neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Vydané Ubuntu 16.04 LTS, s viacerými zásadnými novinkami

Značky: Ubuntu

DSL.sk, 22.4.2016


Spoločnosť Canonical stojaca za populárnou linuxovou distribúciou Ubuntu vydala vo štvrtok novú verziu 16.04.

Ubuntu 16.04 s kódovým označením Xenial Xerus, pohostinná africká veverička, je LTS verziou s predĺženou päťročnou podporou. Takúto dlhú podporu získajú základná edícia Ubuntu pre PC, Ubuntu Server, Ubuntu Core a Ubuntu Kylin, ostatné edície s inými desktopovými prostrediami budú podporované tri roky.

V Ubuntu 16.04 sa objavuje viacero zásadných nových technológií.

V novej verzii pribudla podpora snap balíčkov, súbory z ktorých nie sú inštalované do spoločného systémového súborového systému ale sú uložené v samostatných obrazoch určených iba na čítanie. Snap balíčky okrem iného umožňujú do balíčka softvéru zabaliť aj všetky potrebné nové verzie knižníc, ktoré by pri tradičnom modeli boli v konflikte s verziami inštalovanými v základnom systéme, a jednoducho tak neskôr portovať na operačný systém nové verzie softvérov.

Snap balíčky majú výhody v serveroch a na mobilných zariadeniach, keď poskytujú spoľahlivejšie aktualizácie. Výhody na desktope ilustrovala hneď včera Mozilla, ktorá avizuje zámer vydávať Firefox aj v snap formáte. Užívatelia tak získajú aktualizácie skôr ako zmeny zapracuje distribúcia ale najmä takýmto spôsobom získajú nové verzie Firefoxu aj keď ich distribúcia zostáva na staršej verzii a iba do nej zapracováva bezpečnostné aktualizácie.


Launcher Unity presunutý na dolný okraj monitora, kliknite pre zväčšenie



Ďalšou novou technológiou je hypervízor pre kontajnery LXD a podpora pokročilého súborového systému ZFS so zabudovanou efektívnou podporou snapshotov, klonovania súborových systémov, kontrolných súm zabezpečujúcich integritu dát, efektívnej kompresie a deduplikácie dát.

Drobnou novinkou je možnosť premiestniť launcher Unity z ľavého okraju pracovnej plochy na spodný a v novej verzii je štandardne vypnuté kritizované zahŕňanie vyhľadávaní na Amazone do výsledkov lokálneho vyhľadávania.

Nová verzia je postavená na jadre 4.4 a štandardná verzia na Gnome s komponentami vo verzii väčšinou 3.18 a samozrejme prostredí Unity 7. Kancelársky balík LibreOffice je vo verzii 5.1, prehliadače Chromium a Firefox vo verziách 48 a 45. Nové balíčky sa inštalujú cez novú aplikáciu Gnome Software, ktorá nahradila Ubuntu Software Center.

V serverovej verzii je OpenStack v edícii Mitaka, PHP vo verzii 7.0, MySQL 5.7, libvirt 1.3.1, docker 1.10.

Na novú verziu je možné priamo upgradovať z verzie 15.10 aj 14.04 LTS.

Obrazy inštalačných pre základnú edíciu je možné sťahovať z releases.ubuntu.com, odkazy na stiahnutie ostatných edícií je možné nájsť v poznámkach k vydaniu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari


Diskusia:
                               
 

ďalšie vydanie zomretý zombie :D
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Zelená Zelenina
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zotretý zadok
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

zebnutý yoynam
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Yakkety Yak
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No.
na Ubuntu som prešiel asi pred mesiacom, ešte sa len zoznamujeme, snažíme sa spolu vypnúť titulky na filme bez toho aby sa to celé nezdrbalo a tak...

A teraz neviem. Prejť na XX? Ostať pri WW?
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

aký máš prehrávač?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ten originál čo tam bol
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vyskúšaj vlc
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Som jediný čo si myslí že ten základný Ubuntu program na video je totálny odpad? :D

VLC! VLC! VLC! VLC! VLC! VLC!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Bohuzial na tvoju otazku odpoved nepoznam, ale pre mna ta nova verzia Totemu je celkom slusna. Prehra vsetko a pritom bezi rychlejie ako VLC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prelep si spodok displeja maliarskou páskou. Po filme to bez problémov strhneš dole. Inak, toto riešenie je multiplatformové.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

rieši to priamo firmware maliarskej pásky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prejdi na XXX verziu, tam nemusis vypinat titulky
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

To mi pripomenulo moje staré zlaté časy s linuxom. Vidím, že mnoho sa toho nezmenilo :D
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

titilky idu najlepsie cez

mplayer -vo aalib <film> :) pozerat na to treba aspon z metra
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://vimeo.com/812236
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zmenilo.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Neviem, preco tolko minusiek. Moje nadsenie z linuxu skapalo v roku 2013, ked nedokazal prepinanie grafickej karty a stale nefungovala polovica HW, pre ktory bolo potrebne hodiny a dni bruzdania po roznych forach, kde clovek napokon zistil, ze "is not supported, you have to wait/have been removed"
Ja viem, je to tazka rana pod pas, ale linux je vhodny akurat tak na server a nejake konkretne riesenia, ako je HTPC, terminaly a pod.
Na denne pouzivanie stale nestabilny, rovnako, ako android
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zaujimave, ze taketo problemy clovek nema, ked si kupuje chladnicku. Preco sa nestazuje, ze mu tam nejde windows a ze tam ide len ten blby linux?

Inak povedane, ak chces skusat linux, tak ho neskusaj na lacnych hovnach a ani na HW, ktory uviedli pred mesiacom. Respektive si pred kupenim notebooku hod do googlu meno notebooku (modelu) a slova linux a problem. Ak je na prvych dvoch strankach nieco spomenuta, tak si kup iny notebook, alebo sa nesnaz linux pouzivat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Chladnicky vyrobcovia neprezentuju ako konkurenciu satnika.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Homomorfizmy ti sice nejdu, ale chapem, co naznacujes a mas pravdu. Neviem, ako sa linux prezentuje (nevnimam to ako windows only user, lebo od cias win98 som uz neni ani win userom). Ak sa prezentuje linux ako desktopovy system, tak by mal fungovat na "desktopovom" hw (problemy robia asi primarne dnesne notebooky, kde sietovka je castokrat ako usb prevodnik a podobne zvrhlosti setriace centy).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teoreticke chapanie vyznamu "kde sietovka je castokrat ako usb prevodnik" pouzivatelmi ale nemoze byt nutnou podmienkou v pripade zaujmu riesenia Linux Bug #1.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, lebo ja nemam co z nudy robit, len skladat pocitac, aby linux nepindal, ze nieco nedokaze...Fakt super. Linuxaci vzdy postradali logiku, ty si nazorna ukazka.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pocitac je podporovany vyrobcom daneho pocitaca, nie vyrobcom operacneho systemu. Tak logicky, ked chcem pouzivat Windows, kupim si pocitac, kde to vyrobca pocitaca podporuje. Ked chcem pouzivat OSX, kupim si pocitac, kde to vyrobca pocitaca podporuje. Preco by sakra mal byt Linux vynimkou?

Ked chcem pouzivat Linux, kupim si pocitac, kde to vyrobca pocitaca podporuje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Lenze MacOS nikto nepredava ako plnohodnotnu nahradu windowsu. Dalej MacOS je bundled na specificky hardware, kdezto windows fici na vsetkom (a linux len na niecom, a aj to len starom).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide o tú podporu. Napr. Canonical má databázu s certifikovaným hw, Redhat detto. Lenovo predáva Thinkpady s Linuxom (síce len enterprise, ale aj tebe povedia, ktoré konfigurácie to sú), Dell predáva počítače z projektu Sputnik aj normálnym ľuďom (XPS 13 a 15, niektoré Precision).

Kúpiť si herný notebook alebo notebook robený na cenu, ktorý jeho výrobca podporuje s jedinou verziou Windows a aj to iba 6 mesiacov a čudovať sa, že tam nejde Linux mi príde dosť zvláštne. Akoby ten človek chcel riešiť problémy so systémom, keď si nekúpil zostavu, kde tie problémy už vyriešil výrobca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vieme, lenze toto Ti z linux tabora malokto povie.

Vacsinou sa od linux fandov dozvies, ako je linux uzasny a ako Ti tam mas (a pojde Ti vsetko), co potrebujes (a ako su nan tisice hier na steame a kazdy den vela pribuda). A ked sa na to spolahnes (lebo nemas dost informacii a nelietas v tom) a kupis si novsi herny stroj (aby Ti aj nieco vydrzal a kvoli hram), tak sa Ti moze stat, ze si dobre zavaris.

A ak aj napises, ze mas nejaky pruser (ja osobne som mal dost velke problemy s mobilnou amd grafikou), tak si automaticky za neschopneho kokota.

Cest par vynimkam, ktore Ti pomozu, ale vacsina...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved o tom to je. Hardware, obzvlast nejake vychytavky, ktore su na trhu tyzden aj s cestou, vzdy musi niekto odladit s danym systemom. Ono aj ten hw, ktory vraj splna standardy (aj take stare a nudne, ako napr. SATA) moze mat muchy a nesplna ich tak celkom. Potom to niekto musi riesit. Bud je to vyrobca daneho systemu (a ruku na srdce, on dostava za to prachy, tak by to mal byt jeho problem, castokrat on svojimi upravami ten problem aj sposobil), alebo kupujuci (ked kupuje jedno a chce to pouzivat na nieco ine).

Problem s dvoma grafikami som mal aj ja na Thinkpade. Bol dodany s Vistou, kde to fungovalo a kedze kazdy normalny clovek chcel v tej dobe XP, tak sa to preinstalovalo a tam to nefungovalo. Odpoved vyrobcu - prepinanie je podporovane len vo Viste, v XP si nastavte v BIOSe ktoru chcete pouzit a v systeme nainstalujte prislusny ovladac.

Odpovedať Hodnotiť:
 

na lin fungujem 6 rokov.číra zvedavosť.začínal som na MS-DOS a oknami som prešiel všetkými od win3.11 až po win7. si spočítaj koľko rokov sa tomu venujem. od nudy som nerobil nič iné, len som sa vŕtál v oknách mojich, mojej mamy a môjho brata.sesternice a kolegov ani nespomínam.najlepšie okná XP a 7.niektoré problémy vo win boli i také, že sa opakovali hneď po reštarte zakaždým, napriek tomu že podpora ovládačov od výrobcu bola.ak pár nadšencov ktorý vo svojom voľnom čase urobia systém a musia si k nemu urobiť i ovládače, tak majú moje uznanie.vyrobiť ovládače pre všetok hardware na svete, vo voľnom čase je ľudsky nemožné.Linux 14.10 mi beží na starej jednojadrovej šunke, ktorú som musel tiež rozbehať.potom údržba už len minimálna.keď po rokoch porovnám čas strávený udržbou win a lin, tak neplánujem návrat.mimochodom 14.10 funguje i na starom asi 14-ročnom notebooku.rozbehnúť na ňom wi-fi mi trvalo dokopy 20 hodín.na tak starý zabudnutý kus, myslím že celkom slušné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chromium je v 16.04(a aj v 14.04) podla packages.ubuntu.com uz vo verzii 49.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Nech zmenia dizajn.. Vyzera to ako z roku 2000nieco
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

uvedomujes si ze 2000 nieco je aj 2016 ??
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Asi nie :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Človek s aspoň priemerným IQ si ľahko domyslí, ako to myslel. ;)
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Akurat ze to nebude spravne.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je mozne, ale jednoznacne to nebude nespravne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Jj, to Tvoje priemerné IQ nám tu často prezentuješ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je jedno, ten ich dizajn je skaredy
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nech si nainstalujes taky "dizajn" aky sa ti paci. Okrem hore predstaveneho Unity este mas kopu dalsich. A teraz nemyslim na temy.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

http://www.theregister.co.uk/2016/02/26/
canonical_in_zfsonlinux_gpl_violation_spat/
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://blog.dustinkirkland.com/
2016/02/
zfs-licensing-and-linux.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

FSF je nezavisla institucia, viac verim jej pravnemu vykladu. Konecne slovo ale mozno bude mat az sud.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial ma kazdy snap balicek vlastny suborovy system s kniznicami, nezabera to viac miesta? Skusal to niekto?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, ze ano a rovnako aj RAM(ak bezi ta ista zavyslost opakovane)
Takto skor tie aplikacie nebudu mat tie zavyslosti aktualne ako hej pretoze vyrobca/tvorca aplikacie to raz zabali a ak to nieje nevyhnutne nebude aktualizovat. Nakolko vdaka X a celej funkcnosti snapy to ma aj tak plny pristup do OS to skor bude bezpecnostna hrozba.
Ano vyhoda je, ze vyrobca aplikacie vytvara jeden balicek pre rozne distribucie ale vzhladom, ze momentalne jedine LTS co to ma je 16.04 tak to moc prinosne nieje.

XDG vyzera skor ako buducnost pre bezne nasadenia vhodnejsia nieje obmedzena na ubuntu ponuka to iste ale zaroven viac moznosti a coskoro bude napriec distribuciami zatial Fedora/openSUSE_Tumbleweed/Arch a pribudaju, len to chce este wayland aby to bezalo co najviac oddelene.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Trochu taras, nebude to bezpecnostna hrozba, kazdy snapp balicek musi mat apparmor profil inak ho nedostanes oficialnou cestou. prave vdaka snappy to nebude hrozba.
"ale vzhladom, ze momentalne jedine LTS co to ma je 16.04 tak to moc prinosne nieje." Ehm ok a kolko inych LTS verzii by si chcel ked to teraz vyliezlo? :D
1/2
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prezentacia moznosti virtualneho forkovania balickami za zasadnu novinku nie je riesenim podstaty obmedzeni dizajnu architektury hard linkami, ale najma plytvanim zdrojov na ich schovavanie oddelovanim apparmorom.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Apparmor az tak dokonaly nie je ako SELinux, ktory pomahala vyvijat NSA, ale povedal by som, ze obist ide aj ten, aspon na Xorg.

Enterprise aplikacie sa robia hlavne na Red Hat, Wallstreet bezi na Red Hat. A su jednym z najvacsich prispievatelov do Linuxu. To neznamena, ze su aj najviac odladeni, aj ked sa o to snazia. To asi nie je nijaka Linux distribucia, kazda je plna chyb.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

V tomto pripade vyuzitia "neznizenia" bezpecnosti je vsak mozne za podstatnejsie povazovat, voci koho zaujmom poskytovatel ponukou nasadenia riesenia postupuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieco malo najdes pod: Ubuntu Snap's Security Is Easily Circumvented Due To X11

Preco nie staci ked je bezpecnostna chyba v niecom co ta aplikacia taha zo sebou.

Z historie kvality ich vytvor: ubuntu software center, ubuntu one... Stav ich repozitarov velka cast toho je stare 2-3 roky a casto uplne nefuncka len to kopcia zo starsieho do novsieho.

Kolko takze dalsie 2 roky do vydania nasledujucej LTS je to vlastne k nicomu a potom mozme mat vyhodu v tom, ze stare aplikacie distribuovane ako snapy pred vydanmi 18.04 na nej pojdu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked budes mat vyvojovu 16.10 postavenu na Mir, tak som zvedavy, ci to pojde bez problemov az do(desat,dvadsat rokov)... Najma ak to bude nejaka vacsia Enterprise aplikacia, ktora nebude v neexistujucom appstore.

Odpovedať Hodnotiť:
 


Ani snappy nie je obmedzeny pre ubuntu a ruku na srdce, kolko poznas "komercnych" aplikacii ktore na ubuntu nie su dostupne? Ono je to skor naopak. Vsetci robia aplikacie pre ubuntu a potom ostatne distribucie, nie naopak :) vsetci vieme preco aj ked sa ti to mozno nepaci.
XDG aj snappy sa snazia riesit podobne problemy ale uplne inak. xdg dokonca nema v sucasnosti ani podporu pre planovanu podporu selinuxu :D. Snappy je uz druha generacia softveru, ktory sa pouzil z click packages z telefonov a smeruje to dalej. dalsi detail, budu dostupne "frameworky"(tak to volaju v canonicale), na ktore sa budes moct spolahnut, ze sa nerozbiju ked raz budes na 16kovej vetve, tak pocas celej doby podpory to nerozbiju. toto by som sa velmi bal povedat o niecom coho sa ludia od gnome chytia. kazdopadne drzim palec aj xdg.
2/2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inštalujem Ubuntu 12,04 LTS do USB klúča pretože mi je*ol HDD, myslíte si že to pôjde?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ak mas UEFI bios tak asi nie, potrebujes novsiu verziu Ubuntu/iny variant.

Hardisk sa moze cim dalej tym viacej rozosrat, pripadne filesystem bude robit v inej starsej verzii problemy. Ak mas NTFS, tak to mozes rozosrat-stratia sa udaje tym, ze to nekorektne opravi ntfsfix(ktory sa ale automaticky nespusti).

Iny filesystem ako NTFS moze robit problemy, ked nebudu sediet verzie toho filesystemu, pripadne programatori na to prilis nemysleli.

Obnova z pokazenych hardiskov je za velmi tazke love - ak ti zalezi na tych udajoch a su na to firmy, takze si povedz sam, ci ti to riziko za to stoji to neodborne urobit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu je super (používam ho už rok aj dačo) ale už to chce zmenu. Teším sa na Unity 8. (som jeden z tých čo považujú za dôležité ako systém vyzerá [napr. sa mi hrozne páči KDE5])
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

skusal si OS X ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Áno. Zažil som pri ňom sklamanie s nekompatibilitou. :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja sa teším na nové Manjaro. Som jedným z tých ktorí sa na tom názve smiali, ale mna osobne určité okolnosti dotlačili do skúšania všeliakých Linux distribúcií pričom som vyskúšal aj Manjaro. Musím uznať že súdruhovia stojaci za týmto systémom sa snažia a v niečom mi Manjaro napríklad vyhovuje viac ako Mint, bohužial zatiaľ mi Mint pripadá stabilnejší pokiaľ ide o nové aktualizácie, ale pevne verím že nadchádzajúca verzia Manjaro bude zase o niečo lepšia, skúšal som už preview 2 verziu a vyzerá to velmi sľubne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Manjaro bude vždy tak nejak na hrane "stabilnosti" kedže je rolling release. Žiadne extrémne dlhé testovanie stability sa tam pravdepodobne nekoná (hlavne v porovnaní s distrami ako npr Debian).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

zadubovany player je aj podla mna roky sracka....ja pouzivam nadstavbu smplayer (bezi na mplayerom) a som uplne spokojny, najviac si tam uzivam auto vyhladavanie titulkov na opensubtitles.org, bo som lennivy.:-) urcite to skusim upgradovat uz len preto ze lts a potom sa uvidi co bude dalej s tymto zazrakom...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

1. Nainštaloval som Xubuntu 16.04 LTS.
2. Chcel som aktualizovať softvér, nainštalovať obľúbený softvér a tak som otvoril "Software center".
3. Software center je prázdny, nič sa nezobrazilo, zmena nastavení problém nevyriešila a tak sa obraciam na google.
4. Zisťujem že taký problém ako mám ja, mal už niekto predomnou. Ponúkané riešenia: A) Nainštalovať Xubuntu odznovu. B) Použiť generátor zoznamu balíčkov alebo tak nejak.
5. Skúšam metódu B, inštrukcie spĺňam do bodky, systém sa najskôr tvári že by to mohlo fungovať, no neskôr v Software center zase všetko prázdne.
6. Skúšam metódu A, nainštalovať systém odznovu, no bohužial tentoraz inštalačné médium vôbec nenabootuje, Linuxové jadro písalo nejakú chybu a jediné čo fungovalo bolo úplne vypnúť počítač.
7. Späť vo Windowse 10.
8. Záver: Xubuntu 16.04 LTS mi pripadá ako zlý vtip.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Tak to mi je ľúto ale asi si zrovna šťastlivec ktorému zafungovali všetky murphyho zákony.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

...a máš problém vyriešený, system aktualizovaný a pravdepodobne aj načítanú komplet databazu softwaru.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tie kroky boli súčasťou vyššie spomínaných odporúčaní ktoré už dostal ten čo ten problém riešil predomnou, ale bohužial ten problém v Software center stále pretrvával. Skutočne netuším kde sa stala chyba, asi ešte vyskúšam Ubuntu Mate, prípadne Ubuntu samotné, tešil som sa že skúsim novú verziu a zatiaľ je to sklamanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaver,mas napikacu medium. daj ho pred instalaciou vzdy otestovat.ak ti raz nenabootovalo a pred tym ti zrejme nedotiahlo/neskopirovalo apt sources(mozno nevedelo nacitat z media).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predver, ak raz nenabootovalo, BIOS/Firmware moze byt, najma pri viacurovnovom zabezpeceni, nastaveny na nutnost pridaneho restartu pri urcitej zmene pripojenych periferii/medii pred umoznenim bootovania z ineho zariadenia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niektory hw sa nema rad s iso subormy, ktore su iba nakopirovane na usb kluc (isolinux ma zabezpecit bootovanie). Skus pohrabat v biose a pre dany usb kluc nastavit, ze ho bios ma brat ako externu cdromku, alebo externy disk, pripadne (take na mojej jetway doske je :) floopy disk :D Mne zvacsa fungovala emulacia cdromky (ci uz gentoo admin iso, alebo clonezilla, ci centos). Ak nie, mas i narocnejsiu cestu a to je spravit si bootovaci usb kluc rucne (naformatovat, nahrat mbr, nahodit isolinux a nakopirovat subory z povodneho iso suboru rovno na usbkluc). TOto tusim robi i unetbootin aplikacia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robil som to cez Rufus, väčšina Linux distribúcií ktoré som doteraz skúšal fungoval bez problémov, ale Xubuntu 0 bodov. Teraz som na xfce verzii Manjaro v16.06-pre2 Daniella 64bit, zatiaľ pohoda, to čo som potreboval od Linuxu mi práve tu zatiaľ funguje, nemôžem sa dočkať finálnej verzie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Momentalne najlepsie distro je openSUSE ci uz leap alebo momentalne najlepsie rolling distro Tumbleweed. Vyhody su napr. OBS, Suse Studio, zypper, snapshoty atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

OBS si nainštaluješ aj inde. Vyhľadaj si youtubera Don't Call Me Lenny. Robí recenzie na Linuxy k čomu používa práve aj OBS a keď si prejdeš pár novších videí tak ti určite neunikne že bežne OBS buď inštaloval, alebo ho už v danej distribúcii mal predinštalovaný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S tumbleweed som moc stastia nemal vzdy sa to rozbylo alebo bolo rozbyte hned po instale a to som to v priebhu posledneho roka skusil 3x.

Leap funguje zvacsa bez problemov ak dake su tak su skor sposobene Plasmou 5.
Kazdopadne na bugzile rychlo reaguju sam som hlasili 3 chyby a boli v priebehu par dni opravene( steam missing dependecies alsa-plugins-pulse-32bit{tusim}, speedtest-cli tma nieco s pythonom chybalo a nedavno v kerneli 4.1.20(chyba zacal v 4.1.18) )

Roling je rozhodne lepsie pouzit Arch, Gentoo ci zjednodusit si to manjarom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár