neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Licenčné poplatky za H.265 sa znížili, nasadzovanie by malo byť rýchlejšie

Značky: H.265 / HEVCceny

DSL.sk, 23.12.2015


Organizácia HEVC Advance zastupujúca viacerých majiteľov patentov pokrývajúcich technológie použité v novom kompresnom videoštandarde HEVC / H.265 aktuálne oznámila výrazné zníženie a u niektorých typov licencií úplné zrušenie licenčných poplatkov.

Nové podmienky by tak mohli urýchliť nasadenie tohto štandardu.

Doteraz dosahovali licenčné poplatky za každé zariadenie podporujúce HEVC predané v rozvinutých krajinách u mobilných zariadení 0.8 až 1.35 doláru podľa podporovaných rozšírení HEVC, u 4K TV 1.5 až 2.6 doláru a u ostatných zariadení vrátane set-top-boxov 1.1 až 1.775 doláru.

Poplatky sa platili aj za všetok obsah v HEVC vo výške 0.5% všetkých príjmov vygenerovaných z obsahu, v prípade obsahu bezplatného pre užívateľov sa museli poplatky platiť napríklad z príjmov získaných z inzercie.

Tieto platby nemali stanovené ani zvyčajné horné limity.

Po novom sa poplatky za zariadenia znížili, u mobilných zariadení na 0.40 až 0.69 USD, u 4K TV na 1.2 až 2.03 USD a u ostatných zariadení na 0.8 až 1.34 USD. Navyše boli zavedené ročné horné limity na jedného výrobcu vo výške 20 až 30 miliónov dolárov na jednu kategóriu a celkovo 40 miliónov dolárov.

Ešte dôležitejšou zmenou je zmena podmienok poplatkov za obsah, keď za obsah sprístupňovaný koncovým užívateľom bezplatne vrátane bezplatnej distribúcie po Internete sa poplatky po novom neplatia. U plateného obsahu sa zaviedli pevné ceny, napríklad v prípade služieb platených pravidelným predplatným ako napríklad TV služba od operátora je nový poplatok 0.5 centu za mesiac za zákazníka, pričom tento poplatok sa v ďalších rokoch bude zvyšovať na konečných 2.5 centu od roku 2020.

U obsahu boli podobne zavedené ročné limity 2.5 milióna dolárov na jeden typ spoplatnenia obsahu.

Licenčné poplatky za HEVC sa platia zároveň aj organizácii MPEG LA licencujúcej ďalšie patenty, vo výške 0.20 doláru za jedno zariadenie s ročným limitom 25 miliónov a platením až pri predaji viac ako 100 tisíc zariadení ročne. Za obsah sa tejto organizácii licenčné poplatky za HEVC neplatia.

HEVC / H.265 je nástupcom H.264 a definitívne bol schválený v januári 2013. Pri vyšších rozlíšeniach dosahuje menší ako polovičný bitrate ako H.264 pri rovnakej kvalite a nenahraditeľnú úlohu tak bude hrať najmä pri 4K a vyšších rozlíšeniach, pri ktorých má H.264 príliš vysoký bitrate, ale tiež pri prenosoch cez mobilné siete.

Hlavným konkurentom H.265 je kompresný štandard VP9 od Google, ktorý spoločnosť podporuje v Chrome a už ho nasadila na svojej službe YouTube.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video


Diskusia:
                               
 

radšej nech všetci používajú x265 zadarmo
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Hej?
Ešte sa tak dozvedieť aké to má nároky na hardvér...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko ahoj Infantilko
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

"neinfantilko" si myslí, že patenty sú dobrá vec.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To co je za nezmysel? Ved h.265 ide skoro na vsetkom, staci potrebny softver s podporou h.265. Potom im vsetci platia za kazdy smartfon a intel za kazdy cpu alebo co?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ano, ak ma HW podporu dekodovania .. a SW plati za kazdu predanu licenciu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

VP9 je konkurencia k h.264 a nie h.265. K tomu bude konkurencia pri VP10. Teda tak som niekde cital.

Platit akykolvek poplatok je nezmysel a hlavne v dobe ked su podobne technologie k dispozicii zadarmo a bez obmedzeni navzdy.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Čo je v dobe zadarmo???
Práveže aj dnes to stojí obrovské prachy!
Prečo by mali byť najlepšie technológie zadarmo???
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

A mozu si vsetci stat na sebe?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Aj na sebe, aj na kábliku na čom len chcú.
Ty si na čom stojíš?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pretoze su to iba nastroje k ziskaniu bussinesu, z ktoreho nasledne plynu prachy. Tiez si treba uvedomit, ze vedomosti z ktorych tieto technologie pozostavaju su taktie zadarmo. Cize lepsia otazka je, preco nie su najlepsie technologie zadarmo? Odpoved: su a treba ich vediet vyuzivat. Nevidim dovod na akykolvek poplatok za h265 ci h264.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

lenze to nieje o tom, ci s jozo z hornej dolnej stiahne novy bsplayer a bude prehravat H26hocikolko co bude nove. To je o tom rozsirit ten standard do vsetkych moznych zariadeni od mp3 prehravaca cez telefony, pocitace, auta....atd. A uz vobec to nieje o tom, ktory je najlepsi. Pozri si mp3.. uz tu su lepsie formaty, ale mp3 uz podla mna nikdy nezanikne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mp3 zaniká. Nevyužíva ho ani Spotify, ani Deezer, ani Apple Music, ani Google Music či jak sa volá, ani iTunes store. RIPuje CDčká už málokto, čiže posledná bašta pre mp3 sú torrenty, zvyšok sveta je už ďalej
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A kde ďalej?
Nie je nič jednoduchšie, ako napríklad vo Windows aj cez WMP si urobiť z Audio CD práve mp3.
Počítač a všakovaké mobily aj tak nehrajú, už vôbec nie 50 centové hluchátka, čo majú sopliaci strčené dňom i nocou v lopúchoch namiesto infúzií... Takže je to jedno. A zvyk je železná košeľa.
Na to aby sopliaci počúvali tie dnešné grcy, je aj mp3 priveľmi kvalitný formát!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak podla tohto zdroja to je presne naopak ako sa uvadza v clanku: http://cnet.co/1BtJ7gk

HEVC advanced podla vsetkeho predtym neexistovalo a teraz zacalo pytat licencne poplatky este okrem MPEG LA.

Poprosim redakciu o vyjadrenie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár