neprihlásený Streda, 15. mája 2024, dnes má meniny Žofia
Modulárny smartfón Google kritizuje aj autor pôvodného konceptu

Značky: Google Arasmartfónynové technológie

DSL.sk, 2.6.2016


Smer, ktorým sa vydal projekt modulárneho smartfónu Ara od Google, najnovšie pomerne tvrdo kritizuje aj Dave Hakkens stojaci za pôvodným konceptom Phonebloks.

Hakkens vytvoril čisto dizajnový koncept modulárneho smartfónu Phonebloks, ktorý v roku 2013 predstavil skôr ako vývoj modulárneho smartfónu Ara oznámil Google respektíve v tom čase ním vlastnená Motorola. Následne Google a Phonebloks oznámili spoluprácu, keď Google okrem iného chcel osloviť rozsiahlu komunitu získanú ideou Phonebloks.

Hlavnou vlastnosťou až futuristického produktu Ara mala byť pôvodne praktický kompletná modularita, keď v podobe vymieňateľných modulov mali byť dostupné aj procesor, pamäť, podpora sietí, displej a batéria. To by umožnilo telefón využívať mnoho rokov a postupne podľa potreby upgradovať jednotlivé komponenty.

Po odklade uvedenia ale Google aktuálne na konferencii Google I/O predstavil novú výrazne menej ambicióznu podobu, ako sme upozornili v tomto článku. V nej majú byť všetky základné komponenty už súčasťou rámu a moduly sa budú používať len pre neesenciálne funkcie ako napríklad fotoaparát, reproduktory a doplnky pre rozličné špecializované využitia.


Avizovaná podoba Google Ara smartfónu, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)



Hakken kritizuje najmä túto stratu modularity ale tiež skutočnosť, že Google projekt plne neotvoril s cieľom vytvoriť otvorený štandard zdieľaný všetkými výrobcami a naďalej plne rozhoduje napríklad o použitých technológiách prepojenia modulov. Pri takomto nastavení, hoci štandard modulov je formálne otvorený, to bude viesť podľa Hakkena ku konkurencii namiesto spolupráce a iní výrobcovia mobilov prípadne plánujúci modulárne smartfóny vytvoria vlastné štandardy.


Promo video novej podoby projektu (video: Google)



Hakken tiež kritizuje ďalšie odloženie uvedenia. Naopak oceňuje zjednodušenie dizajnu na dizajn blížiaci sa jeho pôvodnému návrhu.

"Je fantastické ako ďaleko došli a ako posúvajú hranice. Ale ako jedna z najsilnejších spoločností na svete s veľkým množstvom dostupných prostriedkov môžu podľa mňa dosiahnuť viac. Nesústreďte sa na vytvorenie telefónu, ktorý sa predáva, sústreďte sa na vytvorenie telefónu budúcnosti. Skutočne telefónu pre celý svet," uzatvára svoje hodnotenie Hakken.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Raspberry Pi uviedlo dosku pre M.2 SSD, lacnú ale iba pre malé SSD
Slovenskú verziu dostáva už aj Prima Cool, nahradí českú
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie diskov
Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet


Diskusia:
                               
 

To je tak keď grafický dizajnér načmára koncept, a mysli si, že vyriešil všetko vrátane technických detailov a Google musí mať nato predsa peniaze sú tam neschopáci že to nevedia tak spraviť tak ako si to predstavuje.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Nevraviac, že týpek sa vyjadruje, akoby google mal byť nejaká charita. Veď nech si to sponzoruje sám, keď chce mať "telefón budúcnosti" a nie telefón, čo sa predáva. Samozrejme, že google to robí a bude robiť pre peniaze.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

ale inak ma ten týpek pravdu. Znížená modularita ten telefón definitívne spravila nezaujímavým a uzatvorenosť projektu ho spraví ešte menej atraktívnym. Zas sme tam, kde sme nechceli byť... ako keď mal každý telefón vlastnú koncovku na nabíjanie.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Týpek jasne navrhol koncept s ochranou IP0, v súlade s požiadavkami trhu, takže môže vyjadrovať názor ku každej "viac pásikov, viac adidas" ochrannej iniciatíve podľa autorského práva.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

To už radšej tento: http://dopice.sk/hB6
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jo. Fairphone ma napada ako prvy pri kazdej takejto "modularnej" sprave. Super telefon inaksie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ešte by mohli mať možnosť inštalovať rôzne operačné systémy okrem androidu (sailfish, wp, ubuntu, trebars aj firefox...)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a arch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

isto.. za taky crep 500$...nech je pre mna za mna aj "handmade"
Odpovedať Hodnotiť:
 

beriem s5.. je modulovatelny.. len mi to pride skorej ako ze sa "lahko" opravuje, nie ze si v nom vymenis CPU/kameru za vykonejsi kus..
Odpovedať Hodnotiť:
 

robeny s laskou :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tento koncept je nezrealizovateľný keď nie z iných dôvodov tak minimálne z toho, že ak by to teoreticky fungovalo a odladili to, kto by kupoval nové kostry a podobne? veď aj toto stojí nejaké tie "drobné :) a to že google nie je charita je silno polemizovateľné :D keď majú daňové úľavy jak hrom.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to sa podla mna nikdy neujme, ale tak urcite sa ti ludia na tom vela naucia a ich poznatky sa im zidu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hooliphone
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je tak ked si niekto pomyli koncept zo sna s realitou ... http://dopice.sk/hBe
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár