neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Google zmenšil veľkosť Android aplikácií, v Play ukazuje iné informácie

Značky: Android

DSL.sk, 25.7.2016


Spoločnosť Google v poslednom období uskutočnila viacero vylepšení, vďaka ktorým sa zmenší respektíve môže zmenšiť veľkosť aplikácií pre operačný systém Android sťahovaných z oficiálneho obchodu Google Play.

Spoločnosť to oznámila na konci uplynulého týždňa.

K zlepšeniu prichádza najmä pri veľkosti aktualizácii aplikácií ale tiež vo veľkosti, ktorú aplikácie zaberajú na mobilnom zariadení, a čiastočne tiež pri prvotnom sťahovaní.

Menšie aktualizácie a miesto

Google Play aj doteraz znižoval množstvo prenášaných dát pri aktualizáciách aplikácií tým, že do zariadenia sa sťahovali len rozdiely medzi inštalačným APK súborom nainštalovanej a novej verzie.

Spoločnosť teraz nasadila lepší algoritmus pre vytváranie týchto delta rozdielov, bsdiff. Ten je výrazne efektívnejší najmä pri generovaní rozdielového súboru pri aktualizácii nekomprimovaných natívnych knižníc, keď podľa Google využíva ako sa mení kompilovaný natívny kód v nových verziách. Natívne knižnice sú knižnice pribalené k Android aplikáciám, ktoré boli písané v inom jazyku ako Java a sú preložené do natívneho kódu platformy mobilného zariadenia a nie do bajtkódu.

Nový algoritmus podľa Google zmenšuje veľkosť aktualizácií potenciálne až o 50% a v niektorých prípadoch aj viac.

Aby ale dosahoval najvyššiu účinnosť, v APK musia byť natívne knižnice uložené nekomprimovane. Veľkosť samotného APK je potom síce väčšia, keďže pri sťahovaní z Google Play sa ale automaticky aplikuje kompresia, množstvo stiahnutých dát je rovnaké. Následne môžu byť aktualizácie výrazne menšie.

Zároveň sa zmenší miesto obsadzované aplikáciou v mobilných zariadeniach, keď už podľa Google nemusí byť uchovávaná komprimovaná verzia natívnych knižníc.

Google zlepšenia dokumentuje na jeho webovom prehliadači Chrome. Veľkosť aktualizácie Chrome z verzie 46 na 47 by pri novom spôsobe aktualizovania bola 12.9 MB, pri starom to bolo 22.8 MB. Menšia aktualizácia verzie 47 má s novým algoritmom 3.6 MB, pôvodne mala 15.3 MB. Prišlo teda k zlepšeniu o 43% a dokonca až 76%.


Zlepšenia dosiahnuté u Chrome, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Google)



Google dokumentuje aj rozdiely pri použití nekomprimovaných a komprimovaných natívnych knižníc a dopad týchto rozdielov na miesto obsadzované na zariadení. Pri použití nekomprimovaných knižníc pri novom delta algoritme sa veľkosť sťahovanej aktualizácie zmenšuje oproti použitiu komprimovaných knižníc o 29% a veľkosť miesta zaberaného na zariadení o 26%.

Nový delta algoritmus ale pomáha aj u aplikácií, ktoré neobsahujú natívne knižnice, a podľa Google zmenšuje aktualizácie priemerne o 5%.

Zmenšenie doplňujúcich APK

Spoločnosť zároveň nasadila ďalšiu zmenu, keď teraz pri sťahovaní komprimuje a pri aktualizácii zasiela len rozdiely aj pri sťahovaní doplňujúcich APK súborov aplikácie. To podľa spoločnosti vedie k priemernému zmenšeniu prvotného sťahovania doplňujúcich APK o 12% a zmenšeniu ich aktualizácií o 65%.

Nové informácie v Google Play

Google zároveň aktuálne zmenil informácie o veľkosti aplikácií v Google Play. Namiesto doterajšej veľkosti APK súboru teraz pri nenainštalovanej aplikácii ukazuje množstvo reálne stiahnutých dát pri jej inštalácii.


Nové zobrazované informácie v Google Play, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Google)



Pre už nainštalované aplikácie zase ukazuje množstvo dát, ktoré sa reálne stiahnu pri aktualizácii.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Až o 50%, to je ako rýchlosť čtania až 48MB/s
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Až o 50%!

A ked zavolas este teraz, dostanes navyse nie jednu, ale rovno dve zmensene aplikacie
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Podla mna su aplikacie pre android prilis velke, na to co vsetko dokazu. Ich alternativy na PC su(boli?) zvycajne ovela mensie.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

java?
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

zial, ano, bodaj by dopadla ako flash ;)))
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

tatra banka si na nej postavi internet banking?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

preco lebo tupy karolko povedal ? tupy karolko v zivote "nakodil" nejaku rozumnu vec v C++/C alebo len drista pretoze jeho najvacsim projektom bolo cviko na FEIke ?

Hej za tu komplexitu a effort, cas tie appky budu zadarmo, prinajlepsom s reklamami aby bol karolko spokojni.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

ani nie tak java ako fakt, ze takmer kazdy vyvojar dnes robi appky v nejakych kordovach, phonegapoch, steroidsoch a inych wrapperoch pre html+js, ktore so sebou nabalia v podstate plnohodnotny browser a dalsie kraviny.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Kod na androide je vyrazne mensi ako ekvivalent na Windows, pretoze vela uzitocnej funkcionality je uz v knizniciach na zariadeni. Na Windows musis prilinkovat prislusne kniznice.

Mobilne assety su vacsie. Ked mas fullhd v 5", tak tam nemozes dat ikonky 16x16 ako do windows aplikacii.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

viac telefonov sa mi zmesti do aplikacii, juhuu
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

To kvôli takejto trapošine sa ti fakt oplatilo registrovať sa.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

hej
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Radsej ako objemom prenesenych dat (aj ked ako poskytovatela ich chapem), nech sa zaoberaju bezpecnostou.

Preco dovolia tvorcovi lubovolnej APP pristup k fotkam, SMS, kontaktom, ked to realne nepotrebuje ?
(primarne hry, sekundarne appky).
Jasne - ked nechces, nestahuj. (slobodna vola).
Ale strasne ma to irituje. Prehrabat sa tonou app, nez najdes taku, ktora nechce ziadne priviledia, a aj niedo dokaze je na vrazdu.

Normalne by mali povinne pri stahovani spravit nieco ako dotaznik, ze app chce pristup k tomu a tomu, nesuhlasim s tym, nie je to ziaduce a objektivne, a tieto aplikacie z google play vyhadzovat.
(sekundarne by sa takto nahlasenej app venoval nejaky clovek v googli, ze ano maju pravdu, vyhadzujeme).

Objem veci na Playi by sa zmensil, ale skvalitnil ...
(aspon na prvy pohlad :-)))
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aj zaplatis tu kvalitu ci len drzkujes ? Komunisticky google zrazu nevonia ?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Fesak, ja som google pouzival, ked este bezal na jednom serveri. (a bol to prielom a supa vec).
To co sa z neho stava je dost zle. Ale k veci.
Mne je jedno, ci tam niekto nadrbe kopec reklamy, ale nepaci sa mi, ci mi vykrada data. Pochopil ?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aplikacii je dovolene to, co jej tvorca tvrdi ze potrebuje a co pouzivatel odsuhlasi.

Poviem ti novinku: aj ti, co davaju aplikacie na Play Store musia z niecoho zit. Nie su tvoji osobni otroci, aby ti spravili aplikaciu aku si zelas iba za dobry pocit. Preto bud si ju kupis (a programator si potom moze kupit napr. veceru), alebo je monetizovana inac (a programator si potom moze kupit napr. veceru) - a na to potrebuje prava, ktore sa ti nepacia. No, ked sa ti to nepaci, tak si KUP aplikaciu, ktora ma len prava, ktore podla teba realne potrebuje. Ano, moze sa stat, ze taka nie je. A preco? Predsa trh o nu nema zaujem, neuzivi sa.

Takze Play Store je rovnaky trh, ako kazdy iny - chces, zober, nechces, nezober. Nie je na tvojich pocitoch, aby odtial niekoho vyhadzovali. Rovnovaha medzi dopytom a ponukou je taka, aka je. Ked sa ti nepaci, je to aj na tvojej penazenke.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

vieš vôbec čo si povedal? :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ze ludia robia veci pre peniaze? To je novinka? Ty chodis do roboty len tak, pre dobry pocit?

Ked je nieco na Play Store zdarma a nie je to 1) Free Software alebo Open Source alebo 2) doplnok k inej, zarabajucej sluzbe (napr. banka, ebay, amazon) tak si mozes byt 100% isty, ze na tom niekto nejako zaraba a len tak zadarmo to tam nedal. A vacsina ludi je s tym OK! (Lebo dat euro-dve za aplikaciu je predsa vela...).

Inak ludia su dodnes ochotni nechat si vykradat kontakty Facebookom, ved appku na mobile musia mat, co by kamarati povedali keby nie.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ty musíš mať tak maximálbe 15 rokov, inak by si takúto blbosť nenapísal. Podľa tvojej logiky, ak free aplikácia špehuje, tak jej platená verzia nie. Toto však nie je pravda. Tak že bezpečná alternatíva v podstate neexistuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aha, stupil som na otlak teenagerovi, ktory si mysli ze vsetko na svete sa toci okolo neho.

Ja pisem o tom, ze sa neoplati robit platenu aplikaciu, lebo vacsina ludi aj ked aplikaciu chce, nie je ochotna zaplatit ani to euro-dve. A to euro-dve vyvojara tiez z biedy nevytrhne; ked zapocitas dane, tak na Slovensku potrebujes zhruba trzby 3000/mesiac (zapadnejsie od nas viac), aby sa tym developer vobec uzivil a nesiel radsej kodit nieco v Jave a Oracli. A taky objem trzieb ani apka za euro-dve neda.

Kym nevyriesis problem cash flow developerov, tak nebudu "bezpecne" aplikacie (cokolvek to znamena). Budu to vzdy brat ako projekt, ze sa vyskusa nejaky model monetizacie a bud to nieco hodi alebo nie.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nemam ziadny soft nelegalne. Ak nieco chcem a vyuzijem to, tak si zaplatim. Ale problem je v tom, ze chcem napriklad zaznamenvat udaje o tankovani. Vyskoci mi asi milion aplikacii z ktorych vacsina chce prava nad ramec funkcnosti aplikacie. Moje moznosti su hrabat sa v tom balaste, alebo sa na to vykaslat a robit si zaznam inak. Pri tom by stacil jedoduchy filter podla prav.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mileage - http://dopice.sk/hXB
Fillup - http://dopice.sk/hXC

Nemas za co.

K obom sa na githube povaluju zdrojaky, keby si chcel vediet, naco naozaj potrebuju pristup k sd karte (fyi: na export dat).

Ano, na Play Store je milion aplikacii, ktore su prepojene s webovou aplikaciou, chcu vytvorit konto a kopec chobotin. To ale neznamena, ze si ich musis nainstalovat. Prekvapivo, su ludia, ktori taku funkcionalitu chcu, tak im ju niekto ponuka. To ze nie si cielovou skupinou (inak ani ja niesom) ta trapi preco presne?

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zasa zle. Opensource neznamená, že vieš, ako pracuje program, ktorý bol skompilovaný treťou osobou. Na to, aby si bol 100 percent istý, musíš kód stiahnúť, analyzovať a skompilovať vlastnú verziu. Inak opensource z hľadiska bezpečnosti nemá žiaden význam.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No tak si ten kod stiahni (git clone, 30 sekund), pozri volania, ktore pouzivaju dane permissions (dajme tomu hodinku, aj s nabehnutim Idei), skompiluj (az minuta, ved je to predsa Java) a potom porovnaj vystup z oficialneho apk (backsmali, dex2jar, apod, diff).

Pointa je, ze to MOZES urobit, ak naozaj chces. Pokial ti na bezpecnosti zalezi, tak by sa ti to malo chciet, vsak?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

pochybujem, ze sa mu to bude chciet, radsej si to naprogramuje sam, aby to bolo 100% bezpecne, tak je?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Uplne by stacilo, keby sa dali aplikacie filtrovat podla velkeho mnozstva parametrov. Napriklad: app pozaduje pristup k fotkam [yes/no/?], reklama v app [yes/no/?], cena app [min,max/?] a podobne. To co hladas by sa dalo najst rychlejsie a to co ti nevyhovuje ani nemusis skusat a stracat s tym cas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chlapče, ty si dobre vypatlaný. Ešte máš nejaké ďalšie veci, ktoré by mali fungovať tak, ako sa práve tebe páči?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

v 6ke uz vies appkam povolit/zakazat jednotlive permissions podla uvazenia.
aj taki pokemoni chcu pristup ku kontaktom, nechapem preco, tak som im to nepovolil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

standard - na zaklade mailov si preveria tvojich priatelov, ci nahodou nehraju pokemonov. a ak nie, daju info googlu, nech preveri, ci ich pokemoni zaujimaju a ak ano, uvidia coskoro reklamu: "k99 je modry retard, chces sa pridat k cervenym a nakopat mu prdel?" :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja by som ocenil mat moznost na Play vyhladavat okrem ineho aj podla toho, ake opravnenia appky pozaduju.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kodim pre android aj ios, ale ak tu niekdo fundovany kodi pre oba systemy, urcite potvrdi moje slova. Kodenie pre Android je jeden velky grc (lebo java), v podstate na vsetko existuju barlicky, aby sa serioznejsie veci dali nakodovat. Kedze sa zaoberam systemami realneho casu, tak na to Android uz vobec nie je vhodny. A presne to co pisete vyssie - v iOS v podstate neexistuje nieco take, ze by sa v aplikacii zapli niektore pristupy k systemovym knizcniciam, ak sa realne nevyuzivaju. Jednoducho to neprejde cez sito do AppStore. Naproti tom do Google Play dostanem lbovolnu aplikaciu, prakticky behom par hodin. Ta bezpecnost je takmer nulova. A presne - treba hodiny hladat, aby sa nasla aplikacia, ktora je seriozna, a nevyhadzuje po kazdej minute reklamu. Android je skratka v dhodobejsom horizonte odsudeny na zanik. Ma sice 80% v celosvetovom meradle, ale bezpecnostne aktualizacie praktickne neexistuju. Staci ak sa vyskytne jeden vacsi pruser s bazpacnostou a cely android pojde na smetisko dejin.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pre android sa programuje uplne v pohode. Ano, rychlokvaseni PHP-ckari preskoleni na iOS maju problem so zakladnymi konceptami ako zivotny cyklus, intenty alebo aktivity, ale normalni programatori nemaju problem. Nemusis pouzivat Javu, mozes Kotlin (ktory tiez osobne preferujem).

V iOS samozrejme tiez nie je problem urobit hocico, upozornim najma na skutocnost, ze prva aplikacia vykradajuca addressbook bola na iOS (Path, 2012). Jednoducho clovek ani staticka analyza nikdy nevie nasimulovat vsetky mozne veci, ktore binarka moze robit (lebo turing). Pokial ti to niekto predava, priprav sa na sklamanie v buducnosti.

Android v buducnosti nie je odsudeny na zanik, minimalne z jedneho dovodu - prilis vela firiem je zainteresovanych v biznise. Na rozdiel od iOS, kde vsetko tvrdo diktuje jedna firma. Nikdy nebude v mobilnych zariadeniach monopol, to nedopustia ani dodavatelia hw, ani operatori.

Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

A preto ked aktualizujem O&C tak mi stiahne len 1.8GB balik k povodnemu 1.8GB baliku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte by mohli napísať, na akú r.ť má napríklad Play service 130MB.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V nadpise mate gramaticku chybu. Spravne ma byt:
Google zmensila....
Pretoze je to (firma) Google.
Dodrziavajte tuto svoju zasadu vsade!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár