Americká vesmírna agentúra NASA aktuálne predstavila nový koncept robotických vozidiel určených pre prieskum iných vesmírnych telies, ktoré na rozdiel od súčasných robotických vozidiel ako napríklad Curiosity na Marse nemajú klasické kolesá alebo pásy.
Tieto nové vozidlá označené kódovým označením Hedgehog, ježko, sú určené pre prieskum komét a ďalších objektov s len veľmi malou gravitáciou a komplikovaným povrchom.
Na takýchto telesách klasický kolesový pohon kvôli malej tiaži a prítlaku nedokáže vyvinúť dostatočnú ťažnú silu a kolesový pohon tiež nie je samozrejme vhodný pre pohyb v komplikovanom teréne.
Nové prototypy majú netypický tvar kocky s vytŕčajúcimi špicmi a na pohyb využívajú princíp používaný v družiciach a ďalších vesmírnych zariadeniach na zmenu orientácie postavený na zotrvačníkoch a zákone zachovania rotačného momentu.
V Hedgehog sú konkrétne celkom tri zotrvačníky, ktoré sa po roztočení prudko zabrzdia. Tým sa rotačný pohyb prenesie na celé vozidlo a to sa prevalí na trčiacich špicoch na inú stenu. Vozidlo nemá určenú jednu štandardnú orientáciu a môže fungovať pri státí na ľubovoľnej stene.
Pri využití vyššej rýchlosti a energie zotrvačníkov respektíve prudkejšom brzdení môže tiež vyskočiť a preletieť malú vzdialenosť. Takýto spôsob pohybu mu dovolí sa pohybovať aj po tom najkomplikovanejšom teréne a dostať sa napríklad cez rozličné prekážky a z rozličných pascí.
Predstavenie prototypov vozidiel Hedgehog (video: NASA)
NASA testuje v súčasnosti dva prototypy robotov Hedgehog odlišujúce sa technológiou brzdenia, jedného vyvinutého v laboratóriách JPL NASA s kotúčovými brzdami a druhého na Stanfordskej univerzite s trecími remeňmi. Na projekte spolupracuje aj Massachusettský inštitút technológií. Prototyp z JPL má osem špicov a hmotnosť päť kilogramov, pričom NASA počíta s hmotnosťou deväť kilogramov po osadení prístrojmi.
NASA prototypy už testovala v stave mikrogravitácie na palube svojho lietadla C-9 lietajúceho po parabolických trajektóriách a v súčasnosti pracuje na väčšej autonómii vozidiel. V ktorej misii by mohli byť nasadené prvýkrát zatiaľ neinformuje.
Aj Edko Ilenasov sa pohybuje prevalovanim v den davok, ale vzdy aj tak skonci pod tujami a tie nedokaze prekonat.Potom dojde podporne vozidlo-furik- a dopravi ho do dokovacej stanice-gauc- kde nasledne nacerpa energiu na konvenkcny pohyb
Zlate detské časy, keď sme sa hrávali so šulkom s natočenou gumičkou.
:-))
Ale mali sme ztoho radosť. Tak nech sa teraz aj marťanske deti trochu potešia , pardon ... meteoriťanske