Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley predstavil novú technológiu, ktorú navrhuje použiť na identifikáciu verejnosťou používaných dronov podobne ako poznávacie značky identifikujú automobily.
Technológia LightCense, na ktorú upozornil MIT Technology Review, by tak mala odbúrať problém súčasného ťažkého vypátrania majiteľov dronov vykonávajúcich s nimi nebezpečné respektíve nedovolené činnosti.
LightCense je postavená na aktívnom vyžarovaní poznávacej značky v podobe sekvencie farebných svetiel. To zabezpečuje modul s farebnými LED nasmerovanými z dronu dole smerom na zem.
Koľko rozličných farieb má byť použitých a ako dlhé majú byť poznávacie značky tím zatiaľ nezverejnil, na ilustračných animáciách je použitá sekvencia piatich až šiestich farebných signálov využívajúca farby červená, zelená, modrá, ružová a žltá. Aj pri použití a rozpoznávaní šiestich rozličných farieb by sekvencia šiestich signálov ale znamenala len cca 47 tisíc možných rozličných značiek.
Vedci nezverejnili výkon LED prototypu, za dňa by mala byť značka ale viditeľná a identifikovateľná voľným okom na sto metrov. Aplikáciou na smartfóne s jednoduchým zoomovateľným objektívom by mala byť rozoznateľná na 150 metrov a vedci zároveň vyvíjajú kameru pre policajné zložky, ktorá predpokladane umožní značku dekódovať z ešte väčšej vzdialenosti.
Výhodu navrhovanej technológie oproti klasickým poznávacím značkám na automobiloch je samozrejme rozoznanie na výrazne väčšiu vzdialenosť. Výhodou oproti vysielaniu značky na rádiových frekvenciách je možnosť rozoznať značku alebo aspoň jej časť voľným okom bez potreby akéhokoľvek technického vybavenia.
Tím ale pripravuje celý modul, ktorý okrem LED pre vysielanie značky bude obsahovať aj batériu, rádiový vysielač schopný vysielať značku a bude tiež fungovať ako čierna skrinka.
K predstaveniu technológie LightCense prichádza v čase, keď viaceré krajiny pripravujú novú reguláciu používania dronov vzhľadom na ich bežné rozšírenie. Majitelia dronu by samozrejme mohli vyžarovaniu poznávacej značky zabrániť, prípadná legislatíva by mohla napríklad za to udeľovať pokuty respektíve umožniť zasahujúcim zložkám prísnejší postup voči dronom bez viditeľnej identifikácie.
Autori LightCense sa zatiaľ ale nedohodli so žiadnym výrobcom na inštalácii ich technológie poznávacej značky a zatiaľ tak má ďaleko k presadeniu sa.
podla mna by mali byt SPZ aj pre invalidne voziky, kolobezky, papierove lietadielka, bagandze, sneakersy (debil sa obehne v rade v TESKU a hned mozes upovedomit bezpecnostne zlozky na radoveho pirata)... ale hlavne treba vykerovat ludom EAN na temeno...
"Aplikáciou na smartfóne by mala byť rozoznateľná na 150 metrov"
Už sú s tými "aplikáciami" trápni.Mám taký dojem,že jediné na čo ešte neexistuje aplikácia je moja ranná stolica.
Ale teoreticky by sa na to aplikacia napisat dala.. nejaku neuronovu siet na servery naucenu rozpoznavat z fotky hovna odoslanej zo smartfonu klienta zlozenie jedal z ktorych pozostava a vracat apke aj rozne dalsie zaujimave informacie ako napriklad orientacna hmotnost hovna, statistika typologie hovna s ostatnymi uzivatelmi, cena hovna vypocitana zo surovin jedal z ktorych pozostava... najdrahsie alebo najvacsie hovna uzivatelov by sa mohli uchadzat o miesta v rebrickoch top10... no minimalne v japonsku by to malo uspech, mozno by sa to stalo aj hitom roka a odkupila to toshiba za miliony dolarov.. a mozno aj google by sa o to pobil, konecne by si splnil ambiciu sledovat naozaj uplne vsetko.. idem asi do toho, mozno prave nastal ten cas aby som konecne prerazil v modernom IT svete
A mobily by mali tiez dovod na dalsiu inovaciu - pridat pachovy senzor. To hovno, ktore vygeneruje najvacsiu pachovu odozvu na senzore vyhra auto ako v statnej blockovej loterii
Realizácia Vášho návrhu vyžaduje zostavenie skutočne na všetko odhodlaného teamu vývojárov, pokiaľ sa teda nejedná o predstavu o Vašom samostatnom a nezávislom vývoji produktu.
Najľahšie je zrejme napísať Ježiškovi, Santovi, či inej entite s ponukou garancie napĺňania predstáv, nakoľko agentúram na sprostredkovanie práce by oboznamovanie sa s podstatou Vašej požiadavky nemuselo príliš voňať.
Pri mojom chápaní Vášho tvrdenia je teda skutočnou výzvou až umožnenie získania schopností, potrebných na spletenie biča, priamo biču bez využitia priameho fyzického kontaktu s pletačom?
To netreba navrhovať, veď svoje ID má každá implicitne. Niektoré ich môžu mať aj viac. Tak ako hviezdy vysielajú svoje jedinečné spektrum. Aj dvojhviezdy... Aj viacnásobné hviezdy...
A ID ich systému je potom tiež implicitné, vytvorí sa samé z ich IDs.
Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley chce asi zhaluziť Skarabeov. Tí sa tuším riadia súhvezdiami. Bohvie, kam to po nasadení tejto prevratnej technológie začnú gúľať...
Re: .....
Od: sak ja ne?
|
Pridané:
24.8.2015 9:33
A ja samozrejme zoberiem svojich dronov na policajnú stanicu a poslušne si ich dám zaregistrovať. Keby som chcel prevážať heroín cez mexické hranice, isto nie.
to isté máš aj vo VIN čísle na karosérii/motore...
ale všetko sa buď dá alebo bude dať nejako obabrať. Takže v konečnom dôsledku doplatia bežní ľudia na stratu súkromia (v podstate sa nič také nestane) a kriminálnici/podvodníci si nejaký ten spôsob nájdu.
Podľa zverejňovaných informácií by bolo Vami navrhované konanie značne nelogické a zároveň neudržateľné najmä z ekonomického hľadiska, nakoľko gangy pašerákov sa venujú jeho sprevážaniu opačným smerom.