neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
GPS má chybu v softvéri pozemných systémov, spôsobila nesprávny čas

Značky: GPS

DSL.sk, 28.1.2016


Chybu v presnom čase získavanom z globálneho satelitného navigačného systému GPS, ku ktorej prišlo v utorok, spôsobila softvérová chyba v pozemných systémoch navigačného systému.

Vo svojom stanovisku to potvrdili armádne vzdušné sily USA, ktoré navigačný systém prevádzkujú.

Zlý čas

Ako sme informovali v tomto článku, v utorok viaceré GPS prijímače na získavanie presného času po viacero hodín dávali nepresný čas posunutý o cca 13.7 mikrosekúnd. Hoci na prvý pohľad nejde o veľkú odchýlku, vo viacerých kritických nasadeniach vrátane telekomunikácií ide o významný problém a bežná presnosť týchto systémov je 100 ns.

Problémy sa dávali do súvisu s vypnutím najstaršieho používaného satelitu PRN 32 / SVN 23, prvé problémy boli zaznamenané observatóriom Metsähovin pri Aaltovej univerzite v Helsinkách ale až 26. januára o 1:00 nášho času, teda dve hodiny po vypnutí tohto satelitu. Observatórium na rozličných presných prijímačoch zaznamenalo odchýlku najskôr od 1:00 do 3:30, neskôr okolo 8:00 aj po 12:00.


Zaznamenané odchýlky času v observatóriu Metsähovin, kliknite pre zväčšenie (graf: observatórium Metsähovin pri Aaltovej univerzite)



Podľa stanoviska Ari Mujunena z observatória Metsähovin pre DSL.sk výchylka nebola vôbec zaznamenaná len na prijímači, ktorý využíva GPS kombinovane s ruským Glonass.

Podľa informácií Charlesa Curryho zo spoločnosti Chronos Technology, ktorá dodáva okrem iného riešenia pre presné meranie času založené na GPS, pre DSL.sk zaznamenalo kvôli skoku v čase sedem z jej zákazníkov spomedzi telekomunikačných operátorov alarm v ich systémoch, pričom problémy trvali cca od 3:00 do 15:00. V ďalších dvoch britských spoločnostiach problémy trvali až do stredy 2:30.

Problémy zaznamenávali prijímače ôsmich rozličných značiek, pričom niektoré systémy bolo nutné rebootovať.

Chybné informácie v GPS signále

Presné príčiny chyby, vo vzťahu k GPS signálu vysielanému zo satelitov, sa podarilo zistiť v stredu Martinovi Burnickemu, ktorý mal zaznamenané správy vysielané GPS satelitmi.

Ich analýzou zistil, že viaceré GPS satelity posielali v utorok nesprávne parametre transformácie času z času zisteného z GPS na oficiálny UTC čas. Tieto časy sa totiž odlišujú napríklad o skokové sekundy, ktoré GPS čas nezohľadňuje.

V utorok ale viaceré GPS satelity, napríklad SVN 06, 09, 23 a 26, posielali tieto parametre v chybnej podobe a avizovali potrebu čas posunúť navyše o -13.696 us.

Keďže informácie neposielali všetky satelity a prijímače môžu tieto informácie cachovať, problém sa neprejavoval na všetkých prijímačoch rovnako a v rovnakom čase.

Prečo satelity posielali tieto chybné informácie samozrejme nebolo jasné.

Prvotná príčina

To čiastočne objasňuje až dnešné stanovisko amerických vzdušných síl, podľa ktorého chybu spôsobila softvérová chyba v softvéri používanom v pozemnej infraštruktúre GPS. Prevádzkovateľ GPS samozrejme riadi satelity z pozemných staníc a okrem iného na ne nahráva informácie o polohe a rozličné korekčné informácie.

Problém tak nebol priamo spôsobený satelitom SVN 23, súvisel ale s jeho vyradením. Chyba sa podľa stanoviska totiž prejavila práve po vyradení tohto satelitu.

Letectvo USA problém potvrdilo až v utorok o 8:49 nášho času a odstránilo ho o 14:10, dopady mohli trvať podľa stanoviska ešte ďalšie hodiny.

Čo presne technicky chyba spôsobuje a prečo už stanovisko neuvádza, prevádzkovateľ ale prijal opatrenia v podobe zmenených prevádzkových postupov aby sa neprejavila opäť pokiaľ nebude softvérová chyba odstránená.

Podľa stanoviska vdušné sily nemajú informácie o žiadnom negatívnom dopade problému na americké zbraňové systémy využívajúce GPS a problém nebol spôsobený žiadnym vonkajším vplyvom ako napríklad rušenie alebo spoofovanie.

Dopady na lokalizáciu

Ak by odchýlka 13.7 us v zisťovaní času vznikla pri samotnom výsledku triangulácie signálov z viacerých GPS satelitov, mala by veľký dopad aj na zistenú polohu. GPS totiž funguje na meraní respektíve vypočítaní doby prenosu signálu od GPS satelitov k prijímaču a rádiový signál za takýto čas preletí až cca 4 km.

Chyba sa podľa aktuálnych informácií ale nachádza až v korekcii zisteného GPS času na univerzálny čas. Tá sa zrejme aplikuje len na výsledný vypočítaný čas a presnosť lokalizácie zrejme neovplyvňuje.

Problém tak nemal masový dopad na bežných užívateľov GPS.

K podobnému problému s objektívne nesprávne zasielanými informáciami prišlo v apríli 2014 u ruského GLONASS-u, v tomto prípade ale satelity odosielali chybné informácie o svojej polohe a navigácie reálne nepresne vypočítavali svoju polohu, na druhej strane GLONASS nebol a stále nie je tak masovo využívaný ako GPS.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

Príde 3 svetová amíci vypnú dží-pí-es a všetko skolabuje. Potom obamovec stlačí tlačitko "internety - off" a začne ešte väčší chaos
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Ak teda vypne "internety", bude sa prosto porno sirit ako donedavna a casopisy zaziju boom a mozno niektore bude stacit len vytiahnut zo skrine a "oprasit". :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

*rozlepit
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cca 13.7 mikrosekúnd ticha za globálny satelitný navigačný systém prosím
:´-(
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

"Problémy zaznamenávali prijímače ôsmich rozličných značiek, pričom niektoré systémy bolo nutné rebootovať. "
ktore to sú? veď nás, bežných ľudí čo máme kade tade doma pozapájané enterprise krabičky s céziovymi hodinami, to zaujíma :D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Nieje pravda. Ja používam výlučne hodiny s Endohedralom fullerenom. http://dopice.sk/ggL
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ja mám doma digitrónové hodiny a tie mi meškajú 1s za deň a na nepresnosť si nemôžem sťažovať.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Digitron je len zobrazovacia tlejivka. Presný čas sa v tých hodinách generuje pomocou obyčajného kryštálu. Stačí mu dať termostat a s kvalitným čítačom sa dá nastaviť presnosť aj lepšia ako +-1 sekunda za rok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco nam je GPS cas, ked ho mozeme ziskat zo siete operatorov?
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

Lebo medved na styri je maco.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Medveď na štyri je furt Medveď z Prievidze.
A ešte poznáme mladého zdrogovaného procesora z Handlovskej strednej školy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj žaloba na 4 za oných čias bolo
PSVB...
Odpovedať Hodnotiť:
 

načo je nám čas od operátorov keď sa pozriem na oblohu a vidím
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

som myslel, ze utf nejde iba v komentoch, ale zrejme ani v clankoch... namiesto greckeho mí, ktorym sa oznacuje predpona mikro- musia tak pisat latinske u :(

Nepaci sa mi svet, v ktorom prezitie zavisi od 1.37E-5 s, a od americkeho systemu (niezeby sa mi rusky, ci iny pacil viac), telekomunikacie totiz pokladam za dost dolezite pre prezitie, fakt musia byt zavisle na GPS a to este tak uzko naviazane?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno tu už bol problém oveľa skôr,len....že prečo potom amurické blomby padali na nesprávne ciele. Lol

EoC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý debil či základovka má v dnešnej dobe obvod hodín, inak obvod tzv. presného času. Vtip je ale v tom, že aj základovka za 2000 Eur má v piči nejaký presný čas a ten ide + - autobus!!!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár