neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Microsoft má zrejme ďalšie zámery s Linuxom, zlanáril šéfa Oracle Linuxu

Značky: MicrosoftOracleLinux

DSL.sk, 4.4.2016


Spoločnosť Microsoft má zrejme ďalšie zámery s operačným systémom Linux nad rámec pomerne prekvapivých noviniek z posledných týždňov, keď spoločnosť z Oracle zlanárila viceprezidenta pre Linux a virtualizačné technológie Wima Coekaertsa.

Upozornil na to Zdnet.

Coekaerts bude v Microsofte zastávať pozíciu viceprezidenta pre open source a Microsoft chce podľa svojich vyjadrení ďalej prehlbovať svoju angažovanosť v open source.

Coekaerts bol v Oracle zodpovedný za vytvorenie vlastnej linuxovej distribúcie Oracle Linux, ktorá je klonom Red Hat Enterprise Linux, a okrem iného sa postaral o migráciu programátorov v tejto jednej z najväčších softvérových spoločností z PC s Windows na PC s Linuxom.

Microsoft mal v minulosti na Linux vyhranený názor a CEO Steve Ballmer ho v roku 2001 dokonca označil za rakovinu. Spoločnosť zároveň dlhodobo tvrdí, že linuxové jadro porušuje jej patenty.

V posledných rokoch Microsoft ale začal meniť prístup. Z nutnosti pre zachovanie konkurencieshopnosti samozrejme musel začať Linux podporovať vo svojej cloudovej virtualizačnej službe Azure a už od roku 2012 sa začal zaraďovať k najväčším prispievateľom kódu do linuxového jadra.

V marci ale spoločnosť zašla výrazne ďalej a oznámila portovanie SQL Servera pre Linux a bezprecedentne dokonca podporu behu Ubuntu aplikácií natívne vo Windows 10.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Linux sa stane komerčnou štetkou - u s príchodom systemd sa tak pomaly deje. Systemd zavadza ten istý človek ktorý stál za zavedenim Mono - platformy NET frameworku od Mkrvosoftu... Najvyšší čas prejsť na BSD
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Nerozumiem. Pokial viem .Net FW a Mono je open-source. Systemd tiez. Vadi ti nieco konkretne? Alebo mas nieco aj proti Oracle Linuxu?
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

za monom stal miguel de icaza. ten ma so systemd tolko spolocne ako ja so si ting pingom, ani neviem ci existuje. tak netaraj :)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Systemd je developovany Lennart Poettering-om, a on predtym riesil projekty ako pulseaudio a avahi. Neviem o tom ze by mal nieco s monom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no vsak ano lennart. ja som reagoval na toto "Systemd zavadza ten istý človek ktorý stál za zavedenim Mono"
lennart !== miguel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Systemd je celkom dobrá vec, používam ho na clusteroch s CoreOS. Čo ti na tom vadí?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ze napr integrovali udev a bolo slubovane, ze udev budu podporovat aj nadalej.
Ze podobne dopadol DBus, to tiez nevadi?
Ze pretlacili KDBus do kernelu na zaklade benchmarkov, ktore boli zle implementovane pre userspace tiez nic?
Ze ich narocny KDBus v kerneli je pomalsi ako keby bol userspace nadstavba nad tym, co uz tam bolo a je tradicne (pipe, socket) nestaci?

Ze na tom zavisia je tiez ok?

Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Urcite nie rovnako, ako zavislost schvalovania zmien jadra na Torvaldsovi.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Pokial porovnavas pipe alebo socket s dbusom, tak si mimo akejkolvek kvalifikacie sa vyjadrovat k tejto teme. Aj ked zazmurim obe oci.

Hint: dbus je messaging system, nie IPC.

Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Ale ja porovnavam kernel rozhranie. DBus sa da implementovat a bol implementovany cez pipe a sockety, co prave nechceli a tlacili tam KDbus "kvoli vykonu". Ty by si do kernelu zrejme nastrkal aj SQL databazu, lebo to je uplne nieco ine a lepsie ako subory a neda sa to s nimi porovnavat.
Suhlasim, ze neda, ale preco to cpat do kernelu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze ked je dbus implementovany cez sokety, tak na poslanie kazdej spravy potrebujes minimalne 2 context switche (klient A - broker - klient B). Na ACK dalsie 2. Ked mas podporu dbus v jadre, tak mas polovicny pocet context switchov.

Na netahaj to do absurdnosti s SQL, hociktory filesystem - vratane FAT - je komplikovanejsi ako kdbus. Nechces vyhodit z jadra filesystemy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

2 context switche a aj tak bola implementacia cez sockety rychlejsia, takze argument je nezmysel. Preto ho musime dat do jadra, aby islo lahsie zhodit (demonstrovane na LKML) a aby tu bola dalsia zavislost a aby sme toho robili viac v jadre a boli ti drsni kernel hackeri. A aby mohol Lennart plakat, ako mu v jadre vsetci ublizuju, ked to nechcu hned akceptovat.

SQL sem taham preto, ze aj na vykonanie SQL dotazu je treba aj viac context switchov (page fault, citanie z disku, posielanie vystupu) a aspon tu si viac ludi uvedomuje, ze ho netreba davat do kernelu.

Nemam nic velke proti vyhodeniu filesystemov z jadra a su snahy spravit z FUSE vykonnu plnohodnotnu vrstvu (hoci Linus ma iny nazor), ale boli tu historicky dlho a odladenie by nieco stalo, preto to moze zostat takto. Ale pridavat nieco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bugy su a budu, nebol to ani prvy, ani posledny.

read(), write() a page fault nemaju za nasledok context switch, ale syscall, resp. trap, prepnutie do kernel mode v kontexte toho isteho procesu. Sice je to tiez relativne draha vec, ale cache ti ostanu v poriadku. Prepnutie na iny proces je len vtedy, ked scheduler usudi ze sa caka na disk a zatial sa moze realizovat iny proces.

Svojho casu (par dekad nazad) boli aj sockety v user space a bol velky krik, ked sa davali do jadra. Koniec koncov aj TCP/IP sa da implementovat v user space. Nahod si L4 a mozes sa realizovat, v kernel mode nebudes mat nic a mozes byt spokojny.

Medzitym ostatni budu mat v jadre co len chcu, resp. co si tam zakompiluju. menuconfig/xconfig stale funguju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebol to bug, lebo je to featura, ktora sa neopravi. Proste dovolit nekonecne alokacie z userspacu v kerneli je zlo. A pri tom benchmarku sa ukazalo, ze sa tak da nechcene zhodit kernel.

Vela veci sa da robit v userspace - keby sa rovnako ako u KDBusu ukazalo, ze bezia rychlejsie v userspace, tak by ich nikto necpal do kernelu. Teda mimo extremistov, ktori zdolavali rekordy ako na tom kernelovom HTTP serveri. Naco to je, ked chcu nahradit neoptimalizovany userspace kod neoptimalizovanym kernelovym?

Odpovedať Hodnotiť:
 

> Systemd je celkom dobrá vec, používam ho na
> clusteroch s CoreOS

Gratulujem.
Čo spravíš, keď systemd nebude robiť to, čo chceš?
(Čo urobím v takej situácii s SysV init skriptami mi je v celku jasné)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

sysv a systemd riesia uplne ine veci. ine myslim v zmysle, ze so sysv je to onania lebo si vsetci mozu napisat vsetko akokolkovek a moze sa to spravat uplne inak ako si myslis, ze sa sprava. systemd ti v mnohom berie ale zas pre velke nasadenia je jednoznacne super popici vec spolu s dalsimi drobnostami z coreos
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Dám prednosť "každý si to môže napísať akokoľvek" pred "tá jediná a pravá cesta - systemd".
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Je mi z toho na zvrackanie...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

palec hore :D bol som vyčerpaný po tej hádke
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už som sa zľakol, že ho zlanil, takého vysoko postaveného človeka. :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

už dojebali nokiu, skype a vobec všetko čo sa dalo a teraz sa tuším chystajú dojebať aj celý linux
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Súhlasím skoro všetko čo Mrkvosoft kúpil ide do kytiek resp. pod kytky..
čakám kedy začnú pochovávať aj hry ako AoE II, AoM, RoN Minecraft, GoW a ostatné skvelé hry
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Presne, extend, embrace, extinguish
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Linux nedojebu pokiaľ bude Torvalds spravovať jadro, v čom je naozaj aktívny stačí si kuknúť jeho github profil. Dojebali by Linux len ak by išiel úplne pod strechu Microsoftu kde by schvalovali zmeny do kódu na základe svojich hlúpych rozhodnutí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priatelia ale povedzme si otvorene, ze do linuxu prispievaju hlavne profesionali, teda ludia, ktori sa daju kupit a ked sa nad tym trochu zamyslime, pokial by sa mrkvosoftu podarilo skupit tychto tahunov, nech ich je povedzme len 400, tak by odobral linuxu silu, ktoru potrebuje na svoj rozvoj a tym by mrkvosoft mohol ohrozit vyvoj linuxu, jeho sebestacnost, a takymto zvysovanim svojho vplyvu (teda v plyvu mrkvosoftu na linux), by mrkvosoft ohrozil konkurencieschopnost linuxu, a to napr. aj tym, ze by mrkvosoft postupne zavadzal do linuxu svoje knowhow, ktore by uz nebolo tak celkom open, pripadne by zaviselo na x dalsich veciach pod spravou mrkvosoftu, a tym by ohrozil aj cely princip open-source a cele by sa to mohlo diat napr. aktualne pod zamienkou zvysovania bezpecnosti, pripadne dovod sa vzdy najde, potom uz aj ta angazovanosti mrkvosoftu v tychto veciach je pochopitelnejsia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Linux vyvíjajú aj veľké firmy ako Intel, Google, Samsung... aj tý sa dajú tak ľahko kúpiť?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ano, presne ako pises, aj v takychto gigantoch su ludia ktori to cele vo vetsej miere tahaju, a tito ludia sa daju kupit, su to vsetko sukromne spolocnosti, a ich motivom je zisk. A nerobme si iluzie ze mrkvosoft zazracne zmenil svoj postoj k linuxu len preto, ze sluzba azure a podob. Mrkvosoft si chce zabezpecit a ukotvit svoju poziciu svojho OS a tiez svojich takzv. sluzieb a popri tom odkukal biznis modely zbierania dat o uzivateloch, modely tykajuce sa generovania prijmov z reklamy a pod. Vsetky tie firmy co si uviedol v podstate tazia nejakym sposobom z linuxu, ale mrkvosoftu bol linux vzdy konkurencia ci uz v serverovych rieseniach, alebo na poli mobilnych OS...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Tú poslednú vetu si si vymyslel...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Nevymyslel, naozaj je to tak
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/fakticky
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No teraz sa mi len potvrdilo moje rozhodnutie ostat na FreeBSD ako spravne. Tam sa snad nenaseru...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

microsoft sa nikam neserie, len pretahuje ludi z inych povacsine proprietarnych spolocnosti (ehm oracle).
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Taktika ako ovladnut nejaku open komunitu je jedna vec, ciel je ale jasny...
V podstate ide o to, ze ked uz nejde zvratit vyvoj na poli mobilnych OS a uspech Google s ich (okrem ineho) vsade napchatou reklamou je presvecivy, tak na to skusa MS ist inak - cez ine open projekty. Prostriedok si zda sa uz vybral. Som len zvedavy na dalsie kroky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Prechod je urcite znamenim uspesnosti dlhodobo pripravovaneho prerazenia Linuxu na poli OS.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Not sure if irony or just stupid, lol
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

What's irony ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Bruce Dickinson playing Delilah.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neviem prečo ho mínuskujete debili, co sa hráte s linuxom na unix, však má pravdu. Detičky čo nevideli unix ani z rychlika.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Mozno je u tunajsich uz vytvorena asociacia z Freebsd na jablcko a potom ma vacsina pavlovov reflex ze apple treba hned minuskovat. Ja som ale pisal o skutocnom BSD.

Linux is for users who hate Windows,
BSD is for users who love UNIX.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mna by teda zaujimalo, co robis na PC, ak tam mas len freebsd, lebo na tom sa teda neda skoro nic spravit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Embrace, extend, exterminate
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Here is an announcement from Microsoft Build you probably didn’t see coming: Microsoft today announced that it is bringing the GNU project’s Bash shell to Windows. Bash (Bourne Again SHell) has long been a standard on OS X and many Linux distribution systems, while the default terminal for developers on Windows is Microsoft’s own PowerShell.

http://dopice.sk/h29
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

"Steve Ballmer ho v roku 2001 dokonca označil za rakovinu."

tak, MS sa uz postara aby sa z linuxu ta rakovina stala.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem si predstaviť, ako by mohli vôbec niečo dojekaziť ak bude stále platiť GNU(GPL) a medzi správcami, čo schvalujú commity bude Torvalds.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/h2a
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

truck/bus factor ma linux vypocitany niekde pri 90. co je druhe najvyssie cislo po hombrew. takze tak
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

-------------- -------------- --------------
Rok 2026, vysiel novy Winlux s jadrom 7.4 ktory je prvy z kategorie plne smart OS. Samozrejme aj jeho cloudova podoba Winlux720. Okrem aplikacii pre povodne verzie Windows ktore skoncili v 2021, podporuje aj nativny beh pre Debian-, Red-Hat- a Slackware-based Linux distro aplikacie, co je vlastne 99% beznych distier.

System aj v roku 2026 podporuje iba HDD do velkosti 8 TB a RAM do 16 GiB. Zvysenie podpory az do 100 TB na jednotlivy HDD a do 256 GiB RAM podlieha licencnemu modelu MS Hardware Tuning Assistance. Obsahuje hlasovo a gestovo ovladanu osobnu asistentku Fontana verzie 3.4 a virtualnu realitu tretej urovne. System bezi iba na CPU Intel Kitchenlake generacie Ci7 X4000 (14000).

Ach aka svetla buducnost.
-------------- -------------- --------------
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Fuj, až ma striaslo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty asi nemáš čo na robote, keď máš čas také pičoviny vypisovať, čo.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Z toho až mrazí :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Este dodatok, kedze vzali chlapa s oracle-hownow:

Standardna licencia opravnuje pouzitie systemu na styroch jadrach bez zapocitania hyperthreadingu a s dvoma modulmi RAM. Pre moznost pouzitia na viac obsadenych serveroch je k dispozicii licencia MS Extnded Hardware Tunning v cene 25% ceny zakladnej licencie za kazde dalsie jadro a RAM za az do celkoveho poctu 16 jadier a 8 modulov RAM. Nad tuto konfiguraciu je cena Extended licencie konstantna vo vyske 500% ceny zakladnej licencie, no spolocnost nenesie zodpovednost za pouzitelnost OS na takejto konfiguracii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V dalsom clanku prinesieme informacie o novom kb4863181.patch, ktory je povinnou aktualizaciou a zavrsuje uspesny projekt svchost.exe4linux znamy tiez ako systemd.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pokiaľ bude Torvalds stále hlavný správca a hlavný obranný mechanizmus proti sračkám v Linuxe tak sa moc neobávam že by MS zasvinil niečim Linux. Linus si ho zasrať nenehá :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Linux totiž už zasraný je.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Čo je v ňom také zlé? Väčšinou počúvam len o systemd ale ten v kerneli nieje len v distrách :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Najvacsim $pustacom $oftverovej rakoviny je aj tak Micro$$$oft. Oznacit uz v roku 2001 linux za rakovinu je drzost a odvaha na n-tu
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Iba pravda.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Lebo?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Lebo medveď z Prievidze...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

jj, moja chyba. Čakať zmysluplnú odpoveď od 4Maniak.a...
Až sa sám sebe čudujem...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kde bol Linux v roku 2001???
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

tak,tak. a kde bol v roku 1939? kde bol v '48 alebo kde bude v2150? nemysli si, nie len ty sa dokazes pytat sproste otazky :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale aby som ti odpovedal. v 2001 bol presne tam, kde to postacovalo aby sa ho zacali v microsofte ovavat a ujo balmer plul uz vtedy.. dnes mozu dufat, ze v nejakej forme preziju ako spolocnost.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak inak. Koľko ľudí si kedy kúpilo Linux a koľko ľudí od roku 1995(rok vydanie Windows 95) Windows?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a coze pan tak daleko do minulosti? vies kolko ludi si kupilo novell netware? a kde je teraz??:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

V roku 1991 Microsoft interne frcal na Xenixe, teda Unixe. Ten aj dlhe roky predtym dodaval ako svoj hlavny produkt...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu, tu a tu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale tak zas ballmer je prepoteny mimozmyslovec
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár