Svetový rekord v rýchlosti skladania Rubikovej kocky má od soboty novú hodnotu, keď ju 14-ročný Američan Lucas Etter prvýkrát zložil v čase pod päť sekúnd.
Informuje o tom organizácia Guinness World Records, čas bol dosiahnutý a oficiálne odmeraný na súťaži organizovanej organizáciou World Cube Association.
Doterajším rekordom bolo 5.25 s, ktoré len v apríli dosiahol americký tínedžer Collin Burns.
Etter zlepšil rekord na 4.904 s. Na súťaži pritom prišlo k dvojnásobnému prekonaniu rekordu, najskôr rekord prekonal časom 5.09 s Keaton Ellis.
V rýchlosti skladania Rubikovej kocky sa súťaží už viacero desaťročí, pričom v súčasnosti sa súťaží vo viacerých kategóriách vrátane skladania modifikovaných verzií kocky napríklad s rozmermi 2 x 2 x 2 alebo 4 x 4 x 4.
V rýchlosti skladania kocky súťažia napríklad aj tvorcovia robotov, pričom robotický rekord je v súčasnosti výrazne lepší ako ľudský.
Video zo sobotňajšieho rekordu (video: Lucas Etter)
S hodnotou 3.253 sekundy ho drží robot CubeStormer 3, ktorému sa ho podarilo dosiahnuť v minulom roku.
Predstavenie robota CubeStormer 3 (video: ARM)
Robot CubeStormer 3 bol riadený softvérom bežiacom na smartfóne a disponoval štyrmi robotickými rukami ovládanými ôsmimi kusmi stavebnice Lego Mindstorms EV3.
Nie, kocka sa vzdy zamiesa podla presne stanoveneho postupu. Teda vsetci sutaziaci maju rovnaku startovnu konfiguraciu. Avsak mozu si priniest vlastnu kocku, ktoru poznaju a vedia ako nou krutit.
Ale on myslel, že ak máš dve kocky poskladané dvoma rôznymi algoritmami či vieš jednu z nich poskladať skôr, lebo ti viac sedí postupnosť ťahov ktoré musíš spraviť.
Sposobov skladania je vela, od najrychlejsich po najpomalsie. Najrychlejsie su prave tieto v sutazi, kde staci malo tahov, ale potrebujes urobit analyzu a ich navrh, co je dost narocne. Ostatne postupy su univerzalne, kde na zaklade tahov, ktore robis bez ohladu stavu, v ktorom rozobrata kocka je, ju poskladad, to je najma "poschoodove" skladanie. Najdebilnejsie a najdlhsie skladanie je po jednotlivych stranach. Kazdy styl ma svoje caro, niekde je to o rychlosti a niekde o trpezlivost:)
Presne tak. Na hyperkocku aj tak nie je mozne natrenovat si algoritmus kockou, ktora sa v case sama parcialne nepresuva bez dohladu a inicializacie z riadiaceho centra. Je o tom aj dokument.