Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, TGO, letiaca v súčasnosti k Marsu poslala aktuálne na Zem prvú snímku odfotenú jej kamerou CaSSIS.
Európska vesmírna agentúra ESA to oznámila vo štvrtok.
TGO je súčasťou spoločnej misie s ruskou agentúrou Roscosmos pod označením ExoMars. V súčasnosti sa realizuje jej prvá časť, keď v marci bola vypustená na Mars sonda TGO spolu s pristávacím modulom Schiaparelli.
Podľa ESA všetky zapnuté systémy sondy a modulu fungujú, spoľahlivo funguje dátové spojenie so Zemou o rýchlosti 2 Mbps pomocou 2.2-metrovej antény komunikujúcej v X pásme 8 až 12 GHz a ako potvrdzujú prvé snímky aj kamera.
Prvou snímkou odfotenou CaSSIS bol náhodný výsek južnej oblohy, pričom kamera pre test natáčacieho mechanizmu odfotila dve horizontálne posunuté snímky. ESA následne zverejnila rozdiel týchto dvoch snímok, na ktorom je vidieť jasné hviezdy na jednej zo snímok a naopak čierne miesto tam, kde sa nachádzali na druhej zo snímok.
Prvá snímka vytvorená sondou TGO, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / Roscosmos / CaSSIS)
CaSSIS má detektor s rozlíšením 2048 x 2048 pixelov, využíva z neho ale iba 2048 x 1350. Sonda bude snímkovať Mars z orbity a kamera tak má dlhé ohnisko 880 mm. K dispozícii sú štyri filtre pre fotenie na modro-zelených, stredných, červených a infračervených vlnových dĺžkach.
Sonda priletí k Marsu v októbri, pričom 16. októbra sa Schiaparelli od sondy oddelí a 19. októbra pristane na povrchu Marsu pomocou spomaľovania ochranným štítom, padákom a raketami. Hlavnou úlohou 600-kg pristávacieho modulu je otestovať technológiu pristávania pre ďalšiu fázu misie ExoMars.
Ilustrácia letu misie ExoMars k Marsu (video: ESA)
Vybavený je ale tiež meteorologickými prístrojmi DREAMS a kamerou DECA. Modul bude na povrchu Marsu fungovať ale len niekoľko dní, keď má len nedobíjateľnú batériu poskytujúcu energiu približne na štyri dni fungovania.
Sonda TGO sa po priblížení k Marsu dostane na výrazne eliptickú trajektóriu. Tá sa postupne brzdením v atmosfére pri blízkych preletoch planéty zmení na kruhovú orbitu vo výške 400 km nad povrchom.
Sonda bude zabezpečovať komunikáciu so Zemou ale tiež analyzovať zloženie atmosféry Marsu a špecificky mapovať zdroje metánu. Získané údaje pomôžu vybrať miesto pristátia pre nadväzujúcu dôležitú časť misie, pristátie ruského statického pristávacieho modulu s robotickým vozidlom ESA. Štart druhej časti misie sa uskutoční v roku 2018.
Cela namaha len kvoli otestovaniu pristavania? Nedobijatelna bateria a par pristrojov merajucich davno zmerane. To je riadne plytvanie casom a zdrojmi. Alebo paranoja z USA dosiahla takych rozmerov, ze musime premerat znova?
Keby si bol aspon trochu inteligentny, tak mu odpovies, ze to je celkom bezne, ze EU vyhadzuje kopec prachov aj na ovela banalnejsie veci. Ale kedze ti tvoje mentalne schopnosti nedovolili viac, vynadal si mu v style "drz hubu a nerozmyslaj, autorita to urcite vie lepsie ako ty". Sucitime s tebou.
Re: Plytvanie
Od: Miles Stiles
|
Pridané:
15.4.2016 14:17
Nevidis vyuzitie?
Vsak ked tam neskor pojde Mark Watney a ho tam nechaju (osudu neujdes), tak k tomu moze dojst a vziat si suciastky, ktore bude potrebovat.