neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Veľká štatistika spoľahlivosti HDD prvýkrát overovala domáce 8 TB disky

Značky: HDDSeagatespoľahlivosť

DSL.sk, 4.8.2016


Spoločnosť Backblaze, poskytovateľ zálohovacej služby vo svojom cloude, zverejnila aktualizované nové vydanie svojej tradičnej štatistiky spoľahlivosti jednotlivých modelov veľkokapacitných pevných diskov vychádzajúcej z desaťtisícok pevných diskov používaných spoločnosťou.

Nová štatistika zahŕňa dáta získané z prevádzky diskov v druhom štvrťroku a spolu od apríla 2013 do konca júna tohto roku.

Backblaze aktuálne prvýkrát testovala väčší počet diskov s kapacitou až 8 TB určených pre bežných spotrebiteľov, konkrétne má aktuálne 2 720 diskov Seagate Desktop HDD 8 TB s modelovým číslom ST8000DM002.

Tieto disky boli zatiaľ v prevádzke len pomerne krátko, Backblaze ich ale hneď na začiatku zaťažila prenosom dát z existujúcich menších diskov.

Celkovo u týchto diskov používaných spolu kumulatívne 44 tisíc dní zaznamenala celkovo 4 zlyhania a teda slušnú ročnú mieru kazivosti 3.3%.


Dlhodobé štatistiky spoľahlivosti diskov využívaných Backblaze, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Štatistiky Backblaze majú pomerne veľkú relevanciu nielen pre podobne veľké služby ale tiež aj pre použitia vo firemnom prostredí a použitia náročnejšie individuálnymi užívateľmi. Backblaze totiž kvôli cenovej efektívnosti využíva najmä najlacnejšie predávané 3.5" disky vysokých kapacít určené pre bežné PC prípadne nanajvýš pre malé domáce NAS-y.

Disky sú ale používané v náročnejších podmienkach ako napríklad u domácich NAS-ov. Sú totiž použité v permanentne bežiacich 4U serveroch, z ktorých každý obsahuje 45 a v najnovšej verzii 60 diskov zaradených vo viacerých RAID poliach a disky sú tak vystavené väčším vibráciám. Zároveň podľa najnovších informácií v poslednom období disky neprechádzajú do režimov spánku a ich platne sa neustále točia. Na druhej strane sú kvalitne chladené.

V minulých rokoch mali najhoršiu spoľahlivosť podľa štatistík Backblaze práve disky Seagate, za ktorú mohli najmä modely 1.5 TB Seagate ST21500341AS a 3 TB Seagate ST3000DM3001 s ročnou mierou kazivosti až viac ako 20%.

Po ukončení používania týchto modelov v minulom roku aktuálne vykazuje Backblaze za posledný rok u Seagate diskov dobrú priemernú ročnú kazivosť a zo 68.8 tisíc aktuálne používaných diskov je až 34.7 tisíc modelu 4 TB Seagate ST4000DM000.

Štatistiky Backblaze je možné nájsť na backblaze.com.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí


Diskusia:
                               
 

predam WD 20EARX nekupi niekto?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nemusis spanikarit, ja mam stejne EARX-ko, uz 38213 hodin ma nabehanych a bez vadnych sektorov... a este ze greeny nepatria do nasov :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mne WD20EZRZ odisiel po mesiaci, vyreklamovany funguje zatial ok, ale WD znacke uz neverim. Nabuduce pojdem do seagatu.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Mne seagate tesne po skončení záruky začal vyhadzovať najprv desiatky, potom stovky neopraviteľných sektorov. Vtedy som naplno pochopil, preto znížili kedysi bežnú 3 ročnú záruku na 2 roky. Teraz čakám ako dopadnú tie drahšie disky s 36 mesačnou zárukou, či aj tie skončia neslávne polroka po záruke.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem ako teraz, ale Seagate disky sa dali "reklamovat" priamo u Seagate az do asi 5-tich rokov, i ked uz boli "po zaruke" u nasho predajcu.
Skus https:// returns.seagate.com /returns/guest/ xhtml/ indirectGuestCustHome.xhtml (zrus medzery)
ak ten disk este mas
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby si to neľutoval...!

Nuž, poslednom čase aj ja verím pevným kotúčom stále menej a menej...

Seagate u mňa nikdy nemal dobrú povesť. Okrem v článku uvedených prípadov si mnohí sťažovali práve na to, že skapú krátko po uplynutí záruky. A tak záruku ešte skrátili a hnusne na nich ryžovali. Mám v prenosníkoch 2,5-palcové krížené pevné kotúče (ST1000DX001 a ST750LX003), zatiaľ mi slúžia dobre, ale 3,5-palcové by som od nich nechcel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trebalo kupovať najvyššie modely Esprit rady a nie nejaké pochybné lacáky a od pochybného predajcu. Mne za éru asi 20 rokov neskapal ani jeden HDD Seagate a ani WD.
Že iným skapal, ano, takým ako Ty.
Ale niekde v 1995 sa mi dostal nejaký bežný 1.7GB Seagate do rúk, ktorý mal zrejme vadnú cache. To sa dalo vymeniť.

Ako tu už mnohí naznačili, kupujte u spoľahlivého predajcu, ktorý vám ich neotvorené dá do rúk. A nie lacáky.
A potom tie nekompatibilné zostavy a lacné zdroje, v neporiadku elektrika v domácnosti, rôzne šoky a kopance do PC tiež životnosť HDD nijako nepredlžujú...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čo sa týka Western Digitalu – akú dôveru môže mať výrobca, ktorý robí tie najväčšie hlúposti a snaží sa zmiasť záujemcov o svoje výrobky? Mám na mysli zrušenie svojho najobľúbenejšieho radu – zeleného. Do prčíc, ved s tým práve začínali! Všade to frčalo, mať všetko "priateľské k životnému prostrediu", a toto bola skvelá značka; a potom ho nasledoval aj Seagate, potom prišli modré, potom červené atď. (a pred nimi ešte čierne)... a zrazu zrušia azda najobľúbenejší rad a "rozpustia" ho v inom – modrom – a pomiešajú ich s pôvodne 7200-otáčkovými... pritom krátko predtým vytvoril nový rad 7200-otáčkových červených "pro", aby sa odlíšil od pôvodných 5400-otáčkových... a tuto ich išiel zlučovať... a potom ešte radil záujemcom, ako ich pomocou písmen predsa len rozoznať... ako u sprostých. Nuž, nevzbudzuje to dôveru.
Kedysi Western Digital lákal možných záujemcov na to, že jeho pevné kotúče je možné rozoznať podľa farieb... nuž, už to tak nie je.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

???
Kto kupuje Green disky???

Vždy treba kupovať najvyššiu radu HDD, nie najnižšiu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

rad Vinetú, rad
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okrem toho – jedna vec je Blackblazom vykazovaná pravdepodobnosť zlyhania... a ďalšou vecou sú osobné skúsenosti.

Hitachi sú tam vedené ako najspoľahlivejšie. Nuž, jediný pevný kotúč, ktorý mi kedy zdochol, bol práve od Hitachi. Bolo to v roku 2006... tak som si povedal, že už odvtedy uplynulo 10 rokov, že to hádam skúsim znovu... a že skúsim nejakú Toshibu, ktorá svoju výrobňu 3,5-palcových pevných kotúčov v podstate prevzala od Western Digitalu, ktorý bol prevzal pôvodný Hitachi.

Voľba teda padla na 2 TB DT01ACA200 od Toshiby ako náhrada za WD10EZEX, ktorý sa už zaplnil. Mal ísť do maminho počítača, kde najhlučnejšou súčiastkou bol pevný kotúč (AMD Phenom II X 960T odomknutý na 6-jadrový AMD Phenom II X6 1605T je chladený chladičom Scythe Orochi bez vrtule, umiestneným pod napájacím zdrojom s vrtuľou).
Mal byť rýchly a tichší než ten od Western Digitalu, lebo vraj má lepšie ložiská... a teda sa mal aj menej chvieť... a teda aj dlhšie vydržať – čo mali podporovať aj údaje Blackblazu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak som si ho objednal... a po rozbalení ani nenabehol. "Mŕtvonarodený". :-(

Teraz neviem, či mám hovoriť o šťastí (že sa tak prejavil hneď pripojení), alebo nešťastí... No v každom prípade po týchto skúsenostiach nemám chuť v blízkej budúcnosti od Toshiby/Hitachi skúšať žiaden pevný kotúč.

Samozrejme, strata údajov by nehrozila, lebo tie sú zálohované ešte na dvoch 2,5-palcových "My Passport Studio 2 TB" od Western Digitalu pripojených cez IEEE-1394b (FireWire-800), boli v poslednom roku svojej dostupnosti v dobrej cene, vlastne najlepšej v pomere k svojej pojemnosti.
Pritom majú taký "applovský vzhľad", celohliníkové telo – nádhera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde to kupujete? Ja o takejto skúsenosti neviem, nepočul som u seriózneho predajcu...

Akože ak to niekomu drevenému padne na zem, niet sa čo čudovať. Z kvalitnej fabriky určite odišiel v poriadku...
Čo sa s ním udeje po ceste, to nech špekulujú obchodníci a dodávatelia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pevny kotuc? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď mi dáš 20€, alebo aspoň zoberieš pivo, tak si ho vezmem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Disk ma nezaujíma, ale kúp si pivo a ja ti ho zoberiem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akurát že kto ho zoberie, tomu ho vezme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samsung 2Tb je katastrofalna spolahlivost, mojich 5 kusov zlyhalo do 4 rokov..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkovo u týchto diskov používaných spolu kumulatívne 44 tisíc dní zaznamenala celkovo 4 zlyhania a teda slušnú ročnú mieru kazivosti 3.3%.
Paráda, takže je slušné, že sa 16 dní sa pokazia len 3%tá diskov.. (z 2720 diskov).. ozaj "slušné" .. :-x
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prišlo k 4 zlyhaniam na cca 2720 diskov, teda za toto obdobie sa ich pokazilo cca 0.15%.

Ročná miera kazivosti sa pri kratšom používaní počíta tak, že sa kumulatívna doba používania prepočíta na roky. Tie disky sa teda spolu používali cca 120 HDD-rokov a za ten čas používania zaznamenali 4 zlyhania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nj lenze to neznamena, ze za 2x dlhsie obdobie, by bolo pokazenych len 8 diskov, mohlo to byt 20, tak isto co i len uz az 6...
skoda, ale budu pokracovat v teste ?
ono, aj pri 0,01% cloveka naserie, ze prave on je ten 0,01%
:)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nech zije trojclenka :))))))))))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokial to pocitali klasicky trojclenkou tak je to statisticky nezmysel, v prve dni sa mohli iba prejavit vyrobne vady a odisli proste nepodarky, tie predpokladam mozno v starsich statistikach ani nemaju zahrnute.

Odpovedať Hodnotiť:
 

to mas tak, podla tej logiky je predsa jedno ci ide 44 tisic diskov 16 dni, alebo 1 tisic diskov cca 2 roky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vieš, ja mám iba jednu hlavu na krku, ale to nie je ani zďaleka jedno!
Ale však si to aj naznačil...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kde je napisane ze 16dni nevidim to
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevie niekto o nejakom zozname, kde by boli iba normalne disky bez helia a bez sindlov?
Alebo aspon oddelene, pozor plnene heliom alebo platne obsahuju sindle?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"aktuálne používaných diskov je až 34.7 tisíc modelu 4 TB Seagate"

leme math

34700×4 TB = cca 138,8 PB
Odpovedať Hodnotiť:
 

A RAID mas kde?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

(nasledujúce napíšem v tvare redakcie)
34.7 tisíc diskov * 1.1 sto € = 3.817 milióna eur € 00 centov

och redakcia, prečo si tak komplikujete život ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ozaj, všimli ste si, že novšie pevné kotúče už majú aj údaje o tom, na koľko zapísaných údajov ročne sú stavané? (Napríklad 550 TB ročne)
Podobne ako tlačiarne alebo SSD-čka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vždy treba kupovať najvyššiu radu harddiskov, nie najvyššiu
kapacitu. A zárukou aspoň 60 mesiacov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár