neprihlásený Streda, 2. októbra 2024, dnes má meniny Levoslav
Prvý osobný počítač sa predal za 42 tisíc eur

Značky: PCzaujímavosti

DSL.sk, 9.11.2015


Prvý komerčne dostupný osobný počítač Kenbak-1 sa v sobotňajšej aukcii aukčnej siene Team Breker predal za takmer 42 tisíc eur, keď finálna cena vrátane daní a poplatkov dosiahla 41 809 eur.

Kenbak-1 sa začal predávať v roku 1971 za relatívne dostupnú cenu aj pre bežných užívateľov, 750 dolárov, a Múzeom počítačovej histórie v Silicon Valley bol označený za prvý komerčne dostupný osobný počítač.

V čase jeho návrhu neboli ešte k dispozícii jednočipové komplexné procesory a Kenbak-1 je tak postavený na množstve prepojených jednoduchších TTL čipov.

Počítač bol 8-bitový, mal tri registre a päť adresných módov. K dispozícii bolo ale len 256 bajtov operačnej pamäte a žiadny úložný priestor.

Počítač nemal ani klasické periférie. Jediným vstupom boli tlačidlá, pomocou ktorých bolo možné zapisovať číselné hodnoty priamo na zvolené adresy v pamäti. Kenbak-1 sa aj programoval priamym zápisom binárneho kódu.

Vypočítaný výstup uložený v pamäti bolo možné zistiť prečítaním konkrétnych adries pamäti a zobrazením uloženej hodnoty pomocou ôsmich svetiel kódujúcich bajt.

Počítač pracoval s taktom 1 MHz, kvôli pomalému prístupu do pamäte bola ale jeho reálna rýchlosť pod tisíc inštrukcií za sekundu.


Predstavenie Kenbak-1 od Roberta Nielsena, pohľad dovnútra aj ukážka programovania



Na rozdiel od neskorších prvých osobných počítačov, ktoré výrobcovia propagovali najmä v komunite technologických nadšencov, autor počítača John Blankenbaker respektíve jeho spoločnosť Kenbak Corporation chceli počítač presadiť najmä do škôl.

To sa im ale výraznejšie nepodarilo a predali len cca 40 kusov. Dochovaných je podľa aukčnej siene desať kusov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Podiel Windows 11 dosiahol tretinu
Qualcomm už má testovať druhú generáciu Snapdragon X pre PC
Vydaná nová hlavná verzia Windows 11
SMS lístok na vlak sa dá kúpiť už aj zo zahraničného čísla
Po odklade sprístupnená beta Thunderbirdu pre Android
UPC pridalo archív pre desiatky staníc
FFmpeg výrazne zlepšil podporu H.266
AMD novým BIOS-om zlepšila výkon a latenciu nových Ryzenov 9000
Z-Boxy Packety už nebudú agresívne červené, majú lepšie splynúť s okolím
SpaceX v krátkom čase zaznamenala tretí problém so svojou raketou


Diskusia:
                               
 

Nepochybne bolo programovanie na Kengbaku hardcore. Pripomenul mi moje prve stretnutie s pocitacom. Bolo to na strednej, volal sa ADT-4100 a stal v tom case priblizne ako 10 domov. Uz mal aj obrazovku a klavesnicu ale ked sa nedal nabootovat z malej slucky diernej pasky, tak bolo potrebne presne ako na Kengbaku vlozit loader rucne. Jeden z kamosov to dokazal aj z hlavy. Neskor vytvoril SandForce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tipujem, že to bolo na SPŠE K.Adlera.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

SPŠE ano, K. Adlera nie. Iba ak by na nej studoval Alex Naqvi, ten druhy co stoji za SandForce.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak to by chcelo doplniť Wikipediu o ďalších úspešných Slovákov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Určite sa jedná o SPŠE Stará Turá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

klobuk dolu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trocha mi to pride ako ked som sa hral este so starymi teslackymi logickymi MH74xx (ale to uz bolo 1985)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

my sme sa v skole hrali s teslackymi 74xx este aj v roku 2000 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

S jednoduchými obvodmi sa môžu žiaci na školách hrať doteraz, aj tak majú mnohí problém pochopiť jednoduchú logickú funkciu, nieto ešte Karnaughovu mapu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh, prosim ta, niektori buduci absolventi filozofickych fakult maju aj pri maturite problemy napisat /nehovoriac o tom, ze pochopit aj vysvetlit by bolo dobre vediet/ pytagorovu vetu, nieto este nejaku analyzu logickych funkcii :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je druhácke učivo niekdajších stredných elektrotechnických škôl. Ale je pravda, že pravidlá zjednodušovania, De Morganove pravidlá(aj nalýza) sa v 81-om roku učili aj vo štvrtom ročníku stredných škôl. Boolová algebra a základy logických obvodov, pravdivostné tabuľky a čo ja viem čo, to bolo už v druhom ročníku na kompletku aj s realizáciou jednoduchých logických obvodov. Výhodou bolo 8 rokov ZŠ, lebo terajší stredoškoláci sú ako 19-roční vo štvrtom ročníku a to je celé zle. Keď už mali ísť robiť, tak za ten rok po 18-ke dokonale zlenivejú...

Inak neviem čo má filozofická fakulta s informatikou...

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár