Solárne napájané lietadlo Solar Impulse 2 dnes úspešne dokončilo prelet Atlantického oceánu, keď o 7:38 pristálo v španielskej Seville.
Išlo v poradí už o pätnástu etapu pri misii Solar Impulse 2 obletieť planétu a prelet nad druhým oceánom, keď v minulom roku preletelo ponad Tichý oceán.
Pre aktuálnu etapu štartovalo lietadlo z New Yorku a let mu trval 71 hodín a 8 minút.
K dokončeniu obletu Zeme, ktorý začal v Abú Dabí, mu chýbajú dve jednoduché etapy ponad euroázijský kontinent prípadne nanajvýš ponad Stredozemné more.
Solar Impulse 2 odštartovalo na svoju misiu v marci minulého roka, informovali sme o tom v tomto článku. Čistý let mal celkovo predstavovať 25 dní, aktuálne je lietadlo len na 19 dňoch a oblet mu bude zrejme trvať menej.
Foto zo Solar Impulse 2 pri aktuálnom prelete Atlantického oceánu, kliknite pre zväčšenie (foto: Solar Impulse)
Oblet sprevádzali okrem iného aj rozličné propagačné akcie a pôvodne bol naplánovaný na päť mesiacov a dvanásť etáp. Okrem iného pre technické problémy a čakanie na ideálne počasie trvá oblet už takmer 16 mesiacov.
Solar Impulse 2, alebo tiež HB-SIB, má rozpätie krídiel 72 metrov a dosahuje maximálnu rýchlosť 140 km / h, bežná priemerná rýchlosť letu má dosahovať 80 km / h.
Video k aktuálnej etape z New Yorku do Sevilly (video: Solar Impulse)
Krídla sú pokryté 17248 solárnymi článkami s efektívnosťou 23% a hrúbkou iba 0.135 mm. Celková hmotnosť lietadla s telom z uhlíkových vlákien dosahuje 2.3 tony, batérie z toho tvoria cca štvrtinu. Hustota uloženej energie dosahuje 260 Wh / kg.
Lietadlo je vybavené štyrmi motormi, z ktorých každý má výkon 17.4 koní respektíve 13 kW a efektívnosť 94%. HB-SIB počas dňa lieta vo výške 8 až 9 km, v noci klesá na nižšiu letovú výšku, minimálne 1.5 km. Pri predstavení lietadla tvorcovia avizovali, že lietadlo je sebestačné a dokáže letieť nepretržite. Informácie z jednotlivých letov ale potvrdzujú, že nepretržitý let vyžaduje ideálne počasie.
Lietadlo má kabínu pre jedného pilota s objemom 3.8 metrov kubických, ktorá je projektovaná pre maximálne cca 120-hodinový let v kuse.
podla mna je to dost zaujimave ale zaroven mizerne.. jedine ze sa prirpavuju an nasadenie 90%ucinych panelov..
16 mesaicov, ved to by som uz dal na bicykli rychlejsie.
tj 40 tisic a mesacne 2500km, tj 100km denne v nedelu oddych.
proste slnecna energia nikdy nebude dostatocna na presuvanie x ton hmoty.. na fotosyntezu OK, ale na presun a pohyb Zeme asi tazko, z fotonov slnka..
Re: fotosolar
Od reg.: WinstonSmith
|
Pridané:
23.6.2016 10:41
"proste slnecna energia nikdy nebude dostatocna na presuvanie..."
Hm, to, že ju zatiaľ nevieme efektívne využiť predsa neznamená, že to nejde.
Naša civilizácia je prakticky stále v technologických plienkach. Veľa vecí sme síce zefektívnili, ale nejde donekonečna zefektívňovať storočné technológie. Slnečné, vesmíre a ďalšie zdroje nevieme využívať vôbec.
Keby išli peniaze namiesto do zbraní do vývoja, mohli sme mať "trochu iné možnosti"...
Nemas pravdu, velkost energie ktoru vies ziskat zo slnak na m2 je viacmenej konstantna, a smerom k polom sa znizuje.
Na pohon normalneho lietadla stacit nikdy nebude. Maximalne na elektricke systemy v lietadle.
Re: fotosolar
Od: 343433433 adam
|
Pridané:
23.6.2016 11:25
praveze tie vojenske technologie nas posuvaju dopredu. Vdaka raketam lietame do vesmiru, vdaka spionaznim satelitom mame aj GPS, TV satelity... vdaka DAPRA tu je TCP/IP protokol... kvoli atomovej bombe tu je aj atomova elektraren atd...
Re: fotosolar
Od: Okres linux
|
Pridané:
23.6.2016 12:02
Toto je stará známa argumentácia, sám som ju používal, kým som sa nezamyslel nad tým, že má jednu logickú chybu. Vychádza totiž z predpokladu, že keby sa nevyrobila atómová bomba, tak by nemohla vzniknúť jadrová elektráreň, čo ale nutne nemusí byť pravda, ak by sa financie cielene investovali do tej elektrárne a nie do bomby. Takisto internet, to, že vznikol na armádne účely neznamená, že by nemohol vzniknúť na civilné účely.
to je pravda, ale u ludi dominuje zavist, chamtivost a nenazranost. A animalne pudy si ziadaju animalne riesenie - hrubu silu, alebo zastrasovanie.
Takze ano, pravdu mas, ale nezijeme v dostatocne inteligentnej civilizacii, kde by sa technologia vyvijala pre blaho vsetkych ludi.
Veď aj alkoholizmus je v podstate absinencia, sprevádzaná okrem iného aj rozličnými propagačnými akciami, technickými problémami a čakaním na ideálne počasie, tak prečo nie oblet, že?