Spoločnosť Microsoft sa aktuálne snaží presadiť svoj zatiaľ relatívne neúspešný webový prehliadač Edge cez zdôraznenie jeho vysokej energetickej efektívnosti, nižšej spotreby a vyššej výdrže notebookov pri používaní tohto prehliadača v porovnaní s konkurenciou.
Microsoft tak robí v dnešnom oznámení, kde predkladá výsledky troch testov respektíve štatistík.
V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že Microsoft sa takto pokúšal prezentovať pred tromi rokmi aj svoj prehliadač Internet Explorer 10. Použil k tomu vtedy ale kontroverznú štúdiu, keď IE bol testovaný s frekvenciou časovačov JavaScriptu prepnutou z režimu maximálneho výkonu na šetrenie spotreby.
Teraz Microsoft otestoval prehliadače sám na notebooku Surface Book, kde testoval na Windows 10 okrem Edge ešte Chrome, Firefox a Operu so zapnutým novým úsporným režimom. Spoločnosť merala reálnu presnú spotrebu pri automatickom browsovaní po najpopulárnejších stránkach vrátane prehrávania videa, úplne presnú metodiku v oznámení neuvádza.
Zistená priemerná spotreba pri používaní jednotlivých prehliadačov, kliknite pre zväčšenie (graf: Microsoft)
V každom prípade u Edge namerala najnižšiu priemernú spotrebu 2.068 W, Chrome mal 2.819 W, Opera 3.077 W a Firefox 3.161 W. To znamená oproti Chrome výdrž lepšiu o 36% a oproti Firefoxu o 53%. Tieto výsledky ale nie sú konzistentné s výsledkami Opery, ktorá aktuálne namerala u Opery s úsporným režimom o 40% lepšiu výdrž ako Chrome. Microsoft nameral naopak lepšiu výdrž prehliadaču Chrome. Opera spotrebu Edge nemerala respektíve nezverejnila.
Ďalej Microsoft realizoval test výdrže notebookov pri prehrávaní streamovaného videa. Tu dosiahol notebook s Edge výdrž o 70% lepšiu ako najhorší Chrome.
Testovanie výdrže pri prehrávaní videa (video: Microsoft)
Tretia sada dát podobne ako v niektorých prípadoch v minulosti vyvoláva otázky o množstve a povahe dát zbieraných Windows 10, keď pochádza z telemetrických údajov zozbieraných týmto operačným systémom na miliónoch zariadení a neobsahuje len telemetrické dáta o spotrebe pre prehliadač Edge ale aj pre konkurenčné Chrome a Firefox.
Podľa týchto dát má pri reálnom používaní Edge priemernú spotrebu 465.24 mW, Chrome 719.72 mW a Firefox 493.5 mW. Výdrž notebooku s Edge by tak podľa týchto dát mala byť vyššia o 55% ako v prípade Chrome. Čo môže spôsobovať výrazné rozdiely najmä v prípade porovnania Edge a Firefoxu oproti prvému laboratórnemu testu Microsoft v oznámení neanalyzuje.
Som dosť starý nato aby som neveril M$
Od: cha ....
|
Pridané:
20.6.2016 16:33
Stavím sa že je vtom nejaký podvod typu ten s chrome sa popritom aktualizoval, alebo ten s rohom mal nejaký vírus, ktorý povypínal všetky procesy vo Windows ktoré odosielajú osobné dáta na M$.
keby skumaju niektore stranky, kde je 40 flash reklam, spalilo by im to bateriu len taky fukot.. cize podvod, sfalsovane statistiky, pre prax absolutne nepouzitelne data.
pisem z opery beta na linuxe a musim potvrdit, opera je najlepsia! :D s blokovacom(celkom slusny je) a zapnutym setriacim rezimom je na booku uplne uzasna.
no na to, aký bol Chrome zo začiatku rýchly a efektívny browser, to za posledné roky dosť pokazili. Práve kvôli rýchlosti som naňho niekedy prechádzal, teraz však zožerie celú RAMku a baterku minie za chvíľku. Výsledky testu podľa mňa nie sú vôbec prekvapujúce
ja som uz dekadu na firefoxe, ale ked som prepol na chrome nedavno, ono mi to rbi take chujoviny - ze nemozem pisat do formulara skor ako mi nacita stranku a podobne.. podotykam, cisty win7 a cisty chrome.. vsetko fungel nove, stroj je OK, firefox slape ako hodinky.. operu som neskusal, edge uz toboz nie.. cize ten chrome je obcas znacne spomaleny. avsak to aj firefox, obzvlast ak chcem google maps, tak nestiha (pripojenie 30-40Mbps)
googlaci nech radsej opravia bug v chrome ktory sposobuje ignorovanie nastavenia zvacsenia textu v nastaveniach obrazovky. full hd rozlisenie je uz aj na notebookoch a nie kazdy chce lupou lustit tie mini pismenka