Kým japonská polícia a viaceré popredné technologické spoločnosti vyvíjajú za účelom eliminácie nežiadúcich bezpilotných lietadiel, dronov, pokrokové technické riešenie, holanská polícia aktuálne nasadila výrazne jednoduchšie prírodné riešenie.
Polícia totiž po testoch z uplynulých mesiacov nasadila do svojich služieb za týmto účelom orlov a kúpila si vlastné zvieratá.
Riešenia proti dronom sú potrebné na elimináciu dronov, ktoré predstavujú najmä bezpečnostné riziko respektíve nedodržiavajú stanovené pravidlá. Holandská polícia v minulosti ako príklady uvádzala potrebu zneškodnenia dronu brániacemu pristátiu helikoptéry s lekárskou pomocou alebo dronu lietajúceho nad davmi ľudí.
Orly, ktoré cvičila v uplynulých mesiacoch, vnímajú drony ako korisť, uchopia ju a snažia sa ju dostať na pre nich bezpečné miesto. Vďaka tomu by po zásahu dron napríklad nemal spadnúť do davu pod ním.
Podľa oznámenia sú pazúry orlov dostatočne silné a odolné proti vrtuľám menších dronov. Pre zásahy proti väčším dronom sú vyvíjané bližšie nešpecifikované ochranné prvky na pazúry.
Zásah orla proti dronu, kliknite pre zväčšenie (foto: holandská polícia)
Polícia má orly rozmiestnené na viacerých miestach v krajine, aby mohli byť kdekoľvek promptne nasadené.
Polícia si pre jednotky už nakúpila vlastné mladé orly. Kým dorastú, využíva podľa informácií agentúry AFP orly od spoločnosti Guard From Above.
Skoršia ukážka metódy holandskej polície na elimináciu nežiadúcich dronov (video: holandská polícia)
Riešenie na boj s dronmi už na konci minulého roka predstavila aj japonská polícia.
Japonská policajná metóda eliminácie nežiadúcich dronov (video: Jiji Press)
Tá za týmto účelom nasadzuje drony loviace nežiadúce drony pomocou siete. Viacero ďalších spoločností zase vyvíja smerové zbrane vysielajúce elektromagnetické žiarenie rušiace komunikáciu a prípadne navigáciu dronov.
Re: Dron 5 znakov minimum
Od: Alt
|
Pridané:
14.9.2016 9:44
Tu to navyse po "kontakte" dron zjavne aj prestal lietat. Proste demo. Ale videl som uz aj video kde s dronom naozaj odletel a nechcel si ho potom ani dat zobrat :D
nestacilo by nejaku smerovu antenu a zrusit im signal? ci velmi lahko si to predstavujem? vedia frekvenciu nemal by byt problem. alebo nejaky zazrak od vyrobcu na kontrolu pre Cajtov.
tie drony dnes ked nemaju signal tak sa vratia na miesto startu nie? takze ked budes mat nejaku rusicku, namieris na dron a on strati signal, tak sa proste otoci a poleti s5. neviem preco by mal padat dolu.
Vyskomer to sice ma, a aj ultrazvukove senzory na prekazky atd. ale to ti predsa nepomoze najst miesto startu ked je zarusene GPS, takze ak nie je GPS ani riadiaci signal = fail-safe - automaticke pristatie.
To plati mozno pre tieto drahe quad-coptery. Vacsina ludi si asi nekupuje $1200 drona. Tie lacne cca $100 drony su (dalo by sa povedat) analogove stroje, ziadne GPS tam nie je. Tie najlacnejsie sunky su IMHO ovladane nejakym AM signalom.
99% lacnych dronov pouziva na prenos wifi pasmo - 2.4GHz
zvycajne RC protokol DSM alebo nejaku napodobeninou. A je to digitalny signal, ale aj keby nebol, zarusit je ho rovnako zlozite.
Ako priklad tohoto su napriklad Cheerson CX10 a CX20 a im podobne.
Cize zarusenie/strata riadiaceho signalu = failsafe/pad dronu.
takze ked vezmes nejaku smerovu antenu s malym rozptylom signalu a pokryjes vsetky pasma wifi ake existuju a pustis tam nejaky random digitalny signal tak aby bol x-krat silnejsi ako ten co dostaval z riadenia nic to nespravi? ked proste zapchas frekvenciu neverim ze by to neslo. urcite tu mame odbornikov aj na rusicky ked mame odbornikov na lode.
No ved ja pisem rusenie na 2.4GHz to spravy - nastavy failsafe - to uz moze byt u kazdeho dronu iny. Niektore len spadnu z oblohy, niektore pristanu a niektore sa pokusia vratit na ich startovaciu poziciu.
Ak zarusis aj GPS 1.2-1.3GHz a tusim aj 1.5GHz, tak aj u tych ktore maju funkciu return to home vecsinou vyvolas pristatie na mieste kedze nevie najst poziciu.
Na rusenie 2.4GHz potrebujes naozaj siroke spektrum a s relativne vysokym vykonom, v podstate na cele wifi pasmo, kedze vecsina radii pouziva takzvany frequency hopping a meni kazdu chvilku pasmo v ktorom prenasa vid.: http://dopice.sk/ieu
Ked myslis ze ti staci puska a dobre oko, tak by si si mal kuknut toto:
https://youtu.be/xq0oCM37oZA
Myslim ze tak ako strielaju na tych dronov ty strelci by si nemohli dovolit len tak strielat niekde nad davom.
Samozrejme sa tam nejedna v tom videu o DJI Phantom ale o FPV racing quad (Vortex 250). Ale celkom dobre to ilustruje narocnost zostrelenia, nehovoriac ak lieta vo vecsej vzdialenosti od strelca - 50m+ tak je velmi komplikovane sundat aj pohybujuci sa DJI Phantom.