neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Európa úspešne vypustila sondu na Mars

Značky: ESAMars

DSL.sk, 14.3.2016


Európska vesmírna agentúra ESA a ruská vesmírna agentúra Roscosmos dnes o 10:31 vypustili na jej cestu k Marsu prvú časť misie ExoMars, pričom štart bol úspešný a zatiaľ prebieha podľa očakávaní.

Z rakety Proton sa úspešne oddelili prvé tri stupne a úspešne sa aktivoval najvyšší stupeň Breeze-M.

V rámci misie ExoMars dnes raketa Proton vyniesla z kozmodromu Bajkonur v Kazachstane na trajektóriu smerom k Marsu sondu ExoMars Trace Gas Orbiter, TGO, a pristávací modul Schiaparelli.

Tieto budú letieť k Marsu spojené, pričom prvý signál TGO potvrdzujúci úspešné zrealizovanie kompletného štartu príde až o 22:29 stredoeurópskeho času.

Sonda priletí k Marsu v októbri, pričom 16. októbra sa Schiaparelli od sondy oddelí a 19. októbra pristane na povrchu Marsu pomocou spomaľovania ochranným štítom, padákom a raketami. Hlavnou úlohou 600-kg pristávacieho modulu je otestovať technológiu pristávania pre ďalšiu fázu misie ExoMars.


Štart rakety Proton s mision ExoMars (video: ESA)



Vybavený je ale tiež meteorologickými prístrojmi DREAMS a kamerou DECA. Modul bude na povrchu Marsu fungovať ale len niekoľko dní, keď má len nedobíjateľnú batériu poskytujúcu energiu približne na štyri dni fungovania.


Ilustrácia letu misie ExoMars k Marsu (video: ESA)



Sonda TGO sa po priblížení k Marsu dostane na výrazne eliptickú trajektóriu. Tá sa postupne brzdením v atmosfére pri blízkych preletoch planéty zmení na kruhovú orbitu vo výške 400 km nad povrchom.

Sonda bude zabezpečovať komunikáciu so Zemou ale tiež analyzovať zloženie atmosféry Marsu a špecificky mapovať zdroje metánu. Získané údaje pomôžu vybrať miesto pristátia pre nadväzujúcu dôležitú časť misie, pristátie statického pristávacieho modulu s ruským robotickým vozidlom. Štart druhej časti misie sa uskutoční v roku 2018.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

vypustila... tj 100km nad povrch Zeme?
zostava cca 55 851 474 km..
drzim palce, dufam ze je na palube aj 856 ton birokratickych papierov nutnych k startu rakety
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a kde su sankcie voci mordoru?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Europa vypustila, to urcite, hovorim si. Uz po precitani prvej vety bolo vsetko jasne. Bez Rusov nevedia tam hore vyniest nic.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Pises nezmysly. Tento projekt je spolupracou, teda Europa doda sondu a lander, rusi sa postaraju o raketu a nejake technicke veci. Je to najma o rozlozeni nakladov a spolupraci z ktorej tazia obe strany. Europa ma svoju raketu Ariane 5, ktora je zatial najspolahlivejsim nosicom historie, v tomto nie je Europa na nikoho odkazana.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

a este k tomu ma Europa vlastny kozmodrom vo francuzskej guyane
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

maju vlastny kozmodrom a aj raketu, no napriek tomu furt chodia cez Rusov :D ten kozmodrom je v prdeli daleko to za prve a za druhe, ta ich raketa letela hore raz a ked nespadla, tak chapem, spolahlivost 100% :D aj americania maju vlastne kozmodromy a rakety a chodia cez Rusov, zaujimave, co? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Niekedy je lacnejsie a efektivnejsie spolupracovat, na tom nic nie je. Od polohy kozmodromu zavisi pouziti letovy profil a na niektore obezne drahy je potrebne startovat z miesta, ktore tomu vyhovuje (napriklad je blizko alebo daleko od rovnika). V pripade USA a taxik k ISS je to dane vyvojom, po ere raketoplanov sa NASA sustredila na medziplanetarny vyskum, taxik k ISS prenechala rusom, je to rutina a este donedavna aj financne vyhodna (teraz si uz rusi uctuju viac). Takze rusi robia taxik a USA ma desiatky sond, roverov a landerov po celej slnecnej sustave. Vsetko je to len o spolupraci a peniazoch, kozmonautika je draha, podla toho si krajiny urcuju priority.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Americanom dlho trvalo kym pochopili, ze tie ich raketoplany su neefektivne a neekonomicke
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Dostali povolenku od Ríše dobra výmenou za použitie nedobíjateľnej batérie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predstava letu európskej rakety iba s úplnou dokumentáciou, bez jej notársky overenej kópie a skupiny nezávislých konzultantov je okrem absurdnosti i protiústavná, takže to snáď nebolo myslené vážne.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dostať sa na nízku orbitu z povrchu je omnoho náročnejšie, než z nízkej orbity na Mars, aj keď vzdialenosť je omnoho väčšia (asi 200 000 000 km).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vzdialenost Zem-Mars je podla aktualnej polohy tychto planet 55-400M km. Snad by si tam neletel, ked je tak daleko. Let je vhodne naplanovat tak, aby si musel prejst co najmensiu vzdialenost.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ono to tak vôbec nefunguje. Dĺžka dráhy nie je vôbec dôležitá, dôležitá je iba orbitálna energia, ktorú potrebuješ sonde dodať. Pri priamke by to bolo neskutočne veľa, a navyše by si ešte musel veľa brzdiť. Ani nemá zmysel hovoriť, kde Mars je, lebo za ten čas obehne okolo Slnka asi 120°.
 
Veľmi málo energie treba pri Hohmannovom transfere http://dopice.sk/gPl -- teda zo zhruba kruhovej zemskej orbity sa urýchliš na eliptickú dráhu. Perihélium ostane na mieste, odkiaľ si vyletel (Zem odtiaľ medzičasom ujde), afélium chceš vo vzdialenosti Marsu. Navyše sa hodí, aby tam práve vtedy Mars bol :-)
 
Dostaneš elipsu s hlavnou polosou dlhou ako priemer hlavných polosí dráhy Zeme a Marsu (teda asi 190 miliónov km), odtiaľ doba transferu je asi polovica z 1 rok * (190/150)^(3/2), čiže asi 260 dní. Dĺžku polelipsy presne zrátať neviem, ale bude to niekde okolo 500 miliónov km (voči Slnku). Voči Zemi je to ešte komplikovanejšie, ale minimálne 200 miliónov to stále bude.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

My Kerbalisti predsa vieme ako to funguje.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

zem je plocha, takze zbytocne sa snazis
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

suhlas, len ja hovorim o tom, ze co mas na obrazku tu tucnu zltu ciaru, tak ty musis letiet tak, aby bola co najkratsia. Nemozes letiet hocikedy = ked su planety v hociakom vzajomnom postaveni od seba. Musis pockat, kym vzhladom na moznosti zrychlenia, palivo atd dorazis k Marsu presne vtedy ked mas dorazit, lebo ked ho netrafis, tak smola, ani naspet sa nebudes vediet vratit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No šak preto to, že sa hodí, aby tam Mars práve bol ;-)
 
Tá žltá čiara omnoho kratšia nebude, maximálne sa dá využiť nenulová excentricita dráh oboch planét, ale to sa veľmi nerobí, tie letové okná sú dosť úzke aj bez toho. Tiež sa dá trochu prestreliť a potom brzdiť, tým sa to skráti na asi 190 dní a o pár desiatok miliónov kilometrov menej. Na nejaké rapídne skrátenie si ešte budeme musieť počkať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej a rakety s palivom bezne rastu na niskej orbite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie ale boli tam 1 afgansky a 1 iracky migrant.
ze ked najdu skratku poslu sms s mapou a dalsia migracna trasa povedie na mars (nastastie pre nas cez rusov) :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už sa nemôžem dočkať, kedy tam zabudnú Marka Whatneyho.

"It has been *seven days* since I ran out of ketchup!"
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ministerstvo financií USA odporúča prestať zachraňovať Matta Damona.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

cele to zachranuje Google.. uz teraz, ked si das Google Mars tak z druzicovych snimok vidiet, ze ista cast povrchu je uz porylovana (v porovnani so starsimi datami).. Google v najblizsich dnoch ocakava uz aj snimky Streetview priamo z miesta udalosti.. viac info v autobiografickom filme "Martan"
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pristavaci modul vazi 600 kg a "skape" po cca styroch dnoch?!?

Akoze chapem (citam), ze jeho ulohou je:
"otestovať technológiu pristávania pre ďalšiu fázu misie",
ale, doprcic, trepu tam viac ako poltonovu debnu - tak to uz si mohli vstupit trosku do svedomia nemrhat tak bohapusto.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

O tom piseme vyssie, birokraticke papiere a opravnenia na palube :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pre batmana nižšie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Najťažšie budú padáky, balóny a rakety na pristávanie... Keď sa pozrieš ako sa tam pristáva tak pochopíš. Padáky tam majú nízku efektivitu vďaka riedkej atmosfére, takže musia byť väčšie. Aj tak ale nespomalia dosť, a na to sú tam tie nafukovacie balóny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

navyse ak planujem pristavat s XY kg modulom, tak na testy by som mal poslat zhruba rovnako tazky modul ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nespochybnujem jeho hmotnost, ale to, ze prave kvoli tak vysokej dopravovanej vahe - system poriesia len fungovanim energie na 4 dni??
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Strelím hodnotu, ale ak by si na každých 100kg techniky potreboval 500kg "príslušenstva" naozaj by si chcel skresať váhu na minimum. Batérie sú ťažké, panely musia mať mechaniku na rozloženie a natáčanie. A nezabúdaj že budeš potrebovať dostatočne silnú anténu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

from the other side
http://ix.sk/T2mzz
Odpovedať Hodnotiť:
 

4dni? iba 4,5 dni? No to je glupota chopaci...
nazov OS je lolipop? popisujuci infantilnost inzinierov??

tak ak nenabijam, poslem aspon nabijaciu batt. Alebo daky "reaktor" co ju dobije za mesiac aspon na dva dni skumania/odosielania dat.

No to jsme v ty europe dopadli bokom od reality, co?

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nezmeneny zaver clanku sa na DSL objavi asi este 8x.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Som si istý že aj tieto Štátne agentúry majú spústu dát ktoré by boli zaujímavé aj pre bežných smrteľníkov (tých ktorý to všetko platia zo svojich daní), ale bohužiaľ ich marketing ďaleko zaostáva za SpaceX.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty kde žiješ? Mikloš s cigáňom nás 16 rokov učili, že štát je zlý vlastník!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

preco sa v clanku raz hovori o sonde, potom o module a potom o rakete.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Raketa je stroj ktorý vynesie náklad k Marsu.
Tým nákladom je sonda a modul. Sonda ostane obiehať okolo Marsu a modul pristane na Marse.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pretože, ta sonda ma v sebe modul, ktorý má preveriť možnosti pristávania. A keďže na Marse je veľmi riedka a padáky sú neúčinné tak musí mať tento modul k dispozícii na spomalenie rakety, ktoré vytvoria spätný ťah dosť veľký na to aby spomalil modul, ale zároveň dosť malý aby sa modul nevrátil späť na obežnú dráhu marsku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

* atmosféra
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mas ako ten kamionista, co tvrdil, ze vezie džem, v papieroch ma napisane jam, a v skutocnosti to bola marmelada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

I left Alabama in 1967 with my first love and a friend. We left with $167.00 and a full tank of gas. We headed out west to see the great west. California bound. We would eat junkfoods and make sandwiches of sorts. We decided to vist LA first and and the Strip. We were invited into a Rolls Royce with The Byrds and smoked a joint. They saw us standing on the street and pulled over and ask for a light. We jumped in and rode around about a hour looking at Hollywood and talking music. They loved our accents being southern. We went to see Johnny Rivers at the whiskey Ago-go. What a trip and town. We had someone to tell us to split this place as all the good stuff was up in the Haight district in frisco so we hit the road up Hyway 1 and what a trip. Back then the old homes were still on the coast. We would stop and go down a cliff and watch the seals sometimes. We came into Frisco and went to Haight-Ashbury hungry of course. We
Odpovedať Hodnotiť:
 

pan handled money for the trip for gas. Frisco was a trip and the happist place I had ever seen. Acid,weed and free food. Medical help was even free. We seen the Dead, George Harrison,Zappa, Donavan and so many more there. You could sit on the street and waste a joint. Free concerst at Golden Gate Park and free clothes. It was one of the best times in my life. I was 17 and free.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=rmgp64uCQcs
Odpovedať Hodnotiť:
 

A mohli tam pribaliť aj dákych abdulov...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rusi ich mali poslat do pecka, nech si to vypustia na balonoch :D najskor im da eu sankcie a potom potrebuje ich rakety a bajkonur.. trapne a smiesne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hmm,keď susedovie priviazaný pes-bastardík šteká na ľudí za plotom ako besný,tak to ešte neznamená aj to,že žrádlo,ktoré mu prehodia nezožerie..EÚ-pes šteká,ale len preto,lebo ho majiteľ priviazal..Demokracia dvoch tvárí :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár