neprihlásený Nedeľa, 12. januára 2025, dnes má meniny Ernest
Android N sa bude automaticky aktualizovať počas používania, bez potreby dlhých reštartov

Značky: Android

DSL.sk, 20.5.2016


V novej verzii Androidu s kódovým označením N, ktorý bude niesť zrejme číselné označenie 7.0, spoločnosť Google uskutočnila významnú zmenu systému aktualizácií operačného systému.

Google to oznámil v stredu na svojej konferencii pre vývojárov Google I/O.

Po viacerých vážnych chybách v Androide v minulom roku začali Google a viacerí výrobcovia viac dbať na bezpečnosť tohto operačného systému a častejšie vydávať aktualizácie, pričom viacerí vydávajú teraz aktualizácie každý mesiac.

Inštalovanie aktualizácie ale vyžaduje zápis do systémovej partície neuskutočniteľný za behu, inštalácia preto prebieha po reštarte a na pomerne dlhý čas neumožňuje smartfón používať. Navyše po aktualizáciách runtime v posledných verziách Androidu realizoval opätovný preklad všetkých aplikácií.

Užívatelia tak často aktualizácie odkladajú.

Do novej verzie Google prevzal techniku používanú v jeho operačnom systéme Chrome OS. Na nových smartfónoch s Androidom N tak budú dve zhodné systémové partície. V prípade dostupnosti aktualizácie sa táto počas používania smartfónu aplikuje na druhú aktuálne nepoužívanú partíciu a aktivuje sa takmer okamžite pri ďalšom reštarte jednoducho prepnutím na druhú partíciu. Následne počas používania smartfónu sa aktualizuje aj ešte neaktualizovaná partícia.


Predstavenie nového spôsobu aktualizácie Androidu N na Google I/O (video: Google)



Mechanizmus tiež zvyšuje odolnosť proti problémom pri aktualizácii, keď po nepodarenej aktualizácii sa smartfón po ďalšom reštarte prepne na starú neaktualizovanú a funkčnú partíciu.

Vďaka vylepšeniam v runtime ART sa tiež eliminuje dlhé čakanie na prekompilovanie aplikácií, keď v Androide N sa nachádza nový JIT kompilátor schopný prekladať kód neskôr.

Akým spôsobom nový systém aktualizácií Google a výrobcovia využijú Google detailne nepopisoval, v prezentácii ale naznačil využitie na automatické udržiavanie operačného systému v aktuálnom stave podobne ako sa udržiava Chrome OS. Aké používateľské rozhranie a nastavenia budú mať takéto aktualizácie zatiaľ nespresnil.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Prvý štart rakety New Glenn konkurujúcej SpaceX sa má uskutočniť v pondelok
Nvidia a MediaTek spolu vyvinuli CPU pre PC, Nvidia ho chce masovo presadiť
Notebook s rozťahovacím displejom má OLED od Samsungu, zverejnil ďalšie parametre
Podľa šéfa Nvidie sú užitočné kvantové počítače vzdialené dekády
Nový radič umožní rýchlejšie a výrazne väčšie SSD pre PCI Express 5.0
Ďalší let výrazne upgradnutej Starship sa má uskutočniť v pondelok
Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný


Diskusia:
                               
 

"V prípade dostupnosti aktualizácie sa táto počas používania smartfónu aplikuje na druhú aktuálne nepoužívanú partíciu a aktivuje sa takmer okamžite pri ďalšom reštarte jednoducho prepnutím na druhú partíciu."

Takze to znamena, ze sa aktualizacie budu tahat na dvakrat. Vivat poplatky za data/FUP!
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

+ dalsie nutene automaticke aktualizacie
Vivat 1984
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Nie, neznamená. Druhá neaktualizovaná partícia sa dá aktualizovať prekopírovaním z aktualizovanej. Pre Android detaily zatiaľ zverejnené neboli, u Chrome OS sa to realizuje ale prekopírovaním.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Obmedzenia transakcneho mirroringu, sposobene pouzitim master-slave prístupu, pritom ostavaju nezasiahnute.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

teba je tu skoda

daj si prihlasku do cernu
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Vzhľadom k cieľom LHC je podávanie zbytočné. Ak sa singularita podarí, bude dosť času podať napríklad včera a ak nie, ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Človek je aj tak rád, keď sa počas doby vlastnenia jedného smartphonu dočká aspoň jednej, nanajvýš dvoch aktualizácii.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Netreba kupovať šmejďácke Ťamťungy.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Samsung Galaxy S5, aktualizacia teraz skoro kazdy mesiac, momentalne mam:
Android 5.0
Security patch level 2016-05-01
Jadro 3.4.0-5508620 z 9.5.2016 (rovnako aj SE modul)

Mozem potvrdit, ze ten kazdomesacny proces od stiahnutia, po restart, update particie, optimalizacie vsetkych aplikacii naozaj trva. Tuto iniciativu teda vitam.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Stále však Android 5.0.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Za to moze Orange. Ostatni uz maju 6.0.1.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Momentalne mam Nokiu 3310

...

To je cele
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Samsung Galaxy S3neo, zatial ziadna aktualizacia...
Telefom ma verziu Androidu 4.4.2 co neni ani posledna verzia...vela ludi sa na neho stazuje ze je ma vela bugov nech vydaju aspon 4.4.4 verziu... Samsung slubil ze vydas aktualizaciu a ze bude mat telefon podporu dlsiu ako S3...ale nedavno vyslo najavo ze na telefon kasle a nevyda nic......iba tak mimochodm v US vdal na stary S3 samsung lolipop a tu neni schopny vydat na novsi S3neo ani poslednu fixnutu verziu KitKat.....S3 neo vysiel v Aprily 2014...takze o nejakych aktualizaciach Samsungu by som pomlcal....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mam xiaomi 3roky stary telefon a novu verziu systemu kazdy tyzden, opravy a nove funkcie, plnu kontrolu nad aplikáciami, zakazem co chcem (pristup ku kontaktom, pristup na net, odosielanie sms/mms atd.) ked kupujes vycancane super trooper blystava reklama telefony tak sa necuduj, ze to hovno vie, takisto root od kupy a nezakazali otg ako nemenovany korejsky vyrobca
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Xiaomi a to ich priblble MIUI je katastrofa...Kazdy rok nova MIUI verzia a ani jedna nieje doladena. Stale sa vyskytuju niekolko rokov stare bugy, ktore stale niesu opravene (mam vyskusane na roznych telefonoch) a co sa tyka tyzdennych aktualizacii je proste to proste tak, ze co funguje jeden tyzden tak druhy uz nefunguje. Ludia na miui fore hlasia kazdy tyzden rozne/nove/stare bugy a nic sa s tym nedeje. A ked sa nieco opravi (vacsinou uplne nepodstatne veci) tak sa poserie nieco ine.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

OS ma po brutalny battery drain, vypadky siete, samovolne a nahodne restarty telefonua milion dalsich veci bez ohladu ci ste na tyzdennych DEV verziach alebo na STABLE verii. Proste pre bezneho uzivatela absolutne nepouzitelne. Jedine, ze ma nervy zo zeleza. Sice je pekne, ze ten telefon kupite a 150eur, ale nestoji to zato potom pri tom stracat cas. Ale co by clovek chcel, ked si kupi znacku telefonu, kde nie je ziadna oficialna podpora a tak sa musi spolahnut na ROM od priemerneho programatora resp. 2 (rozumej dvoch) ktori robia SK/CZ verziu, a z toho jeden je poliak... Clovek, ktory potrebuje pracovny nastroj a nie hracku, si kupi normalny telefon alebo asopn flashne inu ROM. A ked uz Xiaomi, tak tam radsej napchat CyanogenMod. Hoci ten davam do kazdeho telefonu, ktory ho podporuje. Usetrilo mi to kopu nervov a casu. :)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Battery drain? Staci si pozriet co budi processor a vypnut dany program, bugy su to je pravda, akurát ze tu si z desiatok verzii vyberiem tu kde funguje vsetko co ma trapi a zostanem par mesiacov na nej. Zato tie "officialne" znacky maju bugy, ktore sice su, ale neopravia sa nikdy, lebo model vysiel pred rokom a uz je stary, takze update nebude. Bezni uzivatelia pouzivaju nexusy, samsungy a ked nejde otg tak proste nejde a zmieri sa s tym, so xiaomi je moznost si rozbehat vsetko, ked sa chce tak sa da. Ja som chcel telefon, ktory mam pod kontrolou, kto je sprosty nech place...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Po zobrazeni zoznamu co zere baterku tam vacsinou clovek najde wifi, screen, System android alebo Android os.. a ten asi zrejme nevypnem :) Ako nech si kazdy vybere podla svojho gusta ved samozrejme od toho su (nastastie) rozne ROM, ale zvlastne je, ze bugy co som mal furt v MIUI v CM niesu vobec, telefon je rychlejsi a sviznejsi. Baterka tiez v pohode. Uplne najhorsie na MIUI je, ze na kazdom modeli a dokonca aj na rovnakom type telefonu funguje rovnaka ROM rozdielne (vlastna skusenost). Na jednom telefone najdes bug na druhom telfone toho isteho typu uz nie. A to je fakt uz dost masaker. Kazdopadne pokial si clovek vie nahodit vlastnu ROM do telefonu a nastavit vsetky security veci tak uz sa podla mna neradi medzi bezneho pouzivatela.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

OS monitor, ukazuje ktory process budi processor, volne stiahnutelni v obchode. Suhlasim, ze pre BFU asi nie je MIUI idealne riesenie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bezny pouzivatel chce fotit, volat, pisat sms, obcas internet + apky a veci okolo toho, takze s tebou suhlasim, ze ked mu nejde otg tak sa nato vybodne. I ked tvoj vyrok je tiez dost prehnany. Myslim, ze vacsina takychto uzivatelov nieje schopna bug ani zaznamenat pretoze, tie veci, ktore oni pouzivaju najviac, by mali fungovat spravne a vacsinou aj funguju. Suhlasim, ze s Xiaomi rozbehas vsetko (alebo aspon vacsinu, hoci to by sa dalo povedat o kazdej znacke telefonu), ale nesuhlasim s tym, ze s MIUI rozbehas vsetko. To je proste blud. Ved im velmi casto nefunguju ani ich vlastne apky od Xiaomi. Nebudem jednoducho chvalit nieco, co nefunguje :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

suhlasim, ze im obcas blbnu vlastne veci, ja som pretym mal motorolu a z tej som isiel zosaliet, oproti tomu som s MIUI v nebi. Ked som brickol motorolu, tak bol problem zohnat servisacke softy + firmawary na xda, xiaomi som brickol minimalne 3x a za den som to poriesil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samsung Galaxy s2 (r.v. 2011) a na nom CM 13 (android 6.0.1) bez problemov....
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

To su keci. Uzivatelom vobec nevadi vypnut telefon na par minut aby sa aktualizoval. Uzivatelom vadi, ze im tu aktualizaciu nikto neposkytne a to hlavne pre telefony starsie nez 2 roky ale aj pre niektore fony od vyroby. Preto je android deravy ako sito aj ked Nexusy su v pohode. Pokial nevyriesia security updaty aj na velmi stare telefony, nema pre mna vyznam kupovat novy smartfon, lebo by som zas vysolil x stoviek eur na dva roky. To je odomna taka "odmena" pre vyrobcov a google.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

suhlas ... a hlavne tie super truper velke aktualizacie od vyrobcov sem tam rozbiju stabilitu a efektivitu smartfonu ktory potom mozeme pouzit efektivne na krajanie cibule.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ono ak je smartfon ako hracka, tak ano - nevadi.
ale niekto potrebuje telefon an telefonovanie a ten musi byt nonstop k dispozicii, bez akychkolvek restartov (pozdravujem blackberry), alebo nutenych aktualizacii..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hej ale chcel som povedat ze dolezitejsie je mat nejake aktualizacie nez sa starat o to ci sa telefon vypina alebo nie. Ale pravdu mas aj ty samozrejme. Je lepsie aktualizovat bez restartu a bez toho aby sa ti rozhodil system.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fuj až mi zle prišlo keď som videl to N na konci.. Jeden veľmi nezávislý denník mi písmeno N úplne znechutil. Niečo ako keď počujete zvuk budíka
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

A vieš čo je na tom najlepšie? Ako sa rozpadlo smetisko, tak tu máme ku smetisku ešte aj žumpu... du blejt!
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

dva obrazy, čiže Android N sa ani nezmestí na 8GB smartfóny? Ja totiž nie som nejaký power user, že by som potreboval v telefóne TB miesta a na pamäťovke ďalšie dva... buget telefóny 8-16GB s SD slotom mi úplne vyhovujú, ale od Nka to asi už nepôjde... či?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a odkedy ma system 8Gb? bezna velkost je okolo tych 100MB, no dajme tomu max. 200Mb. takze na funkcny telefon aj so zalohou ti staci 500MB, ostatne je pre uzivatelske data a programy.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

U mňa na Xperia z5 compact s android 6 má /system 3.8 GB
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a v tom /system nie su aj nejake preinstalovane appky (aby sa nedali odstranit)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si úplne mimo. Neviem či si doteraz spal, ale všetci sa sťažujú na veľkosť androidu. Hneď prvý výpočet čo som našiel na googli ukazuje, že na galaxy S5 android žerie približne 5.48 GB.
A teraz sa choď hanbiť do kúta.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

samozrejme, že je tam kopu apiek a hlavne keď je to samsung. Ale pochybujem, že by zaberali viac ako 5 GB.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

V Total Commanderi na SGS5 som prave pozrel a ma v /system 2.2GB dat.
V nastaveniach SGS5 pise system memory 4,16GB, zrejme este pocita aj ine adresare ako len /system
Odpovedať Hodnotiť:
 

Images pre Nexusy maju 500 MB. Takze pokial sa niekto stazuje na velkost Androidu, tak je na zlej adrese.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niesom nejaký odborník ,ale určite to maju v Google nejako vymyslene aby to toľko miesta nezaberalo .. V system particii môže byt 2gb dat ale pre systém su kriticke tak 500mb (normálna cyanogen romka ma okolo 500mb so všetkým )
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár