neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Očakávaný AMD Zen má mať údajne problémy s rýchlosťou USB

Značky: AMDZen / RyzenCPU

DSL.sk, 23.6.2016


Platforma pre nové očakávané procesory AMD s architektúrou Zen má mať údajne problémy v oblasti zabezpečenia dostatočných rýchlostí USB pri dlhších vedeniach a pre výrobcov základných dosiek to má znamenať zvýšenie nákladov o 2 až 5 dolárov na dosku.

Tvrdia to taiwanské noviny DigiTimes na základe zdrojov z prostredia výrobcov základných dosiek, konkrétnejšie zdroj ale nešpecifikujú. DigiTimes majú často relevantné informácie od miestnych výrobcov ešte v čase návrhu a výroby produktov, zrejme okrem iného pre následne uskutočnené zmeny sa nie všetky informácie nakoniec ale v čase reálnej dostupnosti produktov vždy potvrdia v plnom rozsahu.

Problém u Zen má byť podľa aktuálnych informácií konkrétne v čipsete pre procesory novej architektúry, ktorého vývoj si AMD objednala od ASMedia Technology, dcérskej spoločnosti Asusu. Pri dlhších vedeniach na doske, zrejme od čipsetu k portu, má mať čipset limity a rýchlosť USB 3.1 prenosov sa má "dramaticky znižovať".

Výrobcovia základných dosiek preto údajne potrebujú ich dosky dovybaviť ďalšími čipmi, tzv. retimer a redriver čipmi alebo prípadne doplňujúcim čipsetom špecificky pre USB 3.1. To tak má zvyšovať ich náklady.


Predstavenie Zenu na Computexe 2016 (video: AMD)



AMD má podľa DigiTimes zvažovať, že by tieto čipy objednala a dodávala ich výrobcom dosiek spolu s procesormi a čipsetmi.

AMD informáciu konkrétne pre DigiTimes nekomentovala. ASMedia označila informáciu iba za špekuláciu a jej produkt prešiel podľa nej všetkými certifikáciami. Minimálne v reakcii sprostredkovanej DigiTimes ale spoločnosť informáciu neoznačila konkrétne explicitne za nepravdivú.

Procesory architektúry Zen od AMD sú všeobecne mimoriadne očakávané, keď by mohli opäť zvýšiť konkurenciu na trhu x86 procesorov. AMD totiž v posledných rokoch v x86 procesoroch zaostáva za Intelom a jej procesory majú nižší maximálny výkon a horšiu efektívnosť spotreby, konkurovať dokážu najmä cenou.

Podľa avíza AMD umožní Zen vrátiť jej produkty do najvýkonnejšieho segmentu, zároveň budú mať vysokú efektívnosť a ich IPC výkon, počet inštrukcií priemerne vykonávaných na jeden cyklus taktovacej frekvencie, sa má oproti existujúcim AMD procesorom zvýšiť o 40%.

Návrh čipsetov pre Zen je podľa DigiTimes dokončený, čipsety začnú byť dodávané na konci tretieho štvrťroku a ich masová výroba má odštartovať v poslednom štvrťroku. Vzorky prvých Zen procesorov, pre desktop s kódovým označením Summit Ridge, má AMD začať dodávať v súčasnosti respektíve v najbližších týždňoch, kedy prídu reálne na trh spoločnosť zatiaľ nepotvrdila.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


inzercia



Diskusia:
                               
 

Ako toto je fascinujúce. O P67, tuším tam bola tá chyba s neobaleným tranzistorom, kde vyšla rev. 2.0, sa vedelo až dlho po vydaní, resp. dlhšie. U AMD Zen vieme o chybe ešte pred oficiálnym vydaním? Však to je katastrofa. AMD sa pochováva samé počas posledných 10tich rokov úplne samé, automaticky a úplne spokojne a pokojne. Niekedy mám pocit že AMD patrí Intelu a je to len ich subsidiary, ktorá slúži ako ochrana pred patentmi EÚ, aby ich neskasírovali, pretože žiadny iný logický výsledok mi na um neprichádza.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

management ja na p > produkty su na p

kazdopadne intel ma naskok, nedovoli si vydat nevyladeny produkt, ale AMD musi dobiehat a ponahla sa s vydanim noveho produktu. Potom vyjde najavo nejaka ta chybicka a faux pax je na svete
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Intel si nedovoli vydat nevyladeny produkt? Vsak v poslednej dobe ma kazdy novy cipset od nich problemy s USB alebo SATA, pripadne oboma naraz.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A napríklad aké problémy???
Prezraď mi jeden, ktorý sa Tebe osobne stale a nevedel si si ním poradiť.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

To či si s ním vedel alebo nevedel poradiť je druhoradé. Bug ti pokazí zážitok z produktu a predstavuje zdržanie.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Intel napr. v poslednych Skylake neshippol SGX a AVX512, lebo to bolo buggnute. Vela ludi na to cakalo. Jedno je pre bezpecnost serverov, druhe vypocty velkych matic.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Do serverov patrí XEON, takže to je viacmenej bezpredmetné.
A to druhé je čo? Chceš mi napísať ten problém po slovensky?
Budem tomu aspoň rozumieť...
A ako to konkrétne Tebe vadilo???
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

XEON je ku Skylake asi tak, ako je jabko ku Granny Smith.
Zvysok reakcie - si opity, chod domov.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

co cakate ked ho pomenovali po zenbudhisme, pomaly a relax
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

To je čo za porovnanie??
XEON má trošku iné inštrukcie a je to procesor stavaný na spolupráciu viacerých CPU, čo bežne v CPU nie je.
To len na okraj.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Xeon je OBCHODNA ZNACKA pre servery a moze spolupracovat niekolko cpu, ale architektura je ta ista co pri desktopoch, to neni ziadne Itanium. Pri desktopoch mame OBCHODNE ZNACKY Core i7/i5/i3, Pentium/Celeron/Atom (tie nedavno zdevalvovali).

Vysvetli mi prosim o ake rozdielne instrukcie ide:
http://goo.gl/lcBRfH
http://goo.gl/8B3sQD
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Asi myslel pôvodne Itaniá, to sú tYpické serverové procesory.

Ale koľkí tu brbotali už dávnejšie, že projekt Itanium Intel nejak nedrží.
A mám taký dojem, že sú stále.
Bolo by treba podrobnejšie naštudovať ich špecifikácie, pretože aj XEONy sú už o kus ďalej ako predpokakané desktopové i7...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ad itanium - tie uz intel nadobro zakopal. v minulosti ho od toho 2x odhovorili velki dodavatelia, ktori mu za tie procaky platili nehorazne prachy, ale po tom, ako od itania odstupilo hp, uz nemalo zmysel dalej ich vyvijat. (aj ked itanium divizia mala za rok vacsie zisky, ako napr. komplet firma amd za poslednych 10 rokov dokopy.)

ad xeon vs i7 - creva su rovnake, filozofia je ina. kym core i7 sa zenie za vykonom (odomknute multiplikatory pre lahsie pretaktovanie), xeon ide za stabilitou (vid napr. odomknutu podporu ecc pamati)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kedy si niekto naštuduje podrobne inštrukčnú sadu? A ešte malá pod otázka. Načo je komu pretaktovanie?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

kazdy si ju pozera pred vyberom cpu. rovnako sa slefuje aj navrh cipu a minimalne aspon tepelny navrh, aby vedel, s akymi stratovymi teplotami moze pri behu ratat.

na to, aby si si upravil a napasoval chod cpu presnejsie podla svojich potrieb - teda, chces procak, co menej zerie a uchladis aj pasivne; resp. ti nevadi, ze ti procak pozerie viac a potrebujes to lepsie chladit.
vyhoda prveho je ticho a klud, vyhoda druheho vyssi vykon a vacsinu vysledkov mas o poznanie skor k dispozicii :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno áno, možno nie...

Nuž, v Inteli sú bežní používatelia len akýmsi skúšobnými používateľmi mikroarchitektúry, ktorá neskôr bude vyladená v Xeonoch.

Avšak treba si uvedomiť, že nie je dôvod, aby bežní používatelia mali AVX512. Načo by im to bolo?! Pre výpočty veľkých matíc?? Ale na to nech si zakúpia pracovné stanice so Xeonmi, a nie "hračkárskymi procesormi" (určenými na hranie)!


Odpovedať Hodnotiť:
 

Z odborneho hladiska spociva jadro problemu jasne v snahe ASMedia Technology nahradit overene pripajanie cez wifi dlzkou kabla.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

porovnaj si pohyb ceny akcii intel/nvidia/amd za poslednych 6 mesiacov... intel ako jediny nedosiahol vyznamny narast, jednoducho nevedia ako dalej rast. pre amd prinesu nove grafiky vyznamne ozivenie, aj ked procesorova cast si bude musiet pockat az na rok 2017
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Robíš s komára somára. Zen je v poriadku, to že dajú na dosku pár USB 3.1 redriverov nič nemení a pôjde podľa očakávaní. 2-5€ je zanedbateľných ak už kupuješ lepšiu dosku a hlavne, tie redrivere by tam boli aj tak. bez tých čipov by USBčka sotva fungovali kdekoľvek a má ich každé zariadenie s USB pripojením.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Čo je redriver?
Takú skomoleninu čítam prvý raz...
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

je to napísané aj v článku, keď nevieš tak aspoň UTFG. redriver/retimer/repeater. V podstate je to opakovač signálu. Používa sa na udržanie kvality komunikácie po dlhých spojeniach
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

vaw, ale to si si teraz vymyslel, však? To tutok k USB naozaj moc nesedí...
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Jak keby som hrach o stenu hádzal...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ty sa na hrach vyser. Čo je to za blbosť???
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja dakujem, tiez som nevedel co to je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A teraz vieš čo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Problém u Zen má byť podľa aktuálnych informácií konkrétne v čipsete"
V článku sa píše, že problém je medzi čipsetom od ASMedia Technology a výstupným portom. Čo s tým má AMD procesor?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

No predsa ten, ze procesor AMD Zen je kompatibilny len s danym chipsetom.
To ze chipset vyvijala ASMTech, nic nemeni na veci, ze hotove chipsety bude dodavat/predavat AMD.

Ty by si si kupil od AMD chipset a urobil z neho dosku, ked vies, ze potrebujes na dvoch opacnych stranach dosky USB porty (zadne USB porty a predne konektory pre pripojenie USB portov zo skrinky) a teda sa nevyhnes dlhym vodicom a USB nebude poriadne fungovat? Ak budu drahe dosky, budu sa horsie predavat a spolu s negativnou publicitou ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To však nič nemení na tom, že Zen žiadne problémy nemá. Na AM4 nebude fungovať len Zen.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

AM4 je len socket. Ked budem mat chipset s USB vadou, je mi uplne jedno ci tam bude AM3, FM3, AM4 alebo AM59.

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Stále to však nič nemení na fakte, že procesor je v poriadku. Podľa tejto logicky aj APU pre AM4, ktoré ešte nebudú založené na Zen, majú problémy. A to je blbosť.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Áno aj nie. Rozdiel je v tom že Zen architektúra ma chipset integrovaný v CPU. Takže fyzicky, tá vec čo voláme procesor a vkladáme do AM4 je tá istá vec, ktorú budeme volať chipset na ich doskách. Je otázne ako jednoducho je to riešiteľné.

Na druhej strane je ale problem iba s USB 3.1. Málokto vôbec má zariadenia čo USB3.1 využívajú... USB 2 idú dobre, tam bude myš, klávesnica a iné periferie a USB 3 tiež funguje fajn, takže disky budú mať rýchlosti v poriadku...

tým pár ľudom čo naozaj vedome používajú USB 3.1 poradím počkať alebo použiť intel. Ostatný nemáme problém...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Lenže prvé APU pre AM4 nie sú Zen, ale ešte Excavator, takže chipset v sebe nemajú. Takže ešte raz, Zen je v poriadku a problémový je len radič USB 3.1.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To čo píšeš mi nejak nedáva zmysel. Obhajuješ funkcionalitu Zen na základe toho, že Excavator pre AM4 je v poriadku?

Aj tvoj starší príspevok "To však nič nemení na tom, že Zen žiadne problémy nemá. Na AM4 nebude fungovať len Zen. " je podobného formátu.

Jedine čo to dokazuje je, že AM4 je normálny a funkčný socket a nemyslím, že ktokoľvek tvrdí, že je niečo zlé zo samotným štandardom AM4. Problém je priamo fyzicky v terajších testovaných procesoroch postavených na Zen, presnejšie v tom vstavanom chipsete.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

problem v procesoroch ako takych byt nemoze, lebo problem sa tyka radica usbC a procesor takyto radic neobsahuje. Radic je priletovany na doske. Teraz AMD zjedna napravu, nakope do zadku dodavatela a kym bude ZEN v predaji, vsetko pojde ako ma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nenakope, dodavatel to vyrobil na zaklade nejakej specifikacie. Ak raz sedia zakaznicke poziadavky, AMD moze bud vsetok ten bordel stiahnut z obehu a odpisat, alebo predat s tym, ze vyjebe usb3.1 :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:) pockaj.. ty mi mas vyrobit radic 3.1 a vyrobil si ho ale nejde, tak ja ti mam zaplatit a vyyebat sa na 3.1? To je koser v akej paralelnej dimenzii?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

ano a ja som ho spravil presne tak, ako si ty chcel.
radic je funkcny, robi presne to, co ma: premiena vstupny signal z procesora o istej kvalite na vystupny signal o nejakej inej kvalite a naopak. vsetko si si to ty nadefinoval a vsetko je presne ako si ty chcel.

ale. ty si ho osadil na dosku a ty si z neho spravil vedenie k slotu, co tebe vcil sposobuje problemy. ty si si spravil analyzu a vcil si zistil, ze tvoje vedenie od radica je prilis dlhe.

otazka: mal si spravne spravene d-fmea a p-fmea? mal si toto riziko podchytne?
nie - tak ti treba, kokot si.
ano - vedel si o nom a aj napriek tomu si ho nedostatocne osetril? tak ti treba, kokoti si.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Akurat ze problem s vysledkami dcery spolocnosti Asus nema AMD Zen.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

vsetky switche na svete podporuju dlzku 5koveho kabla 100 metrov. To je normalna norma. Dal som ti vyrobit switch. Vyrobil si switch ale kabel nad 50m uz nejde. Koho je to problem?
Ak si AMD dalo vyrobit radic, uzcite chceli aby sa to dalo standardne osadit, ci?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

normalna norma? take nepoznam.

poznam:
1. legislativne nariadenia - prednost pred vsetkym.
2. vykres dielu - ten je nadriadeny ostatnym zakaznickym poziadavkam.
3. vykonovy standard dielu - zakaznicke poziadavky na diel.
4. vseobecne standardy tykajuce sa skupiny dielov.
5. ostatne zakaznicke normy a preberacie poziadavky.
6. NEZAVAZNE medzinarodne normy - ISO, DIN, EN...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podnikové normy a mnohé ďalšie, že?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

drzat sa musis zakaznickych, tych hore...

vnutropodnikove su tvoje - ako si ich spravis je na tebe... ak ich spravis na kokot, pride ujo papierovy cert a posexuje ta audite poriadne do analu. nehovoriac o tom, ze skoncis ako rizikovy dodavatel, nedostanes dalsie zakazky (a to nielen v koncerne, ale dokonca v celom odvetvi) a pojdes pomaly do pice...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ďakujeme Únií...
Briti konečne ukázali na čo je EÚ.
Ale Makrela a iní pridrb... zadrbali toľké prachy aj do Grécka, že už sotva čo udrží Makrelinu Úniu pohromade...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo píšeš je pravda. Firma AMD bude mať problém. Reagoval som na nadpis a tvrdenie, že problém má Zen procesor. Proste, prekvapil ma rozpor medzi nadpisom a textom, ale to začína byť v médiách bežné, takže moja chyba, že som sa nechal prekvapkať...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ja som to pochopil takto:
Kde dam Zen procesor, musim dat chipset vyvinuty AMSTechom, ktory realne bude predavat AMD.

AMD Zen Procesor ma problem preto,
lebo chyba v chipsete (jedinym s nim pouzitelnym) moze mat problemy s USB rychlostami. Doteraz som si vyberal PC podla procesora (chipset je az druhorady). Kedze ale je tam chyba, nebudem si utekat hned kupit prvu dosku, ktora pride na trh ale budem cakat, kym sa to otestuje, kym realita ukaze. Alebo pridu dosky na ktorych bude pri kazdom USB porte chip, ktory je sice jednoduchy, ale zvysuje riziko poruchy vyssim poctom suciastok a este si za to aj budem musiet priplatit. To je problem.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

ak sa o probleme vie teraz, kym pridu na trh Zen CPU, bude odstraneny. Nieje ziadny problem. Za dalsie este nevieme, co bude Zen zac, takze je predcasne sa o tom vobec bavit. Za dalsie, AMD asi nebude odoberat chipy, o ktorych dopredu vediet, ez su vadne, pride nova revizia a bude.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Čipset je druhoradý? Ako to myslíš, Matelko?
To je prvé čo by Ťa malo zaujímať, potom si môžeš pásť gule na ďalšie komponenty, vrátane CPU...

Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Myslim tak ako to pisem, mila Darinka.

Druhorady neznamena ani posledny v poradi, ani nepodstatny.

Ale kedze by mal byt podla teba, mila Darinka, PRVY, porad mi spravny chipset na:
1) Bezny komp pre sekretarku
2) Domaceho nadsenca co striha video
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to je relativne jedno, rozdiel medzi chipsetmi pre nadsenca bude malo jednotiek percent. Skor ide o cenu, ked chces sekretarke PC za 400€ celkovo tak asi neosadis rovnaku dosku ako ked do strihacieho das iba procak za 400..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ako rozdiel vykonu bude malo jednotiek percent.. Edit prispevkov nechystame mila redakcia?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To je mne jasne, ale vysvetli to nasim 4-om maniakom :-)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Milý Darin.
Najskôr sa začni trochu venovať problematike a nevidel v PC len CPU.

Potom prejdeme k písmenu A.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Mily MATEL,

Sam pises:
Čipset je druhoradý? Ako to myslíš, To je prvé čo by Ťa malo zaujímať.

Tak teraz si za tym stoj, a porad mi. Ved sa bavime o chipsete, teda nevidim v PC len CPU. Prosim prejdi k bodu A.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bod A nie je, je to len prvé písmeno problematiky. Teda ešte dlhá cesta pre Teba a ďalších s dierou do zadku...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Takze utekas z boja a zase len kecas?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Kam by utekal? Však sa nebude donekonečna naťahovať s nejakým truhlíkom...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

O nekonecne mas hodne pokrivenu predstavu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Domaci nadsenec kartu na strih videa nepripaja cez USB.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A pripojenie polohovacieho zariadenia cez ps/2 kvoli latencii je samozrejmost.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár