Tvorcovia populárnej klávesničky SwiftKey pre dotykové mobilné zariadenia vo štvrtok vydali novú aktualizovanú verziu pre Android, ktorá predpovedá navrhované slová respektíve koriguje napísané slová pomocou metódy umelej inteligencie, neurónových sietí.
Neurónové siete sú spôsobom analýzy a spracovania dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich podobným spôsobom ako neuróny v mozgu človeka.
Na rozdiel od deterministických algoritmov u neurónových sietí programátori neprogramujú algoritmy a konkrétne kroky ako spracovať vstupy, siete sa učia generovať požadovaný výstup trénovaním na vzorkách dát. Vo viacerých oblastiach, najmä pri spracovaní a interpretovaní veľkého množstva dát, dávajú lepšie výsledky ako deterministické algoritmy vytvorené človekom.
SwiftKey použila neurónové siete už v testovacej verzii označenej Neural, ktorú predstavila v októbri minulého roka. Tá ale mala ešte dve podstatné nevýhody, pre dostatočný výkon pre neurónové siete využívala GPU a nebola tak univerzálne kompatibilná so všetkými Android zariadeniami a nedokázala sa učiť a dávala vo viacerých prípadoch horšie návrhy ako naučená personalizovaná doterajšia verzia.
Tvorcovia teraz neurónové siete nasadili do štandardnej verzie klávesničky po tom, ako ju implementovali len pomocou CPU. Aplikácia naďalej samozrejme len využíva spoločnosťou natrénované neurónové siete pre zvolený jazyk a netrénuje vlastné, nedokáže sa tak učiť a prispôsobovať štýlu užívateľa. Tvorcovia ale predpovede skombinovali s doterajším modelom a ponúkajú predpovede a korekcie od novej metódy aj od pôvodnej metódy, pričom ich prioritu dynamicky menia podľa predpokladu úspešnosti jednotlivých metód. Napríklad pri užívateľom často písaných frázach dostáva vyššiu prioritu doterajší model využívajúci personalizovaný slovník.
Predstavenie princípu fungovania novej verzie SwiftKey (video: SwiftKey)
Vo všeobecnosti umožňujú neurónové siete podľa tvorcov dávať výrazne lepšie predpovede. Doterajšia verzia SwiftKey pri návrhu ďalšieho slova vychádza len zo štatistickej databázy trojíc po sebe nasledujúcich slov používaných v bežnom jazyku. Ďalšie slovo tak navrhuje ako najčastejšie slovo nasledujúce po posledných dvoch napísaných slovách.
Napríklad pre vetu "Meet you at the" pri návrhu vychádza len z "at the" a navrhuje slová moment, end a same. Verzia s neurónovými sieťami zohľadňuje celú vetu a navrhuje ako kandidátov slová airport, hotel a office.
Parametre použitých neurónových sietí tvorca nešpecifikuje, natrénované boli ale na miliónoch viet. Jednotlivé slová majú na základe natrénovania pridelené číselné kódy navzájom korešpondujúce pre podobné slová a vstupom pre analýzu je postupnosť zatiaľ napísaných slov respektíve kódov. Výstupom je kód navrhovaného slova, pričom na základe podobnosti kódov podobných slov aplikácia vyberá viac návrhov.
Aplikácia, ktorú na začiatku roka kúpil Microsoft, má zatiaľ k dispozícii natrénované neurónové siete len pre americkú a britskú angličtinu. Do budúcnosti ale avizuje pridanie podpory aj ďalších jazykov.
<b> Njn, robota na päť kohúty
<b> Eee... Minút
<a> Prosimta nepouzivaj T9 ked so mnou pises.
<b> Tak, ťukať každú správu týždeň s mi fakt nechce
<a> ano.. a potom mi napises ze lezis s traktorom v posteli..
<b> A neni to t9, je to SWYPE
<a> Nazov toho prznica textu mam upici.. dolezite je ze ho nemam rad!
<b> Beháš prstom po obrazovke a on v 90% prípadov uhádne, čo chceš kapusta
<a> vidim..
Tu nejde o pochopenie principu. Ten je jednoduchy ... cely problem T9 a vsetkych "inteligentnych" klavesnic je, ze pisanie nie je konzistente. Ked som na starom mobile pisal bez T9, tak aj po slepiacky som napisal co som potreboval. Ked som pisal s T9, tak som musel cumiet na display a korigovat, co sa snazi T9 odhadnut. Co horsie, poradie slov sa vacsinou vo vybere menilo, co znamenalo "natukat" cisla a potom hladat v menu, co chcem napisat ... a toto sa teraz prenieslo do vsetkych Swift, Swype a podobnych klavesnic ... ten komentar hore, z lameru, to presne vystihuje ... (ja bez T9 a autodoplnania pisem rychlejsie ako s tym a nebude to tym, ze som to nepochopil)
Ja som najprv skusal SwiftKey, potom plateny Swype, o ktorom tvrdia, ze je najlepsi, ale po case mi paradoxne daval stale horsie odhady slov.. a teraz mam Google Keyboard. Sice funkciami sa za Swype malicko zaostava, ale pozna ovela viac roznych sklonovanych slovenskych slov. Stale im vsak robi problem rozkazovaci sposob, slova ako: prídeš, zistíš, ukradneš.
Inac, kebyze mam byt teraz bez toho, asi sa zblaznim. Napriek tomu, ze obcas niektore slovo mu v slovniku chyba a musim ho tam pridat, pisem ovela rychlejsie. (toto pisem na PC, preto bez diakritiky)