).
Takze ano, s jednou ti to fungovat sice bude, ale nedosiahnes taku priepustnost, ako s dvoma.
rozumiem o com hovoris.. jasne je to lepsie ale ja osobne to vobec nepotrebujem, mne staci gb lan na ktory pichnem svoj pc, wifi mi staci 2,4ghz na tu sa pripajam len mobilom, obcas notebookom ked riesim neaky servis pre zakaznika, takze priepustnost ani 5ghz neriesim
Naco potom riesit stavanie pc s pfsense; na taky traffic staci nejaky 50-eurovy router od tplink, pripadny poweruser si na neho moze nahodit openwrt. A zase sme cenovo niekde uplne inde.
tak pfsense ma lepsiu softwarovu podporu, povodne som zamyslal tplink + ddwrt ALE: tplink zacal robit lock na firmware cize slepa ulicka, po dalsie ak by nebol lock na firmware musim kupit len taky tplink ktory ma hw podporu ddwrt, dalej podpora updaty na ddwrt nieje bohvieco, neviem ako je na tom openwrt ten som si nenastudoval, po dlhom citani forumov a navodov a kadecoho mi pfsense vychadza najlepsie
Posledny ddwrt pre moj netgear, co aktualne pouzivam, je z roku 2013. Posledny openwrt z roku 2016. Nie je o com ;).
ddwrt malo pekne webove rozhranie, ale funkcne bolo dost limitovane. openwrt ma balickovaci system a da sa nainstalovat hocico, pokial je na to miesto. Pokial nie je, da sa rozsirit usb klucom - a potom sa uzkym miestom stava RAM a vykon procesora (nie, VPN na nom beziaca nedokaze saturovat 100 Mbps linku). Ale inak prudka spokojnost. pfsense by som na tomto hw nerozbehal a musel by som riesit nejaky embedded x86 system, ktory by zral viac elektriny, robil viac tepla a mal vacsie naroky na priestor.
3 pokusy z 3 sú mimo. :)
MIMO - znamená multiple input multiple output.
3x3 - prvá trojka je počet prúdov ktoré dokáže prijímať a druhé trojka je počet prúdov, ktoré dokáže odosielať (alebo naopak prvé číslo je odosielanie a druhé je príjem)