neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Skoková sekunda spôsobujúca problémy IT systémom zostáva

Značky: NTPzaujímavosti

DSL.sk, 20.11.2015


Čas meraný ľudstvom sa bude aj naďalej zatiaľ upravovať pomocou tzv. skokových sekúnd. Na svojej konferencii WRC-15 o tom rozhodla Medzinárodná telekomunikačná únia ITU.

Skokové sekundy sa pridávajú na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku. Jedno otočenie Zeme okolo jej osi je v súčasnosti totiž o niečo dlhšie ako 24 hodín vychádzajúcich z presnej fyzikálnej definície sekundy, zároveň je nerovnomerne ovplyvňované krátkodobejšími vplyvmi. Keď tak rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na sekundu buď na konci decembra alebo júna pozastaví.

Na rozdiel od priestupných rokov, ktoré kompenzujú dĺžku obehu Zeme okolo Slnka, aplikovanie skokových sekúnd nie je dlhodobo dopredu známe a nedá sa predprogramovať. Konkrétne skoková sekunda sa pridáva buď na konci júna alebo konci decembra a o jej prípadnom pridaní sa rozhoduje cca pol roka predtým. Pri presnom meraní času sa tak musia informácie o aplikácii skokovej sekundy dopraviť k systémom dynamicky, napríklad pomocou protokolu NTP.

Skoková sekunda sa oficiálne implementuje pridaním neštandardného UTC času 23:59:60 po čase 23:59:59 a až po ďalšej sekunde nasleduje čas 0:00:00. Zároveň k jej aplikácii prichádza v poslednom čase len občasne, od roku 2000 sa aplikovala len štyrikrát, a viaceré IT systémy tak nie sú dostatočne pre jej aplikovanie otestované.

Tieto tri faktory spolu tak spôsobujú, že aplikovanie skokovej sekundy prináša riziko problémov v IT systémoch. K nim prišlo aj pri posledných dvoch skokových sekundách, v júni 2012 a 2015. V roku 2012 kvôli dvom chybám v linuxovom jadre najmä servery s týmto OS buď zamŕzali alebo začali naplno vyťažovať CPU a výrazne znížili svoj výkon respektíve sa stali nedostupnými, čo vyústilo do problémov viacerých internetových služieb a IT systémov. V roku 2015 prišlo len k menším problémom, keď bolo vyradených cca dvetisíc sietí.

Viaceré krajiny tak žiadajú zrušenie skokovej sekundy a táto požiadavka sa prejednávala na pôde ITU. Podľa aktuálneho oznámenia sa ale zatiaľ rozhodlo, že téma potrebuje ďalšiu analýzu. O prípadnom zrušení skokových sekúnd sa tak bude rozhodovať až o osem rokov na konferencii WRC-23 v roku 2023.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video


Diskusia:
                               
 

A: hmm, tak kedy tento problem prediskutujeme?
B: sekundicku, pozriem sa do diara... tak o 8 rokov by sa to hodilo

Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

no, ak za 8 rokov tento problem vznikne 2-3x, tak preco nie? dovtedy to vsetci implementuju a budu s tym ratat a potom ju mozeme zrusit. no az potom, ked zaplatime (=nakradneme) ludi, ktori to budu riesit
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Ja by som to urobil tak, ze by som raz za 100 rokov pridal naraz 25 skokovych sekund.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale neblbni, vies ako ti to rozhodi harmonogram a den? ved to by si urcite neprezil nieco taketo :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozno by sa skokova sekunda dala zahrnut do prechodu na letny/zimny cas a posuvalo by sa adekvatne menej/viac. NTP servery by toto mali zvladnut a na cielovy OS tak dorazi informacia ze cas nema posunut o 3600 sekund ale o 3599 alebo 3601. Ludom ta sekunda pri tom skoku neurobi badatelny rozdiel.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ale to takto nefunguje v tych systemoch. Napriklad linuxovy cas bezi interne na case UTC, takze tam sa realne cas neposuva, ale je linearny, len sa to prepocitava.

Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Skokové sekundy sa týkajú aj UTC :-)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Príde mi to komické. Miesto riešenia problému, ktorý je možné testovať cca raz za 3 roky radšej vytvoríme komplexnejší problém, ktorý nebude možné otestovať vôbec (odhaduje sa, že to bude v roku >2200 a potom prípadný vzniknutý problém narobí ešte väčší bordel než postupné vyladenie problému so skokovými sekundami v tomto období.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

>2200 tzn cca 50-60s? cize skokova minuta spravi obrovsky bordel? ved ani zmena letny/zimny cas bordel nerobi a minuta by ublizila? komu, comu?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Same vynimky .. prestupny rok, skokova sekunda, zimny/letny cas, co pride dalsie ? Potom to v kode bude vyzerat ako vo Windows :)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

zdrojaky windows starsich verzii su uz davno na nete, az taky bordel tam veru nie je ;)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ine riesenie: zrychlit rotaciu Zeme, aby mala jedna otacka ozaj 86400 sekund a nie 86400,002 sekund, cili o 2 ms viac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A treba k tomu aj niečo iné ako zmenu definície sekundy?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://what-if.xkcd.com/26/
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tam je hlavne problém, že tá rotácia nie je pravidelná, nie že by bola iba o niečo pomalšia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problemom ani tak nieje dlzka casoveho useku, teda ze je to jedna sekunda alebo aj keby to bolo jedna minuta, ale to ze je to nestandardny cas. Bezne v algoritmoch alebo vypoctoch sa uvazuje ze po xx:59 nasleduje xx:00 a nie xx:60. A je jedno ci to bude v radoch sekund alebo minut. Toto sa teoreticky bude dat osetrit, aj ked pri niektorych vypoctoch bude asi docela problem tam zahrnut ze rataj so 60tkou pri tychto a tychto rokoch lebo sa to udialo povedzme lne 2-3 krat. Co mi pride ako vecsi problem je zapis do databaz a vyhladavanie. Dokazem si predstavit ze ak napriklad telekomunikacny operator nema dobre osetreny algoritmus na ratanie tarifnych sekund, tak volanie prave cez 60tu seknudu moze pekne zblbnut system.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

spravne. Preto myslim, ze by sa priestupna sekunda mala riesit jednym z 2 sposobov:

- ako priestupny rok: je definovane, ze februar ma 28 a niekedy 29 dni. Nik nevypocitava casovy interval presahujuci niekolko mesiacov tak, ze vynasobi pocet mesiacov poctom dni v mesiaci, ale zavola nejaku kniznicnu funkciu, ktora pre dva timestampy vrati dlzku intervalu. Kniznica berie do uvahy priestupne roky (a dokonca aj DST). Takze 23 hodina by mala 60 alebo 61 sekund a basta, vsetky udajove struktury a algoritmy by to predpokladali, ako predpokladaju 29 februar.
- ako prechod z letneho na zimny cas: je definovane, ze po 2:59:59 nasleduje 2:00:00, cize az 3.6 miliona milisekund sa moze v jeden den zopakovat, v jeden den je 2x rovnaky timestamp a nik nema problem. Takze hadam by sa dalo zvladnut, ked sa zopakuje len jedna sekunda; po 23:59:59.9999 nasleduje 23.59:59 a nie nezmyselna 60.

Problem informovania systemov o rozhodnuti pridat sekundu sa tymto zatial neriesi, to je ina otazka.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a preventivne dakujem za odporucanie ITUcke ist sa poradit so mnou. Ako vzdy, piseme tu len svoje nazory, ako by to mohlo byt, alebo si robime prdel.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Az na to ze to riesenie je neaplikovatelne. Jednak je kopec jazykov, systemov a aj algoritmov ohladom casu. Tazko by si teraz donutil vsetkych pouzivat nejaku jednu kniznicu alebo jeden sposob implementacie. Ale to by este bolo v urcitom casovom horizonte mozne. Druhy a podstatnejsi problem je , ked si precitas clanok, ze na rozdiel od prestupneho roku, ktory je pravidelne kazde 4 roky a nieje problem to algoritmicky zakomponovat, tato doplnkova sekunda sa nepridava pravidelne a ani do buducna sa neda urcit kedy sa prida a kedy nie.Je to na dohode.Tym padom nedokazes nejakym automatickym algoritmom ratat albo ju zahrut do vypoctov. Vzdy potrebujes nejaku databazu alebo vonkajsi zdroj dat kedy ta 1s sa pridavala pripadne nejaky datovy kanal ktori ti bude aktualizovat a pridavat tu 1s. Na to tu je napriklad spominany NTP, lenze nie vsetky systemy su online a tak isto nie vsade sa robi tento casovy update nehovoriac ze kriticke systemy ani nemozu byt napojenie na siet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie, nebude to 1 kniznica, bude to rozhodnutie o zmene algoritmu, nieco podobne, ale omnoho vacsie ako napr. ze rok sa ma evidovat 4mi cislicami, nie 2mi. A kazdy si to implementuje do svojej kniznice a da si nalepku, ze je y3k kompatibilny. Ten druhy a podstatnejsi problem som neriesil, ale ten nevyplyva z mojich navrhov, ale je tu uz predtym. A ano, kvoli tomuto sa bude musiet radikalne zmenit algoritmus - bude potrebovat nejaku konfigurovatelnu informaciu o pridanych sekundach. Zlozite systemy to implementuju, zvacsa su online, alebo aspon programovatelne a jednoduchym (nastenne hodiny) to moze byt fuk.

p.s. priestupny rok neni kazde 4 roky, vynimka je kazdy 100. rok a z toho je vynimka kazdy 400. rok a to neviem, ci je uplne kompletny algoritmus, mozno sa tiez raz za tisicrocie dohodne, ze teraz priestupny nebude...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie je náhodou "priestupný" nesprávne slovo a nemalo by sa používať "prestupný rok"?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

asi nie, myslim, ze je odvodeny od priestupku, nie prestupu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak som to fčulek prepočítal a presne ten čas zo skokovej sekundy je naviazaný na biologický materiál, vyvážaný na orbitu. Faktúry za dodatočné úpravy SW sa posielajú priamo do NASA?
Odpovedať Hodnotiť:
 

stale nechapem, aky je s tym stale problem. to je taky problem fixnut tych par chyb v kerneli, aby to nepadalo? alebo nech sa nepocita ta sekunda ako 23:59:60, ale nech ma sekunda 23:59:59 v skutocnosti dve sekundy?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Plusko za ukážku menežovania v štýle vtip na záver: Nechápem podstatu situácie, čo mi umožňuje navrhovať optimálny postup jej riešenia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Chod do politiky, mas na to vlohy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco sa nevyseru na skokovu sekundu a nepouziju google trik "rozmazanej" sekundy kedy sa hodinky trooooosilinku spomalia na cely den cim sa dosiahne rovnaky efekt. Pri pouziti tohto sposobu nevznika ziadny problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahoj, vysvetlil by mi prosim vas niekto ako dokaze sekunda navyse sposobut pad systemu? Dakujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pretože farmári nevedia kódiť... ono spraviť to korektne a myslieť na budúcnosť nie je nikdy ľahké. Zato spraviť to tak, aby to miesto kolapsu iba ukazovalo nesprávny údaj, až taký problém nie je.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Myslím si, že zrovna 1 sekunda nás o nič nepripraví...
Aj keď... Tisíc rokov to merali bez tohoto všetkého a nikomu nič nevadilo. Práve tak by nikomu nič nevadilo ani teraz. Všetkým je lautr jedno či má rok 1 sekundu viac alebo menej...
Asi fakt nemáme nič vážnejšie čo riešiť...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

lebo linux je system sprosty a nedokaze pochopit, ze po 59 moze nasledovat 60. potom sa zatne ako jebla feministka, ked jej niekto povie opacny nazor, a uplne sa zruti. samozrejme, vsetko je potom v uplnej prdeli, a situacia si vyzaduje pomoc odbornika.

windows s tym nema problem - ten tu skokovu sekundu ma jednoducho v <>
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je čistá diskriminácia. K riešenie sa zaviazali ochrancovia ľudských práv, preto sú všetci ostatní ľudia povinný im do neho nezasahovať , respektíve umožňovať im zmenu vlastného presvedčenia odstúpením od daného záväzku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pal na tumblr, madarsky kokotnak!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pal, secam, eventuálne ntsc môže mať pri digitálnych dátach účinky iba na projektový tím navrhovateľa. Navrhovaný cieľ nemusí registrovať ani tie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár