neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
EÚ obvinila Google zo zneužívania dominancie Androidu, bránil smartfónom s CyanogenMod

Európska komisia dnes obvinila spoločnosť Google zo zneužívania dominantného postavenia jej mobilného operačného systému Android, ktorého sa Google podľa obvinenia dopúšťa podmienkami na výrobcov Android zariadení. V dôsledku spoločnosť podľa komisie poškodzuje aj používateľov potláčaním konkurencie a obmedzovaním inovácie v mobilnom segmente.

Značky: dominantné postavenieGoogle

DSL.sk, 20.4.2016


Európska komisia dnes podľa očakávaní obvinila spoločnosť Google zo zneužívania dominantného postavenia jej mobilného operačného systému Android.

Obvinenie

Google má dominantné postavenie v mobilných operačných systémoch, ktoré si výrobcovia môžu licencovať a používať na ich smartfónoch a tabletoch. Takýmito relevantnými operačnými systémami sú totiž len Android a Windows Phone a spomedzi iných zariadení ako iPhone a iPad, ktorých iOS si iní výrobcovia ako Apple nemôžu licencovať, má Android podiel nad 90%.

Podľa obvinení Európskej komisie, EK, Google ale svojimi krokmi zneužil toto dominantné postavenie na zvýšenie respektíve udržanie svojho podielu vo vyhľadávaní v mobilných zariadeniach, obmedzenie konkurenčných vyhľadávačov, prehliadačov a iných OS postavených na otvorených zdrojových kódoch Androidu a celkovo tým poškodzoval používateľov potláčaním konkurencie a obmedzovaním inovácie v mobilnom segmente.

Využívanie dominantného postavenia na jednom trhu na získanie alebo udržanie postavenia na inom trhu je ale v EÚ podobne ako v iných krajinách upravené legislatívou a v závislosti na okolnostiach nemusí byť s cieľom udržania efektívneho konkurenčného prostredia dovolené.

Tri porušenia

Hoci Android je open source a výrobcovia ho môžu používať bez obmedzení, akonáhle chcú ponúkať na svojich zariadeniach aj aplikácie a služby od Google a najmä prístup do obchodu s aplikáciami Google Play, musia s Google uzatvoriť dohodu. Kvôli konkurencieschopnosti s ostatnými výrobcami musia výrobcovia ale predinštalovávať Google Play a tým pristupovať na podmienky Google.


Ilustračný obrázok, logo Androidu



Google podľa obvinení porušil legislatívu tromi konkrétnymi spôsobmi.

Po prvé podľa zistení EK Google v dohodách s výrobcami pri predinštalovaní Google Play vynucuje povinné predinštalovanie vyhľadávania Google Search, prehliadača Google Chrome a nastavenie štandardného vyhľadávača na Google.

Po druhé výrobcovia zároveň musia podpísať zmluvu Anti-Fragmentation Agreement, podľa ktorej vôbec nemôžu uvádzať na trh zariadenia postavené na konkurenčných operačných systémoch postavených na otvorených zdrojových kódoch Androidu. K takýmto operačným systémom sa radí a je z nich výrazne najpopulárnejší CyanogenMod respektíve Cyanogen OS.

Komisia podľa oznámenia našla dôkazy, že Google svojim správaním zabránil výrobcom predávať mobilné zariadenia na takomto operačnom systéme s potenciálom byť alternatívou oficiálnemu Androidu. EK operačný systém ani konkrétny prípad nemenuje.

Po tretie Google ponúkal výrobcom ale tiež mobilným operátorom bližšie nešpecifikované finančné benefity, ak bude vyhľadávanie Google Search jediným exkluzívne predinštalovaným vyhľadávaním.

Dopady

Prvé a tretie konanie, z ktorých je Google obvinený, konkrétneho používateľa Android zariadení samozrejme výraznejšie neobmedzejú, keď individuálne si môže doinštalovať iné aplikácie a zmeniť nastavenia.

Väčšina bežných užívateľov samozrejme ale nemá dôvod riešiť optimálnosť takýchto predinštalovaných základných aplikácií a automaticky nehľadá, či by jednotlivé predinštalované aplikácie nemohla nahradiť lepšou alternatívou. To potvrdzuje aj analýza EK, podľa ktorej užívatelia len výnimočne sťahujú aplikácie poskytujúce rovnakú funkčnosť ako predinštalované aplikácie.

Tieto kroky Google tak ale môžu mať dopad na tvorcov aplikácií a prevádzkovateľov služieb, keď títo prichádzujú o možnosť využiť efektívny kanál šírenia aplikácií a služieb ich predinštalovávaním vo forme štandardne prednastavených. To samozrejme môže mať dopad na používanosť týchto aplikácií a služieb, príjmy tvorcov a množstvo prostriedkov na investovanie do ich ďalšieho zlepšovania. Konkurenčné aplikácie tak kvôli tomu prípadne nemusia byť tak kvalitné ako by mohli byť a na to samozrejme doplácajú nakoniec aj ich užívatelia.

V prípade úplného limitovania zariadení s konkurenčnými OS postavenými na Androide je dopad na tvorcov týchto OS a užívateľov ešte vážnejší, keď nainštalovať alternatívny OS na zariadenie je príliš komplikované a nepodstúpia ho tak často ani užívatelia oceňujúci prednosti konkurenčného OS. Napríklad populárny CyanogenMod postavený na Androide je časťou užívateľov považovaný za kvalitnejší operačný systém oproti Androidu predinštalovávanému výrobcami, napríklad kvôli rýchlosti, absencii predinštalovaných nepotrebných aplikácií a v neposlednom rade výrazne dlhšou podporou zariadení novými verziami.

Zároveň toto konanie limituje potenciálne aj tvorcov aplikácií a prevádzkovateľov služieb, ktorí by sa v prípade úspechu konkurenčného OS mohli opäť efektívnejšie šíriť.

Navyše podľa EK Google doteraz nevysvetlil objektívnu odôvodnenosť tejto požiadavky na výrobcov.

Ďalší postup

Obvinenie zo strany EK neznamená, že Google bude nakoniec uznaný za vinného z týchto porušení a sankcionovaný. Spoločnosť má teraz priestor na svoje stanovisko a obranu proti obvineniam.

Spoločnosť už dnes v reakcii na obvinenia zverejnila stanovisko, v ktorom prezentuje svoj pohľad na vec ale zrejme nevyvracia konkrétne obvinenia.

Google argumentuje ako niekoľkokrát v minulosti, že pristúpenie výrobcov Android zariadení na používanie Google aplikácií a dohody s Google je ich slobodnou vôľou, že môžu predinštalovávať aj iné aplikácie, že užívatelia si môžu inštalovať ďalšie aplikácie.

K obvineniam EK sa priamo ale nevyjadruje a nepopiera ich.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

a takto dopada slobodny trh...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

to nie je slobodny trh. To je krizenec socializmu a kapitalizmu...
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

ani nie, len sa obratil kabat... ober chudobnych a daj bohatym

jedine, co sa nezmenilo je, ze dobre sa maju ti co kradnu
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Toľko pesimizmu.
a žiadna hrdosť, že Európa sa nedá kolonizovať a nakopala google gole.

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

:D pekny sarkazmus
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

dostanu 100tis pokutu a ide sa dalej
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

>europa sa neda kolonizovat
>prirodzeny prirastok pod 2.1
>dovaza 1M+ negrov rocne
ayyyyyy
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

kedze neplati dane, tak ho stara dobra EK skasiruje inde
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja byť googlom tak vypnem celý android v európe a by som chcel vidieť, čo by potom robili.

Urobia sami systém a niekto ich ich drbať za to, že tam chcú dať svoje veci. používam Lumiu a tam je ako vyhľadávač Bing a ten stojí za howno. tak nech drbú aj Microsoft.
Tak nech to nepoužívajú. stále je ešte na výber aj iné ako android.


Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

Monopol neprospieva zákazníkom, ale majiteľom.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Pozri sa na to aj z druhej strany. Ak by existovala dokonala konkurencia - pre google, microsoft, apple... ceny by boli tak nizko ze nikto by nerobil ziaden vyskum, ziadny novy riskantny produkt by viac nevymyslel ani neuviedol a cely segment aj s dokonalou konurenciu by ostal zamrznuty v case. Pravdu povediac, nechcel by som zit v takom svete takze ano, monopol je v konecnom dosledku dobry aj pre zakaznika.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Na to si ako prišiel, že ak by bola skutočná konkurencia, nikto by nerobil žiadny výskum?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Predsa pozrenim sa na to aj z druhej strany. Uz presnejsi navod asi potrebuje len velmi specificky vnimajuca osoba.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

uplne jednoducho, ved sa zamysli.
predstav si, ze nemas konkurenciu. cokolvek predavas, predavas to ako jediny na svete. za tazke prachy, lebo sak mozes. ludia to aj tak kupia u teba, lebo u koho ineho?

cize len sedis na prdeli a valia sa ti miliony. co spravis? samozrejme ich vyhodis na vyskum. ci? nie? povies si, ze naco cokolvek skumat, ze ved aj tak zarabas tazke prachy a mas na salame? ze ludia budu od teba kupovat aj bez toho aby si prisiel s kvalitnejsim produktom? hmm, tak potom sa nevolas zututzrtz :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nie nepredavas.

Furt ide o dopyt a ponuku - a ty sa snazis predat co najviac kusov za co najvyssiu cenu. (Teda nie jeden za 100M, ved niekto kupi; ale kludne aj 10M po 200, lebo sa to v konecnom dosledku viac oplati).

A potom, ked nasytis trh svojim produktom, snazis sa expandovat do najblizsieho volneho policka. To jest, placnes na svoj produkt nieco noveho, co Ta vela nestoji, ale je dostatocnym dovodom na kupu ako u tych, co to este nemaju, tak aj u tych, co uz jeden produkt od Teba kupili.

Ekonomika pre 1 rocnik strednych skol.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ukaz mi jeden priklad z realneho sveta, kde absencia konkurencie znamenala rychlejsi vyvoj nez v konkurencnom prostredi. na druhu stranu mame vela prikladov, ked vacsia konkurencia podporila vyskum

ved aj tie vesmirne rakety sa poriadne ovela viac zacali skumat, riesit a vyvijat, ked sa do toho okrem NASA a Roskosmos pustili 2 sukromne firmy.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nuz, okrem vtakov, plazov a vyvinu inych vajcorodych zivocichov... ale mozes predtym ukazat tu rastlinku, co vyklicila naraz z viacerych semiacok, nech si aj nahodni citatelia mozu pozriet nejaky priklad pozadovanej specifikacie?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Monsanto.

Tym, ze im nikto nekafre do remesla, mozu alokovat vecsie prostriedky na vyvoj gmo, cim si ziskavaju nove trhy a prosperuju...

Alebo napr z it - google, microsoft, intel - tym, ze im nikto (skoro nikto) nekafre do remesla, mozu veselo vyvijat nove technologie dalej. Keby tu bolo napr. vyrobcov cpu pokokot (ako v '90 rokoch) a mali rovnomerne rozdeleny trh, lebo konkurencia, bolo by to na picu, kedze kazdy osve by vymyslal teplu vodu a castokrat aj rovnaku... :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

google ma konkurenciu vo vyhladavacoch. v zaciatkoch prerazil v konkurencnom prostredi a odvtedy sa snazi udrzat pred nimi. gmail ma taisto vela konkurentov, ale drzi sa.
ale taky youtube nema ziadneho konkurenta a dlho sa tam nic nedialo, az v poslednych par rokoch sa yt inovuje a transformuje do lepsej podoby.

ms ma v operacnom systeme konkurenta jedine v podobe apple a jeho OS su vnimane velmi rozporuplne, dva krat dokonca vydal nedokonceny system. na druhu stranu v prostredi kde ma velku konkurenciu (konzoly, hw typu mys, klavesnica, serverove riesenia), tak tam aj ms vie podat slusny vykon.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Youtube prešiel oveľa väčšími zmenami ako gmail. HTML5, 4k, 3d, 360, live stream... a to su len tie o ktorých sa hovorí. Co priniesol za posledné roky gmail? Ani len priestor sa nezväčšuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

takmer vsetky zmeny v YT prisli v poslednych par rokoch. takmer dekadu YT existoval bez vyraznejsich zmien, v dobe ked gmail prinasal novinky a skrabal sa na hlavy konkurencie takmer nonstop.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co sa monsanta tyka, nemame priklad ako by vyzeral vyvoj v konkurencnom prostredi, kedze je to uplne nove odvetvie ktoremu takmer nikto nerozumie (asi preto idioti palia polia). tazko posudzovat, ci rychlost vyvoja je velka, mala, stredna. v kazdom pripade trh v ktorom posobi monsanto je velmi prisne kontrolovany, vzhladom na povahu ich prace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol...dobry matros fajcis, monopol uplne charakterizuje tuzba investovat do inovacii
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

monopol by mal dost penazi na akykolvek vyskum.

monopol nepotrebuje nic skumat, lebo uz ovladol cely trh a je lepsie zarabat tazke prachy bez prace a investicii, ako zarabat tazke prachy drinou a s investovanim.

tvoj vyskum sa spolieha na altruizmus korporacii :D :D :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

picu s makom - az sa raz trh nasyti, tak uz nikto nebude viac od Teba kupovat.

plus, nesmies zabudat, ze s monopolmi prchadzaju viacere vyhody. To, ze v danej oblasti nesutazi vela firiem s rovnakym produktom pritahuje napr. diverzitu (mas vela ludi s inymi, castokrat lepsimi rieseniami), podporuje sutazivot (kazdy sa snazi vymysliet nieco lepsieho, co nahradi monopolny produkt), zvysuje kvalitu a najlepsie uci spotrebitela hladat alternativy a starat sa o tovar...

Co znaci, ze ani ako monopol nesmies spat na vavrinoch, bo s tym prichadza na picu produktivita, vela odpadu, nizka efektivita a flexibilita, z coho su vysoke zbytocne naklady, a ak su spojene s pomalymi reakciami na vyvoj trhu prichadza mrte rychlo krach...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

btw, ked si jediny monopol, vies si ustrazit aby sa trh nenasytil. napr. predavat menej za drahsie (je to jednoduchsie), implementovat kvalitnejsie kurvitka a pod.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Co Ti je kokot platne, bo ak si uspesni, budu sa na Tvoj priesocek tlacit ini... Pridu s podobnymi tovarmi, a ak sa tvoje budu kurvit alebo budu stare, ides do prdele...
Rovnako ako isiel do kytek myspace, yahoomail a digg, ktori boli nahradeni lepsimi facebookom, gmailom a redditom (ktori vcil nemaju de facto v svojom poli posobnosti konkurencie)...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"Pridu s podobnymi tovarmi, a ak sa tvoje budu kurvit alebo budu stare, ides do prdele... "
a co to je? no predsa konkurenciaaaaaa, ktora ma nuti investovat do vyvoja, zlepsovat saaaaaa.

argumentujes ze konkurencia je zla a brzdi vyvoj, ze monopol je lepsi tym, ze ak firma nevyvyja, pride konkurencia? :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Co na tom nevieš pochopiť ? Monopol je monopolom preto ze si tuto pozíciu dokaze ubrániť a to jedine tak ze bude naďalej skúmať a inovovať. Ak by to nerobil, potom príde konkurencia. Čiže monopol ženie dopredu strach z potenciálnej konkurencie ale stále ma veľké prostriedky a nerieši existenčne problémy
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

monopol si moze svoju poziciu ubranit roznymi sposobmi, nie len najlepsim produktom.
dumpingove ceny, kartel, nekale praktiky voci konkurencii, podplacanie distributorov. nic z toho neda koncovemu uzivatelovi pridanu hodnotu, nic z toho nezlepsi kvalitu produktu, ale pomaha udrzat monopol na vrchole.
tiez je dobre si uvedomit, ze monopolu, ktory v tom bezi uz roky a ma zarobene si malokto moze dovolit konkurovat, pretoze to chce obrovsku investiciu na zaciatku a vysledok je neisty. obzvlast, ak ten monopol na teba vytiahne vyssie spomenute praktiky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rovnaký problem máš ale aj pri dokonalej konkurencii. Veľká vstupná investícia s neistým výsledkom. Ak by som chcel investovať alebo založiť firmu, určite nepôjdem do odvetvia s veľkou konkurenciou
Odpovedať Hodnotiť:
 

zalezi od rozpolozenia trhu, ci tam este je miesto pre dalsieho konkurenta.
ak sa ti podari od kazdeho ukradnut len male percento klientov, tak mas celkom slusnu klientelu aby si sa uzivil. v kazdom pripade, mnozstvo konkurentov nemoze rast donekonecna, ale to si trh ustrazi sam - ked sa tam uz novy konkurent neuzivi, tak bud ani nezacne, alebo zacne a hned skonci. to je uplne v pohode a normalne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nesuhlasim. Monopol este automaticky neznamena, ze zakaznik trpi. Nikto nikoho nenuti pozuivat google search (zmena nastaveni) alebo windows mobile. Skor ide o celkovy UX: Ked chces robustny produkt skalovatelny cez spektrum zariadeni, potrebujes urcite "zachytne body" a.k.a jednotny store aplikacii, jednotny system manazovania userov a pod... Ak pozliepas moduly len podla toho ako sa ti to paci (a nie v prvom rade podla ich kompatibility) mozes ocakavat ze nieco-niekde nebude fungovat. Na prvy pohlad sa takeho poziadavky mozu javit ako budovanie monopolu, ale google aj ms aj apple vedia ze v prvom rade zarobia na zakaznikoch ktori ich produkty pouzivaju preto sa snazia co najviac ovplyvnit tu svoju platformu.

Niekedy je umenie najst balans medzi slobodnou volou a vytvaranim nieco co aj naozaj dobre funguje
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Je zvláštne, že keď je ten monopol štát tak platia iné pravidlá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máš dosť jednoduché názory. Microsoft rieši podobné žaloby skoro stále. A ako koncový užívateľ by si mal byť za antimonopolné zákony rád a skôr tlačiť na ich silnejšie uplatnenie, pretože práve ty si ten, koho môže monopol zneužívať.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

on ked ma 1 curak v zadku tak si 2. vypyta do huby sam, s takym sa netreba rozpravat..
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Je mi jedno ze tam je googleplay, google search a ine. Skor ma stve, ze je v takom android smartphone/tabletu plna p!ca aplikaci, ktore ani netusim co su zac a zbavit sa ich neda.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Mňa zase sere že koderi serú na optimalizáciu aplikácií a potom vznikajú sračky ako klient Google Play čo je vpodstate appka na pripojenie sa k jednému webu... a tá sračka má 100 MB. Alebo appka FB má cez 200 MB atď. a presne, nič z toho čo nepoužívam nemôžem vyhodiť preč
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No to je ale otrasne ze mi nevyskoci ponuka ze aky chcem vyhladavac, prehravac hudby, prehravac videa atp. Neviem ako mozeme doteraz bez toho zit! Dakujme vsetci EK ze ich to trapi a pokutu si strcia do vrecuska aby mohlu dalej rozkradat a rozhadzovat cudzie peniaze. Este im treba povedat mna napriklad hneva ze pri kupe telefonu so zabudovanou baterkou si nemozem dopredy vybrat od ktoreho vyrobcu chcem a som nuteny pouzivat zakladnu. Taktiez preco musim pouzivat povedzme Gorilla Glass a nemozem si vybrat zafirove sklo alebo len nejake tvrdene!!! Firma Corning by mala byt akutne presetrena lebo ma monopol a zbytocne to predrazuje zariadenia
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Google sa snazi pokryt si naklady na vyvoj prijmom z reklamy a zabezpecit kompatibilitu existujucich aplikacii. Ak by Google podporoval aj forky (napr. cinsky YunOS), tak by zrejme prisiel o velku cast vyvojarov. Znasobilo by to existujucu fragmentaciu a drasticky znizilo kvalitu aplikacii.
Cize, je to win-win, co je na tom zle?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Prečo neriešia iOS ??? tam všetko základné MUSÍŠ mať a nemôžeš si nič iné vybrať !!!
To je inak jednostranná sekera zo strany EU...
Nenažranci chcú len prachy z pokút
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

po prve sa pozri na podiel androidu a iOS. a po druhe, v pripade iOS je vyvojarom iOS aj vyrobcom zariadenia (iPhone) ta ista firma.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Týka sa to aj operátorov, nie len výrobcov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo iOS nema nic spolocne s googlom? asi preto neriesia iOS nie?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Presne. Je z uplne inej krajiny. Planety. Galaxie. Vesmiru...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Myslim si ze sucasny stav je v pohode, akurat by kazdy vyrobca mohol raz rocne vydat pod opensource drivery a podporu priamo pre cyanogenmod.
Podpora pre cyanogenmod by mohla trvat 5 rokov od zaciatku predaja noveho zariadenia.
Neviazat zaruku na odomknutie bootloadera.

Nech rozhodne komunita a uzivatelia co je potrebne

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale výrobca chce, aby si kúpil zase nový smartfón ideálne každý rok. čo by mal z toho, keby zverejnil drivery a ty by si používal jeho telefón ďalších päť rokov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

90% trhu ani netusi co a naco je CM, takze google to nerobi koli dobru uzivatelov ale koli potencionalnej konkurencii
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kym sa droidaci vecne o nieco natahuju, aktualizuju a padaju iOS a WP uzivatelia svoje zariadenia spokojne pouzivaju a mozu ist vecer v klude na pivo s tym, ze sa dovolaju a budu dovolani :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tú kontroverznosť toho čo sa deje vo svete človek musí "zbožňovať". Nech už ide o čokoľvek, vždy platí jedno pravidlo, keď sú dôvody sporné ale mocní chcú psa biť, vždy si vedia upliesť tak silný bič aby ním skolili aj slona a naproti tomu opačne, keď sa nájdu dobré dôvody ale mocným vyhovuje psa nechať žiť, tak sa všetko ututle a každý sa tvári že ten záškodnícky pes je vlastne domáci mazlíček.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár