neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Pozor, šifrovanie Android smartfónov s Qualcomm CPU nie je plne bezpečné

Značky: Androidbezpečnosť

DSL.sk, 1.7.2016


Šifrovanie užívateľských dát aj v najnovších verziách operačného systému Android na smartfónoch a tabletoch používajúcich procesor od Qualcommu nie je tak bezpečné ako by mohlo a malo byť a ako je šifrovanie na iPhonoch od iOS 8 a umožňuje pomerne efektívne hľadanie hesla.

Zistil to bezpečnostný expert Gal Beniamini.

Základná schéma šifrovania na Androide

Android v súčasných verziách šifruje užívateľské dáta pri zvolení alebo prednastavení šifrovania celého zariadenia štandardným AES algoritmom so 128-bitovým náhodne vygenerovaným kľúčom, označeným v schéme ako DEK.

Aby samozrejme mal ale prístup k zariadeniu len užívateľ, vo flash pamäti zariadenia je v špeciálnej pätičke tento kľúč uložený šifrovaný. Dostať sa ku kľúču je možné pomocou odšifrovania iným kľúčom KEK, ktorý je odvodený z hesla, PIN-u alebo vzoru zadávaného užívateľom.

Útočník, ktorý sa dostane k zariadeniu užívateľa, môže napríklad priamo z flash pamäte prečítať zašifrované dáta aj pätičku. Ak by bol kľúč KEK odvodený len z hesla užívateľa, ako to bolo vo verziách Android 3.0 až 4.4, útočník by efektívne mohol hľadať správne heslo skúšaním všetkých možností na výkonnom hardvéri.

Zviazanie s hardvérom

Na generovanie kľúča sa používa heslo zadávané užívateľom aj pre odblokovanie obrazovky a užívatelia preto používajú často jednoduché heslá alebo krátke PIN-y. To ale umožňuje útočníkovi efektívne odskúšať veľký počet hesiel a jednoduché heslo nájsť s vysokou pravdepodobnosťou.


Schéma šifrovania Android zariadení od Androidu 4.4, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Gal Beniamini)



Od Androidu 5.0 preto operačný systém generuje kľúč KEK inak, okrem hesla zadaného užívateľom pritom používa aj kľúč získaný z hardvéru konkrétneho kusu smartfónu. K tomuto kľúču by sa nemalo byť možné priamo dostať a útočník by tak nemohol heslo efektívne hľadať skúšaním všetkých možností na inom výkonnom hardvéri.

Android konkrétne pri odvodzovaní kľúča KEK zašifruje dáta odvodené z hesla užívateľa 2048-bitovým RSA, pričom v pätičke šifrovaného úložiska je uložená šifrovaná podoba RSA kľúča ochránená hardvérovým kľúčom. Tento kľúč sa používa volaním aplikácie KeyMaster bežiacej v izolovanej bezpečnej zóne ARM procesorov TrustZone.

Problémy v prípade Qualcomm CPU

Implementácia tohto mechanizmu v Qualcomm CPU, v rámci tzv. Qualcomm Secure Execution Environment, QSEE, ale nie je principiálne tak bezpečná, ako by mohla byť. Predmetný RSA kľúč totiž nie je priamo šifrovaný kľúčom zabudovaným v hardvéri ale až kľúčmi odvodenými z tohto kľúča, ku ktorým sa ale vie dostať softvér bežiaci v rámci TrustZone.

Či tento spôsob vychádza z požiadaviek Androidu alebo ide o špecifickú implementáciu iba v procesoroch Qualcommu nie je zatiaľ jasné.

V TrustZone síce štandardne môže bežať len podpísaný kód Qualcommom respektíve výrobcom smartfónu, akékoľvek prípadné bezpečnostné chyby v tomto kóde umožnia zistiť použité kľúče na zašifrovávanie RSA kľúčov použitých pri šifrovaní úložiska na danom kuse hardvéru.


Útok umožňujúci získať kľúče k odšifrovaniu RSA kľúča, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Gal Beniamini)



To následne útočníkovi umožňuje zistiť aj tento RSA kľúč a efektívne hľadať heslo užívateľa na výkonnejšom hardvéri. Hľadanie síce nebude tak rýchle ako u iných skúšaní hesiel, keď pri skúšaní musí útočník realizovať aj podpis 2048-bitovým RSA, môže byť ale stále dostatočne efektívne na nájdenie ľahkých hesiel a samozrejme bez problémov napríklad 4-miestnych PIN-ov.

Beniamini takéto získanie kľúčov aj demonštroval, využitím skôr objavených zraniteľností v kóde existujúcich aplikácií bežiacich v TrustZone. Tieto sa síce nevyskytovali na každom zariadení s Qualcomm procesorom a najmä boli už opravené, na mnohých zariadeniach stále samozrejme ale ešte nie sú inštalované aktualizácie opravujúce tieto zraniteľnosti respektíve vôbec takéto aktualizácie nie sú pre ne dostupné.

Zároveň v budúcnosti sa môžu objaviť aj ďalšie zraniteľnosti a principiálnym problémom je použitie kľúčov prečítateľných softvérom. Navyše podľa Beniaminiho by mohol útočník aj na zariadenie s opravenými zraniteľnosťami v TrustZone aplikáciách potenciálne nainštalovať staršie zraniteľné verzie.

Akými všetkými spôsobmi je možné potrebný kód pre získanie kľúčov spustiť na získanom zašifrovanom zariadení Beniamini neuvádza. Qualcomm respektíve výrobcovia smartfónov kľúče samozrejme vedia ale získať jednoducho pomocou vlastnej TrustZone aplikácie, čím technicky okrem iného vedia napríklad asistovať aj orgánom činným v trestnom konaní a umožnia im tým efektívne hľadať heslo užívateľa.

Beniamini analyzoval len zariadenia s Qualcomm CPU a či sú na tom zariadenia s inými CPU inak zatiaľ nie je jasné.

Riešenie

Priamočiare riešenie pre všetkých užívateľov s Android zariadeniami s Qualcomm procesorom neexistuje a úplné riešenie podľa Beniaminiho bude možno vyžadovať hardvérové zmeny.

Nainštalovanie všetkých aktualizácií Androidu môže ochranu proti tejto slabine zvýšiť, ako ale upozorňuje Beniamini útočník potenciálne môže na zariadenie vrátiť staršie zraniteľné verzie TrustZone kódu.

Vhodným riešením je používať dostatočne bezpečné heslo, ktoré odolá skúšaniu množstva možností. To samozrejme robí ale používanie Android zariadenia nepohodlným, keď sa obrazovka odomyká rovnakým heslom. K dispozícii sú síce neoficiálne riešenia umožňujúce zvoliť iné heslo pre šifrovanie a odomykanie obrazovky, najmä v novších verziách Androidu nejde často ale o úplne spoľahlivé riešenia.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

treba doplnit anketu telefon sifrujete ano/nie. Lebo ja nepoznam nikoho kto si data sifruje a nevidim v tom ziadny vyznam
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

anketová otázka č.2 : poznáte niekoho vo Vašom okolí, kto si šifruje dáta v telefone? Ano/nie :-)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

V praci sifrujeme vsetci. Kazdy musi mat dost dlhe a zlozite heslo. Je to vynutene cez Device policy, lebo mobil obsahuje citlive data.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Ako napr. tel. zoznam a e-maily na konatelov...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne emaily. Z nich vycitas, o kolko su ochotni obchodnici zlavit aby predali (a kedy tak spravia), kto su dodavatelia, spokojnost zakaznikov, dokazes najst nespokojnych zakaznikov, zistis co im chyba. Ked sa to nezisti hned, tak niekedy aj zmenit DNS a celkovo zmenit hesla v inych sluzbach, dohodnut zakazky a vsetko bez toho, aby niekto mohol tusit, co vsetko si urobil...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vy uz ste nekdy sifroval? Ja sem nikdy nesifroval... youtube.com/watch?v=wnR8LNs1S_c
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja nie ale moja pastička už šifrovala :-)
http://dopice.sk/hQb
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked mas iPhone nestaras sa. uz len kombinacia android a bezpecnost nejde dokopy. mam 12 miestne heslo a nikdy ho netreba lebo snimac odtlacku funguje okamzite.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mat heslo na 12 miestach sa ti raz bude hodit, az z toho jablckovania uplne zblbnes a zabudnes, kam si to heslo dal. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vIeob0 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Svoje data treba mat v cloude.
A to čo skutočne nechcete, aby niekto videl treba napáliť na cd, alebo na dierne štítky.
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

Ja používam telefón na telefonovanie. Ty na niečo iné??
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

budik, pripomienkovac/kalendar, stopky, hodinky, poznamky, prehravac audio/video, citanie noviniek na www strankach, fotenie, prezeranie fotiek, navigacia do auta, osvetlenie tmavych priestorov, sledovanie TV, kalkulacka.. na viac si nevspomeniem..

jaj a este telefonovanie obcas.
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

este bezpecnostny prvok pri internet bankingu = sms a telefonom aj platim pri bezdotykovej platbe, co je asi najvacsia pecka odkedy vymysleli platby cez terminal.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

to máš ale namakané PDA-čko, keď z neho môžeš aj telefonovať.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Tebe musí dobre jebať, že?
Bože ako sme mohli žiť bez týchto pičovín...!
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

nemohli.. preto si mal 26 pristrojov a teraz ti staci len 1..
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Nemal som ani 1, nieto nejakých jebnutých 26...
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Ok, mal si kohuta ktory ta rano budil kikirikanim a ked si chcel cez vikend spat tak nepodporoval featuru quiet hours a tak si ho radsej zjedol, ne ?
Dalej si mal kalendar z papiera na pripomienky. Naramkove/nastenne hodiny. Pozeral si TV. Novinky si cital v papierovych novinach. Fotil si na klasickom fotaku, nasledne si prezeral fotky v albume. V novych miestach si sa navigoval tak, ze si sa pytal miestnych kde co je, pripadne pouzival papierovu mapu alebo cital oznamovacie tabule na uliciach. Tmave priestory si osvetloval klasicky ziarovkou. Kalkulacku si mal ako osobitne zariadenie alebo si pocital na papier ako pako alebo z hlavy ale to by si bol uz teraz viac vyvinuty a chapal ze pokrok nezastavis. Dalej napr. ja pouzivam telefon aj na citanie knih, zmesti sa do neho viac knih ako v celej mestskej kniznici vo vacsom slovenskom meste.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Je to viac ako 10 zariadeni a to som nevymenoval vsetko. Zmesti sa do vrecka. Dnes mas na to vsetko 1 (jedno) zariadenie. PDA (Personal Digital Assistant) s funkciou telefonu, resp. dnesny vyraz smartfon.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Este som zabudol, aj pri najvyssom modeli iPhone to dokopy vyjde v podstate menej financne narocne a viac prinosne ako vsetky menovane zariadenia/predmety.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ty si dobre vypatlaný!!!
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

:D, si sa pekne dojebal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lutujem ta.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Klasicky priklad konzumneho blba.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Nie, nie je.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Odkedy sa mi pokazil ten smartfonik, lebo kazdy ma bugy jak hovado, tj. Ked som realne potreboval ryyychlo nieco z neho tak hanguje
Blackberry, lg, samsung, rozne rady.. vsetky boli kazove, tak mam nokiu len s telefon a sms, je tam aj stopka a budik (ale mam analogovy pri posteli)
Tak som zistil, ze ten smartik ani nepotrebujem.
Pricom som ziskal cas, ktory som investoval a zvysil si prijem.
Kalendar nemam resp veci si pamatam, aj cisla, ale to je moja uchylka...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

nieje nic lepsie ako si dnes pamatat kam mas ist a co mas robit 1.8.2016 a ked aj nie tak daleko, na budici tyzden po-st mam uz 7 zaznamov, takze urcite si chcem pamatat komu o kolkej som co slubil :) Ale mozno ty pouzivas taky ten papierovy kalendar, co 90% ludi vo firmach sediacich za pc. Len vies co.. tie ta nedokazu upozornit v stanoveny cas, telefon/pc ano.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

A presne o to ide aby ludia zdementneli ... a potom ti niekto telefon ukradne a si v p..... Jaj, ty neustale zalohujes do cloudu :)
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Tebe keby niekto zobral telefon, tak sa mozes ist rovno zastrelit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nejde sa zastreliť.
Napríklad ja mám prepísané tel. čísla mimo telefón.
Problém sú SMSky, že by to nejaký chtivý niekto čítal...
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Jj, super, predpokladám, že ten notes si nosíš všade so sebou a synchronizuješ ho s mobilom na hodinovej báze...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vitaj so svete, kde sa da synchronizovat so serverom cez datove pripojenie.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ten bol dobry :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Chuj, sleduješ vôbec, čo sa okolo Teba deje?
Šak písal, že má čísla predpísané ručne mimo telefón...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prepisat si telefonny zoznam rucne mimo telefon, to je ako ked tety uradnicky nepoznaju copy & paste a cele tyzdne rucne prepisuju data medzi dvoma excel tabulkami. Teraz ti to poviem ako morfeus z matrixu tak dobre pocuvaj "what if I told you, that contacts could be exported?"
Presne tak, mozes si vyexportovat kontakty a je uz na tebe kam si ich ulozis, ci na disketu na kartu na cd, na hdd, usb, cloud, NAS, na pasku...
Nepracujte s datami ako jebovia. A ked uz ich chces mat na papiery tak sa daju inak aj vytlacit z toho exportu vo velkom kancli a potom prides uz len po hotovy papier.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kablik ty mi pripadas ako 60 rocny clovek ktory sa vyhyba novym technologiam, a preto zrejme asi ani nevies ze telefon si mozes sifrovat, a obrazovka sa ti moze uzamykat, cize tie tvoje trapne SMSky nikto moct citat nebude.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie, pozor. Kablik je znamy linux guru. Svoje znalosti hrdo demostroval v nejednom clanku o linuxe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Píše o telefóne, nie smartfóne...
A čo na 700 tel. číslach bude šifrovať a načo?
Aj ja si ich občas prepisujem, lebo SIM karta ich pojme celkom málo. Skrátka dám si ich do bezpečia mimo PC.
A?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

do bezpecia? nokiu 6610 som menil v roku 2006 a tu mam stale excel s telefonnymi cislami ktore som v nej mal. 10 rokov su v bezpeci v pocitaci. Papierik by som uz daaaaavno stratil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hrabe Ti?
Však si to na ten papierik kedykoľvek vytlačí...
A neboj, papierik za 10 rokov nestratíš.
To skôr skape akýkoľvek počítač!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

co myslis, naco asi tak sluzi synchronizacia s google uctom?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ako celosvetova centralizovana databaza velkeho brata?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... a máš aj mozog?? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tam napr. mám aj technickú dokumentáciu čo je v "teréne" mnohokrát na nezaplatenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vytesať do kameňa a tento kameň zabetónovať do základu domu.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

co si blbý nebo cóó, načo by bol v základe domu, aby ho nebolo vidieť??
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

KEK
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ET
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hovoril som,ze android a win su chore (derave) systemi,ale nikto mi nechcel verit
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Sme nevdacni, nezasluzime si tvoju lasku
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To ci je alebo nie je system deravy dnes malokoho zaujima. Ludia potrebuju svoju davku konzumu a je im uuuplne jedno ci system je alebo nie je deravy. Hlavne nech to dobre vyzera.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ake kroky ludi navrhujes, aby doslo k zvyseniu bezpecnosti android zariadeni? Lebo ludia maju len jednu jedinu paku.. nekupit. To dnes nieje realne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ludia by mali v prvom rade zacat rozmyslat, co si do telefonu instaluju a na co klikaju. Vyvojari by sa mali zamysliet, ci naozaj potrebuju to gps, fotak v aplikacii na pisanie poznamok a Google by to mal kontrolovat.
Drviva vacsina aplikacii je odpad, ktory nikto nepotrebuje a tych par uzitocnych zvladne napisat aj google, apple, microsoft.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak napr. moja poznamkova aplikacia (default od googlu) umoznuje pridat obrazok, zvuk, mapu, fotografovat. Ako by to asi robila bez povolenia pouzivat fotiak a mikrofon? Ale ked si zoberies do hlavy, ze ta google odpocuva lebo si dal poznamkam pravo na mic, tak ok, aj to je nazor..
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Je to o moznosti volby, ktoru vela aplikacii nedava. Bud to povolis alebo nic nebude. V tomto vidim obrovsky problem.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ferove by bolo,keby si uzivatel sam zaskrtol,co z ponukanych moznosti povoli a co az ked sa mu zachce...ale to by sme vela chceli,vyvojar by nas opijal rozkom,ze sa to neda takto....v novsich verziach drojdu to ale uz mozne je...respektive planovalo sa to takto spravit,ale ci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jj, myslím, že od 6tky si aplikácie majú pýtať povolenia až keď ich reálne potrebujú a môžeš trvalo povoliť alebo trvalo zakázať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

super o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano na najnovsom androide 6 to uz tak je, aj po nainstalovani app si mozes v nastaveniach vyklikat co povolis a co nepovolis danej aplikacii vyuzivat. Takze toto je uz poriesene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

navod ako:
http://dopice.sk/hQO
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby to bolo aktualne, zvolal by som: blackberry na nich, androidov
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár