Americká vesmírna agentúra NASA v noci na piatok vypustí svoju sondu OSIRIS-REx, ktorej cieľom je let k asteroidu Bennu označovanému tiež 1999 RQ36.
Sondu vynesie raketa Atlas V, ktorej štart je naplánovaný na 1:05 v piatok stredoeurópskeho letného času.
Bennu je asteroidom s priemerom cca 492 metrov obiehajúcim Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Mal by sa na ňom nachádzať materiál ešte z časov hmloviny, z ktorej vzniklo Slnko.
Hlavným cieľom misie je priniesť na Zem vzorky z povrchu asteroidu, ktoré sonda odoberie pomocou ramena dlhého 3.35 metrov. K asteroidu sa dostane v roku 2018, vzorky odoberie v júli 2020, vhodné okno pre odlet sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.
Odobratých má byť medzi 60 až 2000 gramami vzoriek, ktoré by mohli odpovedať na viaceré otázky o formovaní slnečnej sústavy.
Sonda OSIRIS-Rex (vľavo) pred umiestnením do rakety, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Glenn Benson)
Sonda bude prvou misiou, ktorá prinesie z asteroidu relevantné množstvo materiálu. Materiál z asteroidu, Itokawa, síce na Zem priniesla už v 2010 japonská sonda Hayabusa, pre viacero porúch aj zberného systému priniesla ale iba obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.
Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)
Ďalšou z úloh OSIRIS-REx bude mapovať asteroid a špecificky vyhodnotiť riziko zmeny jeho kurzu do takej miery, aby v 22. storočí narazil do Zeme. Zmenu trajektórie by mohol spôsobiť tzv. Jarkovského efekt, hybná sila vznikajúca v dôsledku pohlcovania slnečného žiarenia a jeho vyžarovania v podobe tepla. Sonda tak bude analyzovať presnú mieru tohto efektu.
Sonda má s palivom hmotnosť 2.1 tony a s dvomi roztiahnutými solárnymi panelmi veľkosť 6.2 m x 2.43 m x 3.15 m. Solárne panely podľa vzdialenosti od Slnka budú dodávať 1.23 až 3 kW energie. Dĺžka letu svetla respektíve rádiového signálu medzi Zemou a sondou pri asteroide sa bude pohybovať podľa vzájomnej polohy od 4.4 minút do 18 minút.
Podľa informácií z času oznámenia projektu v roku 2011 by mala misia stáť 800 miliónov dolárov, okrem nákladov na vynesenie sondy.
Vyrobíme sondu, ktorá bude len nádrž na palivo, trysky, rameno so zapichávačom na tabuľu a tabuľa s nápisom "Súkromný pozemok - vstup len na povolenie" a znakom SR.
Sondu si necháme vyniesť do vesmíru nejakou raketou, ruskou, čínskou, to je jedno, uvidíme, koľko vyzbierame peňazí.
Sonda poletí k nejakému asteroidu. Zapichne do neho spomínanú tabuľu. Odtlačí asteroid na elipsovitú obežnú dráhu, takú aby sa na jednej strane približoval k Zemi a na druhej k Marsu. Začneme ponúkať kyvadlovú dopravu na Mars za nekresťanské prachy.
Zo zarobených peňazí dostaviame diaľnicu do Košíc.
aky uzitok mame z toho, ked dostaneme odpoved na viacere otazky o formovani slnecnej sustavy... a keby sme aj mali vsetky poznatky, potom by sa stalo co?????????????????????
Re: ?????
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
8.9.2016 13:51
absolutne nedokazdes mysliet z casoveho a priestoroveho hladiska s prislusnym odstupom
a fcul si predstav ze nejaky remeselnik co kuje podkovu pre kona alebo opravuje voz v starom grecku pred 2,5 tisicrocim, si kladie otazku: co mame z toho ze debilni filozofi furt len filozofuju ci exsituju nejake nedelitelne ciastocky (tusim ich nazvali atomy) alebo neexistuju, khajkaju sa so sklickami, furt si kreslia na papyrus ci do piesku vseliake blbe tvary a hrajkaju sa s cislami a pod. chujinami ... co z toho ja mam?
Re: Hmmmmm
Od: Sak ja ne?
|
Pridané:
8.9.2016 14:10
Nie. Čomu nerozumieš sonda tam pošle kvety, následne odoberie sondu a vzorka pošle asteroid na Zem pričom ho sonda na obežnej dráhe nahradí a ostane na nej...
Jasne..sorry za moju predoslu nechapavost. Oni teda chcu vyuzit tu rychlost a silu narazu toho asteroidu, aby mohol tlacit velky kancel zatial co ludia v tom velkom kancli tlacia cez wifi... aj na zachode. Pretoze v kancli dosiel papier potrebuju, nech ten asteroid potlaci cely kancel blizsie k papiernam, potom si uz len pridu po hotovy papier?
Re: Hmmmmm
Od reg.: cca01
|
Pridané:
8.9.2016 14:36
Podľa mňa by mali najprv zistiť či narazí a podľa toho sa rozhodnúť, či vzorky ťahať na zem... Na druhej strane ak sem vzorky prídu samé, asi ich nebude mať kto študovať.
Blizsim a presnejsim pozorovnaim chcu zistit ako velmi sa odlisuju nase doterajsie merania a z nich odvodena klasifikacia asteroidov podla moznosti kolizii so Zemou s tym, co nameraju a vypocitaju priamo na mieste - je mozne, ze niektore dalsie vplyvy napr. spominany Jarkovskeho efekt, sposobia, ze nase odhady a klasifikacia nebezpecnosti asteroidov su ovela nepresnejsie a prilis exaktne a realne je vacsia pravdepodobnost, ze sa niektory asteroid, dosial povazovany za bezpecny, preklasifikuje, proste chcu overit zachovanie paniky.