neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Slovák vytvoril softvér chrániaci oči pri práci za PC

Značky: softvérSlovensko

DSL.sk, 14.2.2016


Dlhodobá práca za PC môže viesť k viacerým komplikáciám, pričom jednou z častých je tzv. syndróm suchého oka vznikajúci z nedostatočného zvlhčovania povrchu oka.

Syndróm suchého oka

K tomuto stavu prichádza pre nedostatočnú mieru žmurkania, ktoré za normálnych okolností u zdravých jedincov dosahuje frekvenciu cca 10 až 15 žmurknutí za minútu a tým zabezpečuje dostatočné zvlhčovanie oka.

Pri práci za PC a neustálom sledovaní displeja u niektorých užívateľov ale klesá miera žmurkania, špeciálne po dlhšej práci, respektíve sa viac prejavujú negatívne dopady menej častého žmurkania. Pri nedostatočnom zvlhčovaní oka užívatelia trpia pálením a svrbením očí, únavou očí a v horších prípadoch aj bolesťami hlavy alebo dokonca zápalmi očí a ďalšími dlhodobejšími komplikáciami. Problémy s očami pri práci na PC má mať podľa dostupných výskumov až 70% ľudí.

Problém môžu pomôcť riešiť často používané kvapky, tzv. umelé slzy, ktoré ale už iba pomáhajú umelo odstrániť vzniknutý problém a neriešia jeho príčinu.


Andrej Fogelton, pre zväčšenie (obrázok: eyeblink)



Tú sa s novým softvérom pokúša riešiť slovenský doktorand na Fakulte informatiky a informačných technológií STU a programátor Andrej Fogelton, ktorý sám trpí týmto problémom. Jeho softvér eyeblink pomocou webkamery jednak meria frekvenciu žmurkania užívateľa a jednak pri nedostatočnej frekvencii sa ho snaží naučiť viac žmurkať.

Detekcia žmurkania

Fogelton vytvoril v rámci svojho štúdia a výskumu efektívny algoritmus detekcie žmurknutí pomocou obrazu z bežnej webkamery, ktorý má byť aj predmetom jeho dizertačnej práce. "Použitý algoritmus mám vyhodnotený a v porovnaní s existujúcimi dostupnými algoritmami sa radí k najlepším na svete," uviedol pre DSL.sk.

Pre DSL.sk popísal aj základné princípy fungovania algoritmu. Ten pomocou existujúcich algoritmov detekuje tvár a polohu očí užívateľa pred počítačom, následne detekuje žmurkanie analýzou pohybu v oblasti očí medzi viacerými snímkami z webkamery. Analyzuje sa obraz s rozlíšením 640 x 480, ideálna je snímková frekvencia 30 fps, dobré výsledky dáva ešte aj pri 20 fps.

Druhým možným typom prístupu je analýza stavu oka z jednej snímky. Takýto algoritmus môže fungovať na modelových užívateľoch lepšie, ale nie je dostatočne všeobecný. Napríklad kvôli odlišnostiam medzi rasami ale tiež kvôli rozličným okuliarom. Preto Slovák zvolil algoritmus založený na analýze pohybu v oblasti oka.

Detailný popis použitého algoritmu zatiaľ nie je zverejnený, článok popisujúci algoritmus je ešte len zaslaný na publikovanie vo vedeckom časopise.

Softvér je napísaný v C++ a pre akceleráciu využíva SSE inštrukcie efektívne pracujúce naraz s veľkým množstvo dát. Na jeho vývoji sa podieľali aj viacerí študenti FIIT STU.

Fungovanie softvéru

Algoritmus nevyhodnocuje mieru žmurkania neustále, keďže aj na novšom 4-jadrovom počítači softvér pri aktívnej detekcii žmurkania zaťažuje procesor na rádovo 20%. Robí tak každú pol hodinu pri 3-minútovom meraní, čo stačí na vyhodnotenie frekvencie žmurkania daného užívateľa.

Aplikácia následne v závislosti na tejto odmeranej frekvencii a na nastavení užívateľa, či ho má upozorňovať často, stredne často alebo málo často, stanoví frekvenciu s akou bude užívateľa upozorňovať ak dosť nežmurká. Stanovený interval pravidelnej kontroly a upozorňovania sa pohybuje od 30 sekúnd po 7 minút.


Okno aplikácie (vľavo) a okno detailnejších nastavení (vpravo), kliknite pre zväčšenie (obrázok: eyeblink)



eyeblink potom so zvolenou frekvenciou v pozadí pravidelne detekuje žmurkanie užívateľa po dobu piatich sekúnd a čaká, či užívateľ za týchto päť sekúnd žmurkne. Ak nežmurkne, užívateľa upozorní vysúvacou notifikáciou na pravej strane pracovnej plochy. Notifikáciu je možné zatvoriť žmurknutím.

Táto metóda podporovania žmurkania podľa doterajších skúseností s aplikáciou pomáha užívateľom viac žmurkať. "Nateraz z testovania môžem povedať, že keď človek chce, môže si zlepšiť zdravie svojich očí. Od testerov mám pozitívnu spätnú väzbu," uviedol tvorca softvéru.

Okrem týchto dvoch funkcií aplikácia ešte umožňuje dynamicky meniť jas displeja na základe zistenej úrovne osvetlenia zo snímok webkamery. Zvýšený jas totiž často vedie k zníženiu miery žmurkania.

Podľa doterajších zistení v rámci výskumu a vývoja aplikácie vplýva na frekvenciu žmurkania pri práci za PC viacero faktorov. "Je dôležité mať matný monitor, správne umiestnenie podľa zdroja svetla a záleží aj na práci, ktorú vykonávate. Prestávky sú podstatné. Bolo napríklad zistené, že po dlhšej práci za počítačom (3 hodiny) frekvencia žmurkania klesá ešte viac," vysvetľuje Fogelton.

Aplikácia okrem možnosti zmeniť jednotlivé nastavenia užívateľovi zobrazuje aj graf odmeranej frekvencie jeho žmurkania, v počte žmurknutí za minútu v jednotlivých posledných meraniach. V samostatných nastaveniach umožňuje vybrať použitú webkameru a zároveň demonštruje detekciu tváre, očí aj žmurkania.

Aplikácia za účelom vyhodnocovania účinnosti takéhoto motivovania k žmurkaniu umožňuje odosielať tvorcom štatistiku frekvencie žmurkania užívateľa, pričom zasielanie je možné povoliť alebo zakázať. V prípade povolenia sa podľa autora posielajú výlučne štatistiky frekvencie žmurknutí, konkrétne sa odosielajú dáta nachádzajúce sa v súbore statistics.json.

eyeblink nie je prvou podobnou aplikáciou, o rovnaký cieľ sa snažia podľa jej autora aj tri ďalšie ale minimálne v kvalite použitých algoritmov detekcie žmurkania v súčasnosti podľa neho za eyeblink zaostávajú.

Softvér eyeblink

Aplikácia eyeblink je zatiaľ dostupná pre operačný systém Windows, minimálnou oficiálne podporovanou verziou je Windows Vista. Podľa Fogeltona sa plánuje aj verzia pre Linux, verzia pre Windows ale musí najskôr zaplatiť jej vývoj.

Vývoj algoritmu, ktorý začal pred tri a pol rokmi, vývoj softvéru ale tiež vytvorenie webu, grafiky, právne poradenstvo a nákup hardvéru bol financovaný aj z viacerých podporných programov a výhier v startupových programoch od Výskumného centra Žilinskej univerzity, Centra vedecko-technických informácii, Tatra banky a Social Impact Award v sumárnej výške 11 800 eur.


Prezentácia účelu aplikácie (video: eyeblink)



eyeblink je štandardne platenou aplikáciou s možnosťou 14-dňového odskúšania. Po uplynutí tohto času je potrebná licencia s dobrovoľnou cenou minimálne 5 eur za rok používania. "Existuje aj výskumná licencia zdarma na jeden rok, vtedy sa používateľ zaväzuje posielať štatistiky a zároveň raz za mesiac vyplní formulár ako sa darí zdraviu jeho očí," doplnil autor.

Autor kladie dôraz na výskum a dátami z aplikácie chce zlepšovať aplikáciu s cieľom čo najlepšieho učenia na vyššiu frekvenciu žmurkania.

"Verím tomu, že keď sa preukáže, že eyeblink naozaj pomáha, počet zákazníkov bude rásť," uviedol autor. Aký počet zákazníkov by si mohla aplikácia získať neodhadol. eyeblink odporúča minimálne odskúšať na zistenie miery žmurkania, keď veľa ľudí si problémy s očami všimne a začne sa nimi zaoberať až v štádiu, keď sú už vážnejšieho charakteru.

Softvér je možné sťahovať z www.blinkingmatters.com.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

sse pouziva kazdy softver kompilovany kompilatorom za poslednych 10 rokov, neviem preco by sme to mali zdoraznovat. Preco teda nepouzil AVX2?
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Možno SSE použil explicitne (intrinsic/inline assembly), aj keď si myslím, že dnes sa tomu dá už celkom slušne vyhnúť rôznymi deklaratívnymi pomôckami.

Čo sa týka AVX2, počet procesorov podporujúcich toto rozšírenie v domácom prostredí je mizerné. Bola by to chyba.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A SSE okrem iného obsahuje aj špeciálne inštrukcie na zisťovanie vlhkosti prostredia.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

kamery treba zalepit vy hovada
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Zo zmeny hodnôt hw pseudogenerátora náhodných čísel pri boote a rozdielu medzi jeho aktuálnou a softvérovo dopočítanou hodnotou je možná dostatočne presná virtualizácia priestoru v okolí kamery z elektromagnetickej interferencie. Napríklad Tatrabanka to rieši čítačkou a niektoré VPN synchronizáciou hardvérových kľúčov.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Je zaujmave sledovat ako sa vyvija myslenie ludi,pred Snowdenom by sa pod prispevkom o zalepenej webkamere objavilo kopec komentarov o paranoikovi,teraz ani jeden :) Ma niekto z vas hardwerovy vypinac mikrofonu na telefone ?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Na kerú onú tu zasa niekto spomína nejakého posratého šmejda?
9 mm by to naveky vyriešilo a netáral by si aj Ty kade tade nezmysly.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

si zdeteGoval!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/gxf
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na tej stránke je ako System requirements uvedené:
dual core processor with SSE3 support
Myslíš že za posledných 10 rokov každý program podporuje túto inštrukčnú sadu?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A prečo by ju nemal podporovať???
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Slušné programy fungujú aj na iných procesoroch ako x86...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To nemusí byť pravda, pretože kto to tomu "slušnému" programu preloží na konkrétny kód inštrukcií toho ktorého CPU?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ak nahodou niekto nepozna - f.lux na noc
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Idem si vlasy vytrhat, ked pocujem to debilne slovo "aplikácia". Co aplikuje? Kam sa podeli slova program, softver?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ja mám tento problém so slovom "technológia". Technológia je v podstate metóda, predpis, postup, ako z kôpky hmoty vytvoriť požadovaný predmet, výrobok. Napríklad "zváranie" je typická "technológia".
Dnes sa ale z toho slova stala nejaká hlúpa bezvýznamná americká vata a tak bežne komunikujeme modernými technológiami, serieme obklopení rozličnými technológiami atď.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Využívaním moderných technologických postupov je však možné dôjsť k záveru o ich nevyhnutnosti práve z hľadiska nutnosti optimalizácie metodológie tvorby hodnôt z hmotných kôpok výlučne na základe presných meraní ich obsahu.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

WOW such anger, very technology, much application
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Apps je skratka pre application co ma viac vyznamov ako nasa "aplikacia". Keby sa to neprekladalo a nechalo ako "apps" alebo budiz "apka" asi by to bolo vyznamovo blizsie ako "aplikacia"
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

V praxi to ma taky isty vyznam. A to je normalny kolobeh, vznikaju nove slova (aplkacia) a nahradzuju stare slova (program). Btw slovo "softver", ktore je pre teba normalne uz rovno v titulke.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Chudáčik, ako ťa týrajú, skoro som sa rozplakal.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mimochodom, aplikácia aplikuje program. ;)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Zdá sa, že ho fotili akurát pri opravovaní písomiek.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Mne sa nepaci ta fotka. Teda paci. Najviac to umyvadlo v pozadi a stolicka obdalec neho....
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Zas kolko ludi ma dnes v kancli vlastne umyvadlo?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Andrej sam trpi syndromom sucheho oka a preto potrebuje blizky zdroj vody, ked v case nudze si svoje oci preplachne prudom vody, umyvadlo a stolicka pri nom na obrazku ilustruju pravdepodobne priestorove riesenie, pri ktorom sam Andrej zasadne na spominanu stolicku, pusti prud vlaznej vody a nasledne si ovlazi oci v tomto prude, zatial kazde oko jednotlivo, ale po schavaleni projektu a jeho dofinancovani si Andrej zaobstara rozdvojku a bude si obe oci sucasne preplachovat, skrati sa mu tym cas potrebny na tuto cinnost a Andrej sa bude moct venovat vylepsovaniu svojho programu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z ktorej nápravnovýchovnej skupiny?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vo velkom alebo v malom kancli? A je tam tlaciaren? Je tam wifi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo si môžete na rám monitora nalepiť taký ten žltý papierik s nápisom "Viac žmurkaj!".
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

to je zatial betaverzia pre OsX na ktorej vyladeni sa intenzivne pracuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

minimal viable product
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je skor zvlastne, ze tento problem sa prejavuje pri pouzivani LCD. Kedysi, ked este boli CRT monitory s dobrou obnovovacou frekvenciou, taketo problemy neboli, alebo boli skor vynimocne. Zrejme je to tym neskodnym pozeranim do neonky (CCFL podsvietenie), alebo do uzkopasmoveho LED svetla.
Stacilo by spravit statisticky graf, kolko ludi pred 15-20 timi rokmi nosilo okuliare a kolko je teraz - graf by bol skor exponencialny.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

za seba mozem tiez povedat ze mi viac vyhovovalo CCFL podsvietenie ako LED. Ledkove musim mat na minime no to mi zas vadi blikanie PWM ovladania jasu. Jedine co mi dost pomaha je program f.lux a ten mam cez zimu dokonca nastaveny na polarnu oblast aby som mal celu dobu akoze tmu aj cez den :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mal si si kupit flicker free monitor. Je z coho vyberat, treba na to mysliet, pretoze LED PWM je podstatne agresivnejsie, ako CCFL PWM (t.j. LED nemaju ziadny dosvit).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je pravda, ale len za predpokladu, ze si mal na CRTcku filter. Bez neho boleli oci uz aj po hodine, a na celodenne gejmenie si mohol zabudnut hned potom, co si to prvykrat skusil.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Nie len typ zdroja, ale aj kvalita LCD panela je pricinou unavy oci. Drahe 14" biznis notebooky mavali casto najnekvalitnejsie namodrale obrazovky s mizernym kontrastom (napr. T410, T420, T430 - TN panely).

Je zaujimave, ze 12,1" TN 1280x1024 na HP 2540p ma oci nebolia ani po hodinach, ale na 8440p 1366x768 TN uz do hodiny. T420 14" TN 1600x900 to bolo do 15 minut. A nie je to len moj pripad, ale spravil som si maly prieskum na 9tich ludoch a kazdy bol pri T420 na tom najhorsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este som zabudol podporit svoje tvrdenia aj internetovo :) :
http://dopice.sk/gv2
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Osobna skusenost mi vravi, ze 9 ludi z 10 malo vzdy zle nastaveny refresh a teda tych 60Hz blikania ozaj nerobilo moc dobre ociam. Prve ked som nastupil ako programator bolo, ze som si nahodil teplejsie farby a 100-160Hz (podla rozlisenia) a svete div sa, ani po 12 hodinach som nemal oci ako angorak.
O malickostiach ako nastavenie spravne geometrie ani nevravim, to by som povedal, ze nikdy nemalo aspon 98 ludi zo 100.
Takze nic proti tebe, ale zrejme spadas pod tie zapocitane cisla... inak by si bol asi safranovou vynimkou medzi hracmi, ktorych som kedy v zivote poznal :-)

Jo samozrejme tak ako kedysi, sa aj dnes odlisuju profi rady od konzumerskych a v mojom prispevku mam na mysli skor tu profi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Svojho casu som mal 17" CRT Phillips Brilliance, ktory vtedy bezne pouzivali profesionalni grafici. Obnovovaciu frekvenciu som mal na 120 Hz, a monitor bol spravne nastaveny aj vykalibrovany (mal som stastie na fanatika, ktory sa tym zivil a od neho som ho aj kupil). Bez filtra sa vsak na nom dalo robit len par hodin, tak ako na vsetkych ostatnych monitoroch tej doby. S filtrom kludne aj den-noc.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja som mal volajaky 20" SONY Trinitron a ako uz hore niekto pisal, teplejsie farby, vysoky refresh a oci neboleli ani po 12 hodinach crunchovania. Viac som bol vyhorety z tej neutesenej situacie v praci, ako zo samotneho sedenia za pocitacom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tvoja skúsenosť je veľmi zavádzajúca a dovolím si napísať že aj mylná...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovoliť SI je možné iba SVOJU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem, kedy sa ti zhorsi zrak sa prejavuje nepriamoumerne cene monitora. Na starom PC co som mal 17" crt, potom som okolo 2005 presiel na 20"LCD, ktore svojho casu stalo takmer 9000SK. Niekolko rokov a niekolko hodin denne(12 a viac) a bez problemov.
Najviac mi dodrbal zrak 15" ntb. Preto sa cudujem, ked dnes ludia setria predovsetkym na monitore a aj sunt za 130€ im pride drahy.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Firma. Pokial clovek nema zrakovu vadu alebo neurologicke problemy, firma neumozni pouzivanie napr. ext. monitora namiesto notebooku. Priniest si vlastny monitor je nekonecne riziko, tak su potom obycajni zamestnanci IBM odkazani na tie nepodarky vo forme ThinkPad T 14". Sice v IBM nerobim, ale riesil som toto s kamaratkou a trvalo rok, kym si nasla fintu cez lekara, ako sa dostat k 8 rocnemu externemu LCD monitoru. Dovtedy silna unava aj bolesti oci, nehovoriac o hlave, zhorsenie zraku. Po nasadeni ext. nekvalitneho srot monitora sa bolesti a unava zlepsili, ale zrak uz je aj tak dod*bany.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo si ten človek nedoniesol svoj vlastný monitor? Aké nekonečné riziko?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Firemna politika bezpecnosti. Este by bolo v monitore zariadenie na zaznam obrazu, co ja viem :).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A pritom namiesto monitora postačuje displej a vyhovuje aj bezpečnostnej politike.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovák sa dostal aj na stránky Topky...
:-)
Asi čakal, že ho tu vyzdviihneme do nebesies. A možno to ten mladýchalan ani nemyslel zle... ale Boha načo sú takéto pakoviny? Treba ísť do prírody a čerpať svetelné vitamíny, slniečko a tak. Nie čumieť do nejakej obrazovky a počítať si či som a koľkokrát som mrkol!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu sme na pode DSL, tak sa vyjadruj korektne - chcel si napisat: dodrbany, alebo si mohol rovno napisat dojebany.
Sucitim s takymi ludmi, ja mam v praci k ntb 2 ext. monitory a uz rozmyslam ako odovodnim treti, lebo su maximalne vyuzite aj s ntb a to ako hlavny je 34".
monitor na ntb patri na pracu v terene kvoli mobilite,alebo na doma na surfoanie po nete, nie na serioznu pracu za stolom, tam nic mensie ako 24" nema zmysel a vsetko mensie je na kazenie oci o neefektivite pracovneho vykonu nehovoriac.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vyskusal som, spravne mi to deteguje tvar a oci, ale nech zmurkam kolko chcem, program nezaregistroval ani jedno zmurknutie. Momentalne tu mam dost vela svetla, tak to mozno nema rado.
Samotne vyuzitie procesora bolo tiez pomerne vyrazne, aj ked na novsich strojoch by to asi vadit nemuselo.
Skoda, ked vychytaju muchy, mozno skusim znova.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

asi mas iny typ tvare http://dopice.sk/gv7
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

mozno ten softver iba nevie detegovat, skus detekovat
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/gxf
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno si prilis skaredy
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Taktiez u mna to funguje nahodne, obcas to deteguje klipnutie oka pri akomkolvek pohybe hlavy, naopak zmurknutie to ignoruje- podla softu mam vazny problem so zmurkanim a to som zmurkal kazdych 10s. A to mam relarivne nove lenovo u430. Busines model ok, akurat program este nefunguje. Daleko vacsi prinos vidim vo fluxe, odkedy ho pouzivam, dokazatelne lepsie spim a som rano menej unaveny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vôbec nejde len o mrkanie...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

" Vývoj algoritmu, ktorý začal pred tri a pol rokmi, vývoj softvéru ale tiež vytvorenie webu, grafiky, právne poradenstvo a nákup hardvéru bol financovaný aj z viacerých podporných programov a výhier v startupových programoch od Výskumného centra Žilinskej univerzity, Centra vedecko-technických informácii, Tatra banky a Social Impact Award v sumárnej výške 11 800 eur. "


za takuto pi.... ? akoze vazne ? Nevidim v tom ziaden prinos ani nic zaujmave.


Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Imho sa tu neriesi problem sucheho/cerveneho oka ale vyzadovanie permanentne aktivovanej webkamery. Mozete zacat kamenovat.

P.S. Radsej budem mat cervene oko ako cerveno pred ocami.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A co kameruješ buzerant !
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Problem nie je len zmurkanie, ale to, ze clovek cely den pozera do vzdialosti +- 60cm. Takze ked idem rano do prace, na urcitu vzdialenost nejaky billboard alebo reklamu v pohode precitam, ale ked sa vraciam z prace, tak uz ani tuk...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nic proti tebe, mas uplnu pravdu ale je na zamyslenie ze V akom svete to zijeme, ked clovek na ceste do prace vidi len reklamy a bilboardy
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Fuu, veru, hrozný svet, asi si to idem hodiť, včera som tiež videl billboard pri ceste.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa je to úplná strata času. Pochybujem, že sa vráti čo i len zlomok financí z toho, čo do toho bolo venované úsilia a základných financií, čo za tie roky nie je malá čiastka.
1. Nedá sa nato spoľahnúť na 100%. Čiže je to len vo výskumnej rovine, čiže nepoužiteľné. A pochybujem, že s obyčajnou kamerou niekedy bude.
2. Keď sa nato nedá spoľahnúť na 100%, a tvrdiť že to má fungovať je zavádzajúce a nemalo byť vôbec ponúkané za peniaze.
3. Vypustiť niečo a nemať ku tomu vymslený marketing, je dosť dopredu odsúdené na zánik.
4. Stanoviť cenu 5 euro a napísať, že môžu dať viac, mi píde divné. Ak je cieľ dostupnosť pre každého, ako tam je napísané, tak by tam mala byť 0, a keďže nieje tým si to odporuje. A podľa mňa lepšie by bolo keby to bolo publikované na internete ako výskumný projekt s donate tlačidlom ako mnohé ďalšie výskumné projekty.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A celkom si aj myslím, že s tým donate tlačidlom by sa možno aj viac dalo natom vyzbierať. :) Ľudia si len tak nebudú kupovať niečo, čo ich bude rušiť pri práci, kde ich bude nonstop sledovať kamera..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ludia nie, ale napriklad velke firmi ci korporacie ano. na zapade je bezne, ze zalujes zamestnavatela za poskodenie zdravia, v tomto pripade oci. takze firma radsej da 5 eur na zamestnanca a nastavi mu pracovnu stanicu aj s kamerou, akoby potom mala platit penale.

napriklad aj na slovensku ta v americkych korporaciach posielaju kazdy rok na prehliadku oci, okrem ineho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo zavedú povinne v celej firme - dieľni okuliare a môžeš sa aj poondiať. A chránia Ti zrak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doteraz nič a zrazu bu bu bu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stačilo by byť smerák a už by to mala každá škola, každý úrad. Každému by dačo kvaplo a bolo by zarobené. xD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby toľko nečumel do toho monitora, nemusel mať také trable.
Programátorík jeden...

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak som to dnes skusil. Myslim pracovat za PC. Nic moc. Radsej som sa presunul pred neho. Ale inak doggy style je OK.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Super koment, dík za pobavenie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zmurkat na dievcata bude kto??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár