neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Nemci budú v DVB-T vysielať v 1080p

Značky: DVB-T2NemeckoSlovensko

DSL.sk, 22.1.2016


V Nemecku sa bude v rámci pozemného digitálneho televízneho vysielania po nasadení nového štandardu DVB-T2 vysielať štandardne v rozlíšení 1080p a teda v progresívnom režime.

V takomto rozlíšení totiž budú vysielať štátna televízia ZDF, súkromná televízia RTL a podľa dnešného oznámenia aj súkromná televízia ProSiebenSat.1.

Tá bude v 1080p vysielať všetkých svojich šesť staníc, ProSieben, Sat.1, kabel eins, Sixx, Sat.1 a ProSieben Gold Maxx.

ZDF a RTL budú vysielať s 50 snímkami za sekundu, teda s rozlíšením 1080p50. Či rovnakú snímkovú frekvenciu použije ProSiebenSat.1 nie je zatiaľ jasné, vzhľadom na konkurenciu je to ale pravdepodobné.

V súčasnosti televízie v Európe v HD vysielajú najmä v rozlíšení 1080i50, teda s 50 prekladanými polsnímkami za sekundu. Prekladaný režim u rozlíšenia 1920 x 1080 umožňuje oproti 1080p25 dosahovať vyššiu snímkovú frekvenciu vhodnú aj pre rýchlejšie scény a napríklad šport, nároky na bitrate sú ale výrazne nižšie ako pri 1080p50. Nevýhodou prekladaného režimu oproti progresívnemu režimu je samozrejme potreba aplikovať deinterlacing a negatívne efekty, ktoré kvôli kombinácii dvoch polsnímkov z rozličného času spôsobuje.

Práve viaceré nemecké televízie patrili doteraz k výnimkám a u HD často volili progresívne rozlíšenie 720p50, ktoré im umožnilo dosahovať vysokú snímkovú frekvenciu a bez negatívneho dopadu pri rýchlejších scénach, aj keď za cenu nižšieho rozlíšenia.

Pre zefektívnenie kódovania sa často pri kompresnom štandarde H.264 používa ešte rozšírenie MBAFF kombinujúce prekladané a progresívne kódovanie podľa potreby na úrovni blokov, ktoré u rozlíšenia 1920 x 1080 vlastne efektívne kombinuje 1080i50 a 1080p25.

S nasadzovaním nových technológií, nového kompresného štandardu HEVC a v prípade pozemného vysielania DVB-T2, môžu televízie prejsť na vyššiu kvalitu. DVB-T2 konkrétne umožňuje oproti DVB-T vďaka lepšej modulácii, ochranným intervalom a vyššiemu počtu nosných frekvencií zlepšiť bitrate jedného multiplexu až o rádovo 40% až 60%, HEVC zase umožňuje znížiť bitrate pri rovnakom rozlíšení a kvalite rádovo na polovicu.

V Nemecku sa začne prechádzať na DVB-T2 na začiatku roka 2017, pričom testovacie vysielanie odštartuje už v polovici tohto roka počas Majstrovstiev Európy vo futbale.

Na Slovensku prevádzkovateľ všetkých celoslovenských multiplexov DVB-T Towercom mal podľa pôvodných informácií po obmedzenom teste v 2011 spustiť prvý DVB-T2 vysielač na jeseň 2014. Spustenie spoločnosť posunula na rok 2015, nakoniec k nemu neprišlo ani v minulom roku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Na Slovensku je DVB-T aj s jednym pixelom privelka kvalita na vysielany obsah.
V nemecku su Free programy na tom rovnako, a asi aj tie platene.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Lebo všetky naše TV okrem STV vysielajú v HD iba v platených službách. Tým si ale o niečo viac uberajú klientov pretože na veľkej telke sa SD pozerať vlastne ani nedá.
A samozrejme, že tam nič nejde len slovenské telenovely s priemerným csfd hodnotením asi 10% :D. A jasne ešte aj pár filmov, pričom samozrejme každý ten starý film treba pustiť tak trikrát do týždňa, viď dajto a pod.
Ja jediné čo v TV občas pozriem sú tak priatelia na Doma, ale aj to ma pri tej kvalite moc nevzrušuje, aj tak Rachel tie kozy neukáže nikdy v živote a priznajme, polovica ľudí to pozerá len preto, že nostalgicky spomína na leštenie banánov pri pohľade na Rachel v mladosti...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

lestit pri rachel, pan je gurman, to uz radsej opice z dzungle alebo ciganky z osady, aniston nikdyyyyyy
Odpovedať Hodnotiť:
 

slovenske televizie nedokazu ani len zvuk sirit v DD 2.0, alebo DD5.1 ! V nemecku alebo inde na zapade je to uplne bezne. Slovenske televizie zaspali dobu......
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nase slavne DVB-T vysiela v HD kvalite 1 (slovom "jeden") kanal, a to STV1. Zufalci. Amateri.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Chceme viac HD analov!
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

https://i.imgur.com/hdbwWHu.jpg
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa sa aj tak okrem RTVS nedá nič sledovať (ani to niekedy nie)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

V Nemecku to nie je inak. Da sa pozerat ZDF, Jednotka, ARD, no a komercia ako RTL, PRO7, SAT1, kabel, to je uplna obdoba nasej hnojky a narkozy. V tomto za nimi nijako nezaostavame.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

správne! Nech vidíme vo fullhádé čo okupanti stvárajú po celej krajine.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

keby sa na slovensku mrkviza a hnoj vyslielala v QQVGA, tak pomer rozlisenie/kvalita by bol stale vysoky v prospech rozlisenia
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Nechápem, na čo sa tu sťažujete s tými našimi TV, to chcete pozerať vo fullHD Ordináciu v ružovej záhrade?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Tu nejde o Ordinaciu v ruzovej zahrade. HD televizory sa u nas predavaju viac ako 10 rokov. Je na tom nieco zle, ak by vsetky sucasne kanaly v terestrialnom vysielani isli v HD? Je to jedno, ci to je diskuzna relacia alebo vecernicek, vsetko by malo ist HD.
Sme tu v situacii, ako keby vyrobcovia predavali kazetove magnetofony a CD prehravace ale ako hudobny nosic by sa u nas dal kupit iba vinyl (LP platne).

Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

provnanie s hudobnym nocicom a hlavne platnou ti velmi nevyslo, ale inac mas pravdu. platnu mozes prirovnat k 35mm filmu co sa obrazu tyka - tj. stale velmi dobra kvalita.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ta analogia je poriadne pritiahnuta za vlasy. Islo mi o to, ze v obchodoch sa predavaju uz aj 4K TV a terestrialne vysielanie je stale na urovni PAL rozlisenia z roku 1950.
A co sa tyka vinylov, moj nazor je taky, ze to je iba pre fajnsmekrov audiofilov. Uzil som si ich eru, teraz by som sa k nim nevratil.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tiež nemám ten pocit že vinyl je niečo výnimočné....
predsa len tú zubatosť signálu v 24bit necítiť...
iba "audiofili" / to by mala byť nadávka/ sa tvária že CD je shit
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

aj ked CD je 16 bit záznam
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zbieranie platní je proste zberateľstvo. Nehľadajte v tom logiku =) Práve v sobotu som kúpil album let it be od the beatles, z 1971, obal už má najlepšie roky za sebou a takisto platňa je dosť opotrebovaná.. Ale nenahradlilo by to ani 10 originál CDčiek.
Na druhej strane nemusím byť ani audiofil aby som mohol zodpovedne povedať, že vinyl v dobrom stave (opratý, nepoškrkaný, nový.. kvalitne vylisovaný) je presnosťou zvuku lepší ako CD.
Samozrejme pri prehrávaní na noname prenoske + "domácom kine" je to úplne jedno =)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a štetôčku s uhlíkovými vlákienkami na čistenei drážok máš??
nepreháňaj to s tým vinylom....pokiaľ nemáš citlivosť 5dB nad prahom počuteľnosti v rozsahu 20Hz-200kHz tak nebudeš mať z vinylu pôžitok...hihihi!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najmä preto, že nesie analógový záznam. A mnohé BEATLES boli aj na CDčku vydané ako MONO albumy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stiahni si nejaky vinylrip porovnaj z cd verziou idealne remastrom a budes prekvapeny
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nebudem...
tam nič nepočuť oproti CD...to si len nahovárajú "netopiere"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zasa tá slovenská nenažranosť...
Mnoho ľudí má starú CRT telku a načo by menili???
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

az jeden clovek napisal nieco, co by sa dalo interpretovat ako nespokojnost s rozlisenim u nas. vsetci ostatni kritizovali kvalitu obsahu, nie rozlisenie.

takze aby bolo jasno, oni nechcu pozerat Ordinaciu v ruzovej zahrade v QQVGA, HQVGA, QVGA, WQVGA, HVGA, VGA, WVGA, FWVGA, SVGA, DVGA, WSVGA, XGA, WXGA, XGA+, WXGA+, SXGA, SXGA+, WSXGA+, UXGA, WUXGA, QWXGA, QXGA, WQXGA, QSXGA, WQSXGA, QUXGA, WQUXGA, HXGA, WHXGA, HSXGA, WHSXGA, HUXGA, WHUXGA, nHD, qHD, HD, FHD, WQHD, WQXGA+, UHD, UHD+ a ani QUHD rozliseni.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Zabudol si na video standard IBM 8514 :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nesnazil som sa byt uplne exaktny, len som spomenul zo 2-3 standardy, na ktore som si spomenul :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v nemecku je to pochopitelne. Tam vyrobcovia tlacia na stat aby bezny nemec kupil novu lepsiu TV. Ale preco by to malo byt aj na SVK ? Bohato staci HD zatial
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pochopitelne. V 720p niesu arabske titulky az tak dobre viditelne a rozlisitelne.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Titulky, ktoré sú pribalené k filmu sú zobrazované vo fyzickom rozlíšení zariadenia, t.j. film s kvalitou 240p na televízore 4k bude mať titulky v kvalite 4k.
Jedine titulky priamo "zadrátované" vo videu budú v takej kvalite ako je video.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

A titulky z teletextu na 8k televizore?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco mi davas take tazke otazky? :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam v kablovke dvb-c sukromne stanice este furt v SD.
a ARD/ZDF a tretie su v 720p.
a skor nez to pride na DVB-T, tak to este vela vody pretece.
momentalne v nemecku nefunguje ani SFN, co na slovensku uz bezi dlho. takisto v nemecku DVB-T bezi s 16-QAM, na slovensku a v cechach 64-QAM. cize ja nevidim, ze by sa toto v nemecku niekedy zlepsilo. co sa tyka DVB-T su 100 rokov za opicami. to skor budu ludie kukat TV cez LTE.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vsetko 1080p ci 1080i je sice velmi pekna vec, ale keby dali moznost vypnut loga a info o dostupnosti kanalov nebodaj namiesto reklamy davat screensaver tak to by som bol extra happy , never ever gonna happen :D ... cele televizie budu nahradene casom stylom ako Netflix atd. uz sa to aj deje. Na druhu stranu ak neznizim drasticky kontrast tak mi na plazme vypaluju loga televizii pixely na plazme, a to iste to robi skoro aj na OLED televizoroch, aj ked maju vacsina ludi LED tv tak si myslim ze je to no comment situacia :D . Posledna vec, moja plazma ma hlbsiu ciernu pri 60hz cize ak si pustim HD film alebo Blu Ray tak je to fajn jednoznacne hlbsia cierna, a na 50hz ako vysielaju mam sivsiu ciernu kontrast je 2x slabsi je to vacsinou bug telky, ale akokolvek v USA idu na iny rezim na 60hz , a mnohi optimalizuju telku na 60hz aj ked sa predava v Europe :D.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mal si si kúpiť LEDku, plazma je smrrrrrť.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

na pozeranie HD filmov je obraz plazmy prijemnejsi a ak si clovek pozrie 2-3 filmy tyzdenne tak mu ani ta spotreba nevadi.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Spotreba uz davno nie je taka, ako kedysi
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, ked pozeras markizu, tak pre teba je fakt plazma nevhodna :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze LED tv.

Stale su to lcd panely s led podsvietenim.
Namiesto katody ledka.
Ziadne pixle z lediek.
Pice jak to mozete volat vobec led tv.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A jak môžete niečo volať LCD?
Vytiahni si kalkulačku sper 30-tich rokov... To je pravý LCD displej...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

"...spred..."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže rozlíšením ani energetickou účinnosťou sa na abakus ešte stále žiadny zobrazovací štandard ani zďaleka nechytá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to comu hovoris LED TV, tak tomu sa hovori OLED TV. Tipujem ze je to praca marketingu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovensko caka na normu DVB-T4, takze mame este cas a Tesla Orava ma zacat vyrobu CRT televizorov, aby nebolo vidiet "drbaciky" nasich "top" politikov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jedine co ma se..zlosti je ze ked spustia globalne DVB-T2, tak novy TV kupeny ani nie pred rokom nesprevadzkujem updatom firmwaru, lebo towerkomunisti naschval implementuju nieco nekompatibilne, aby sa nabalili na predaji STB ako pred par rokmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vy si kupujte veľké LED TV, ale zabudli vám povedať, že po cca 14 000 hodinách dochádza na LED paneloch k vypaľovaniu modrej farby. Budete mať aj 4K s vypalenými modrými pixelmi. :) To bude super. Mne stačí na LCD a CRT pripojiť setobox. Nové LED TV vám ani toľko nevydržia. Buď zhasne modrá, alebo zaúraduje tzv.kurvítko a narobí škody.:)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár