neprihlásený Pondelok, 6. mája 2024, dnes má meniny Hermína
Microsoft vydal ďalší produkt pre Linux, PowerShell

Značky: MicrosoftLinux

DSL.sk, 19.8.2016


Spoločnosť Microsoft v krátkom čase sprístupnila už niekoľký svoj produkt pre Linux, keď vo štvrtok oznámila sprístupnenie jej shellu a skriptovacieho jazyka PowerShell.

Microsoft zároveň otvoril zdrojové kódy PowerShellu, pričom binárne verzie sú zatiaľ označované ako alfa verzie a verzie podporované komunitou a oficiálne finálne verzie Microsoft sprístupní neskôr. Zdrojové kódy aj inštalačné súbory pre Ubuntu 14.04, 16.04, CentOS 7 aj macOS 10.11 je možné nájsť na GitHube.

PowerShell je nástroj, ktorým je možné okrem iného efektívne programovo manažovať Windows ale napríklad tiež cloudovú infraštruktúru v Azure.

Samozrejme sa nedá očakávať, že PowerShell sa začne využívať v čisto linuxovom prostredí a ekosystéme. Prínosom by ale mohol byť vo firmách a projektoch nasadených v hybridných prostriediach s využitím Linuxu aj Windows respektíve nasadením Linuxu v cloudovej službe Azure.

PowerShell je napísaný nad frameworkom .NET a jeho portovanie na Linux umožnilo skoršie preportovanie .NET Core.


Motto prezentované v poslednom období Microsoftom, kliknite pre zväčšenie (foto: Microsoft)



Microsoft v poslednom období vydal SQL Server pre Linux, spomínaný .NET Core pre Linux a do Windows 10 zabudoval podporu pre natívny beh linuxových aplikácií. Dá sa samozrejme predpokladať, že cieľom týchto krokov nie je umožniť zákazníkom používajúcim Windows prejsť na Linux ale skôr motivovať zákazníkov používajúcich alebo prechádzajúcich na Linux používať aj Microsoft technológie.

Na Linuxe Microsoft zároveň zatiaľ podporuje len serverové a infraštrukturálne produkty a nie produkty, ktoré by uľahčili prechod koncových zákazníkov z Windows na Linux, najmä Microsoft Office.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Okamžité medzibankové platby začala podporovať ďalšia banka, Fio banka
Apple zajtra predstaví nové iPady, očakáva sa prvý s OLED displejom
TSMC spustí výrobu 2-nm čipov v 2025, 1.6-nm v 2026
Nový trailer ďalšieho nového Star Wars seriálu
Prvý let vesmírneho Boeingu sa zrejme konečne uskutoční o tri dni
Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys


Diskusia:
                               
 

Skvely krok. Len tak dalej.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

A načo je na linuxe odporný PowerShell, keď tam je bash, zsh, ksh a pod, ktoré sa s PowerShellom nedajú vlasnosťami ani porovnať.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Pretoze ako povedal ten produktovy manazer v tom 50 minutovom videu, to su shelly, kdezto PowerShell okrem toho pridava management a automation. Ak chces seriozne skriptovat v Linuxe pouzijes Perl alebo Python a nie bash (pretoze uz potrebujes externe zavislosti ako gawk, sed, grep, atd.)
Vyraznou vyhodou je potom moznost nativne bez nutnosti instalacie napr. ssh + cygwin manazovat Windows masiny z Linux Powershell a opacne.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Akceptovanie SSH pripojeni vzdialenym Powershellom ide uz od verzie 4 alebo 5. Takze nic nove.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten obrazok :DDDDD made my day :D
Mrkva polozila nokiu, skype, zabija okna a uz sa serie aj do linuxu :D

RIP linux
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

tak snad MS nemoze odkupit cely linux, kedze je dostatocne roztruseny
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

bukvica, nie je co odkupit, je to slobodny softver. ani ta horda cashu ktoru microsoft momentalne ma mu to neumozni.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

uz sme sa tu raz o tomto probleme odkupenia bavili a musim opat prejavit aspon touto pisomnou formou opodstatnenu obavu z kroku spomenuteho vyssie a teda z odkupenia linuxu mikrusoftom, pretoze aj ked je linux a jemu podobne unixove OS otvorene a siriace pod slobodnou licenciou základné jadro systemu a vetsinu dolezitych suborov jadra ma na starosti par jednotlivcov a neboo by az tak tazke tychto ludi financne zlanarit a tym narusit integritu linuxoveho prostredia...
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

To akoze myslis ze Microsoft kupi zamestanancov HP, Dell, Cisco, Intel, AMD, RedHat, Samsung, SUSe, Atmel, IBM, Broadcom, Oracle, Google, TExas Instruments, Huawei, Nvidia, ARM, Freescale, Realtek a inych co prispievaju viac ako 1% zmien do jadra (1% ~= 7500 riadkov kodu)

Doooobryyy vtip...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Dalsia moznost ako moze markosoft ohrozit linux je ze, infiltruje svoje nastroje a software postupne az do samotnych zakladov jadra, pripadne tieto zakladne komponenty zacnu byt od markosoftu postupne zavisle a to vsetko v ramci principu open source a bezplatne, pricom markosoft bude sucasne s vyvojom tychto komponentov pre linux vyvijat bokom potajme pre seba soft, ktory bude vyuzivat know-how linuxovej komunity, a ked nadide ten spravny cas a markosoft zisti co ludia chcu a bude uz vediet ako na to, pripadne bude mat potrebnu hardwarovu infrastrukturu,
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

zacne poskytovat svoj vlastny komercny produkt zalozeny na modeli odkukanom z linuxu, cim vytvori konkurencne prostredie, s ktorym ale sa nebude moct linux rovnat a potom je dost mozne ze vzniknu nove pracovne miesta a dobre platene, ktore markosoft obsadi napr. aj ludmi z linux komunity a to bude znamenat koniec pre linux komunitu tak ako ju pozname dnes.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak tentokrat myslis urcite .NetCore a PowerShell ktore su sirene ako OSS pripadne pod MIT licenciou... Cize nenapadne ale zaroven zakerne nanuti kazdemu pouzivat open-source.

Brrrr, zimomriavky po chrbte...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A odignoruje vsetky licencie, ktore ta nutia uvolnit zdrojove kody, ak svoj SW forknes z nich. Ake lisiacky prefikane!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"vetsinu" :'(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lunex je už ak tak deravý už sa tam toho veľa dojebat neda
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Vsak to je taveny syr.
Deravy je emental.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Preto najprv vydá PowerKernel a až potom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Microsoft pracoval na jadre, ktoré bolo postavené nad funkcionálnym a objektovým jazykom F#, ale bolo to príliš pomalé.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PowerShell je nástroj, ktorým je možné okrem iného efektívne programovo manažovať Windows ale napríklad tiež cloudovú infraštruktúru v Azure.
--
A co, vraciame sa k cmd, ci sme ho vlastne nikdy neopustili ? :-)))
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

powershell je jedina vec na windowsoch, ktora stoji ako-tak za skusenost ale syntax ma odpornejsiu ako perl a to write only jazyk..
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

sam si odpornejsi.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

dakujem, sam by som to krajsie nenapisal
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Powershell prikaz pre zobrazenie suboru na terminali aj s vyhladavanim podla klucoveho slova je get-content <subor> | select-string <co hladat> kdezto na linuxe to funguje daleko elegantnejsie cat <subor> | grep <co hladat>
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nad PowerShellom je skupina management a automation GUI nastrojov (Vratane internych Windows toolov ako Server Manager, AD Managment, System Center a pod.) a to im umozni rozsirit svoje funkcie nad mnozinu Linux Serverov.
Plus to dovoli tvojmu sefovi zavolat ti na dovolenke ci mozes cez firemny mobil (ktory mimochodm musis mat pri sebe) fixnut jeden servrik lebo nikto iny to nevie...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tebe by skor pomohlo dostudovat si anglicky jazyk, lebo tolko slov z neho co si pouzil svedci o tom, ze nevies presne co vravis.

PS moduly ako Server Manager a AD maju problem plnohodnotne fungovat uz na klientskych Windowsoch, kde je plnohodnotny .NET. Na Linuxe to do kompletneho preportovania .NETu fungovat urcite nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vtipný MS..A mimochodom to stále musí v každej IT firme prezentovať novinky vyziabnutý čudák?Takto si linuxákov nezískajú,kozatá aziatka by bola lepšia..
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

he he pravdu mas, ja ked som zbadal toho typka na obrazku, ako prve mi prisiel na rozum nejaky pocitacovy virus, ze reku maju v mrkvosofte zmysel pre humor a na nejaku prednasku o pocitacovych cervoch poslu niekoho, kto to aj svojim zjavom dokona...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A mi mochodom aj sovietsky zväz sa oháňal podobnými frázami..Najväčšie svinstvá sa robia vždy v mene dobra!MS by sa mal úplne vytratiť z it a nie sa pchať do linuxu..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty sa zobud a sprav nieco pre komunitu (alebo slovensky hip-hop). Microsoft open-sourcoval cely Powershell pod MIT licenciou. Uz len to samotne je viac ako v poslednych rokoch spravil pasivny Linus Torvalds so svojim vzpriamenym prostrednikom...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/i6n
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No chcel by som to dotiahnut az tam, kde je ten typek na obrazku. Skus si zistit, kto to je Satya Nadella :)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Môžem osrať.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Povedal typicky slovak co dopil stvrte pivo, dofajcil poslednu cigu v baliku a do konca mesiaca si z podpory kupi rozky a pasteku...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Hej, ale nedokur*il Windows... To je vykon, ktory len tak hocikto neda.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Leda by vsetci okrem produktoveho timu MS Windows? Cize priblizne 99,99999% populacie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

velmi malo nul tam mas :) resp to by bol obrovsky tim
Odpovedať Hodnotiť:
 

*devin samozrejme, ale nie ten hrad
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejake som pocas korekcie vyzmazal, ale asi moc...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Debil!Slováci nežijú z podpory,to len určitá minorita..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nemarginalizuj!Zjednodušovaním tvojho pohľadu na svet sa ti zjednodušuje aj tvoj mozog..Ty typický slovák :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No pochybujem, ze to bude lepsie/pouzitelnejsie ako Bash.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

dve rozlicne veci, dve rozlicne veci.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Napada ma otazka, ale preco? Ja osobne som videl pouzite powershell skripty iba na nejake sietove konfiguracie, inak nikde. Mozno jediny dovod su nejake konfiguracne interfacy na azure ku ktorym sa neda inak pristupovat, inak pre komunitu to nema prakticky ziaden prinos.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nechapem. Je to nieco odporne. Miesto toho, aby rozbehali posixove utility pod windowsami (poriadne), tak seru powershell do linuxu. Powershell sa moze pacit len nejakemu windowsovemu adminovi, ktory v zivote nenapisal jeden bash script, tak netusi, ako daco ozajstne.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Som Windowsovy admin co pisal bash skripty ked si ty tahal kacera po dvore.
Kedze si o Powershelli pocul prvy krat tento tyzden ani netusis ake bludy rozpravas.
Aliasy: gci -> Get-ChildItem

Pochop o tretej rano skript:
find /var/log -type f -iname *.log -exec cat {} \; | grep -Ei "timeout" | wc -l

alebo PoweShell skript:
Get-ChildItem -Path D:\Logs -Filter *.log | Get-Content -Filter "timeout" | sort -Unique | measure -Line
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

No neviem, mne ten prvy priklad pride uplne jasny. Navyse ti nikdy nezahlasi, ze sa nespusti, lebo nieco-niekde nie je podpisane.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aha, pan je copy-paste programator...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Pan iba upozornuje, ze out of the box powershell moc nefunguje. Keby som chcel pol dna nastavovat milion veci, tak nainstalujem arch.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Pan upozornuje nato, ze secure-by-default je zbytocne komplikovane.
Skus RHEL alebo SLES. A skus nejaku random binarku mimo repozitarov.
Vela stastia so SELINUX!!!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Pointa RHEL a SLES je ta, ze mam podporu; ked uz davam peniaze do podpory za OS, tak asi mam aj podporu na aplikacie, ktore na nom behaju. No a v ramci tej podpory asi bol dodany aj balicek se selinux policy pre dane binarky. Dokonca aj Oracle sa zmohol aspon na oracle-rdbms-preinstall.rpm.

Takze nemam dovod spustat random binarky. Moje skripty mi bezia uplne v pohode, nemusim saskovat s certifikatmi, podpisovanim skriptov a ked certifikaty vyprsia, zopakovat si cely ten cirkus.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ked mas RHEL a SLES na hranie, tak ano. Skus ho realne nasadit pre zakaznika a prve co dostanes je poziadavka na funkcionalitu, ktora v RHEL nie je, lebo si 3-4 minor verzie pozadu (v lepsom pripade, inak bezis o 1 major verziu spat). O kerneli ani nehovorim.
Napr. pripad z minuleho mesiaca. haproxy + iptables TPROXY lebo zakaznik potrebuje transparentny loadbalancer. Co spravis? Skompilujes binarku, lebo hadam nezahodis subscription na RHEL a nekupis Ubuntu, nie?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pouzivam packages, lebo nie som sebevrah a nechcem travit mladost hladanim suborov, ktore niekde zostali po starej verzii.

Pretoze ked uz buildujem novsie verzie a davam ich zakaznikovi, tak to znamena, ze mu ich budem musiet aj bejbysitovat. A ked ich uz mam bejbysitovat, tak ich nabalickujem do rpm (a minimalne pouzijem stary spec subor ako sablonu) a nebudem robit na hulvata configure && make && make install na produkcnych serveroch a potom dalsie roky a mesiace davat dokopy ten bordel, co sa tam narobil.

To uz nehovorim o tom, ze na produkcnych serveroch nema kompiler co hladat. Mas si ich vybuildovat pekne u seba a na server prist len s balickom.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

S tvojim pristupom prosim ta nechod ani podnikat. Ocividne si sa so zakaznikom, ktoreho si potrebujes udrzat lebo ma ako argument hned troch inych providerov s podobnou cenou ani len nestretol. Keby moja firma niekomu povedala, ze ale toto ti nebudem supportovat tak zajtra migruju data inam...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zacinam mat pochybnosti, ci rozumies pisanemu slovu, pretoze reagujes na nieco uplne ine.

Ja ti rozumiem, ze musis pouzit inu verziu, ako je v distribucii. Rozumies ale ty, ze ked pouzijes inu verziu, tak sa na nu nevztahuje podpora vyrobcu? Ze ked s tym bude akykolvek problem, podpora je na tebe? Mas to vo svojej kalkulacii? Mas dost zdrojov, aby si dokazal riesit chyby v zazmluvnenom case? Rozchodia realokaciu zdrojov tvoje ine projekty?

Uz som videl ludi, ktori si zobrali biznis za podobnych podmienok a potom trpko plakali. Ked si nespocitas poriadne nakladovu stranku, vratane rizik, tak koho je to potom problem?

A ano, uz milionkrat som komunikoval s dodavatelom isteho softu, ci integraciu svojho softu budu podporovat u konkretneho zakaznika aj s verziami X alebo Y dalsieho softu, pretoze oficialne podporuju iba Z. Inak naozaj zavisi na marzi. A ked mas "troch inych providerov s podobnou cenou" tak to znamena, ze ta ohlodavaju na kost a z tvojej marze si to nemozes dovolit kryt.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zhodou okolnosti podnikame mozno v podobnej oblasti (tiez sa musime starat o servery u zakaznikov) a pouzivat balicky nevyhnutny krok k uspore casu a tym aj nakladov, a tym aj k vyhodnej cene pre zakaznika. Najlepsie je vzdy pouzit standardne distribucne balicky, s tymi nie je ziadna robota, ak ak treba nieco extra, tak robime vlastny balik. Ten sa najprv na buildmasine skompiluje, odlozia sa jeho zdrojaky, potom sa otestuje na testovacej masine, a ked je vsetko OK, nasadzuje sa na produkcne stroje. Mame aplikacie ktore obsahuju stovky kniznic a desiatky zavislosti na ine baliky, upgrade takej aplikacie bol volakedy rucne na par hodin az pol dna, rollback na povodnu verziu tiez. S balikom je to tak na dve minuty. Zopakuj to na 50 strojoch - bez balikov je to mesiac roboty a ktovie kde sa este na co zabudlo, s balikmi je to na pol dna a s istotou ze to je vsade vsetko OK.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vidim ze pracujes v idealnom prostredi.
Ja bohuzial pracujem s RHEL 5-7, Centos 5-7, Ubuntu 12.04 - 16.04, Debian 7-8, Oracle Linux, Windows Server 2003 R2 - 2012 R2 + virtualne router appliances (Mikrotik, Sophos, FortiGate). Jedna sa o privatny/verejny cloud. Z toho ti vyjde ze unifikovany balickovaci system ti je nanic.
Na kazdu poziadavku klienta robis PoC a nacenenie a potom ak to prejde tak implementaciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri si obcas aj skripty, ktore pisal ozajstny programator, napr. Debian/Ubuntu -> /etc/init.d/networking

check_ifstate() {
if [ ! -d "$RUN_DIR" ] ; then
if ! mkdir -p "$RUN_DIR" ; then
log_failure_msg "can't create $RUN_DIR"
exit 1
fi
fi
if [ ! -r "$IFSTATE" ] ; then
if ! :> "$IFSTATE" ; then
log_failure_msg "can't initialise $IFSTATE"
exit 1
fi
fi
}

Jasne hipster by to napisal inak:

check_ifstate() {
if [ ! -d "$RUN_DIR" ] && if mkdir -p "$RUN_DIR"; log_fmsg "can't create $RUN_DIR"; exit 1; fi
if [ ! -r "$IFSTATE" ] && if ! :> "$IFSTATE"; then log_fmsg "can't initialise $IFSTATE"; exit 1; fi
}

Takeho programatora ale nikto nezamenstna v time...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

My hipsteri uprednostnujeme systemd a jeho unit subory.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To stale nemeni fakt, ktory si odbocenim od povodej, dolezitejses temy nevyvratil. Skus znova...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kurva chlapi, konecne poriadna diskusia o niecom odbornom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vacsina tych parametrov ma aj dlhu verziu a potom je to jasne aj userovi, ale hento ako argument neobstoji. Za prve ak unixovy 'admin' hento nevie pochopit na pohlad, tak nema co adminovat. Navyse kazdy normalny clovek dava do skriptov komentare. A za druhe bash uz ovlada a aj vsetky potrebne prikazy. To by muselo byt inak dobre aby mal motivaciu sa to ucit a nasledne instalovat na kazdom systeme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Verim, ze ty si jeden z tych jednoucelovych Linux adminov, ktory cita man stranky namiesto dennej tlace a ostatne ti nic nehovori.

Pre mna self-documenting script typu:
$ips = Get-NetIPAddress | select IPAddress

je ovela hodnotnejsi ako:
# Get list of IP addresses by parsing 'ip addr' output
IPS = ip addr | awk '/inet[6]?/{print $2}'
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie vzdy citas skripty sam po sebe. A citat bash hatlaninu nie je ziadna zabava.
Nevraviac o tom, ze bash skript nie je portabilny. Starsia verzia bash a skoncil si. Starsia verzia coreutils? Nejde to. Embedded zariadenie s busybox? Smola...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Windows 2008 Server R2: The term 'Get-NetIPAddress' is not recognized as the name of a cmdlet ...

A myslíš, že ten Linuxový Powershell ti na busyboxe pôjde? :-D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na busyboxe tazko kedze busybox je SW ale na Linux OS urcite.

Debian 8:
$ dd if=/dev/zero of=/dev/null count=100000 status=progress
dd: invalid status flag: ‘progress’
Try 'dd --help' for more information.

Ubuntu 16.04:
$ dd if=/dev/zero of=/dev/null count=100000 status=progress
100000+0 records in
100000+0 records out
51200000 bytes (51 MB, 49 MiB) copied, 0.0497371 s, 1.0 GB/s

Neviem co si chcel dokazat, ale takto sa mozeme hrat donekonecna...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

podla toho ako si to vysvetlil, vies uplny prd o tom, co je to busybox..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rad sa necham poucit. Ale pochybujem ze sa dozviem nieco co neviem. Vratane toho ze trepes...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Busybox je init, shell, a dalsie zakladne unixove utility orezane na minimum a strcene vsetky spolu do jednej binarky kvoli dalsej uspore velkosti. Busybox je ako svajciarsky skladaci nozik - na malom mieste toho dokaze velmi vela, samozrejme s istymi kompromismi. Pouziva sa tam kde je kazdy kilobajt vzacny (ked naprikald potrebujes dostat cely system aj s aplikaciami do 1MB flash a 8MB RAM). Keby si chcel zmysluplne spustit powershell nad linuxovym jadrom, potrbeujes tam minimalne sysvinit+glibc+bash, alebo napriklad busybox+uClibc. Nad samotnym linux OS (kernelom) by sa ti powershell pustal dost tazko, a aj keby sa ti to podarilo, tak by si na tom stoji nic okrem powershellu uz nestpustil (lebo chyba init). Principialne ale neexistuje dovod, preco by powershell nemal ist spustit nad busyboxom - okrem toho ze to nedava logiku, do embedded zariadenia k 200kilovemu busyboxu napchat 50megovy powershell. Viac by som sa bal inych libc kniznic (uClibc vs glibc) nez busyboxu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bash 4.2.46 (RHEL7) a bash 3.2.57 (OSX 10.11) su perfektne kompatibilne. Vacsina adminov dokonca ani bash-specificke veci nepotrebuje, stacia im zaklady sh.

Naopak, citat powershell skripty je horsie, ako perl.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazeny pane, opytam sa Vas inak, to tie Zvrhlosti TymtoZapisom Pisete -Sam alebo NaTo mate> Nejaku MicrosoftiuPicovinku?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pouzivam-NaTo bud ISE (PowerShell Integrated Scripting Environment) -Alebo "Microsoft Visual Studio" -Alebo VSCode.
Vsetky podporuju IntelliSense a pretty-formatting a aj debugging PowerShell scriptov.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Jaaaj, takze aj na napisanie trivialneho prikazu je najlepsie zobrat si na pomoc klikaciu picovinu? Predpokladam ze len licencne dojednanie je dlhsie jak cela binarka bashu...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Trivialneho prikazu???Som myslel ze sa bavime o skriptoch.
Case nie je nutny. Pomaha vask pri citani. Skoda ze bash a Linux su striktne case sensitive.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bash je hatlanina pre toho, kto ho neovlada. A to ze veci nebezia na inej verzii nez pre ktoru su napisane, je snad uplne normlane. Mimochodom nejak som si prave pri bashi za 15+ rokov nejake nekompatibility nevsimol. Ale ked som raz potreboval spustit powershell skript, skoncilo to dvoma hodinami upgradovania, lebo ten skript na starejverzii powershellu nebezal, a novej bolo treba dohovarat velmi velmi dlho.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

wikipedia/red_herring

Vypichni si z odpovede nahodnu slovnu kombinaciu a potom ju napadni.

Nikdy som nepovedal ze bash je hatlanina. Napisal som ze citat hatlaninu v bashi je hrozne oproti striktnemu jazyku s vizualnou syntaxou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kod v bashi nie je hatlanina o nic vacsia nez v akomkolvek inom jazyku - zavisi len na tom, ci ten jazyk ovladas, alebo nie. Slovencina je hatlaninou pre 99.7% sveta a napriek tomu jej tu vsetci rozumieme, a skript v powershelli zrejme bude este dlho hatlaninou pre 99% unix adminov, hoci tebe sa zda zrozumitelnejsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla seba sudim teba? A preco sudis, ze som admin? Len nie som nadrzany z dalsej zbytocnej veci, ktoru musim ovladat aby som zistil co zase nejaky admin do*ebal (cest adminom co sa vyznaju a vedia pomoct, ale takych vela nie je).
Odpovedať Hodnotiť:
 

... grep -ci "timeout"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem.

Ak si vsimnes v PowerShell alternative je sort a uniq, cize nie. cize po spravnsoti to konci
grep -i "timeout" | uniq | sort | wc -l
Odpovedať Hodnotiť:
 

sort -u
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zasa som sa nieco nove naucil. Daukjem.

Skoda len, ze neexistuje bash completion na vsetky utility a ich parametre ako to robi PowerShell...
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.tldp.org/LDP/abs/html/tabexpansion.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepodporovane, nerozsirene, nestandardizovane.

Nevidel som jednu linuxovu distribuciu s BASHom co by to mala...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba pozriet debian, ubuntu, rhel, centos alebo fedoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetky spravujem. Ani po doinstalovani bash-completion nefunguje vsetko alebo to nefunguje spravne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nefunguje vsetko, pretoze nie pre vsetko je zadefinovane completion. Ale pre to, co zadefinovane je, tak to funguje dobre.

Sort a uniq completion nemaju, ale yum alebo ipa ano.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak ocasto programujes s yum a ipa?
Drzime sa este povodnej temy? Skriptovanie?
Nezda sa mi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

grep -ci timeout /var/log/*.log

90% neprehladnosti sposobuje pubertacke programovanie kanona na vrabce, alebo skladanie modulov bez rozmyslania. Tvoj prikaz vyzera, akoby ho vygeneroval GUI klikaci nastroj z UML.

Moj prikaz nerobi presne to co tvoj, ale tipnem si, ze staci na to, na co bol mysleny, ak nie, jednoducho ho prisposobim inej potrebe.
- naco kazdy pise cat subor|grep ked staci grep subor?
- naco davas egrep, ked tam nemas extended regexp?
-...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este dodatok, aby niekto nezaparal do nepodstatnosti: moj grep berie len subory priamo vo var/log, ak treba aj v dalsich podadresaroch, tak mozem napisat
grep .... /var/log/*.log /var/log/*/*.log
tych urovni podadresarov vo var/log neni vela, ale ak nahodou hej, no tak uz dam ten find -exec grep, ale aj tak by som to radsej spravil, ze findom len najdem zoznam suborov a ten potom podstrcim grepu, nie spustat proces na kazdy subor.

K vykonu: moj prikaz spusti jeden proces, ktory spravi vsetko (pravda este shell musi predtym expandovat hviezdicky, ale ten uz aspon bezi, neforkuje proces). Tvoj prikaz spusti 2 procesy, ktore bezia pocas celeho prehladavania (find a wc) a 2 procesy pre kazdy najdeny subor (cat a grep). Pri takomto programovani necudo, ze ziaden vykon telefonu nebude nikdy dost, aby handroid nelagoval.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre rekurzivne prehladavanie aj v podadresaroch, skus

grep /var/log/{,**/}*.log

Konkretne tento priklad je trocha nesikovny, keby nebolo treba aj vo /var/log, ale len v jeho podadresaroch, tak by to bolo

grep /var/log/**/*.log

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

palec hore, presne toto je to, co odlisuje powershel od bashu a rozmyslaca od klikaca. Skratka jednoducho skombinujes a naprogramujes tak neskutocne veci, na ktore si niekto radsej stiahne appku/kniznicu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A co ked pridam "find -P"
S tvojim grep si skoncil.

Dokazujes tu co? Ze vies pisat neprehladne one-linery?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

kks, vsak hovorim, ze to je na konkretny priklad, samozrejme, find je silny specializovany nastroj, ktory sa neda nahradit shellovymi expanziami, no hovorim aj to, ze netreba pouzivat silne nastroje na jednoduche veci. Ked budes chceit riesit tie symlinky, alebo napr. datumy suborov, tak pouzijes find, lenze urcite by sa nasiel chytrak, ktory by zase tie metadata suboru grepoval z ls -l, alebo zo stat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a uplne mimo temu, len na okraj k tym optimalizaciam:
malokedy, ak vobec niekedy potrebujes zapisat vsetky subory jedinym slovom, hviezdy expanduje shell a utilita berie zoznam suborov, takze kludne mozem zapisat
grep /var/log/*.log /var/log/**/*.log
to je uz len na clovekovi, co sa mu viac paci
Odpovedať Hodnotiť:
 

Krasne si to vystihol.

Chod studovat co to robi. Neuved vsetky potrebne parametre a mozes dufat, ze to vsade funguje rovnako.

-c parameter (pocita vyskyt zanamov alebo riadkov kde sa nachadza)
Variable expansion (*, **)
pracuje by default rekurzivne?
do akej hlbky sa vnara?
nasleduje by default symlinky?
spracovava hardlinky ako nove subory?
zohladni iny mountnuty filesystem pod /var?

99% nefunkcnosti sposobuje spoliehanie sa na domnienky.
U mna na developerskej masine to funguje, mozme to nasadit do produkcie...

Uved vsetky potrebne parametre v sekratenej forme a mas PowerShell.

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

powershell je vyborna vec na spravu active directory. Nemusis vsetko klikat ako blazon, ale urobis si na to skripty. Mimo to som ine realne pouzivanie powershell tiez nevidel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To zahrnam pod tie sietove konfiguracie, ale otazne je ci tam budes mat potrebne package (alebo COM objekty alebo co to vlastne pouziva).
Odpovedať Hodnotiť:
 

made my day :D joke of the day
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je zase klasika - Embrace,extend and extinguish

viac na wiki:
https://goo.gl/ndcyp8

ale na/s Linuxom s tym nepochodia
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten obrazok ma dostal, 2x som si pretrel oci a este aj klikol pre zväčšenie (foto: Microsoft), ci dobre vidim!

akurat ze sa vobec nezvacsil :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kusok to domrvili zabudovanim aliasov. wget, curl, ale tiez ls a podobne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V clanku mate chybu - SQL Server pre Linux este nevysiel, planuju to az na dalsi rok. A aj to bude len vyrazne orezana verzia DB enginu, ostatne sluzby tam nebudu. A kedze take SSIS a SSRS su napisane v .NETe, tak do plneho preportovania .NETu na Linux tam veeeemi dlho ani nebudu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár