neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Nový štandard ešte menších satelitov, vlastný satelit si bude môcť dovoliť každý

Značky: satelitynové technológie

DSL.sk, 8.4.2016


Tím vedcov z Arizonskej štátnej univerzity predstavil tento týždeň návrh nového štandardu miniatúrnych satelitov SunCube FemtoSat, ktorý sa hmotnosťou a rozmerovo radí medzi kategóriu najmenších tzv. femtosatelitov.

Kým doterajší štandardný formát najmenších satelitov CubeSat má základný rozmer 10 cm x 10 cm x 10 cm, SunCube FemtoSat počíta s rozmermi len 3 cm x 3 cm x 3 cm a bežnou hmotnosťou 35 gramov.

Vďaka tomu budú náklady na vynesenie takéhoto miniatúrneho satelitu už dostupné aj jednotlivcom, keď vynesenie na nízku obežnú dráhu má stáť cca tritisíc dolárov a vynesenie na ISS a následné vypustenie cca tisíc dolárov. Po nasadení rakety Falcon Heavy spoločnosťou SpaceX majú náklady dokonca klesnúť na polovicu.

FemtoSat budú môcť pritom do vesmíru letieť okamžite, keď univerzita zároveň vyvinula vypúšťač FemtoSat v štandardnom formáte CubeSat priamo integrovateľnom do súčasných rakiet. Jeden takýto vypúšťač o veľkosti 1U CubeSat dokáže vyniesť a vypustiť 27 1U FemtoSat satelitov alebo napríklad deväť 3U FemtoSat, teda satelitov s tromi spojenými kockami základnej veľkosti 3 cm x 3 cm x 3 cm.


SunCube FemtoSat, kliknite pre zväčšenie (foto: Charlie Leight / ASU Now)



Univerzita samozrejme vyvinula aj funkčné prototypy FemtoSat a v takýchto rozmeroch je možné integrovať všetky základné komponenty, rádio pre komunikáciu so Zemou, ovládací počítač, napájanie a solárne panely, kamery. Komponenty pre vyrobenie FemtoSat majú dosahovať len stovky dolárov, použité komponenty a parametre univerzita nezverejnila.


Predstavenie SunCube FemtoSat (video: ASU Now)



FemtoSat satelity umožnia realizovať viaceré základné úlohy realizovateľné CubeSat, ich použitie na vedecké experimenty bude kvôli veľkosti ale zrejme výrazne limitovanejšie. Zaujímavé môžu byť ale napríklad pre tímy na univerzitách aj nadšených jednotlivcov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom


Diskusia:
                               
 

Najvyšší čas zložiť si Femtosat prasiatko.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Podl mna..mozno dobry business ... ale vyrabame smetisko na obeznej drahe ...
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Vesmírne smetisko?
Ako myslíš stará mama.

Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Z definície by sa za smetisko dal považovať zhluk 2 a viac nepotrebných veci.
To asi ťažko dosiahneš na obežnéj dráhe.

plocha zeme
510 100 000 km2
plocha okolo zeme vo výške 500km
577 826 363 km2
plocha okolo zeme vo výške 35 786 km - geostacionárna orbita
313 832 345 546 999 km2
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

a do 1km2 sa zmestí pri 10% pokrytí
10 000 000 satelitov
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

na 6 miliard satelitov stačí 600km2
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no ale kolko zlata potrebujes na 6miliard satelitov, cena pojde dole a rusi ta nebudu mat radi
ze vesmirne smetisko, zlaty raj to bude
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

posielam lapac snov, hmmmmm ci radsel lapac nanosatelitov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudskú nenažranosť môže uspokojiť iba vesmír.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ak obsahuje konecne mnozstvo hmoty/energie, tak ani ten nie.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nakolko dokazal vzniknut, konecnost nemoze byt absolutna, coho pochopenie je preukazatalne jej nepodmienovanim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

debkovia na Discovery Channel by povedali plocha 55 555 futbalových štadiónov. Na slovensku je cca 4000 futbalových štadiónov.


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Asi si myslis ako pred casom tiez tu na DSL, ze môžeme tam poslať ešte milióny kuskov vesmirneho odpadu a šanca že sa priblížia aspoň na 100km bude rovnaká, ako že vyhráš v Lotte. NUZE POCITAJME:

"Priblizit na 100 km" pod tym rozumieme oblast 3D priestoru s priemerom 100 km a teda napr. kocku 100km x 100 km x 100 km teda milion km^3. Alebo aj gulu s priemerom 100 km a trocha mensim objemom to je suma fuk - dolezite je, ze sa tych 100 km umocnuje na tretiu lebo sme v 3D priestore a radovo sme stale na 10^6 km^3. Ak si vypocitame objem gulovej vrstvy vo vyskach 350 az 650 km od povrchu Zeme, dostavame (4/3.pi.(6371+650)^3) - (4/3.pi.(6371+350)^3), kde 6371 je spriemerneny polomer Zeme (t.j. vacsi jak polarny 6357 km a mensi jak rovnikovy 6378 km). Vysledok je cca 178 000 000 000 km^3 a teda DEFACTO miesto pre 178 tisic trosiek, medzi ktorymi je priemerne vzdialenosti 100 km.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Podla SK wiki je fcul na takejto nizkej orbite vyse 17 tisic objektov vesmirneho bordelu vacsieho jak 10 cm (mensie jak 10 cm nikto nepocita a tych bude este ovelaaaaaaaaaaa viac) a teda sanca ze v nahodne vybranom 3D objeme s priemerom 100 km bude vesmirny bordel vacsi jak 10 cm je cca 1 : 10 (slovom JEDNA KU DESAT), lebo takych objemov sme si vypocitali, ze ich je 178 tisic. O mensich jak 10 cm ani nehovorim, pretoze tam by bola pravdepodobnost 1 (SLOVOM JEDNA), pretoze oblast s priemerom 100 km je na take trosky az prilis velka, aby sa tam ani jedna tak mala troska nevyskytovala.

Takze je sanca 1:10 ze v hrubom priemere do vzdialenosti 100 km v hociktorom bode takto uvazovanej gulovej vrstvy (medzi 350 a 650 km vysky) je troska vacsia jak 10 cm. To je akoze malo 1:10 ??? A je snad sanca vyhral v Lotte 1:10?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ako dlho by ti trvalo,aby si na ploche s priemerom 100km, stretol človeka, keby ste tam boli dvaja?
Mesiac?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ako dlho by ti trvalo,aby si na ploche s priemerom 100km, stretol človeka, keby ste tam boli dvaja?
Mesiac?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

vesmir je jak sa hovori obrovsky a predsa sa uz niekolko krat pobozkali dva lietadla plne pasazierov nahodu by som nepodcenoval
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak sme sa sustredili a odbavili si akesi elementarne 3D oblasti s priemerom 100 km (a objemom radovo cca milion km^3) a teda jak daleko mozu byt V HRUBOM PRIEMERE 10 cm trosky od seba, mozme pristupit k otazke: aka je pravdepodobnost, ze v ramci jednej takejto elementarnej 3D oblasti s priemerom 100 km (a objemom radovo cca milion km^3) do mna/modulu s velksotou radovo 10^0 az 10^1 metra narazi v tejto 3D oblasti nejaky bordel s priemerom 10 cm.

Tu uz sa jedna o biliardatiny (t.j. 1:10^15 a menej), pretoze je sakra mala sanca ze zo vzdialenosti 100 km to leti priamo na mna a preto o naraze takeho projektilu nepocujeme kazdy den. Ale napr. ako pise lockator v clanku 17892, ISS niekoľkokrát upravovalo svoju obežnú dráhu aby sa vyhla troskám, pri štarte všetkých nosičov sa kontrolujú dráhy úlomkov a upravuje sa štartovacie okno, aby neprišlo ku kolízii. Niekoľko satelitov už bolo odpadom zasiahnutých.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nehovoriac o tom, ze 10 cm projektil je v uvazovanej situacii absolut total killer celeho komplexu, este aj 1 cm projektil urobi riadnu skodu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nj, dalo bys a povedat, ze 10cm projektil je nieco ako delova gula.. cosa energie tyka (kedze delova gula tu dole ma vyssiu hmotnost, rychlost ma nizsiu.. cize bysa to teoreticky mohlo vyrovnat, nie?) a taka delova gula do lahkeho plechovo hlinikoveho plastu, to by bol cisty priestrel..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trepes piate cez deviate, cubesaty, minisaty atd. sa vypustaju na nizkej obeznej drahe a casom (tyzdne, mesiace podla vysky) vzdy zhoria v atmosfere, lebo nemaju korekcne trysky ani palivo na urdrziavanie stalej pozicie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

to je pravda, vsetko pod par desiatok kil co sa aktivne neudrziava hore na stabilnej orbite, postupne znizuje orbitu, vchadza do hustejsej atmosfery a pada a nakoniec uplne zhori v atmosfere a na zem nedopadne nic
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ono stabilnu orbitu treba v podstate udrziavat vsetkemu (hlavne tomu tazkemu a velkemu), preto maju nizke satelity obmedzenu zivostnost jednu-dve dekady, lebo rokmi postupne znizuju svoju obeznu drahu, aj ked su napr. vo vyske 500-800 km. Po tej dobe tak klesnu (aj v tej vyske je super-hyper-riedka atmosfera), ze ich zanik je bez aktivneho udrziavania orbity nezvratitelny. Ked maju nejake symbolicke mnozstvo paliva na Newtonovu akciu-reakciu, tak tam vydrzia dlhsie, ale po minuti tych par litrov paliva sa uz aktivne na orbite neurzuju a idu super-pomalicky rokmi dole.

Akurat pred par mesiacmi som tusim pocul ze upravovali orbitu ISS.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

takze budeme moct vidiet viac padajucich hviezd :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie smeti zhoria v atmosfére skôr, než obletia zemeguľu. Tak čo riešiš? Ale inak súhlas. Rozdrbali sme planétu, teraz robíme bordel vo vesmíre - typické pre človeka.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aj opice by tam vyhadzovali banánové šupy, keby tam dohodili...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fajn tak si zaserieme orbitu šutrami 3x3x3 cm. Paráda, to tam môžeme rovno smeti vyvážať. Toto nieje dobrý nápad.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

to je premysleny plan ako ochranit zem pred UV ziarenim... respektive pred kazdym slnecnym ziarenim
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

neviem či si uvedomujete veľkosť nízkeho orbitu, ale plocha je samozrejme väčšia, ako celá plocha zemského povrchu a výška sú stovky kilometrov. Aby sme to zaplnili na 0,1%, potrebovali by sme asi trilióny, ak nie zopár radov viac takýchto satelitov. Navyše, je tam riedka atmosféra, čiže tie satelity nevydržia dlho a spadnú do hustejšiu atmosféry, kde zhoria. Čiže by sme potrebovali asi trilióny týchto satelitov ročne, na čo už samozrejme ani nie je na svete dosť paliva.
Jediný problém je to, že všetky idú iným smerom neuveriteľnou rýchlosťou. Keď nemajú žiaden pohon, môžu sa s malou pravdepodobnosťou zraziť, avšak to je ich problém a bordel po náraze za zopár mesiacov aj tak zhorí v atmosfére, čiže nám to môže byť jedno, riziko je to len pre prevádzkovateľa satelitu
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

a vies co spravi taka vec 3x3x3 cm s hocicim do coho v orbitalnej rychlosti narazi? a netreba nahodou na nizkej orbite vacsiu rychlost ako na orbite vyssej?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nie nahodou konkretne na orbite netreba ziadnu. Ale zato treba chapat jej definiciu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

teoreticky by to bol pri 1 miliarde nanosatelitov kruziacich obrovskou rychlostou akrobaticky slalom pre rakety, a tie naklady na monitorovanie kazdeho sutru
Odpovedať Hodnotiť:
 

"vynesenie na nízku obežnú dráhu" zabezpečí samočistenie v rozumnom čase
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chces si precistit creva na obeznej drahe, kontaktuj uska, alebo jeffa bezositeho, no este je tu jedna moznost, kup si laxativa
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Az budu predavat na aliexprese diely tejto skladacky s tym, ze postovne na orbit bude zdarma, potom si to snad aj kupim.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

pozrite si toto kratke video aky bordel sme si narobili na obeznej drahe

http://dopice.sk/h4P

http://dopice.sk/h4O

ak bude mat satelit kazdy tak ochvilku zi zavrieme okno do vesmiru lebo furt bude hrozit nejaka zrazka napr ISS s nejakym 10cm ulomkom po zrazke dvoch sateitov .. uvedomnte si rychlost akou taky to bordel leti a co narobi ak nahodou trafi nejaky funkcny satelit ci nebodaj stanicu ISS ... co vesmirna stanica sa este vyhne manevrom vacsim kusom ale napr telekomunikacny satelit to odstavi celkom isto, pisem to len preto ze ak to teraz bude mat kazdy tak riziko ze sa danna vec stane exponencionalne vzrastie, a to nieje na nizkych hodnotach ta pravdepodobnost ani dnes
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Lebo NASA a ostatné podobné organizácie sú úplný blbci a dávo by to už nezatrhli, keby to nebola reálna hrozba, však?
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

http://stuffin.space/
vyber vľavo hore Groups -> Irridium 33 collision debris

http://tinyurl.com/mal9qos
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

NASA je americka spolocnost , su tu dalsie .. Europske, Japonske, cinske a uz aj Indicke ... a ziadne dohody neexistuju... bude to smetisko.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To sa bude zrejme vynášať na nižšiu dráhu, takže to pár krát obkúži zem a o pár týždňov klesne tak, že zhorí.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A ked bude prsat a chladno taj nezhori ale rozbije ti okno, ze?
Potom clovek moze denne utirat prach, ze kolko bordelu sa tu pri padani popali...
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

az na to ze v reale su tie satelity od seba vzdialene desiatky az stovky kilometrov a nie par pixelov ako na videu.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

mierka chlape, mierka. Ci sputnik v 57om bol velky ako Moskva?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

keby neboli zväčšené asi 100000 krát, ani by si si ich nevšimol. Samozrejme ISS stanica je stavaná na to, aby maličký bordel ani v takej rýchlosti nič nespravil a väčším kolíziám sa aktívne vyhýbajú, pričom niečo také sa stáva zriedkavo
Odpovedať Hodnotiť:
 

vies co je to skocit zo sto metrov bruchom do bazenu, ako pad nabeton, ale ved ti si na to stavany
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Mezinárodní vesmírná stanice má v apoapsidě (výška 417 km nad Zemí) rychlost 7 671 metrů za sekundu a v periapsidě (výška 412 km nad Zemí) 7 676 metrů za sekundu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to znamena keby si nechapal nahodou ze za minutu si z bratislavy v kosiciach a o brzdenie sa nestaraj, aj tak steba ostane len mastny flak
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Do vesmiru posielam: GoPro Session HD a 27 kociek cukru.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

prikladam 200 gramov vesmirnej radiacie a vymrznute zrnka kavy
Odpovedať Hodnotiť:
 

no len pozor aby im tam nenabehol Daňo s priletovanou kamerkou na uchu
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Boli by zaujímavé zábery, ale zatiaľ hrá playoff a na MS asi nebude štartovať M.Daňo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Katrinec má zranené koleno a tiež nebude hrať na MS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ďaľší pacient odmietol dopingovú kontrolu a pretúpil do SPP.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz si to konecne budu moct vytlacit cez wifi na 3d tlaciarni aj vo velkom kancli v Kezmarku ;-)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Veľký kancel už nieje aktuálny, inštalovanie tiež a posielaním kvetov nemôžeš nič pokaziť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Poprípade môžeš spomenúť Janku, tá sa isto poteší, že sa o nej píše samozrejme v dobrom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

posielam vesmirnu jamku
Odpovedať Hodnotiť:
 

ibaže by bol vegán, v tom prípade má tie mínuska neoprávnene
Odpovedať Hodnotiť:
 

vytlac si tofu a do zasobnika nalej liter sojoveho mlieka
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

len to nepovedzte danovi, lebo to nepredycha
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dobrý deň.

Babka, máte satelit?
Ná čo by som sa mala teliť, čo som krava?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neobišli piko SAT?
o Nano sa tu už písalo.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár