neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Luxembursko chce byť veľmocou v ťažbe z asteroidov, predstavilo prvú loď poháňanú vodou

Značky: vesmírveda a výskumnové technológie

DSL.sk, 8.5.2016


Luxemburská vláda tento týždeň oznámila uzatvorenie spolupráce so spoločnosťou Deep Space Industries, DSI, ohľadne vývoja a používania technológií pre ťažbu surovín z asteroidov.

Luxembursko týmto krokom naviazalo na zámer angažovať sa v tomto vznikajúcom odvetví avizovaný skôr tento rok, v rámci ktorého chce okrem iného vytvoriť aj vhodné legislatívne podmienky pre spoločnosti venujúce sa ťažbe surovín z asteroidov.

Podľa aktuálneho oznámenia vlády a DSI krajina podporí projekt spoločnosti finančne v rámci vesmírneho programu krajiny LuxIMPULSE a pomocou štátnej banky SNCI a zároveň sa vývoj technológií bude realizovať v Luxembursku za účasti vedcov napríklad z Luxemburskej univerzity. Výška podpory ani získaný podiel krajiny na projekte neboli oznámené.

Prvým krokom spolupráce bude vyvinutie a vypustenie malej lode Prospector-X na nízku orbitu Zeme, v ktorej budú testované viaceré technológie následne potrebné pre lode letiace k asteroidom.

Konkrétne má byť v Prospector-X testovaná optická navigácia pomocou dvoch kamier, elektronika vhodná pre misie do hlbokého vesmíru a elektrotermálny pohon na vodu označený Comet-1, pri ktorom sa voda ako palivo ionizuje, jej ióny následne urýchľujú, vypúšťajú z lode a dodávajú jej hybnosť. Podľa materiálov DSI je takýto pohon vhodný pre nanosatelity formátu CubeSat zložené z viacerých kociek s hranou 10 cm, keď motor má veľkosť 9.8 cm x 9.8 cm x 10.8 cm. Samotný motor má hmotnosť 350 gramov, palivo 300 gramov a dodať dokáže celkový impulz 580 Ns.



Ilustrácie lodí DSI Prospector-X (vľavo hore), FireFly (vpravo hore), DragonFly (vľavo dole) a lode pre ťažbu (vpravo dole), kliknite pre zväčšenie (foto: Deep Space Industries / Bryan Versteeg)



Kompletná špecifikácia ani očakávaný dátum vypustenia neboli zverejnené, podľa naznačených informácií by Prospector-X mohol mať veľkosť CubeSat 3U, teda 10 cm x 10 cm x 30 cm.

DSI ale nie je jedinou spoločnosťou, s ktorou plánuje Luxembursko spolupracovať. Podľa oznámenia vlády rokuje s ďalšou spoločnosťou z tohto odvetvia, ktorou je podľa dostupných informácií Planetary Resources.

DSI a Planetary Resources boli ohlásené na začiatku roka 2013 respektíve v polovici 2012, informovali sme o nich v tomto a tomto článku. Obe majú veľmi podobné plány, z asteroidov blízkych Zemi chcú ťažiť najskôr vodu a následne kovy vrátane platiny a ďalších vzácnych kovov.

Voda by sa používala vo vesmíre ako palivo pre iné lode namiesto nákladného vynášania paliva zo Zeme a jej ťažba by tak mala byť dôležitým krokom pri ľudských misiách k iným planétam slnečnej sústavy. Platina a vzácne kovy by sa dovážali na Zem a speňažovali, pričom DSI plánuje ťažiť aj bežné kovy a priamo vo vesmíre z nich vyrábať.


Predstavenie plánov DSI z roku 2013 (video: DSI)



Obe spoločnosti plánovali minimálne v prvej fáze používať viacero malých lodí, DSI 25-kilové FireFly a Planetary Resources lode Arkyd 100, 200 a 300. Obe ale už výrazne zaostávajú za svomi pôvodne avizovanými plánmi, keď flotila lodí Arkyd 100 mala byť na orbite už do polovice roka 2014, FireFly letiace dokonca k asteroidom mali byť vypustené v minulom roku a lode DragonFly mali už tento rok voziť späť vzorky z asteroidov.

Planetary Resources ale len v minulom roku vypustila prvý experimentálny 3U CubeSat satelit na orbitu, DSI teraz satelit len chystá. Planetary Resources chcela v minulom roku vypustiť ešte aj dvojnásobne väčší Arkyd-6, o jeho vypustení zatiaľ ale stále neinformovala.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


inzercia



Diskusia:
                               
 

podla mna sa toto tazko neoplati start jednej rakety je zatial drahy, pre raketu je cesta do vesmiru jednosmerny listok .. ale aj kebz sa to vsetko podarilo transformovat do pouzitelnej podoby neviem ako bz vylovili kontajner zo surovinami z mora alebo po dopade na zem niekde na uzemi ineho statu a pripadne ci by ten kontajner kde by tie suroviny boli ulozene bol spatne pouzitelny resp ci by im tie suroviny nezhoreli uz v atmosfere :)
Odpovedať Známka: -5.1 Hodnotiť:
 

oni urcite na take veci nemysleli, nemaju totizto takych analytikov ako si napriklad ty
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ja to stale hovorim- keby si svetove vyskumne centra najprv pozreli k danej teme odborne komentare na dsl.sk, usetrili by sa nemale financne prostriedky. ale dnes je vsetko len hrrr hrrr, bohuzial taka je doba.. nuz zrejme sa najprv musia popalit, aby odbornu konzultaciu s miestnou vedeckou komunitou uz nabuduce nevynechali
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Tak to máš buď nejakú divnú zmluvu alebo divnú predstavu o zmluvách miestnej komunity, lebo pri takej sume by finančné prostriedky veru neušetrili, ale zato by sa už nielen dávno vrátili, ale i prevádzka medzistanice pre iné spoločnosti by už bola dostatočne rentabilná.
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

A urcite cakaju len na vyjadrenia takych trpakov ako ty. Podobne ako to robia dedincania - "co povedali pan farar, to je svate". Ty si si len nahradil pana farara autoritou, prestahoval si sa akoze do mesta (to, ze dochadzas 50km denne do BA ale neznamena, ze nie si vidlak), a zrazu mas mudre reci o tom, ako si moderny. Svoje rozmyslanie je ale na urovni stredoveku. Keby takto rozmyslali vsetci, tak este stale chodis srat do latriny.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

...kaaamo, praveze maju analytikov... bankovych... toto je tunel z prostiedkov EU (ako svina)... a verejne..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

keď tona zlata stojí 40 mil. a pokiaľ jedna loď dokáže takých ciest absolvovať viac (kde len naloží kontajnér na low-earth orbite napr. na vracajúce sa Dragon misie), tak by to mohlo byť zaujímavé, ale je tam veľa "ale". Oni skôr vsádzajú, že ak už potrebuješ materiál vo vesmíre, je lacnejšie ho vyťažiť vo vesmíre a dopraviť, ako doviesť zo zeme
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Ano
A ked niekto donesie 100ton zlata za mesiac al. 5 rokov a bude to chciet strelit - tak cena zlata klesne o 10-30-80% ...

Inak odporucam Big Short al. Alien :)


Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

A ze Bitcoin je zly...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

a hlavne na jeho tazbu nepotrebujes rakety
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj zlato z olova sa dá vyrobiť ale je to príšerne drahé takže sa to robí len z experimentálnych dôvodov. Ťažba z asteroidov je niečo podobné. Možno raz až nebude iná možnosť. Dnes to nikto neufinancuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidim, ze USG Ishimura sa nedozijem :(
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neškriekaj!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

arkyd 6 letí na falcone 9-027 spolu s našim skcubom za pár týždňov
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tak dolezita je hlavne prestiz.
Nazvy su registrovane, ramcove zmluvy podpisane (keby nahodou...)
Pomalicky na tom nechat pracovat nadsencov a geekov a uz len cakat, ci motyka vystreli. ;)
A ked nic ine, o 250-300r. ich mena budu v knihach dejepisu pisane pod nadpisom: Pioniery vesmirnej kolonizacie.

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

O 200 - 300 rokov ludia budu v krytoch hlboko pod zemou len smutne spominat ako volakedy chodili na vylety do vesmiru ...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

a teraz tú o Karkulke
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uz o 100 rokov ludstvo vyhynie, tak lietanie do kozmu pojde uplne mimo... ;-)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Prosim ta, ved uz aj take opice boli vo vesmire skor, ako ludia... ;-)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Prosim ta, daj nejaky link na tie opice, spominajuce v krytoch hlboko pod zemou, lebo na wikipedii toho vela nie je.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Akí ľudia...?
Odpovedať Hodnotiť:
 

.... nooo Musk nebe stacit vypustat rakety....
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

píše sa nebue nie nebe
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ale čo ti jee?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

... u nas vravia ,ze jak be tak be a jak nebe tak nebe :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

V deň, keď prvá ťažiarska protoraketa odštartovala smerom ku asteroidu, spozorovali pozemskí astronómovia na okraji slnečnej sústavy svietiaci objekt. O pár dní už bolo jasné, že sa k Zemi blíži mimozemská vesmírna loď. Obrovská loď. Hneď ako sa usadila na obežnej dráhe, oddelil sa z nej malý čln a po pár minútach nehlučne pristál pred budovou OSN v Ženeve.

Z člna vyliezol tvor, chobotnica v saku a kravate, postavil sa za improvizovaný pultík a prečítal slávnostný príhovor.

Z príhovoru vyberám to najpodstatnejšie.
V mene asociácie ťažiarov Mliečnej Cesty vám gratulujem ku vstupu do našich radov. Registrácia je automatická a začína štartom prvej ťažobnej súpravy.
Ako registrovaní členovia máte právo ťažiť čokoľvek a akokoľvek v celej galaxii. Samozrejme, ostatní členovia majú tiež právo ťažiť za podobných podmienok na vašej planéte.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Sme liberáli, neuznávame žiadne obmedzenia, veríme, že slobodný trh rozhodne vždy najlepšie. My napríklad uprednostňujeme hĺbkovú ťažbu laserovou extrakciou a rezonančný prenos vyťaženej hmoty do kontajnerov na obežnej dráhe. Ale to už, samozrejme, necháme na vás.

Chobotnica sa do prekvapeného ticha uklonila a odkráčala späť do člna. Ten sa o chvíľu vzniesol a stratil v oblakoch.

Vzápätí sa z oblohy spustil mohutný ohnivý stĺp a začal do planéty vyrezávať brázdu hlbokú niekoľko kilometrov. Súčasne s ním sa atmosféra otriasala silnými vibráciami. Budovy praskali a rozpadávali sa na prach.
Éra ťažby sa začala ...
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

V skutocnosti vzapati iba klesla cena sushi a niektorych druhov pic na historicke minima.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ktorych pic? Nemas na ne cislo?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Muskovych
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Those for eating.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mi pripomína toho chlapca, ktorý dostal pod stromček hovno a strašne sa potešil, lebo kde je hovno, tam musí byť aj šteniatko.
Áno, optimistov nám bude ešte treba. Trebať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nejdeš do piči ??!!!! jak si ma nastrašil !
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Bol by z toho celkom dobrý kasový trhák v Holyúde, skús poslať.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nie!
V Holywoode by to dopadlo tak, že bývalý spolužiak amerického prezidenta, mariňák by polku filmu cestoval krížom cez zničené USA v hummery do bieleho domu, tam by presviedčal mistr-prezidenta, aby mu dal voľnú ruku. S partou mariňákov, kúlových drsňákov, čo sa poznajú z iraku by nabrali veľké zrkadlá na hummery, dohrnuli by sa pod laser, s nasadením života by ho odrazili späť a rozjebali mimozemšťanom loď na cimr-camr.
Potom by tam bola ešte tá banda debilov, čo vždy na konci tlieska a mariňákov päťročný syn, čo mu uteká oproti keď sa unavený ale živý vracia späť. Do toho tie macherské kokotské hlášky tých jeho kamarátov. Kristepane, to je pičovina, toto v žiadnom prípade!
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Kurva teba je fakt skoda na tom dslku ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:D Chlape, 100 bodov!
Dokonale si vystihol americke "kasove trhky".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vždy je lepšie mať národnú hrdosť ako zapredanú zbabelosť lovákov!!!
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Niekto tu pisal o hrdosti a zbabelosti???
Ja som tu cital iba trefny koment k totalnej pichovine... :-)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

:) len doplním, že USA nie sú žiadny národ.
Je to zmes belochov, mexičanov, afričanov, číňanov, židov a desiatok iných národov.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A Ty si zmes čoho?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

spermie a vajicka
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"V rámci ktorého chce okrem iného vytvoriť aj vhodné legislatívne podmienky pre spoločnosti venujúce sa ťažbe surovín z asteroidov".

Podstatná je tá legislatíva. Luxembursko ako daňový raj môže akurát tak ťažiť dane iných štátov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TO bude trochu inak. Aj Slvensko vlastní časť podmorského dna.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ano, prave to je ta divna vlastnost "moderneho" cloveka - tuzba nieco vlastnit... :-(
Preto boli Indiani vykynozeni, lebo tuto vlastnost u bielych kolonizatorov Ameriky podcenili (lebo ju nepochopili...).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ono je to vážne zvláštne myslieť si, že môžem vlastniť niečo čo tu bolo miliardy rokov predo mnou a bude tu miliardy rokov po mne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to sa tu uz trufalo predavaju pozemky na mesiaci.Vdaka takejto legislative a podobnym pikovinam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koľko ...lógov je tu, že?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nj, do bedne pojdeme aj tak s holou ritou a NIC si so sebou nevezmeme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak je,ani SK-NIC
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi za priplatok, eventualne ako hobby. V ramci standardneho servisu je iba holenie tvare.
Odpovedať Hodnotiť:
 

do piče vyjebanej! tak kopa ludi na nasej planete umiera od smadu a oni si tu budu vodu vylievat do vesmiru. luxáči vyjebaní!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A pritom stačí prísť k moru či oceánu a napiť sa.
:-)
Zas tak slaná tá voda nie je, aby sa nedala piť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boha ale studena
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Co je to tych 420Ns ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pardon, 580 Ns.. to je nejake Newton coho ? z tych 300g paliva a 380g motoru...
Odpovedať Hodnotiť:
 

newton sekundy.
580Ns
tj 580kg/s ?
cize ak by ten satelit vazil presne 1kg, zrychlil by na 580m/s za 1s ? keby je odpor nulovy, tak kazdy sekundu zrychli o 580metrov/s cize 0.58km/s ? tj 2088kmh..
hm. zaujiamve.. az neuveritelne, alebo kde mam chybu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Necelých 10N je 1kg...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vlatne ano, cital som to z wikipedie zle..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Weyland-Yutani Corporation
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár