neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Japonci kúpili ARM kvôli Internetu vecí, dostane viac prostriedkov pre boj s Intelom

Značky: ARMbiznisInternet vecí / IoTIntel

DSL.sk, 19.7.2016


Hlavným motívom investície japonskej spoločnosti SoftBank, ktorá v pondelok oznámila ponuku na odkúpenie britskej spoločnosti ARM za až 24.3 miliárd libier, je revolúcia v podobe presadenia sa tzv. Internetu vecí očakávaná zakladateľom a najväčším akcionárom SoftBank, Masayoshi Sonom.

Vyplýva to z informácií zverejnených Sonom na včerajšej tlačovej konferencii.

Ako sme informovali vo včerajšom článku, spoločnosť SoftBank dala ponuku na odkúpenie celej spoločnosti ARM v cene 17 libier za akciu respektíve celkovo cca 24.3 miliárd libier. Správna rada ARM ponuku odsúhlasila a odporúča ju svojim akcionárom akceptovať, pričom keďže tieto dve spoločnosti si navzájom nekonkurujú Son očakáva rýchle schválenie transakcie regulačnými úradmi.

Zariadenia tzv. Internetu vecí sú elektronické zariadenia bežnej potreby vrátane napríklad aj bielej techniky respektíve rozličné senzory s konektivitou respektíve podporou odosielania dát na Internet. Son podľa včerajších informácií verí, že Internet vecí sa masovo a rýchlo presadí a na Internet bude pripojené každé zariadenie disponujúce v súčasnosti čipom.

ARM vyvinula a licencuje ako samotnú architektúru ARM pozostávajúcu najmä z inštrukčnej sady tak návrh konkrétnych ARM jadier Cortex ale tiež GPU Mali. Okrem procesorov pre mobilné zariadenia má ale aj ešte úspornejšie procesory Cortex-M vhodné pre zariadenia Internetu vecí, zatiaľ na tomto trhu nemá podobne dominantnú pozíciu ako v smartfónoch ale má dobrú východiskovú pozíciu.

SoftBank zaplatí za ARM až cca 71-násobok minuloročného zisku, pričom celá kúpna cena bude zaplatená v peniazoch. Spoločnosť tak evidentne verí veľkému potenciálu rastu ARM-u a podľa Sona vytvorí ARM-u podmienky pre takýto rast. Spoločnosť stiahne z burzy a spraví ju privátnou spoločnosťou, čo eliminuje tlak na plnenie hospodárskych kritérií každý štvrťrok a umožní spoločnosti dlhodobejšie strategickejšie investície. Očakáva najmä investície do personálu a v domácej Veľkej Británii chce do piatich rokov dosiahnuť zdvojnásobenie počtu zamestnancov.

Okrem segmentu Internetu vecí Son spomínal okrem iného ako zaujímavé segmenty pre rast aj automobilový priemysel, servery ale tiež ďalší rast v mobilnom segmente najmä vďaka pridávaniu ďalších čipov do mobilných zariadení.

Na Internet vecí sa chce v novej stratégii zamerať aj spoločnosť Intel, najväčší svetový producent čipov a procesorov. Intel tak v podobe ARM-u s viac prostriedkami dostane silnejšieho konkurenta v tejto oblasti. Zároveň v segmente serverov je v súčasnosti Intel absolútne dominantný a hoci sa viaceré spoločnosti snažia už niekoľko rokov priniesť konkurencieschopné ARM procesory pre servery, presadiť sa im zatiaľ nepodarilo. ARM v súčasnosti neponúka vlastné jadro pre serverové procesory podobne ako je tomu u ostatných segmentov a jednotliví výrobcovia si navrhujú vlastné jadrá, s viac prostriedkami by sa to mohlo zmeniť a ARM procesory by mohli intenzívnejšie konkurovať Intelu aj v serveroch.

SoftBank a Masayoshi Son majú za sebou pomerne úspešnú históriu vstupu na nové trhy v časoch začiatkov nových trendov a japonská spoločnosť postupne takto vstúpila do oblasti predaja softvéru pre PC, vydávania počítačových magazínov, poskytovania webových internetových služieb, poskytovania rýchleho pripojenia k Internetu a poskytovania mobilných služieb so zameraním na mobilné dáta.

Trhová hodnota spoločnosti je v súčasnosti na úrovni 68 miliárd dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

co dodat...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

asi tolko, ze viac konkurencie je cesta k lepsej situacii na trhu pre nas koncovych zakaznikov
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

len aby konkurenciou aj ostala
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No počkaj počkaj príde maniak (prípadne sa zamaskuje za jeden z jeho 1000 nickov) a vysvetlí ti aká je konkurencia vlastne zlá a škodí trhu a čojaviem čo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No takto, neviem ako kto, ale, ak mám monopol, mám takmer všetko. Moc, peniaze a to je to dôležité.
Chcem rásť, nielen prežívať. Som dobrý, som renomovaná roky najlepšia značka v elektrotechnike, neviem prečo by som si to meno mal kaziť. A mám peniaze na vývoj a idem dopredu. Konkurencia je v dnešnej dobe niečo ako všetko pokaziť hádzaním polienok pod nohy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Japonci opäť sklamali. ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahoj 4Maniak. Ako sa darí?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Huraaa, znamena to ze budem mat pracu aj nadalej?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ked je to japonec a ma rad analogovu dobu ako basternak tak to bude kolko kufrov penazi.
Samozrejme neoznacenych 5 librovych bankovkach.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

som retardovany alebo len neviem po slovensky ale co dopici.sk je internet veci
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

skratka IoT, en.wikipedia.org/wiki/Internet_of_things
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

danke
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si sa pomylil. Malo to byt janke.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

nerozumiem preco sa posledny cas nad tym IoT tolko onanuje a vytahuje sa to ako novodoba mantra a liek na vsetky nezmyselnosti
pritom to tu existuje desiatky rokov, prinajmensom desat rokov, kompletny energy monitoroing, pseudointeligentne chladnicky ktore si mali same objednavat chybajuce potraviny, to vsetko by tu uz davno bolo, akurat ze doba tabletov a smartfonov to vytlacila do uzadia a az teraz ked jej dochadza dych, sa to znova dostalo na pretras


Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Mam v pici pseudointeligentne chladničky mňa zaujímajú iba pokemoni teraz
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ze ked kydas hnoj, tak vidle napojis na net a moze ti to logovat rozne veci, cojaviem objem nakydaneho hnoja za hodinu, alebo priemerna hmotnost jednej davky na vidlach alebo tak.. No a ten net pre vidle je ten "internet veci"
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A podla toho nas fruherovia zdania, kolko hnoja prekydame
Odpovedať Hodnotiť:
 

a cinania kupili Operu, bude treba hladat nahradu :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vivaldi?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mozo ma pravdu,eletrikari by boli radi aby postarky nemuseli opisovat eletriku. ono to fchci uz aj teraz ale cez GSM asi ci jako.

Ty a teraz ma napadlo.V zumpe mam eternet,v studni,v pivnici, ale do elektromera som nedotahnul.nevadi,nech si tam daju wifinu. no aj sykorkam do hniezda som dal :DD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono ale elektrikari to opisovanie robia len tak pridružene popri kontrole vedenia kvoli stromom, co s legislativneho hladiska postarky ani GSM snimace bez absolvovania skusok z elektrikarskych noriem nemozu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"...v domácej Veľkej Británii chce do piatich rokov dosiahnuť zdvojnásobenie počtu zamestnancov."

ved jasne, lacna pracovna sila po pade libry ;)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár