neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
LG a Samsung vrátili do top smartfónov samozrejmé funkcie, plus jednu novinku. Video

Značky: smartfónyLGSamsung

DSL.sk, 22.2.2016


Spoločnosti LG a Samsung v nedeľu na začínajúcej výstave mobilných technológií MWC 2016 v Barcelone predstavili svoje nové top modely smartfónov pre tento rok, LG G5 a Samsung Galaxy S7 a S7 edge.

V poslednom období sa smartfóny s dostupnosťou relatívne lacných a kvalitných modelov plne pokrývajúcich potreby väčšiny užívateľov a čoraz väčším spomaľovaním inovácií stávajú čoraz viac komoditným tovarom, u ktorého zákazníci čoraz menej riešia konkrétne parametre.

U top modelov sa v poslednom období dá dokonca v niektorých aspektoch hovoriť o zhoršení vlastností, keď kvôli prechodu na jednoliate celokovové telá telefónov z dôvodu zmenšenia hrúbky a zvýšenia pevnosti prestali mať smartfóny napríklad vymeniteľnú batériu a často aj slot pre rozširujúcu pamäť.

Teraz najmä LG prináša miernu inováciu, v podobe vrátenia vymeniteľnej batérie do smartfónu s celokovovou konštrukciou tela inovatívnym spôsobom a jednej funkčnej novinky týkajúcej sa displeja.

LG G5

Predchádzajúci model LG G4 mal čiastočne plastové telo aj s vymieňatelnou batériou, u G5 prešiel výrobca ale na celokovové telo prinášajúce konštrukčné výhody.

Zároveň má ale LG G5 stále slot pre microSD kartu a najmä vymieňateľnú batériu, ktorú je možné vysunúť zo spodnej strany spolu so spodnou časťou telefónu. To jednak umožňuje užívateľovi mať viac batérií napríklad pri dlhšom čase bez možnosti dobíjania a zároveň umožňuje vymeniť batériu výrazne lacnejšie ako pri jej výmene v servise pri modeloch s užívateľom nevymeniteľnou batériou.

LG označuje telefón zároveň ako modulárny, keď jeho mechanizmus umožní vymieňať spodné časti za iné obsahujúce navyše niektoré funkcie. Hoci niektoré takýmto spôsobom pridané funkcie môžu byť užitočné, praktickosť takéhoto modelu a jeho širšie presadenie sú otázne.


Nový LG G5, kliknite pre zväčšenie (foto: LG)



Druhou výraznejšou funkčnou novinkou G5 je efektívna podpora vždy zapnutého displeja, aj u telefónu v režime spánku a s displejom LCD technológie. Malá časť LCD displeja môže byť u G5 stále zapnutá a zobrazovať aktuálny čas, dátum a zrejme základné informácie o notifikáciách. To je podľa LG užitočné, keď užívatelia si podľa výrobcu denne zapínajú smartfón aj 150-krát a často iba kvôli zisteniu času.

Za týmto účelom LG muselo prepracovať ovládací čip displeja a optimalizovať spotrebu, pričom podsvietenie je v tomto režime aktívne len na malej časti displeja. Nová funkcia stále zapnutého displeja vďaka tomu za hodinu spotrebuje 0.8% kapacity batérie, teda napríklad za 16 hodín 12.8%.

G5 má tiež USB Type-C konektor a dva fotoaparáty na zadnej strane s rozličnou šírkou záberu, štandardných 78 stupňov a širokohlých 135 stupňov.

G5 je postavený na 4-jadrovom 64-bitovom procesore Qualcomm Snapdragon 820, má 4 GB RAM, 32 GB flash pamäte rozšíriteľnej microSD kartami, 5.3" IPS displej rozlíšenia 2560 x 1440, batériu s kapacitou 2800 mAh a hmotnosť 159 gramov. Predinštalovaným operačným systémom je samozrejme Android 6.0.

LG G5 sa začne dodávať v apríli, výrobca oficiálne cenu nezverejnil. Kompletnú špecifikáciu je možné nájsť v oznámení spoločnosti.

Samsung Galaxy S7 a S7 edge

Nové top modely S7 a S7 edge sú evolúciou predchádzajúcej generácie S6 a S6 edge, ktoré prinášajú aj viaceré vylepšenia.

Oba modely konkrétne vracajú možnosť rozšírenia kapacity internej flash pamäte pomocou microSD kariet a podobne ako G5 podporujú aj stále zapnutú časť displeja. Samsungy majú ale AMOLED displeje s výrazne dynamickou spotrebou a implementovať podobnú funkčnosť s limitovanou spotrebou je výrazne jednoduchšie ako u LCD. Takúto funkčnosť efektívne v prípade AMOLED displejov napríklad už dlhšie implementujú aj Lumie.


Porovnanie LG G5 a Samsung Galaxy S7 (video: Android Authority)



U S7 a S7 edge ďalej Samsung zvýšil kapacitu batérie na 3000 mAh a 3600 mAh, stále zostáva ale nevymeniteľná. Nové modely sú tiež vodotesné, keď spĺňajú normu IP68.

Samsung zároveň sľubuje výrazné zlepšenie kvality fotoaparátu, ktorý má 12 megapixelov, optickú stabilizáciu obrazu a postavený je na novej technológii označenej Dual Pixel s veľkými pixelmi. Technické detaily Samsung v oznámení ale nespresnil.

S7 a S7 edge budú podľa trhu postavené buď na Snapdragone 820 alebo osemjadrovom Exynose 8890, majú 4 GB RAM, 32 alebo 64 GB flash pamäte, 5.1" a 5.5" AMOLED displej s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov a hmotnosť 152 a 157 gramov. Operačným systémom je Android 6.0.

S7 a S7 edge sa začnú predávať v marci, pričom oficiálna cena pre Slovensko je 699 eur u S7 a 799 eur u S7 edge. Kompletnú špecifikáciu je možné nájsť v oznámení výrobcu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

A ja som sa tešil, že mi vrátia anténku o veľkosti špaku :´(
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ja som ocakaval ze vratia do samsungu fm radio... to je vec ktora tam dost chyba
Odpovedať Hodnotiť:
 

gratulujem, vymenitelnu bateriu, sd kartu a glance screen mam na svojej 3,5 roka starej lumii
Odpovedať Známka: 3.2 Hodnotiť:
 

presne, nechapem co je noveho na funkcii "stale zapnuteho displeja"? Ved aj moja 3 roky stara Lumia 620 ma Glance screen..
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Presne, Siemens S40 má funkciu "stale zapnuteho displeja" dokonca vypínateľnú.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Funkcia stále zapnutého displeja sa samozrejme dala a dá softvérovo spraviť na každom smartfóne, ide o to ako dobre je implementovaná z pohľadu spotreby a napríklad jasu / viditeľnosti.

Oproti Glance u LCD displejov ide podľa dostupných informácií v prípade LG o reálnu inováciu, keď LG má zapnuté podsvietenie iba na malej používanej časti displeja a spoločnosť udáva konkrétnu dosahovanú nízku spotrebu. Glance na LCD má podľa všetkého zapnuté podsvietenie celého displeja ale na veľmi nízkej úrovni.

Čo sa týka porovnania AMOLED verzie Samsungu a Glance na AMOLED, Samsung detailné informácie nezverejnil a či Samsung priniesol v tomto nejakú inováciu zatiaľ nie je jasné.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

no, ale na tom tvým šmejdu ti chybí dalších 1000x věcí
ale takový Samsung S5 má vše, co máš ty a navíc těch 1000x více věcí a 1,5 mil aplikací
Lumie je mrtvý šmejd, jehož prodeje padají z propasti do mořského dna, dle posledních statistik ;)
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

iste, ale pointa je v tom, ze Samsung a LG sa tvaria ako keby priniesli na trh nejaku uzasnu novinku v podobe "Always-on", pricom takato funkcia existuje na trhu uz minimalne 3r
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ked chces predat hovno v plechovke, tak ho nemozes predavat ako hovno v plechovke, ale ako novinku postmoderneho umenia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz aj Samsung a LG sa premenili na ovce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nokia prišla s Glance prvýkrát ešte na symbianovej N8. To je dobrých 6 rokov :)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Butthurt much?

Pointa celeho prispevku je, ze Always on nie je ziadna novinka, je to 5 rokov stara zalezitost z Nokie N9 a nasledne Lumii. Cize nie je pravda, ze Samsung a LG priniesli do top smartfonov novinku, to je cele.

Ale ak mas potrebu sa odbavovat, tak sa odbavuj, len sa necuduj, ze si potom za polointeligenta.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Čo všetko sa počíta za "always on"? Ja som mal na starej Nokii E51 takú apku resp. "šetrič" že celý čas displej zobrazoval dátum a čas + oznámenia (neprijaté hovory, smsky, maily a pod.). Stačilo sa pozrieť na mobil bez toho aby som sa ho dotkol a hneď som všetko vedel. A ani to neskracovalo životnosť batérie. Aj tak mi vydržala 4-5 dní...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Podľa toho ako sa na to pozrieš. Na LG je to prvý krát. A to čo mala Lumia so svojim zanedbateľným podielom na trhu pred 3 rokmi zákazníkov nezaujíma...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

No treba si ako ovce porovnávať čo mal kto skôr.... LG má "glance screen" prvý krát a nie na AMOLEDE preto je to pre neho novinka. Museli kvôli tomu prerobiť ovládanie podsvietenia čo je tiež novinka. A Lumie sú dnes na trhu už skôr len zo zotrvačnosti, zlyhávajú v tom najpodstatnejšom: v nadostatku aplikácií, pretože nedokázali dostatočne zaujať ani developerov ani zákazníkov. Odladený HW a OS je im v tomto prípade na .... nepomohol ani glance screen.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

v Europe ma WP 11-13% ludi. To, ze mali 1,7% predajnost v posledny stvrtok este nie je cislo vyjadrujuce celkovy podiel na trhu. Androidioti budu stale pochovavat WP, ale MS ho nikdy nezareze.. Treba sa s tym zmierit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/gBe
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto ma celkom pekne spravene Sony Xperia - teda ak si to clovek navoli.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze ak by som doteraz nevysvacal baterku ak vypnem wifi,3g, bluetooth a dalsie veci tak vdaka always on displayu ju urcite vymlatim do 5 dni. Fakt skvela funkcia. To uz ak chceli nieco na notifikacie preco niekde nedali maly eink display.
Inak co sa tyka Galaxy, tak nic moc. Fakt by som chcel vediet co prinuti zakaznika ist do novych modelov povedzme z Note 4 alebo S5. Zaoblene rohy si mozu strcit niekam. SD kartu maju aj tieto starsie modely a fotaky su tiez pouzitelne (na profi to aj tak nieje).Nehovoriac ze oproti note4 ma aj mensi display a boh vie ci zasa samsung nebude pokracovat v tom svojom divnom marketingu nepredavania note v EU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

800€ za telefón? Hahaha.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

moj televizor stal skoro o polovicu menej, a to ma 50", ruky k lejzrom, vypredaj jak svina:)
aj tam sa da browsovat, pozerat youtube, skypovat, pozerat pecko, hrat hry...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

150x denne zapnut telefon znamena pocas 16 hodin ho zapnut takmer kazdych 5 minut :-) To ludia nemaju co ine na praci? A ak to robite kazdy den, tak je to 50tisic krat za rok. budete mat na prste priehlbinku. Telo sa z toho nedokaze zregenerovat...

Hlupost je to.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Always on mám na nokii n8 ktorú mám ako náhradný mobil...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

LOL ze IP68 - to by som chcel vidiet; ked tam bude micro USB, 3.5 jack a SD slot... mozno to prezije s demineralizovanou vodou v labaku :-P urcite nie po par dnoch pouzivania
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

na take domace zuvanie by som si kupil Xiaomi Redmi 3, za 140USD, nieje co riesit, az na zopar chybajucich LTE frekvencii a to ze nema cyanogenmod.

Za 800EUR si kupim to redmi3 a k nemu si vezmem mesiac neplateneho volna:)

Inak pozdravujem ludi co zarobia 400EUR mesacne a maju na pausal za 60EUR iphone, alebo hentaku galaxiu.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Po mojich skusenostiach by som nekupoval ziadny android smartfon, ak nema cyanogenmod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravdaokrem nexusu, tam je stock rom celkom v pohode.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nuz, flashoval som xperie na cyanogen a "vykon" rovnaky. Lagujuca kalkulacka fakt nie je smartfoun
Odpovedať Hodnotiť:
 

Škoda len tých lopatových displejov a androidu. Mohli to byť dobré telefóny.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ale zober si to z tej druhej strany - kym droid nieco vykona, mas casu sa posurfovat, ved to ma deklarovanu vodotesnost :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odstránili štart a multiokná a v 10 ich pridali. To je mi inovácia. Moje predpoklady na ďalšie modely. LG6 nebude mať SD, LG7 už ani vymeniteľnú batériu a v LG8 potom zasa všetko vrátia atď...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

keby kazde 3 roky striedali smolkov, pockaj zajaca a toma a jerryho, dalo by to detom viac ako moderne krvilacne rozpravky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár