neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
Prvý osobný počítač sa predal za 42 tisíc eur

Značky: PCzaujímavosti

DSL.sk, 9.11.2015


Prvý komerčne dostupný osobný počítač Kenbak-1 sa v sobotňajšej aukcii aukčnej siene Team Breker predal za takmer 42 tisíc eur, keď finálna cena vrátane daní a poplatkov dosiahla 41 809 eur.

Kenbak-1 sa začal predávať v roku 1971 za relatívne dostupnú cenu aj pre bežných užívateľov, 750 dolárov, a Múzeom počítačovej histórie v Silicon Valley bol označený za prvý komerčne dostupný osobný počítač.

V čase jeho návrhu neboli ešte k dispozícii jednočipové komplexné procesory a Kenbak-1 je tak postavený na množstve prepojených jednoduchších TTL čipov.

Počítač bol 8-bitový, mal tri registre a päť adresných módov. K dispozícii bolo ale len 256 bajtov operačnej pamäte a žiadny úložný priestor.

Počítač nemal ani klasické periférie. Jediným vstupom boli tlačidlá, pomocou ktorých bolo možné zapisovať číselné hodnoty priamo na zvolené adresy v pamäti. Kenbak-1 sa aj programoval priamym zápisom binárneho kódu.

Vypočítaný výstup uložený v pamäti bolo možné zistiť prečítaním konkrétnych adries pamäti a zobrazením uloženej hodnoty pomocou ôsmich svetiel kódujúcich bajt.

Počítač pracoval s taktom 1 MHz, kvôli pomalému prístupu do pamäte bola ale jeho reálna rýchlosť pod tisíc inštrukcií za sekundu.


Predstavenie Kenbak-1 od Roberta Nielsena, pohľad dovnútra aj ukážka programovania



Na rozdiel od neskorších prvých osobných počítačov, ktoré výrobcovia propagovali najmä v komunite technologických nadšencov, autor počítača John Blankenbaker respektíve jeho spoločnosť Kenbak Corporation chceli počítač presadiť najmä do škôl.

To sa im ale výraznejšie nepodarilo a predali len cca 40 kusov. Dochovaných je podľa aukčnej siene desať kusov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA si objednala vypustenie helikoptéry na Titan, od SpaceX
Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1


inzercia



Diskusia:
                               
 

Nepochybne bolo programovanie na Kengbaku hardcore. Pripomenul mi moje prve stretnutie s pocitacom. Bolo to na strednej, volal sa ADT-4100 a stal v tom case priblizne ako 10 domov. Uz mal aj obrazovku a klavesnicu ale ked sa nedal nabootovat z malej slucky diernej pasky, tak bolo potrebne presne ako na Kengbaku vlozit loader rucne. Jeden z kamosov to dokazal aj z hlavy. Neskor vytvoril SandForce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tipujem, že to bolo na SPŠE K.Adlera.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

SPŠE ano, K. Adlera nie. Iba ak by na nej studoval Alex Naqvi, ten druhy co stoji za SandForce.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak to by chcelo doplniť Wikipediu o ďalších úspešných Slovákov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Určite sa jedná o SPŠE Stará Turá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

klobuk dolu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trocha mi to pride ako ked som sa hral este so starymi teslackymi logickymi MH74xx (ale to uz bolo 1985)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

my sme sa v skole hrali s teslackymi 74xx este aj v roku 2000 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

S jednoduchými obvodmi sa môžu žiaci na školách hrať doteraz, aj tak majú mnohí problém pochopiť jednoduchú logickú funkciu, nieto ešte Karnaughovu mapu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh, prosim ta, niektori buduci absolventi filozofickych fakult maju aj pri maturite problemy napisat /nehovoriac o tom, ze pochopit aj vysvetlit by bolo dobre vediet/ pytagorovu vetu, nieto este nejaku analyzu logickych funkcii :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je druhácke učivo niekdajších stredných elektrotechnických škôl. Ale je pravda, že pravidlá zjednodušovania, De Morganove pravidlá(aj nalýza) sa v 81-om roku učili aj vo štvrtom ročníku stredných škôl. Boolová algebra a základy logických obvodov, pravdivostné tabuľky a čo ja viem čo, to bolo už v druhom ročníku na kompletku aj s realizáciou jednoduchých logických obvodov. Výhodou bolo 8 rokov ZŠ, lebo terajší stredoškoláci sú ako 19-roční vo štvrtom ročníku a to je celé zle. Keď už mali ísť robiť, tak za ten rok po 18-ke dokonale zlenivejú...

Inak neviem čo má filozofická fakulta s informatikou...

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár