Aukčná sieň Team Breker dnes draží jeden z mála dochovaných kusov počítača Kenbak-1 považovaného napríklad aj Múzeom počítačovej histórie v Silicon Valley za prvý komerčne dostupný osobný počítač.
Kenbak-1 sa začal predávať v roku 1971 za relatívne dostupnú cenu aj pre bežných užívateľov, 750 dolárov.
V čase jeho návrhu neboli ešte k dispozícii jednočipové komplexné procesory a Kenbak-1 je tak postavený na množstve prepojených jednoduchších TTL čipov.
Počítač bol 8-bitový, mal tri registre a päť adresných módov. K dispozícii bolo ale len 256 bajtov operačnej pamäte a žiadny úložný priestor.
Počítač nemal ani klasické periférie. Jediným vstupom boli tlačidlá, pomocou ktorých bolo možné zapisovať číselné hodnoty priamo na zvolené adresy v pamäti. Kenbak-1 sa aj programoval priamym zápisom binárneho kódu.
Vypočítaný výstup uložený v pamäti bolo možné zistiť prečítaním konkrétnych adries pamäti a zobrazením uloženej hodnoty pomocou ôsmich svetiel kódujúcich bajt.
Počítač pracoval s taktom 1 MHz, kvôli pomalému prístupu do pamäte bola ale jeho reálna rýchlosť pod tisíc inštrukcií za sekundu.
Predstavenie Kenbak-1 od Roberta Nielsena, pohľad dovnútra aj ukážka programovania
Na rozdiel od neskorších prvých osobných počítačov, ktoré výrobcovia propagovali najmä v komunite technologických nadšencov, autor počítača John Blankenbaker respektíve jeho spoločnosť Kenbak Corporation chceli počítač presadiť najmä do škôl.
To sa im ale výraznejšie nepodarilo a predali len cca 40 kusov. Dochovaných je podľa aukčnej siene desať kusov.
Aukčná sieň očakáva vydraženie počítača za cenu medzi 20 až 40 tisíc eur, približne desaťkrát menej ako sa bežne dražia počítače Apple I uvedené v roku 1976.
Samozrejme, že cena bude nízka, aj keď v mojom ponímaní astronomická...
Ono to je v podstate programovateľný automat, nie počítač v pravom zmysle slova. Nemá to ako mať takt, pretože ak je to iba z obvodov TTL, v tých rokoch mohli byť akurát tak binárne 4-bitové čítače, ak vôbec, nejaké 16x4 bit SRAM obvody a nejaké strašne jednoduché TTLka.
Hodinový kmitočet to nepotrebovalo. Upravím názor podľa schémy zapojenia. Zatiaľ neviem kde ju dohľadať. Podľa opisu ide o primitívnu učebnú pomôcku ktorá niekde v roku 1982 vyhrala súťaž SOČ v Československu, aj keď v jednoduchšom prevedení...
Re: ktorá niekde v roku 1982 vyhrala súťaž SOČ v Československu
Od: syntaxterrorX
|
Pridané:
7.11.2015 18:45
Vzhľadom k existencii neobmedzeného počtu možností formulácie novej informácie, indikuje vytváranie jednoduchých permutácií osobných invektív a všeobecne dostupných faktov pomerne neefektívne využívanie dostupných komunikačných prostriedkov, neodvratne smerujúce k terminácii redundantných prístupov ku zdrojom údajov, preukázateľne nadmerne zaťažujúcim kognitívne schopnosti popisovanú činnosť vykonávajúceho autora predmetného vyjadrenia.
ktorá niekde v roku 1982 vyhrala súťaž SOČ v Československu
Od: Japster
|
Pridané:
7.11.2015 19:57
Neviem, pán učiteľ, kto je tu za blbečka...
Píšem o roku 1971... Vtedy tých procesorov moc nebolo. Však?
A ak dovolíte, skonštruovať v 18-tich rokoch na bežnej strednej škole v roku 1982 niečo obdobné tomuto KENBAK-u, to zrovna na blbečka nesvedčí...
Vy ste čo také urobili, dokázali?
A ozaj, ešte ste ten hlupák z Infovekovej diskusnej skupiny?
Re: ktorá niekde v roku 1982 vyhrala súťaž SOČ v Československu
Od: Japster
|
Pridané:
7.11.2015 22:39
Píšem o roku 1971 že boli možno ak nejaké jednoduché TTL obvody a 4-bitové binárne čítače a potom že v roku 1982 niekto mladý urobil čosi obdobné ako nejaký poondiaty KENBAK-1. Podľa vtedajšej oficiálnej rétoriky sme vraj za vývojom na Západe meškali okolo 6 rokov.
Tak preto si myslím, že niet dôvod vtedajšieho mladého človeka nazývať všakovako.
A nezabudni, že ako pre Slovensko máme dodnes na mnohé veci jednoducho embrago. Mali sme ho aj roky po revolúcií, ale aj napríklad susedné Rakúsko na mnohé novšie amereické polovodičové súčiastky. Tak kde by sa bol vtedy ktosi 1982-om roku dostal k CPU? Ano, už 8080A sme mali od Intelu obšlehnuté. Sami sme dokopy nič nevyvinuli...
Re: ktorá niekde v roku 1982 vyhrala súťaž SOČ v Československu
Od: Japster
|
Pridané:
7.11.2015 23:39
"Podľa opisu ide o primitívnu učebnú pomôcku ktorá niekde v roku 1982 vyhrala súťaž SOČ v Československu, aj keď v jednoduchšom prevedení..."
Táto veta je naozaj domotaná...
Skúsim si ju napraviť:
Podľa opisu ide o primitívnu učebnú pomôcku(chceli Kenbak-1 tam niekde pre školy...). Jej obdoba skonštruovaná slovenským 18-ročným stredoškolákom, vyhrala okolo roku 1982 súťaž SOČ v ČSSR...
Mne je jasné že vtedy už Piešťany špekulovali aj s 8-bitovými 8080...
Kukám na video a nechápem.-
Od: Fanatixx
|
Pridané:
7.11.2015 17:41
Zatlačím tlačidlo nad ktorým sa rozsvieti svetielko, potom ďalšie a ďalšie a jedným tlačidlom potom všetky svetielka vypnem. Tak toto je fakt geniálna technika.