neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Vedci navrhujú výrazné zefektívnenie hľadania mimozemského signálu

Značky: vesmírveda a výskumKeplerov teleskop

DSL.sk, 2.3.2016


Vedci z kanadskej McMasterovej univerzity aktuálne navrhli zmenu súčasných aktivít ľudstva v oblasti hľadania mimozemských civilizácií a konkrétne navrhujú pre zvýšenie šancí sústrediť sa na veľmi špecifickú časť vesmíru.

V rámci projektov hľadania mimozemskej inteligencie SETI ľudstvo v súčasnosti analyzuje rádiový elektromagnetický signál prichádzajúci z rozličných častí vesmíru.

V minulosti sa hľadal signál od inteligentnej civilizácie lokalizovanej kdekoľvek vo vesmíre respektíve kde to umožnil dostupný čas na používaných rádioteleskopoch. V poslednom období sa niektoré aktivity v oblasti hľadania signálu sústreďujú na lokalitu planét objavených Keplerovým teleskopom.

Keplerov teleskop hľadá planéty na základe zatieňovania ich hviezd preletom planéty pred hviezdou z pohľadu teleskopu, spôsobujúcim zníženie teleskopom nameranej intenzity žiarenia hviezdy. Dva prelety umožňujú vypočítať dobu obehu, tri prelety ju umožňujú potvrdiť dvomi meraniami.


Teleskop Roberta C. Byrda v Green Bank, ktorý bude najskôr využívať iniciatíva Breakthrough Listen, kliknite pre zväčšenie (foto: NRAO / AUI / NSF)



Vedci teraz navrhujú sústrediť sa pri hľadaní signálu na časti vesmíru, z ktorých na základe rovnakého princípu mohla byť identifikovaná Zem jej preletom pred Slnkom. Ide teda o úzky výsek vesmíru odklonený od obežnej roviny Zeme okolo Slnka o 0.52 až 0.537 stupňa.

Ak sa v tejto časti vesmíru nachádza inteligentná civilizácia, je vysoká šanca, že si uvedomila rovnaký fyzikálny princíp a mohla tak identifikovať Zem. Následne mohla a môže sa snažiť Zem kontaktovať, prípadne mohla byť schopná aj zachytiť nejaký signál zo Zeme.

V tomto výseku vesmíru by sa podľa vedcov malo nachádzať približne 100 tisíc planét, z ktorých by sme boli schopní zachytiť rádiový signál.

Podľa vedcov by tak sústredenie sa na tento výsek vesmíru umožnilo zvýšiť šance objaviť mimozemskú civilizáciu a navrhuje, aby sa týmto smerom vydala nová minulý rok ohlásená iniciatíva Breakthrough Listen. Tá s investíciou 100 miliónov dolárov od ruského miliardára Jurija Milnera plánuje výrazne zintenzívniť hľadanie mimozemského signálu, plánuje využívať výrazne citlivejšie teleskopy ako boli používané doteraz, pokrývať viac oblohy a väčšiu časť spektra. Celkovo chce hľadať signál 100-krát rýchlejšie ako sa hľadal doteraz.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Odkedy vysielame radiove signaly? cca +- 150 rokov? Zaujimalo by ma, do akej vzdialenosti je rozpoznatelny radiovy signal....
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

ani nie po okraj slnečnej sústavy, zanikne v šume
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

urcite dalej, horny odhad je rychlost svetla * 150 rokov.
cize 150 svetelnych rokov, najblizsia hviezda je nejakych 4000 svetelnych rokov. nas signal im sice nedorazil este, ale ak su oni o 4000 rokov dopredu, tak ich signal k nam uz dorazil.

na hranici nasej systavy uz mame aj druzice, a tie teda letely ovela pomalsie.


a radiovy signal vieme zachytit z lubovolnej vzdialenosti, ako inak si myslis, ze satelity robia merania ? akoze si odfotia a potom porovnaju? prd, pozri si napriklad ako vyzera meranie tej poslednej hype hviezdy, co ma byt obklopena umelymi solarnymi panelmi:
http://arxiv.org/pdf/1509.03622v1.pdf
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

Najbližšia hviezda (okrem Slnka) je Proxima Centauri, 4,24 svet. roka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

njn, som sa sekol ked som to pozeral ze kolko presne to je.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

seknut sa o tisic-nasobok je DOST NA HOVNO, hlavne pri cislach 4 a 4000 ... napr. pri cislach 10^10000 a 10^10003 by to az tak nevadilo ze ano ...... ale takto?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nekecaj!
Najbližšia hviezda je od nás cca 150 milionov km,
Druhá najbližšia je proxima centauri cca 4,2 ly
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

Vsak pisal ze okrem slnka, nebud mudry dobre?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Niekto tu je asi djebil. 4 != 4000. Spat na ZS djebilko urazeny.
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

"najblizsia hviezda je nejakych 4000 svetelnych rokov" a kde tu písal, že okrem slnka?



Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aj ked tymi 150 svetelnymi rokmi si blizsie ako iba koniec slnecnej sustavy, tak tym zbytkom si uz uplne mimo. skus si aspon precitat ten dokument ktory si sem nalinkoval, ked uz nic ine aspon jeho prvu vetu. cele tie merania su zalozene na fotometrii a nie na radio teleskopoch a nic z toho nema absolutne nic spolocne s nejakym vyzarovanym radio signalom. cele je to zalozene na fotometrii = merania intenzity vyzarovaneho svetla. (nie, nejdem sa tu chytat za slovicka ze svetlo = elektromagneticke ziarenie = radiovy signal)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

koniec slnecnej sustavy je cca 100AU co je cca 0,016 sv.r.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takže svetlo príde od Slnka na okraj našej slnečnej sústavy za 5 dní 20 hod 9 minut a 36 sekund ? Rozumiem tomu správne ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie. Slnko-Zem je 1AU a svetlo sem ide 8 minut. Ak sa dohodneme, ze kraj slnecnej sustavy je 100AU, tak to mas 8x100 minut co je tak 13 hodin a 20 minut cca.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a yo, zle som to odpisal z guglu, je to 0,0016LY
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slnecna sustava je len nase ubohe pozemske pomenovanie.Nikto iny mimo nas to takto trapne nepomenuvava ani neohranicuje.Ak mate dokaz o opaku tak dopice.sk sem s nim.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Dokaz zmizol, ale bol tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

To nepotrebuje dôkaz. To je axióma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemas tak celkom pravdu. Kuiperov pas je v radoch stovky AU a zacina hned za Plutom, ale Oortov oblak je uplne ina kava, o celé rády inde. Je v radoch aspon tisice AU ci viac, co su jednotky svetelnych rokov, co je sakramentsky porovnatelne uz z medzihviezdnymi vzdialenostami. A stale to vsetko suvisi s nasim Slnkom. Ine slnecne sustavy mozu byt na tom podobne a tieto daleke casti (Oortove oblaky) roznych slnecnych sustav sa mozu ovplyvnovat, hlavne ked Oortove oblaky mozu mat aj 10-20% velkosti. medzihviezdnych vzdialeností. Planetarny system je sice iba do stoviek AU (casto iba desiatok), ale z dlhodobeho hladiska miliard rokov slnecna sustava (aspon nasa) vytvara , formuje a ovplynuje objetky do tisicov AU.

https://goo.gl/XmDh6i
https://goo.gl/Xhg5GA
Odpovedať Hodnotiť:
 


kazdy jeden graf meria intenzitu svetla a o nicom inom v celom dokumente nepadne ani pol slova.
tiez druzice ktore mame pouzivaju na komunikaciu extremne smerove anteny aby bola komunikacia s nimi mozna a aby nepotrebovali kvanta vykonu na vyzarovanie signalu na vsetky strany. to co vyzaruje ludstvo od vynajdenia radia, vyzaruje viac menej sfericky od planety a toho intenzita teda klesa s druhou mocninou vzdialenosti) nakonies splynie s elektromagnetickym sumom vo vesmire, bam nikdy nas nikto nenajde len vdaka tomu ze sa tu vysiela televizia a radio x rokov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Okrem rozptylu, je elektromagnetické žiarenie pohlcované hmotou v priestore. Príkladom je červený posun svetla závislí od vzdialenosti od pozorovateľa a hustoty hmoty ktorou prechádza.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dosah je žalostný.

Záleží aj od smerovosti vysielača a prijímača, šírky pásma vysielača aj prijímača, samozrejme.

Sila signálu klesá s druhou mocninou vzdialenosti, takže ak nevieš kam nasmerovať a na akej frekvencii počúvať, signál je tak slabučký, že je nerozoznateľný od šumu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 


povedali uz vedci, co bude nasledovat, ak ten signal zachytia a dekoduju?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mimozemšťania sa boja ozvať, nechcú demokraciu.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nechcu, ale dostanu! Aj s povinnym demokratickym updatom windows 10 a par milionmi africkych utecencov.

Pred americko-bruselskou pravdou a laskou sa neschovate, drahi ufoni, my si vas najdeme! Zacnite si chystat duhove vlajky!

Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

:DDD

Dnes su v mode duhove vlajky, zajtra budu na vlajkach zvieratka, potom deti a tyzden mrtvoly.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

mozno ich treba naviest na spravny smer. Ponukane istoty by ich urcite presvedcili.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tak ak do konca slnecnej sustavy, ako chcu zistit radiovy signal, ktory vznikol umelo, zo vzdialenosti 150 svetelnych rokov?

to by skor mohli porovnat jas planet prechadzajucich pred slnkom. Pretoze ak tam niekto svieti na odvratenej strane, asi bude aj akoze inteligent.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Mimozemšťania vidia v tme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Aj počujú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mimozemstania sa v noci ked spis medzi 2:00am a 3:30am presuvaju priamo k tebe do izby pomocou paprsku, nasledne ta telepaticky budia a komunikuju s tebou ale ty sa nemozes hybat ani nic robit pretoze si v spankovej paralyze, mozes ich len vidiet. Potom ta prenasaju zas paprskom hore na svoju palubu kde ti robia desive testy, ktore mozu trvat hodiny. Nakoniec ti vymazu pamat aby si po zobudeni nespachal kvoli desivym spomienkam samovrazdu a kedze vedia manipulovat s casom, ocitnes sa naspat v posteli len par minut po unose. V lebke za uchom ti tiez dli mikroskopicky implantat ktory neodhali ani MRI a ten sluzi ako znacka a gps navigacia aby ta mohli vzdy najst, aj keby si sa prestahoval. Kazdy oznaceny subjekt je unasany az do konca zivota, niektore subjekty uz nie su navratene.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ako to vieš, keď mažú pamäť a implantát nenájdeš?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nechápem, ako to niekto môže nechápať. Veď by ho predsa našiel, keby si pamätal, kde hľadať, nie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niekedy nie su dokonale odstranene vsetky fragmenty spomienok a napriklad pomocou regresnej hypnozy sa daju obnovit.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Mimochodom stvrty druh kontaktu teda oznacenie subjektu k unosom byva casto aj na zaklade myslienok subjektu, pretoze mimozemstania maju technologicke aj mentalne schopnosti telepatie a myslienkove aktivity ostatnych vedia zachytavat. Niekedy u subjektov stacil len urcity opakovany sled myslienok a pocitov vztahujuci sa k mimozemskym unosom a uz na zaklade toho bol neskor dany subjekt aj realne oznaceny.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

tma neexistuje, je to len absencia svetla
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skusali uz vedci hladat na alza.sk?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

vedci hladaju iba inteligentnych mimozemstanov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne. Hentakých tupoňov nájdu aj na mesiaci Európa.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ach, toto je komedia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

neanalyzujeme žiadny rádiový elektromagnetický signál
analyzujeme šum Vesmíru na určitých FREQ, niečo ako slow CW kde môže byť signál až 20dB pod šumom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chudáci mimozemšťania!Budú musieť vynaložiť viac úsilia na to,aby sa pred nami skryli...Čo by sme im mohli ponúknuť? 60 rokov staré technológie dymiacich falusov,ktorými chceme dobiť mliečnu cestu?Veľa šťastia,pozemŠťania! :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aktualne ludstvo na planete Zem ma najpokrokovejsiu technologiu ziskavania energie na zaklade 250 rocneho parneho stroja. Hura, vsetci mimozemstania sa sem prihrnu aby to videli. To su ti, ktori maju technologie na prekonavanie medzihviezdnych vzdialenosti radovo v svetelnych rokoch :) Vravi sa, ze kto hlada najde. My nenajdeme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Možno ich bude zaujímať nerastné bohatstvo a šírenie demokracie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

si myslis, ze zlozenie Zeme je jedinecne inde vo vesmire nevyskytujuce sa? :) Naco sa budes drbat tisic LY daleko, ked cestou blizsie mas miliony/mimliardy rovnakych planet
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niektoré prvky, napríklad osmium, sú tak drahé, že sa kvôli nim oplatí rozryť celý povrch planéty, vyniesť to na obežnú dráhu a odletieť do inej slnečnej sústavy.

Zloženie našej Zeme asi nie je jedinečné, preto je rozrytá tak ako iné planéty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na čo by som využil osmium teoreticky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

prakticky: vyrába sa z neho pentium 5x86 a aj sextium 6x86
Odpovedať Hodnotiť:
 

a k comu to bude dobre ?
jedine ze ak chytime ich discovery chanel, a dozviemem sa jak se to dela u nich.

mna by zaujimalo preco vsetci vykresluju mimozemstanov ako strasidla co strasia vo tme ?

je to sposob ako nas ovladat ? strachom ?
bojte sa, a budte radi ze vas ovladame, vasa institucia, vy nas potrebujete.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Náš mozog sa bojí toho,čo nepozná.Vďaka evolúcii má naše podvedomie uložený obraz predátora,ktorého sa všetci inštinktívne bojíme.Stačí si pozrieť reakciu šimpanzov na blízkosť napr geparda.Biológia+predstavivosť="zlí" ufóni :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Na evolúciu dnes neverí už ani Jožko z Horného.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Ľudská spoločnosť sa môže vyvinúť tak, že budeme lietať k iným hviezdam, a slovo mimozemšťan stratí význam. Už sa to v minulosti stalo, ale čosi nás uvrhlo do primitívnej doby ropnej.

To čo je podstatné je rasa, a je jedno na ktorej je planéte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kotleba, si to ty?!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

moze user najst roota ?

ale podla mna, len moj nicimnepodlozeny a rokmi hlavu vetrajuci nazor je, vesmir je prilis velky a nahodny na to, aby sme boli jediny druh, no zaroven je prilsi velky na to, aby sme ten iny druh stretli, minimalne nie dnes.

Jedine, ak by mimozenstania ovladali nejaku technologiu, ak to dam do analogie - vrtulnik v case budovania pyramid, alebo este lepsie, v case lovu mamutov.

Pokial je fyzicky mozne, ze zakrivia casopriestor a objavia sa niekde pri Marse (odchylka), nasledne nejakym pre nas neobjavenym a rychlym pohodonom pridu az k Zemi, ale zaroven ten stroj aj zabrzdia (fyzika musi platit aj pre nich), tak potom ano.

Ale je naozaj otazne, za akym ucelom by sem prisli. Musime len dufat, ze to nebude nejaka "mimozemska demokracia"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Zemi prebieha deevolúcia, a bývalý root je teraz user.

Technológie existujú, ale nie pre plebs. Rýchlosť nie je riešenie, lebo cestou narazíš do nejakého šutra.

Za akým účelom by sem mali prísť? Pre teba obývateľná planéta, územie, miesto kde sa dá žiť... nemá hodnotu. Slnečná sústava je drahý stroj zabezpečujúci život.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Netrep pičoviny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Verim ze vo vesmire existuje miliony planet podobnych zemi a niektore su jej dokonalou kopiou. Je na nich vsetko do atomu presne ako u nas, len cez stranku dsl.sk si ludia neposielaju kvety ale zelatinu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár