neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Nové Intel CPU Kaby Lake pre notebooky, s lepšou výrobou, efektivitou a o 12-19% lepším výkonom

Značky: IntelCPUKaby Lake

DSL.sk, 31.8.2016


Spoločnosť Intel v utorok predstavila novú generáciu svojich procesorov Kaby Lake, označovanú tiež ako siedma generácia Intel Core procesorov.

Po predĺžení vývojového cyklu nových výrobných procesov s menšími tranzistormi a prechode Intelu na trojkrokový vývojový cyklus je Kaby Lake treťou architektúrou postavenou na 14-nm výrobnom procese, po Broadwell a Skylake.

Aktuálne Intel uviedol celkom šesť modelov pre mobilné zariadenia, tri modely série -Y s maximálnou spotrebou len 4.5 Wattu najmä pre pasívne chladené tablety, 2v1 zariadenia ale tiež ultraprenosné notebooky a tri modely série -U pre klasické ultramobilné notebooky.

Nový proces a vylepšenia

Hoci nové procesory sú opäť vyrábané 14-nm výrobným procesom, Intel pre túto generáciu používa nový výrobný proces označovaný ako 14nm+.

Ten zlepšuje parametre tranzistorov, umožňuje procesorom pracovať na vyšších frekvenciách bez zvýšenia spotreby a celkovo zvyšuje efektívnosť pomeru výkonu a spotreby.


Wafer s procesormi Intel Kaby Lake, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)



Konkrétne to Intel dosiahol zvýšením výšky výbežkov jeho 3D tranzistorov a paradoxne predĺžením vzdialenosti medzi susednými tranzistormi. Veľkosť čipov Intel nezverejnil, podľa informácií pre niektoré médiá ale nemalo prísť k zníženiu celkovej efektívnej hustoty tranzistorov na čipe.

Intel zatiaľ uviedol šesť nových mobilných modelov, ktoré sú postavené všetky na rovnakom čipe označovanom 2+2, s dvomi jadrami, dvomi vláknami na jadro a integrovanou grafikou v konfigurácii GT2.

Oproti Skylake neprišlo k žiadnej avizovanej zmene v mikroarchitektúre samotných procesorových jadier a použitá je tiež grafika rovnakej generácie Gen9. Vylepšený výrobný proces umožňuje dosahovať vyšší takt pri rovnakej spotrebe a to umožnilo Intelu zvýšiť maximálne frekvencie v Turbo režime pri porovnateľných procesoroch až o 400 až 500 MHz.

Oproti Skylake prišlo okrem vylepšeného výrobného procesu aj k vylepšeniu technológie Speed Shift, technológie riadenia taktu podľa záťaže. Kým u Skylake trval modelu i7-6500U v prípade záťaže prechod z najnižšieho taktu na maximálny cca 30 ms, u nového i7-7500U je to cca 10 až 15 ms. To umožňuje dosahovať najmä lepšiu odozvu.


Schéma nového Kaby Lake čipu v konfigurácii 2+2, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



Ďalším podstatným vylepšením prešiel blok v integrovanom GPU pre podporu multimédií. Kým v Skylake bola len limitovaná podpora hardvérového dekódovania a enkódovania nových kompresných štandardov HEVC / H.265 a VP9, v Kaby Lake je podporované plne hardvérové dekódovanie HEVC Main10 a 8 aj 10-bitového VP9 a enkódovanie s podporou GPU pre HEVC Main aj Main10 a 8-bitové VP9.

To výrazne zlepšuje spotrebu procesora pri sledovaní videa v týchto kompresných štandardoch a napríklad pri sledovaní YouTube. Dekódovanie a enkódovanie je podporované až do rozlíšenia 4K a procesor zvláda podľa Intelu paralelne dekódovať až osem 4Kp30 H.265 alebo H.264 streamov. Navyše aj 4.5-Wattové modely zvládajú enkódovať do H.265 4Kp30 videá v reálnom čase.

Napríklad pri prehrávaní 4K obsahu z YouTube vo VP9 v Chrome sa spotreba CPU a GPU na i7-7500U oproti i7-6500U zníži z 5.8 Wattov na 0.8 W, spotreba celého SoC je trikrát nižšia a výdrž notebooku sa predĺži na 1.75-násobok.

Integrovaná grafika podporuje pripojenie troch 4K monitorov, podporovanými rozhraniami sú DisplayPort 1.2, eDP 1.2 a HDMI stále vo verzii 1.4.

Vyšší výkon

Procesory Kaby Lake nemajú oproti Skylake zlepšenú mikroarchitektúru a ich výkon pri rovnakom takte, tzv. IPC výkon, je rovnaký.

K zvýšeniu výkonu prichádza ale vďaka pomerne výraznému zvýšeniu maximálneho podporovaného taktu bez zvýšenia spotreby. U napríklad i7-7200U sa konkrétne oproti i5-6200U zvýšil takt z 2.3 GHz / 2.8 GHz na 2.5 GHz / 3.1 GHz, u i7-7500U oproti i7-6500U z 2.5 GHz / 3.1 GHz na 2.7 GHz / 3.5 GHz a u Core i7-7Y75 oproti Core m7-6Y75 základný takt z 1.2 GHz na 1.3 GHz a maximálny takt z 3.1 GHz na 3.6 GHz.


Porovnania Kaby Lake a Skylake z prezentácie Intelu, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



Celkovo nový výrobný proces podľa Intelu umožňuje vďaka zvýšenému taktu cca 12% zvýšenie výkonu, aké je dosahované napríklad v porovnaní výkonu i7-6500U a i7-7500U v SYSmark 2014, benchmarku určenom na testovanie výkonu na produktívnu činnosť na PC.

V benchmarku WebXPRT 2015 merajúcom výkon pri využívaní webu a webových aplikácií je dosahované zvýšenie výkonu dokonca o 19%. Nárast oproti zvýšeniu danému vyšším taktom môže byť spôsobený vylepšenou technológiou Speed Shift, keď pri browsovaní sa lepšia odozva premietne do skoršieho dokončenia akcie a tým vnímaného vyššieho výkonu.

Efektívnosť v podobe pomeru výkonu a spotreby sa u novej generácie podľa Intelu zvýšila z 8-násobku Skylaku oproti prvej generácii Core procesorov na 10-násobok, teda o 25% oproti Skylake.

Modely

Intel aktuálne predstavil a uviedol spomínaných šesť modelov Kaby Lake procesorov.


Nové Intel Kaby Lake-U modely, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Intel)



Tri modely pre tenké notebooky Core i3-7100U, i5-7200U a i7-7500U majú všetky maximálnu TDP spotrebu 15 Wattov a grafiku označenú HD 620 s 24 jadrami. Modelu i3 chýba ako tradične podpora pre zvyšovanie taktu Turbo Boost, navyše Kaby Lake model podporuje len PCI Express 2.0. Model i7 sa od i5 odlišuje vyšším taktom a výkonom.

Takt integrovanej grafiky Intel nezverejnil.


Nové Intel Kaby Lake-Y modely, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Intel)



U -Y respektíve Core m modelov s optimalizovanou spotrebou uskutočnil Intel pomerne kontroverznú zmenu označenia, keď modely m5 a m7 premenoval na i5 a i7. Uvedené modely majú označenie m3-7Y30, i5-7Y54 a i7-7Y75.

Všetky modely majú TDP 4.5 Wattov, grafiku HD 615 s 24 jadrami a odlišujú sa taktom procesora. i7-7Y75 má maximálny takt až 3.6 GHz.

Nové počítače postavené na mobilných Kaby Lake procesoroch budú prichádzať postupne v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch a v poslednom štvrťroku má byť podľa Intelu na trhu viac ako sto modelov postavených na Kaby Lake.

Ďalšie modelové série procesorov Kaby Lake, pre desktopy, pracovné stanice, výkonnejšie notebooky, Intel uvedie v januári.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 


Konečne!!!

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak si dajme typovacku, ci Apple predstavi nove macbooky s KL alebo SL :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

jednoznacne budu KL. a ked sa naseru tak MB Air bude mat vydrz na baterku nejakych 15h a vsetkych da do muky.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/i9p

Lenovo TP X260, 17 hodín. Kam sa hrabe Apple.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

az na to ze stoji o 250e viac je mensi a ma Windows. to chceš
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

á n o
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A víťazom pretekov o najvýhodnejší kompromis sa stáva... upsí, kompromis predsa nemá víťaza...Takže porazenými sú...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Sám mám ThinkPad ale... fuj ten je škaredý :D Ale chápem, o to pri nom nejde
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla najnovsich informacii nove KL CPU Apple nestihne dat do novych MB ale kedze ma apple nadstandartne vztahy s intelom, nie je vylucene, ze posunie trochu predstavenie MB a predsa budu..uvidime
Odpovedať Hodnotiť:
 

no jasne hura tiez cakam na tento cpu ze si kupim novy NB ale zle vidim alebo podporuje iba stare DDR3
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Iba Y-ove modely nepodporuju DDR4, a osobne by som nekupil NB s nejakym 4.5W CPU.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kurva, tu je už čoraz viac čoraz jebnutejších ľudí!
A čo by si chcel aké RAMky???
DDR3 je staré? A v čom???
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

DDR5 ako v PS4!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

cojaviem DDR3 prisli dakedy 2009, takze v IT svete uplna novinka. Vies ze mame 2016 a uz aj to pomaly koniec?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

A čo má byť? V čom Ti tie RAMky nevyhovujú???
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Vzhľadom ku známym príčinám znefunkčnenia ovládačov niektorých kamier aktualizáciou Win 10 je namiesto otázok možné prepočítanie nárokov na bandwith 8-ich nekomprimovaných 4K streamov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Už si sa u vás pýtal na miesto stolára?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba. Zadanie obsahuje všetky, pre výpočet potrebné, informácie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pytal si sa v com su stare, tak v tom, ze to je technologia co pouzivala este Maria Terezia ked na vianoce JozefoviII davala pocitac. Inak mi vyhovuju, nemam snimi ziadny problem. Problem mam ale s tebou, lebo ked ti niekto dokaze ze zas trepes, tak to ignorujes a polozis dalsiu nezmyselnu otazku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si celá Terézia...
Ten milimetrový prínos je k hovnu. Pomôže veľa RAM, nie to, že je o zlomok niečoho rýchlejšia.
Stále sú organizované naprd, lebo to ktosi kedysi tak navrhol.
Zrovna ako to, že GPU čip je na VGA kartách z opačnej strany, než by mal byť.
Lebo nejaký "logik" to tak kedysi navrhol...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze ty este nerobis v nvidii.. (kedze AMD neznasas tak tam nie)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto tu čo píše o nVIDII???
Proste je jedno aký je výrobca čipov a VGA kariet, keď je čip na strane, kde sa logicky viac prehrieva?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prave u teba by som bol maniak s pouzivanim pojmu "logika" opatrny. Kedze aj tak nevies co to je a ako sa pouziva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Žeby ďalší "logik", čo nedovidí ani po monitor?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Redakcia, už ste zaznamenali najnovší počin našej vlády?

www.vladnybalicekpreludi.sk
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Hlupáčikovia, tie mínusky sú mi u prdele ale podľa nich vidím, že vám to nedochádza. Tak ešte jeden link:

http://dopice.sk/i9q
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Ved preto...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ale veď keby ten pôvodný link viedol dopice.sk, tak by sa stratila celá pointa. Či?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

takze sme sa konecne dostali k vykonu, ake mali procesorov s M na konci (i5 4200M a dalsie) spred 3 rokov?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ale toto je 7. generacia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a za 1/10 spotrebu...

aj ked, na terminal a links/lynx staci ludom aj 286.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lenze ja chcem ten lynx v kdeckovom konsole s efektami ako wobbly windows a okno musi zhoriet ked ho zavriem !
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a ty si hovoris patriot?
Odpovedať Hodnotiť:
 

predator nie je patriot ani 750 series.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vie mi niekto povedat, na co potrebuje bezny clovek dekodovat 8 video streamov? Konferencny hovor s 8 ludmi? Zboznujem pozerat sa na znudene ksichty.. Mozno security terminaly na kamery? Ale to je fakt uplne okrajova zalezitost.
Radsej mohli dat akceleratory na kompresiu dat (gzip atd). V browseri by sa to vyuzilo a na serveri tiez.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Lenze drviva vacsina sleduje 8 stremov a nekomprimuje 8 gzip :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Neviem ci to myslis ironicky, ale ked otvoris web stranku kludne sa ti potaha naraz aj 10 komprimovanych suborov (html, css, js..).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

myslel to ikonicky,ano
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naraz kludne ako kludne...ono uz v kabli sa dost obiju a kazdy prehliadac tiez nepouziva na jednu stranku viac procesov na roznych jadrach len preto, aby stranku mohol vykreslovat opakovane, lebo nejeden tracker ci counter este potrebuje javasriptom vlozit na zaciatok mimoriadne podstatny pixel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A co noveho by si chcel?ssßssss

Zlepsovat ipc sa neda do nekonecna, hardcap je na 5 (dane architekturou) a intel je uz za 4.5...
Nove instrukcne sady Ti pri starom softe nepomozu, novy sa moze na ne optimalizovat - mas aes2...
Frekvenciou sa tiez neda ist do nekonecna hore - pri kremiku je zdravo tak do cca 5GHz... tam tiez nie sme daleko, dokial ho nenahradime nemozeme stabilne ficat vyssie...
Uz len ist dole so spotrebou, co sa im dari...
A vylepsit GPU cast, co im tiez ide...
Alebo prelinkovat gpu a cpu cast, kvoli viac vypoctovym 'jadram' - co tu tiez bolo, ale nejako sa neuchytilo.

PS: ako casto kupujes nove PC? 5% rocne je vyse 10% za dva roky, 20+% za styri...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/jKf6hW
tumas porovnanie core i. Je to za 7 rokov existencie core i a nieje presne, lebo je to porovnanie procesorov ako takych a nie na rovnakej frekvencii. Vidis tam pekne, ze velky rozdiel je medzi ivyB a haswell, ibaze rozdiel frekvencii je vyssi/zhruba rovnaky ako rozdiel vykonu :) Na jednotku frekvencie sa core i za 7 rokov zvysilo prakticky zanedbatelne, preto kazdy kto ma i7 920 taktnuty na 3,5 pripadne viec nema z hladiska vykonu dovod kupovat novy CPU..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

svata pravda
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ma, ma, ak chces mat podporu novych veci.

ak si das Nehalem ako 0, tak:
SB pridalo HT, AVX a QuickSync...
IB podporu PCIe 3.0, F16C, rychlejsie RAM...
HW DDR4, FIVR, AVX2.0, TSX, eDRAM...
BW napr. ADX, RDSEED...
SL MPX, SDX, AVX-512 a Thunderbolt 3...

plus sa pohrali s prefetch, predikciou, OoO, zvacsovali sa buffre, pridavali sa ALU...

a to cele stale pri nizsich tepelnych stratach, co im dovoluje zase zvysit si frekvencie, co zase prinasa lepsi vykon na watt.

ps> z Tvojho grafu je pekne vidiet, ako rastol vykon - kedy prislo len zmensenie cipu a kedy prislo zlepsenie vykonu. presne ako to bolo od zaciatku avizovane.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ale to mam na salame, kedze v tombraider budem mat "rovnako" fps a nemusim vyhadzovat furt 400€ za procesor :) Na H O C I C O ti staci 920, 2600k, 3770, 4790.. Porovnaj si tento stav s datumom od vydania napriklad Duron650, co bolo o 7 rokov neskor...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

mozes mat video zostrihane a enkodovane v realnom case, alebo Ti moze zozrat dva dni... v principe staci...
tak isto Ti na internety staci 286 a links...
alebo na cestu do roboty bicykel...
zalezi ako sa uskromnis a kde mas priority.

frames v TB nebudes mat stejne... novsie intely maju omnoho vykonnejsie igpu, co Ti predtym sekalo pri 1366x786 a med detailoch, Ti vcil pojde na 1920x1080 na high.

ale chapem Ta, bo v case Duronov si s IPC nebol ani v prvej stvrtine toho, co x86 dokaze - vtedy boli narasty obrovske. teraz si cca na urovni 90% maximalne dovolenej hranice :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo je to enkódovať? To kde si zobral toto slovo?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

vies ako ti sestricka v nemocnici dava dole sadru z ruky? No a najprv ti ju musel niekto "namontovat"... S videami je to to iste.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale také slovo nepoznáme, však?
Je kódovať a dekódovať.
Ty poznáš aj skomoleniny?
Odpovedať Hodnotiť:
 

velky trt. cele tvoje AVX hoci aj 8196 bitove a QuickSync, PCIe 3.0, F16C, TSX ci Thunderbolt 3 je pre lamu BFU a teda 99,9% beznej populacnej masy uuuuuuuuuuuplne u riti

vyuzivanie moznosti noviniek lamy BFU konci asi tak (a aj to iba pri bystrejsich lamach BFU), ze si vsimne ze ten jeho USB kluc (ktory mu poradil znamy) ide v tom usb s tym modrym vnutrajskom trocha rychlejsie a aj to iba volakedy ale nevie celkom presne kedy, proste volakedy

ano su to nove veci a pokrok, ale 99,9 % beznych ludi ich ma uplne u prdele, resp. absolutne o nich netusia

ty NEMAS PREDSTAVU CO ZNAMENA LAMA BFU A CO NE/POTREBUJE A CO NE/POZNA!!!!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Neplac, Pjetro...

To, co BFU pozna alebo nie je jedno, zalezi ci mu to pomoze alebo nie. TB mu pomoze s externymi diskami, AVX a podobne srakoty mu plynulejsie prehraju videa na zidotrubke. Quicksync mu pomoze s videom. TSX zase ak pracuje s datami - loading time pri hrach, excel...

To ze si Ty neschopny nieco pochopit neznamena, ze je to zbytocne. Nevnucuj svoj obmedzeny pohlad na svet inym - si pomaly horsi ako 4maniak.

PS: Auto mas? Z akej zliatiny mas spravenu vackovu hriadel? Aky priemer ma kabelaz? Z ktorych sucasti mas spravene predne svetlomety? Ake rozmery ma Tvoj saci kanal?
Tiez si len uboha lama, co vlastne auto nepozna, a predsa citi ten rozdiel ked presadne zo zigulika do skodovky, bavoraka alebo porsche...
A to iste citi aj tvoj BFU, ked zmeni PC za novsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

UVEDOMME si konecne, ze IPC u Intelu stuplo za posl. 15-17 rokov (prakticky od prveho P4 Willamette z roku pana 2000/2001) cca 3-nasobne a to konkretne takto a nasledovne:

Netburst (P4) - Core cca 80%, absolutna revolucia, ktora tu nebola a ani tak lahko uz nebude
Core - Penryn 1-2% alebo nula alebo na hranici statictickej odchylky
Penryn - Nehalem cca 15% (vznikla obchodna znacka Core i7)
Nehalem - Westmare cca 2-3% alebo nula alebo na hranici statictickej odchylky
Westmare - Sandy Bridge cca 10%
Sandy Bridge - Ivy Bridge cca 2-3% alebo nula alebo na hranici statictickej odchylky
Ivy Bridge - Haswell cca 5-7 %
(Haswell - Haswell Refresh prakticky nula)
Haswell - Broadwell cca 1-2% alebo nula alebo na hranici statictickej odchylky
Broadwell - Skylake cca 3-4% alebo nula alebo na hranici statictickej odchylky
Skylake - Kabylake cca 2% alebo nula alebo na hranici statictickej odchylky
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ty si cela "statisticka odchylka" - das aspon zdroj, z ktoreho cerpas, alebo aspon relevantnu statisticku analyzu?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

staci citat nizsie, vies? tam mas zdroj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Herne skrinky maju zdroj hore.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Drvivá väčšina skriniek má zdroj hore.
Nechápem pomenovanie "herná skrinka", to je čo?


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Spravne. To, co nie je sucastou drvivej vacsiny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

daj mi radsej priamy link na pouzite meracie metody, regulacne diagramy, sposobilost meracich retazcov a na ich zaklade namerana data...

nechce sa mi ich hladat zahrabane niekde v tom bordeli.

resp. zdroj typu "niekto nieco napisal na internety a preto to musi byt pravda" staci maximalne na nejakej tretotriednej skole rodovych studii, socialnej prace alebo ucitelstva pre zufalcov, ktori na normalne vzdelanie nemaju bunky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nuze vsimnene si fakt: pri nastupe novej mikroarchitektury (TOCK) ako Nehalemu ci SandyB ci Haswelu sa IPC vzdy nepopieratelne zvysilo, s prichodom Nehalemu o 15%, s prichodom SandyB o 10% a s prichodom Haswellu o 5-7%. Zaujimane je, ze aj tato postupnost je KLESAJUCA !!!!!! No a co sa dialo pri die-shrinkoch? Pri TICKoch? Nic. Vykon na jadro a na takt prakticky nestupal. Ved preco by mal stupat, kedze islo o uuuplne tu istu mikroarchitekturu Tam islo o die-shrink, znizovanie spotreby a moznost uvadzat CPU na vyssich frekvenciach... pripadne po novom o tick-tack-tock a nejake tie optimalizacie, ktore IPC zdvihnu nie o 0%, ale o zavratne 2%.

Takze 1,8 x 1,02 x 1,15 x 1,03 x 1,10 x 1,03 x 1,05 x 1,02 x 1,04 x 1,02 = cca 2,85. Teda vykon na jadro a na takt (IPC) od cias Netburstu a Pentia 4 stupol asi 2,9-nasobne, zaukruhlime to na 3-nasobne.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

to bude asi preto, ze mas nejaky ten strop, ktory je presne 5.
viac z x86 nevyzmykas.

a je akosi ine zvysit IPC o 0.20 z
0.75 na 0.95, o zvratnych +26%
2.00 na 2.20, aka +10%
4.35 na 4.55, teda +05%

to je dovod tvojich znizujucich sa percent, nic insie.

alebo mi chces povedat, ze dokazes teraz, pri cca 4.5, zvysit ipc o 80% tak, aby Ti vysledok vysiel mensi ako maximalnych 5?

ps: skus si este uvedomit jednu malickost, co ti wiki nepovedala - kazde zvysenie ipc nieco stoji, a cim blizsie si k maximu, tym exponencialne vyssie su tvoje naklady na zlepsienie stavu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

opat a raz a zasa: treba citat aj nizsie
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A vies o tom, ze to pocitas ako total chuj ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.cpu-world.com/ benchmarks/desktop_CPUs_single.html
(1-vlaknovy test !!!)

Intel Core i7-4770K na 3,9 GHz 1074.4%
no a napr.:
Intel Pentium D 960 na 3,6 GHz 308.8%

Opat a raz a zasa prepocitane na jednotkovu frekvenciu (napr. 1 GHz) mame:
Intel Core i7-4770K --- 275,5 %
Intel Pentium D 960 --- 85,8 %
cim dostavame 3,2-nasobok, co nie je az tak drasticky a nasobkovo velky rozdiel oproti mojmu vypocitanemu odhadu 2,9-nasobku, ku ktoremu som prisiel UUUUUUUUPLNE ZBRUCHA!!! Takze od cias Netburstu a Pentia 4 je to cca 3-nasobok. Sokujuce je, ze v tom je zahrnute aj drasticke zvysenie IPC o 80% (takmer dvojnasobok) z revolucneho roku pana 2006, ked zo dna na den prve nativne 2-jadrove Core 2 Duo na 2,4 GHz drtili 2-jadrovy zlepenec PentiumD na 3,2 GHz. To len svedci o tom, kam sa posunulo IPC za poslednych 10 rokov (od toho roku 2006). To kam sa posunulo, nema slusny, nybrz vulgarny nazov :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

posunulo sa tam, kde ho je treba - smerom ku stropu - ipc5.

ak si chces honit kara na vysokych ipc, zmen architekturu - napr. na itanium alebo ppc...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 


Milý de Pietro,
už dlhšie tu vyplakávaš, ale na nesprávnom hrobe.

Podľa Tvojej logiky by autá mali dnes jazdiť nadzvukovou rýchlosťou.

Porovnaj si 130 ročný vývoj automobilov a 70 ročný vývoj computrov,
a analógie Ti napovedia, ako to bolo, je a bude.

;=)))

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jo ale niektori si stale myslia ze nie sme na hranici, ze nie je problem vyrobit mierne upravene x86 CPU a hned bude jeho IPC aspon 4x vyssie a jedno jadro na 1 GHz bude drtit jedno jadro Ci7 na 4 GHz. Staci tam dat 30 pipeline a 30 ALU. Niektori si to fakt myslia. Niektori nechapu ze vykon sa uz potom nezvysuje linerne a od isteho okamziku vobec.

Citujem z jedneho CZ webu: scálární část CPU u Intelu už je na hranici své efektvity, problém je že drtivá většina těhle jednoduchých výpočtů nejde efektivně paralelizovat, můžeš už jen v podstatě přidávat další jádra. Stejně tak nemá žádný smysl navyšovat počet ALU, protože je prostě nedokážeš efektivně vytížit... Dále je tady frekvenční strop, zatím jsme přes všechny vymoženosti moderních výrobních procesů nedokázali překonat hranici 5GHz při přijatelné spotřebě a nízkém tepelném vyzařování.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a presne takito kokoti sa rozculuju, preco je u intelu klesajuci trend pri IPC - a preco sa to stale prepada nizsie a nizsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Žiadne GHz sa u procesorov tohoto typu nekonalo, nekoná a zrejme nejaký čas ani konať nebude!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, toto dokazuje bohatu biodiverzitu tvojho rodokmena...

ps: ale, len tak z pici, a nie su schopne nimi signaly prechadzat v takom vysokom takte, kde je potom pravda a ako rychlo nimi tie informacie pretekaju?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trošku treba hľadať začiatky v minulosti a prejsť si celým vývojom CPU. Takto zhurta sa to ťažko dá pochopiť. Milióny logických obvodov predsa nedokážu pracovať na frekvencií presahujúcej možnosti jediného jej tranzistora. To sa dá pochopiť, že?
Nepíšem, že sa nedá vyrobiť jednoduchý čip či 1 tranzistor na niekoľko GHz, ale nie spolupracujúca miliarda súčiastok!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, a dostaneme sa po nasobic, ktory mi hovori, kolko internych taktov spravi moje CUP na kazdy externy takt FSB.
a dostaneme to, ze napr. moja sunka na kazdy externy takt, spravi 49 internych. co je pri 100MHz zbernici cca 4.9GHz.
matematika nepusti :)

alebo mas snad na vec iny nazor?
resp. kde su podla teba limity kremika?
a preco sa, podla teba, skusame prejst od kremika prec (nanoC alebo InGa a ternatne zliatiny na jeho baze...)?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo nano metre nepustia?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

rozvin, pls...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vieš, zdrojom taktu všetkých obvodov a najmä CPU, a aj na dnešných základovkách, je kryštál 14,3 MHz...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tu ma Intel s vyssim frekvenciami a vyladenym 14 nm+ prijemne s Kabylake prekvapil (IPC vyssie o 0% nic nove), aj s dopracovanou HW podporou novych kompresnych formatov. Ale vseobecny trend je smutny:

Rok 2023: Intel vydal strnastu generaciu svojich Core procesorov s nazvom Cartoonlake na vylepsenom 10 nm+ procese (pritom je to len rodina kurva rodina este raz rodina tej istej generacie, asi jak vsetkych 7 rodin Pentia4 kurva a furt je to P4 vsetko cele len siedma generacia CPU do boha), kde sa IPC nezmenilo absolutne uz 8 tzv. "generacii" dozadu.


Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

V porovnani s predoslou tzv. "generaciou" stupla ale energeticka efektivita o 2,3%, frekvencia v zaklade o 50 MHz a bola pridana istrukcna sada GRC, ktora ma jednak prvotny bug a jednak ju nebude skoro nikto pouzivat a to ani za 5 rokov. Vydrz notebookov to v priemere predlzi o 3,7 %. V tejto generacii nebola pridana ziadna HW podpora kompresnych formatov multimedii. A to je asi tak vsetko co nam priniesla strnasta tzv. "generacia" core procesorov Cartoonlake.

Sklady su plne, kupujte mamlasi.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Kúpiš 8080A? Ešte mám nejaké TESLA chrobáky...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár