Hoci v súčasnosti disková kapacita počítačov aj domácich užívateľov bežne dosahuje stovky GB, užívatelia samozrejme ani tak neradi plytvajú miestom na diskoch. V druhom pokračovaní článku o nástrojoch vizualizujúcich obsah disku, ktoré pomáhajú pohodlne a efektívne odhaliť, čo nám zaberá na disku koľko miesta a kde by sa dalo ušetriť, si predstavíme tri mimoriadne zaujímavé nástroje.
DSL.sk, 6.5.2006
Dnes prinášame pokračovanie článku "Hľadáme nechcených žrútov miesta na disku", ktoré vzniklo po mimoriadnom ohlase čitateľov na prvý článok.
Viacero čitateľov nám zasielalo námety na funkcie, ktoré by u predstavených nástrojov ešte navyše uvítali, prípadne ktoré nástroje by doporučovali. Tri dnes predstavené nástroje sú tak väčšinou funkčne bohatšou verziou v prvej časti predstavených JDiskReport, TreePie a SequoiaView.
FolderSizes
U nástroja JDiskReport, ktorý si získal mimoriadne pozitívny ohlas, užívateľom chýbalo v niektorých prípadoch niekoľko doplnkových funkcií.
JDiskReport nepodporuje rozlišovanie softliniek (junction points v terminológii Microsoftu), a tak v prípadoch, že ich užívateľ intenzívne na disku využíva, sú v grafoch zarátané aj súbory z iných logických diskov alebo adresárov.
Viacerým užívateľom tiež chýbala možnosť zistenia skutočne obsadeného miesta na disku, keď toto sa môže líšiť od veľkostí súborov pre používanie blokov/clusterov filesystému o veľkosti minimálne 4 KB respektíve pre používanie tzv. sparse súborov. V prvom prípade pri veľa malých súboroch je v skutočnosti obsadené oveľa väčšie miesto na disku, pri 10,000 jednobajtových súboroch je napríklad pri 4 KB bloku obsadených 40 MB namiesto 10 KB. V druhom prípade zase naopak je obsadené miesto menšie ako veľkosť súborov.
Treťou najviac chýbajúcou funkciou bola absencia vyhľadávania duplicitných súborov.
Všetky tieto funkcie navyše k funkčnosti JDiskReport je možné nájsť u dnes predstaveného softvéru FolderSizes. FolderSizes navyše zobrazuje u všetkých podadresárov okrem veľkosti a skutočne obsadenej veľkosti na disku užitočné informácie v podobe celkového počtu súborov a podadresárov daného adresára.
Základné okno FolderSizes a dva režimy
Obsadené miesto je vizuálne možné zobrazovať v dvoch režimoch, v podobe koláčového grafu a v podobe prehľadnejšieho stĺpcového grafu. FolderSizes navyše poskytuje pomerne veľkú škálu ďalších zaujímavých štatistík. V prípade duplicitných súborov je ich možné zoradiť aj podľa celkovej obsadenej veľkosti, čo výrazne zefektívňuje ich mazanie, ktoré je možné samozrejme priamo z rozhrania programu.
Štatistiky a identifikovanie duplicitných súborov
FolderSizes v aktuálnej verzii 3.6.0.1 je možné sťahovať zo stránky produktu, softvér je síce sharewarom, k dispozícii je ale pomerne dlhá doba na jeho odskúšanie.
Scanner
Náhradou za TreePie je freeware nástroj Scanner s prepracovanejším užívateľským rozhraním od Steffena Gerlacha. Scanner navyše umožňuje zobrazovať v jednom koláčovom grafe všetky disky súčasne, čo v niektorých prípadoch môže byť veľmi užitočná funkcia. Miernou nevýhodou je nemožnosť použitia klávesnice na návrat na predchádzajúci adresár.
Zaujímavou aplikáciou je aj SpaceMonger, ktorý pracuje podobne ako SequoiaView. Tieto nástroje na rozdiel od nástrojov zobrazujúcich obsadenie disku pomocou tzv. koláčových grafov umožňujú užívateľovi nájsť najväčšie adresáre a súbory na disku na prvý pohľad, nech sa nachádzajú na ľubovoľnej úrovni v hierarchii adresárov.
Používajú k tomu vizualizáciu súborov v podobe obdĺžnikov rozličnej veľkosti úmernej veľkosti súboru, súbory a podadresáre toho istého adresára sú potom usporiadané v jednom obdĺžniku jednej úrovne.
SpaceMonger
SpaceMonger ale na rozdiel od SequoiaView zobrazuje aj textové informácie priamo vo vizualizácii, prináša tak viac informácií, hoci pre menší počet súborov, ktoré dokáže na rovnakej ploche zobraziť. Poskytuje tiež režim, v ktorom sa aktuálny súbor a cesta k nemu zobrazujú viditeľnejšie ako ostatné.
Neverejná beta verzia SpaceMonger 2.1
Freeware SpaceMonger v aktuálnej verzii 1.4 je pomerne starým nástrojom, v súčasnosti sa ale pripravuje verzia 2.1, ktorá je bohužial zatiaľ len v neverejnom beta teste. Nová verzia bude doplnená o viacero nástrojov a štatistík z nástrojov typu JDiskReport a FolderSizes a stane sa tak kompletnejším nástrojom.
Aktuálnu verziu 1.4.0 je možné sťahovať z tejto stránky.
Ktorý z predstavených programov používate, plánujete používať, respektíve ktorý je podľa Vás najlepší? (hlasov: 215)
mam rad ludi, co si neprecitaju ani prvy odstavec a pisu do diskusie... :) alebo aspon nadpis, ktory si si tiez evidentne neprecital, to "II." mi akosi hovorilo, ze to je DRUHA CAST niecoho... :)
ja som tiez isiel rovno na flash, bez pohladu na "II." v titulku, ale nijak som sa nezamyslal nad tym, ze sa uz tato tema na DSL.sk rozoberala ... no ale clanok je fakt na moj vkus dlhy, takze som len tak preletel obrazky a ten flash ma medzi nimi zaujal ;) ...
no ale nakoniec asi nepouzijem ziaden z tych programov, lebo na mojom disku su obvykle vsetky subory nad 5GB velkosti dolezite a pri hladani malych pazravych suborov mi ziaden nastroj nepomoze :( ... takze mi ostava len tak ako doteraz mazat' docasne adresare a palit' stare pracovne adresare na DVDs ...
Dieks za článok. Scanner používam už kopu rokov, vlastne už keď som mal 489 tak mi neraz "zachraňoval kožu". Ani na odvtedy nenapadlo pozrieť či sa ešte vyvíja.
michal scerbik
Od: michal scerbik
|
Pridané:
18.6.2006 13:33
dobry den mohli by ste mi pomoct?mam dojem ze nejaky uzivatel pouziva moju licenciu na windows xp home edition.da sa s tym nieco urobit?moja mailova adresa je michalscerbik@hotmail.com
Toto sa samozrejme týkalo druhej možnosti, NTFS sparse súborov. To sú špeciálne súbory, ktoré majú na začiatku definovanú veľkosť, ale keďže ešte neobsahujú dáta, nezaberajú miesto na disku.
Miesto sa alokuje až pri zápise dát, môžete tak mať kľudne aj 1 GB súbor (niektoré nástroje ho reportujú ako 1 GB), ale na disku zaberá reálnych 0 KB (o trošku viac).