neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Austrália posunie svoje GPS súradnice o 1.8 metra

Značky: GPSzaujímavosti

DSL.sk, 29.7.2016


Austrália prejde od 1. januára 2017 na nový súradnicový systém GDA2020, v ktorom budú geocentrické súradnice jednotlivých lokalít v podobe zemepisnej dĺžky a šírky posunuté oproti doterajším súradniciam o približne 1.8 metra.

O zmene bolo rozhodnuté už dávnejšie, aktuálne na ňu ale upozornili austrálske médiá.

Hlavným dôvodom zmeny je rýchly tektonický posun platne Austrálie, kvôli ktorému sa kontinent ročne posunie o približne 7 cm. Tým sa samozrejme posúvajú aj reálne pozície jednotlivých lokalít voči Zemi, mapy ale zachytávajú stále rovnaké súradnice.

Doteraz sa v Austrálii používal súradnicový systém GDA94, Geocentric Datum of Australia 1994, ktorý mal zhodné súradnice ako štandardizovaný globálny referenčný systém ITRF, International Terrestrial Reference Frame, k 1. januáru 1994. ITRF priamo využíva aj GPS v podobe súradnicového systému WGS84.

Na austrálskych mapách tak majú jednotlivé lokality zemepisné súradnice rovnaké, ako mali v GPS v januári 1994. GPS využívajúci WGS84 dáva ale globálne súradnice voči samotnej planéte a lokality v Austrálii tak majú v súčasnosti pozície posunuté o cca 1.5 metra oproti pozícii v 1994.


Ilustračný obrázok, test GPS satelitu novej generácie GPS III vyvíjaného Lockheed Martin, kliknite pre zväčšenie (foto: Lockheed Martin)



K dispozícii sú samozrejme spresňujúce údaje, ktoré umožňujú aktuálne GPS súradnice prepočítať na súradnicový systém GDA94 a tak získať kompatibilné súradnice nezávisle na čase. Vypočítané súradnice sú ale postupne čoraz vzdialenejšie reálnym GPS súradniciam a u GPS prijímačov bez prepočtu medzi aktuálnymi súradnicami a GDA94 už môžu aj pri súčasnej presnosti GPS začať spôsobovať nepresnosti.

S čorac intenzívnejším používaním navigácií v čoraz viac odvetviach je ale presnosť GPS dôležitá a zároveň s postupným spresňovaním satelitných systémov sa očakáva výrazne zvýšenie presnosti určenia polohy.

Austrália preto prejde od budúceho roka na súradnicový systém, ktorý bude presný k 1. januáru 2020. K 1. januáru 2017 tak bude systém nepresný približne o 20 cm, súradnice v novom súradnicovom systéme sa budú ale postupne približovať súradniciam GPS a budú sa s nimi zhodovať k januáru 2020.

Vtedy Austrália plánuje prejsť na nový súradnicový systém zatiaľ označovaný ATRF, Australian Terrestrial Reference Frame, ktorý už bude mať so zemepisnými súradnicami zviazaný aj čas ich platnosti, v danom čase sa budú súradnice korešpondovať s ITRF a bude priamo umožňovať prepočítavať súradnice danej lokality na iný čas.

Podobný problém s posunom ako Austrália majú samozrejme aj iné kontinenty, jeho rozmer je tu ale menší. Európa sa napríklad posúva rýchlosťou cca 2.5 cm za rok, smerom na severovýchod. V Európe sa využíva súradnicový systém ETRS89 z roku 1989, v ktorom sú súradnice oproti WGS84 v súčasnosti posunuté o viac ako 50 cm.

ETRS89 sa postupne reviduje, v nových verziách sa ale nezapočítava tektonický posun Európy a súradnice vo všetkých revíziách sú stanovené ako pevné voči kontinentu a posúvajú sa len mierne kvôli geodynamickým pohybom jednotlivých častí Európy a spresňovaním meraní. Na novú revíziu ETRS89 prešlo napríklad v roku 2011 Česko, ako sme informovali v tomto článku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

tak človek sa každý deň dozvie niečo nové... som nevedel že každá krajina využíva iný a inak aktualizovaný súradnicový systém :) kto vlastne stanovuje, aký systém sa bude využívať? a aký využíva slovensko? či zle to chápem či jak?
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

aj tak to posunuli podla mna kvoli tomu ze chceli hrat pokemon go a momentalne ich to vychadzuje z gymov s hlaskou "you are too far away from the gym". aj napriek tomu ze stoja pred dverami.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ďakujem za odpovede. Ešte mám pár otázok. Kto vlastne stanovuje, aký systém sa bude využívať? a aký využíva slovensko? či zle to chápem či jak?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Pokial viem, tak na Slovensku to ma pod palcom Geodeticky a kartograficky ustav.
U nas sa pouziva tzv. JTSK03, teda "Jednotna trigonometricka siet katastralna", ta vsak nema tvar Lat/Long, ale XY udane v metroch.
A co sa nadmorskej vysky tyka, tak u nas (a v niektorych dalsich krajinach) sa pouziva tzv "Balt po vyrovnani" tj. od pristavu v meste Krondstadt
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A pokial sa bavime o "klasickom Lat/Long" tak sa u nas rovnako ako inde v EU (ak sa nemylim) pouziva, ako je aj v clanku uvedene, ETRS89.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

http://www.icsm.gov.au/gda2020/

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=DmvHZ4omB2A
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

slovensko pouziva oficialne (napr. na katastri) suradnicovy system S-JTSK. Jeho velmi milou specialnou vlastnostou je, ze ho nejde uplne bez straty presnosti preratat na suradnicovy system WGS a niekde v priestore (mimo povodneho uzemia ceskoslovenska) ma singularitu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A hovoria tomu "cierna diera"... ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ta singularita je na uzemi Slovenska. Presnejsie v Bratislave, za dverami Parlamentu. Videl som ju tam...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ta znamená, že teda nemusíme nič robiť, aby sme sa konečne priblížili západu, ale západ príde postupne k nám.... pekne.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Ibaze si nas ten zapad tlaci pred sebov do Ruska. To je dobre ci zle. Ja som to vravel hned po prevrate ze do NATO nas chcu len ako naraznikovu zonu.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Pre kazdeho sme len naraznikova zona.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To mi pripomenulo ten vtip, že ako vieme, že Zem je guľatá? Tak, že v 89-tom sme sa vysrali na východ a hovno prišlo zo západu.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Prepočítavam...
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Neroob,umrem :) To video je pre mňa už legenda :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Sakra a ja ze co som minule skoncil miesto na Coogee Beach, na akejsi party kusok odtial.... posun bol na mieste. urcite v tom nehrala rolu flasa. GPS! GdePiciSom?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Decká! Nemali by ste také problémy, keby ste používali papierovú mapu a buzolu ako ja.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Tak ty musíš mať vždy riadne veľký ruksak na mapy so sebou. Kupuješ nové mapy každý rok alebo niektoré ulice či cesty nikdy nenájdeš?

Ale zase na druhej strane musíš mať veľa času na relax, keď sa nedokážeš vyhýbať aktuálnym zápcham :)

(ach takto feedovať trolla :D )
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Co? :-O
Odpovedať Hodnotiť:
 

Riesia taketo malichernosti, hlavne ze chodia dole hlavou
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár