neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
IPv6 má už každý desiaty užívateľ, Slovensko nasadzovanie vôbec nezvláda

Značky: IPv6SlovenskoGoogle

DSL.sk, 4.1.2016


Podpora využívania natívneho protokolu IPv6 už celosvetovo prekročila penetráciu 10% a má ju tak už každý desiaty užívateľ Internetu.

Vyplýva to zo štatistík Google, podľa ktorých malo natívnu podporu IPv6 prvýkrát viac ako 10% užívateľov 1. januára 2016, konkrétne 10.4%.

Na IPv6 sa predchádza najmä z dôvodu minutia sa IPv4 adries, keď 32-bitových IPv4 adries je len niečo viac ako 4 miliardy. IPv6 protokol využíva 128-bitové adresy, je ich tak cca 3.4 x 10 ^ 38 a teda dostatok na pokrytie potrieb ľudstva na všetky zatiaľ predstaviteľné účely.

Google meria podporu IPv6 u návštevníkov svojich služieb, pričom okrem podielu vyhodnocuje aj vplyv na odozvu načítavania stránok respektíve spoľahlivosť IPv6. Kvôli rozličným problémom totiž nemusí byť najmä podpora IPv6 nasadzovaná popri IPv4 vždy plne funkčná.

Penetráciu IPv6 na úrovni desať percent Google ešte nezaznamenáva každý deň, podiel je vyšší v dňoch pracovného voľna a nižší cez pracovné dni. Vtedy sa podpora medzi užívateľmi pristupujúcimi na Google pohybuje okolo 8%. Tento rozdiel môže byť spôsobený viacerými faktormi, okrem rozdielnej úrovne podpory IPv6 vo firmách, u mobilných operátorov a na domácich pripojeniach aj inými zvyklosťami užívateľov ohľadne prístupu na Internet v pracovné a voľné dni.

Google zároveň vyhodnocuje aj používanosť IPv6 v jednotlivých krajinách, pričom Slovensko sa zaraďuje v tomto ukazovateli medzi najhoršie krajiny v Európe.


Stav podpory IPv6 v Európe, viac zelená znamená vyššiu podporu IPv6, oranžová latenciu minimálne 20 ms (obrázok: Google)



IPv6 tu má len 0.96% užívateľov, pričom napríklad v Nemecku je to 23.07%, vo Francúzsku 6.45% a v susednej Českej republike 9.9%. V prvom Belgicku je to 44.25%.

Slovensko je ale na tom úplne najhoršie čo sa týka kvality nasadenia IPv6. IPv6 tu podľa údajov Google totiž zrejme zhoršuje latenciu oproti IPv4 priemerne až o 40 ms.

Slovensko má preto na mape krajín z Európy najviac červenú farbu a je na tom podobne ako Čína a Ekvádor. Horšie sú na tom len africké krajiny, napríklad v Sudáne, Burkina Faso a Guiney je latencia horšia o 70 ms a v Togu o 150 ms.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

co ma spolocne latencia v milisekundach s urovnou nasadenia ipv6
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

asi tak, ako 4ka swan 2g je absolutne nepouzitelne
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

a sme doma.... zeny idu po penazoch a tak penetruje len najbohatsie 1%
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ked sa tomu nerozumies tak si chod citas cas.sk, tomu mozno pochopis :)
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Hmm, inteligent si asi ty :) Len ti nejako uniká, že "pochopiť sa dá niečo a niekto", nie "niečomu a niekomu". To ťa asi ovplyvňuje to čítanie Čas.sk :)
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

je to vynikajuce, sme na urovny nemecka
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

*úrovňy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to ďalší parameter merania a samozrejme parameter kvality nasadzovaných riešení IPv6.

Google meria o koľko je latencia cez IPv6 horšia ako cez IPv4. Evidentne je často horšia.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

predpokladam ze aj ked by ipv6 malo fungovat rychlejsie tak vacsina rieseni ktore sa momentalne pouzivaju predpokladaju pripojenie predovsetkym cez ipv4 pre ktoru budu teda asi aj optimalizovane
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Predpokladám, že problém je hlavne v tom, že ISP nepodporujú IPv6 a tak, ak chceš IPv6, tak musíš tunelovať k niekomu, kto IPv6 vie, a tým rastie latencia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za predpokladu rovnakej infrastruktury nic, problem vidim v tom ze to maju na inom zeleze ktore ma nizky vykon alebo je pretazene. To mas ako orange podla neho je 250Mbit dostatocny aj s rezervou lebo davaju ludom 5 korunove vysielace a cuduju sa ze im ludia spickuju maximalne par desiatok Mbit/s no nezabudnu sa pochvalit ze ich infrastruktura by zvladna niekolkonasobne viac.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

este doplnim ze ipv6 je ma viac znakov ako ipv4 a teda vacsia databaza dns dlhsie preklady vacsia zataz na zelezo atd.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

na druhej strane by vsak ipv6 pakety mali byt smerovane rychlejsie pre jednoduchsie hlavicky co by tuto stratu mohlo kompenzovat
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Nielen jednoduchsie hlavicky, ale TTL nie je sucastou poli, z ktorych sa robi checksum, takze kazdy router ho nemusi prepocitavat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak je miestne IPv4 adries dostatok, načo to komplikovať s IPv6??
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Pretoze cielom je zbavit sa ipv4 uplne.?
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

A dôvod?
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

lebo je to stare a dnes sa internet pouziva aj na veci ktore sa pred 30 rokmy nepredpokladali
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

A konkrétne napríklad čože nepredpokladané to pribudlo k prenosu paketov?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prenos paketov sa nezmenil ale data, ktore obsahuju uz ano. Pri navrhu ipv4 sa nepredpokladalo ze bude chciet niekto viest cez internet zabezpecenu videokonferenciu vo fullHD.
Netvrdim, ze toto vsetko riesi ipv6 lebo tieto veci su obsiahnute v inych protokoloch, no ipv6 uz bolo navrhovane sucasny internet a tak aby sa veci zjednodusili.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A na čo sa zmenili tie nuly a jednotky v paketoch? Lebo nejaké skriptá z FEI-ky, pojednávajúce o IP, nespomínali ani tak podstatné vlastnosti protokolu ako rýchlostný limit, či nemožnosť zapuzdrenia ľubovoľných dát, ktoré poniektorí diskutujúci používajú na argumentáciu.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

jeden z podstatnych rozdielov medzi ipv6 a ipv4 je vo formate hlaviciek. Pri ipv4 sa pocita kontrolny sucet pre kadzy paket na kadzom smerovaci cez ktory smeruje. ipv6 kontrolny sucet nema. ipv4 ma premenlivu velkost hlavicky a ked ju chces nacitat tak najprv nacitas jej zaciatok aby si zustil jej velkost a az potom ju nacitas celu. ipv6 ma konstantnu velkost hlavicky a vzdy ju vies teda nacitat na jeden krat. ipv6 obsahuje moznost zretazenych hlaviciek a teda za prvou hlavickou nemusi ist datova cast ale moze nasledovat dalsia hlavicka urcena pre iny protokol... z prvych dvoch rozdielov je napriklad zjavne ze na spracovanie ipv6 paketu je treba menej rezie a smerovac ho vybavy rychlejsie
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Keby pri ipv4 nebolo počítanie kontrolného súčtu voliteľné, bolo by možné generalizovanie nevýhodnosti používania protokolu nutnosťou výpočtovej náročnosti považovať za relevantné aspoň pre koncové zariadenia, neimplementujúce vlastný spôsob kontroly dátovej integrity na aplikačnej vrstve.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

kontrolny sucet je dolezity no je dobre ho robit v komunikacii len pre datovu cast ktora sa nemeni. to ze je sucastou ipv4 znamena ze pri kazdej zmene hlavicky co sa deje na kazdom jednom smerovaci lebo sa meni pocet hopov. a kontrolovat kontrolny sucet medzi kazdymi dvoma smerovacmy je dost zbytocne kedze koncove uzly to robia na vyssich vrstvach
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pokiaľ je možné sa na hodnotu kontrolného súčtu po prenose spoľahnúť, pôsobí snaha prenášať dátovú časť v menej spoľahlivom formáte iba ako úmyselne vytvorené zdôvodnenie nutnosti analyzovať obsah paketov smerovačmi.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

za tych 30 rokov sa zmenilo zopar veci. napriklad ked si do prehliadaca natukas nejaku stranku, kazdy paket medzi ktory medzi tebou putuje obsahuje kontrolny sucet. ale nie jeden. prvy je v tcp hlavicke, druhy je v hlavicke ip paketu a treti na konci ramca. a tato kontrolna suma sa nepocita iba pri odosielani a na overenie pri prijati. kontrolny sucet IPv4 hlavicky paketu sa pocita aj z pola TTL ktora sa znizuje pri kazdom prechode paketu smerovacom. a ked sa zmeni kontrolna suma IPv4 hlavicky, musi sa zasa pocitat aj kontrolna suma celeho ramca. pri ipv6 hlavicka neobsahuje kontrolnu sumu. zdrojova a cielova mac adresa sa pri prechode routerom meni ale kontrolna suma ramca sa pocita iba z dat v ramci

takze ak ipv4 paket prejde 10 smerovacmi, robi sa po ceste 30 kontrolnych sum

pri ipv6 ich bude 20

a ano, robit desat vypoctov navyse, a dalsich 10 aby ich mohla druha strana overit, chvilu trva
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

alebo ani jeden? http://dopice.sk/fXc
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Napriklad QoS, sifrovanie (IPSec je strasna zbastlenina, aj ked dobra myslienka), prenos velkych paketov, malych paketov, je tu snaha zbavit sa NATovania (dalsia strasna zbastlenina) a tak.

Mas pravdu, ze stare skripta z FEIky ti v pochopeni IPv6 nepomozu ... okrem ineho aj preto, ze vacsina informatiky z FEIky uz je 13 rokov na FIITke ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pred 30 rokmi sa ani nepredpokladalo , že internet budeš mať aj "TY" ! Iba štát , vojsko , vysoké školy na výskum ! Niečo také , ako internet v každej dedine , v akždom dome bolo iba v sci-fi!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To by už teda aj mimoriadne pomaly chápajúci mohli dochádzať k subjektívnemu poznaniu, že predpoklady a argumenty, implicitne obsahujúce vyčísliteľné parametre, eventuálne vymenovaním prvkov určené množiny, evidentne nie sú dostačujúce nielen na určovanie spôsobu návrhu strategických cieľov projektov.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

ipv6 prinasa nove moznosti efektivnejsieho smerovania paketov, podporu sifrovania ...

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ipsec mas aj pre v ipv4
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pravdu mas ipsec je aj pre ipv4, ale to neznamena, ze mame zostat pri ipv4.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja s tebou suhlasim len som ta chcel upozornit ze tvoj argument nie je uplne spravny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IPv6 je tiez stary protokol(ma 20 rokov) s kopu nedokonalosti.

Nieje to ziaden zazrak ale bohuzial nemame nic lepsie a IPv6 ma oproti IPv4 vela adries, tak preto sa nsadzuje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A potom ma napadá taká amatérska otázka:
Prečo IPv6 a nie IPv5?
Alebo ak má niečo v modernej dobe 20 rokov, prečo nevymysleli niečo lepšie napr.: IPv7?
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno bola aj IPv5, z ktorej nakoniec bola 6. Aj vo vyvoji windows boli verzie, ktore nikdy neboli verejne.
Taky vyvoj protokolu isty cas trva, vymysliet system a vsetky podrobnosti zaberie niekolko rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ipv5 existuje ale nema vela spolocneho s ipv4 a ipv6
Odpovedať Hodnotiť:
 

IPv2000 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale to je klasicke slovenske budeme to mat do poslednej chvile a potom narychlo 10x predrezene to budeme menit aby sme sa dotiahli na zvysok sveta.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ked mame skodu 105, tak preco to komplikovat novymi autami?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Eventuálne načo do motora liať kerozín, keď obmedzovač rýchlosti sa neaktivuje ani pri použití špeciálu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kerozín=petrolej
Doporucujem liat do lampy, inak je vhodny len do batmobilu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prechod na IPv6 je podstatny, lebo IPv4 adresy su uz prakticky skoro vsetky alokovane - dostupne ich maju iba ti ISP, ktori maju bloky naviac a jeden regionalny registrator (AFRINIC). IPv4 adresy uz nemozu dostat regionalni registratori (RIR) od ICANN, ani ISP od regionalnych registratorov (s niektorymi vynimkami). Pre ISP bez volnych blokov (napr. tych zacinajucich) to znamena, ze si musia IPv4 adresy zohnat inym sposobom, vacsinou tak, ze si kupia bloky, ktore ponukaju ine spolocnosti, ktore ich maju dostatok. Cena za jednu IPv4 adresu je v sucasnosti asi $5 az $15. Transfer blokov IP adries je okrem ineho aj problem pre globalnu routovaciu tabulku.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ISP budu pravdepodobne coraz viac nasadzovat NAT pre koncovych uzivatelov, aby sa vyhli nakupu blokov IPv4 adries. To pre koncovych uzivatelov znamena, ze pre nich bude zlozitejsie a menej stabilne pouzivanie niektorych sluzieb, ktore vyzaduju verejnu IP adresu (napr. P2P komunikacia). Ak budu chciet od svojho ISP staticku adresu, tak bude pravdepodobnejsie drahsia ako v minulosti.

Dokial nebude mat dostatocny pocet koncovych uzivatelov podporu IPv6, bude kazdy, kto chce poskytovat obsah na vlastnom fyzickom alebo virtualnom serveri potrebovat IPv4 adresu. Zohnat ju v sucasnej situacii znamena problemy a naklady naviac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco sa teda nespravi hruba ciara a odteraz sa nasadzuju len ipv6? Do par rokov by vsetci boli premigrovani a hotovo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S pripojenim do internetu, ktore by podporovalo iba IPv6 by asi nikto v sucasnosti spokojny nebol (ci uz koncovy uzivatel, alebo prevadzkovatel serveru), lebo vela serverov stale nie je dostupnych na IPv6.

Lepsie riesenie je dat kazdemu IPv4 aj IPv6 adresu, co sa prakticky robi uz niekolko rokov. Este aspon niekolko rokov potrva, kym sa dosiahne take pokrytie, ze bude moct niekto uvazovat nad pripojenim iba cez IPv6 (bez IPv4 adresy). Ktora adresa sa pouzije pri takomto dual-stack pripojeni sa rozhoduje roznymi sposobmi, napr. vsetky hlavne prehliadace pouzivaju "happy eyeballs" algoritmus na vyber tej rychlejsej adresy.

Hrubu ciaru nie je mozne spravit kvoli zachovaniu spetnej kompatibility. Niekto by musel prinutit vacsinu spravcov serverov a ISP, aby nasadili IPv6.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sucasni ISP s dostatkom IPv4 adries samozrejme nevidia potrebu zavadzat IPv6, nedostatok IPv4 blokov je hlavne prekazkou pre novych a rozsirujucich sa ISP.

Zavedenie IPv6 pre vsetkych koncovych uzivatelov je dolezite z ekonomickeho aj technickeho hladiska, teda aby IP adresy mohli byt pridelene komukolvek, kto ich potrebuje a kazdy by mal mat narok na verejnu IP adresu, bez nutnosti pouzitia transfer marketu. S IPv4 to uz mozne nie je.

Odpovedať Hodnotiť:
 

v texte alebo v obrazku je chyba... podla uvedenych percent v texte by malo byt nemecko zelene ale na obrazku je cervene
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vizualizácia problémov má na mape evidentne vyššiu prioritu a pri zhoršení latencie o 20+ ms sa používa oranžová až červená farba.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Google meria už pomaly každú hovadinu. :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Google ako sukromna firma robi testera celemu svetu.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

pre internetove sluzby je dolezita rychla odozva, cize z dovodu zvysovania ich kvality ma taketo meranie vyznam
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A nespomaľuje náhodou meranie rýchlosť odozvy?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A čím to teda môže byť, keď to náhodou to zrejme nie je?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

cim moze byt co? ze pri ipv6 bola namerana vyssia odozva?
dovodov moze byt vela. ze vyssiu odozvu nesposobuje samotne meranie ti dojde, ked si uvedomis co take meranie odozvy je:

a ze prave toto nesposobilo rozdiel v odozve medzi ipv4 a ipv6 nam moze naznacit samotny fakt, ze rychlost odozvy sa merala aj pri ipv4 :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

V štatistike je jediným neodškriepiteľným faktom jej poskytovateľ. Pokiaľ nezverejní svoju úplnú špecifikáciu, je zbytočné jeho výstupy posudzovať, nie to s nimi ešte aj argumentovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviete poradit dobry ipv6 tunel?
Na SVK asi nieto ziadny broker alebo ?

vdaka
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja už niekoľko rokov úspešne použivam sixxs.net v kombinácií s aiccu. Najbližší server je síce v Prahe, ale za verejnú IPv6 tá latencia stojí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam uz dlho Henet s vystupom ve frankfurte. su aj v prahe, ale ten stoji za hovno, na t-com DSL som mal aj tak do frankfurtu blyzsie a radikalne sa to nezmenilo ani s orange DSL, kedze tam DE-CIX secko smeruje.
latencia je 50ms, co je OK, ked si zebereme, ze z frankfurtu dalej ta latencia je minimalna, kedze tam je kazdy zapojeny, tak potom je zriedka ta latencia vyrazne vyssia ako tych 50 ms. dolezite na tom henet tunneli je pre mna ale insie volaco. ja tam mam /48, mam to otvorene aj pre IRC, a jednoducho konfigurovatelne v openwrt. ale aj tak, ich ip adresu mam v /etc/hosts, lebo DNS nefunguje, ked router zapnes a PPPoE este neprebehlo, tak aby sa mohol okamzite pokusat dobit na upgrade noveho konca tunnelu, ked vypadne DSL, alebo ked sa router restartne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"IPv6 protokol využíva 128-bitové adresy, je ich tak cca 3.4 x 10 ^ 38" ... jednoduchsie by bolo napisat, ze ich je 2^128 nie ? :)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Sixxs neprijima nove registracie ze vraj mam kontaktovat svojho IP ( upc ) a vysvetlit mu ze IPv6 je tu uz 20 rokov tak nech sa rozhybu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked sa rozhybu, tak sa normalne bojim, ako to spravia.

Aby to nedopadlo ako napr. v Nemecku, ze nasadia Dual-Stack Lite - verejnu IPv6 sice dostanes, ale IPv4 iba z private range, za NAT-om.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre tých ktorých by to extrémne zaujímalo tak IPv6 adries by mali byť:
340282366920938463463374607431768211456... asi tolkoto
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže opäť nedostatočne.

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nech sa to uvedie na správnu mieru, ipv6 vyzera takto

2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334

alebo aj takto:

2001:0DB8::1428:57ab
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár