neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
eID možné použiť len na troch Linuxoch, ostatné nebudú podporované

Značky: eIDe-governmentSlovenskoLinux

DSL.sk, 27.7.2015


Štát neplánuje oficiálne umožniť využívať softvér eID klient potrebný pre elektronické využívanie elektronického občianskeho preukazu na iných linuxových distribúciách ako Debian, Ubuntu a Mint.

Pre server DSL.sk to v stanovisku uviedlo ministerstvo vnútra.

Iba Debian distribúcie

Ako sme informovali v tomto článku, ministerstvo na začiatku júla sprístupnilo aplikáciu eID klient pre OS X 10.8 a vyšší a tri linuxové distribúcie vychádzajúce v základe z Debianu, samotný Debian, Ubuntu a Mint.

"Ostatné distribúcie neplánujeme zabezpečovať. Upozorňujeme, že ak si skúsený užívateľ rozbehne aplikáciu na inej distribúcii, fungovať môže, ale MV SR v tomto prípade nepreberá žiadnu zodpovednosť za používanie aplikácie, predovšetkým za bezpečnosť komunikácie, ktorú aplikácia zabezpečuje," uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Oficiálne tak nebudú podporované viaceré populárne distribúcie ako medzi domácimi užívateľmi tak najmä vo firmách, napríklad RHEL / CentOS, SUSE / openSUSE a Fedora.

Prečo nebol eID klient vytvorený univerzálnejším spôsobom napríklad v podobe staticky linkovaného softvéru s vlastným inštalátorom fungujúcim naprieč distribúciami zisťujeme.


Zadná strana eID s čipom (foto: Ministerstvo vnútra SR)

Ostatné distribúcie

Zároveň zisťujeme o aké záruky reálne užívateľ zo strany ministerstva prichádza, ak bude softvér používať na nepodporovanej distribúcii.

Jeden z čitateľov DSL.sk krátko po sprístupnení softvéru pre tri debianové distribúcie vytvoril a sprístupnil inštalačný balíček pre Fedoru 21. Podmienky používania softvéru ho ale nedovoľujú ďalej šíriť a zároveň distribúcia z nedostatočne zabezpečených zdrojov nie je ideálna z hľadiska bezpečnosti.

Lepším riešením by tak bol návod ako si softvér nainštalovať na iných distribúciách z originálnych inštalačných balíčkov stiahnutých zo slovensko.sk respektíve ako si z nich vytvoriť inštalačný balíček pre ostatné distribúcie.

Ďalšou možnosťou na nepodporovanej distribúcii je používanie eID klienta vo virtualizácii, buď na Windows alebo podporovanej linuxovej distribúcii. Podľa zvoleného virtualizačného riešenia nemusí byť ale vo virtualizácii funkčná čítačka kariet, pričom dodávaná čítačka IDBridge CT30 podľa informácií ministerstva vo virtualizovanom prostredí nie je podporovaná.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Die Amateurbande!
Takyto dementny pristup nema obdoby.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ano, je to retardovane, najretardovanejsie je, ze komunita po zverejneni zdrojakov by sa im bola urcite ochotna starat sa o balickovanie. specfile pre open build service alebo ppa recept pre launchpad by niekto zarucene napisal.
ale hlavne ze je to v starom qt..
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

problem moze byt to, ze stat nema pristup k samotnemu kodu
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

nuz, ked nieco taketo kupujem tak by som k tomu mal rad zdrojaky. nie je to appka na telefon za 2,99$
ale ja som padnuty na hlavu ocividne.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

chcem vidiet ten den, ked sa v podmenkach sutazi zacne pridavat bod, ktory bude vyzadovat zdrojaky (a ziadne licencie, ktore by zabranovali ich zmenam interne/inou firmou) :D
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ministerstvo neni sukromna firma. Na Slovensku mozno ano ale nemalo by byt
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Tak skoro neuvidis, pretoze na kazdy system sa okrem obstarania samostneho sw kupuje aj podpora.

No a vtip je v tom, ze nikto ti nepreda podporu, pokial sa chces rypat v zdrojakoch (co je aj logicke: firmy podporuju len to, co dodali oni a za co vedia drzat zaruku; nemozu podporovat nieco, v com sa rypal miestny it ekspert).

No a vacsina manazerkov (povedzme ze 99,9999%) nielen v statnej sprave, ale aj v sukromnych firmach, ked si ma vybrat 1) zdrojaky, ale nasi itckari ich mozu upravovat, 2) bez zdrojakov, za chyby bude nasledovnych X rokov zodpovedat dodavatel, tak si vyberie moznost 2).

V citlivych pripadoch sa da dohodnut, ze sa dodaju zdrojaky, aby si ich napr. auditor mohol prezriet. Ale v ziadnom pripade nesmie ist modifikacia do produkcie, tam by padla podpora.

Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Zaujimave, ale IMHO nie si z odboru. My dodavame realtivne specializovane riesenie velkym komercnym firmam... A uz niekolko z nich nas donutilo mat ulozene zdrojaky u notara. V pripade ze im zrusime support, alebo X inych klauzul v zmluve, maju pravo si ten SW po vypovedzni zmluvy sami modifikovat.
Akurat modifikacie nesmu zverejnovat/sirit, rovnako ako nase zdrojaky. Tieto podmienky si na nas kladla napriklad jedna banka a firmy co predavaju nase riesenie ako OEM pod svojim menom vo velkych projektoch dalej.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Escrow je nieco uplne ine, ako automaticke dodanie zdrojakov. Pri escrowe sa k zdrojakom dostanu az vtedy, ked vy si nebudete vediet plnit povinnosti zo zmluvy.

Sam dalej uvadzas, ze to predavate ako ODM na dalsi predaj, takze je predpoklad kompetentnych konzultantov a developerov (a niektore banky na SK su pomerne velkymi softwarehousami). Ked predavas sw do firiem, ktore sa zaoberaju niecim inym ako IT, kde vrchol skusenosti spravcu je pridat pouzivatela do domeny a videl Pascal v skole, tak takemu nedovolis rypat sa v systeme v ziadnom pripade.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Pre tych 5 ludi co pouzivaju Linux sa vyhodili statne peniaze, chodte mi do riti! A potom ze dialnice su predrazene, blbost! Predrazeni su Linuxaci a Open Source!
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Linuxaci by v pohode vyzili aj bez elektronickeho obcianskeho, doteraz sme to vsetci zvladli. To stat chce, aby sme ho pouzivali, tak tam niekde hladaj vyhodene peniaze, za cely projekt!

A nevidim dovod, preco ked stat vyhodi peniaze, ja mam vyhadzovat tiez za nejaky software, aby si on (stat) mohol menit svoje procesy!

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

je to povinne?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zalezi.

Si podnikatel? Potrebujes od statnej institucie A potvrdenie pre statnu instituciu B? Alebo si chces pozriet datovu schranku, ktoru ako konatel pravnickej osoby musis mat (ok, teraz posunuli deadline)? Tak ano, je to povinne.

Zatial sa najdu aj sposoby, ako sa tomu vyhnut, ale nepotrva to vecne. Potom zacne aj push na tych, co sa zivia zamestnanim a pride rad aj na poberacov davok.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ano, pri vybavovani viacerych veci to povinne je.

Napriklad vlastnik polnohospodarskej pody nemoze predat alebo zaujemca o taky pozemok nemoze kupit bez pouzitia eID. (Alternativne riesenie je zohnat niekoho, kto ho ma a splnomocnit ho.)

Pre vsetky pravnicke osoby mali byt povinne elektronicke schranky uz od 1. augusta 2015 - cize aj pouzitie eID, posunulo sa to na 1. augusta 2016, ale firmy a rozne organizacie to uz zacali testovat, kedze posun o rok bol znamy az necele 2 mesiace pred terminom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

> Pre tych 5 ludi co pouzivaju Linux sa vyhodili statne
> peniaze, chodte mi do riti! A potom ze dialnice su
> predrazene

Lebo na Windowsy sa násobne viac nevyhodilo: http://www.dsl.sk/article.php?article=17244
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to uz je ale dalsi pribeh
Odpovedať Hodnotiť:
 

komunita by urcite rada po zverejneni zdrojakov aj ponahlasovala bugy / posielala pull requesty
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

A co si myslis ze ti budu robit support pre kazdu distrubuciu co na slovensku pouzivaju aspon 3ja ludia? sa zobud
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

nemusia stačí ked uverejnia zdrojáky a každý si to bude môcť skompilovať pre svoju distribúcia aj ke´d je jediný na SR čo ju používa
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

V tomto pripade suhlasim. Linux ma stale bohuzial nizke zastupenie a vskutku podporovat vsetko je vzhladom na pouzivanost trocha blbe.
A "povinnost" dat to aspon do 1 free systemu si uz splnili...
Druha vec je, ze keby to dali OS, tak by nemal nikto narok reptat a ak, tak max. na kvalitu kodu (kod by si mohol aspon teoreticky upravit a rekompilovat na lubovolny system).
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Install arch. Oh wait...
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Furt lepšie ako keby to nebolo vôbec. Som rád a teší ma že to na Linux spravili :D
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Este aspon 1500 tych linuxovych distribucii by mohli spravit a kazdy by plakal za tu svoju ze mu tam nejdu tie statne sracky.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

extremne malo ludi pouziva bezne Linux, presne tak, bol by som rad, ze vobec spravili pre tieto distribucie
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Ked ich je extremne malo, tak poprosim zoznam! :-D
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

tu máš!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Chalani asi nevedia nainstalovat arch linux :) tak preto nespravili ten balíček :) a naozaj prečo to nedaju aj do QT5 ked nan uz vsetko prechadza ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo VirtualBoxe na *buntu to funguje.

Btw. osobne si myslim, ze to ze je to napisane v QT4 je nekonecny uspech. Ocakaval som dotNOT (Mono), alebo balicek s wine.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Mono? Si sa zblaznil? Ved to by v serioznom projeke nikto normalny nepouzil a ani nepouziva. To uz skor javu, ktora je multiplatformova a tychto eID rieseni v nej je vo svete niekolko.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

No vsak statne organy neprodukuju vela serioznych projektov a nemaju vela normalnych ludi... nieco ako Mono by som od nich kludne cakal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez pravda :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Balicky sa daju prebalit. Ja som to v pohode nainstaloval v Magei po prekonvertovani na RPM. Bohuzial to nemam na com vyskusat. Nenajde sa niekto kto ma citacku? Postup konverzie je velmi jednoduchy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne, ja neviem čo furt remacajú všetci
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

no to uvidime ako dopadne toto:

"Zároveň zisťujeme o aké záruky reálne užívateľ zo strany ministerstva prichádza, ak bude softvér používať na nepodporovanej distribúcii."

pretoze to moze byt dost velky dovod na remcanie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani nie. Kazdemu je jasne ako to dopadne. Vydaju cisto manazersku odpoved, ze za take distribucie nerucia, lebo ich nemaju otestovane. Ludia, ktory tomu rozumeju si baliky prebalia na rpm a vyriesia zavislosti. Zivot pojde dalej a mi budeme platit dane.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sudo alien -r -c -v /cesta/k/deb/balicku/balicek.deb
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Hej presne tak, len to nemam ako vyskusat lebo nemam citacku. Mozno v priebehu tyzdna mi ju jeden znamy pozicia a uvidime.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze mam to otestovane a funguje to. Treba mat iba nainstalovane openssl a ccid (citacka kariet), ktore mozu ale nemusia byt v distre nainstalovane po prvej instalacii. Zatial mam iba jeden problem a to ze eIDklient mi ide iba pod rootom a pri instalacii som musel dat ignorovat dependency, lebo aj ked som mal nainstalovany openssl, tak to stale piskalo, ze nemam (kniznice libcrypto a libssl). Po ignorovani to funguje. Testovane na Mageia 5.

Na minte, debiane a ubuntu to bude asi lahsie nainstalovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"predovšetkým za bezpečnosť komunikácie, ktorú aplikácia zabezpečuje"

Mňa by zaujímalo, ako dosiahli vyššiu mieru zabezpečenia na debiane.

Je samozrejmé, že ak namiesto knižníc poskytujúcich šifrovanie používam sr..ky, tak mi nebudú nič garantovať. Ale to môžem srpaviť aj na debiane. Navyše kritické knižnice sa dajú väčšinou dodávať so softvérom.

Nechce sa im balíkovať pre 300 ďalších distribúcií? Ok. Neručia za funkčnosť? Stále dáva zmysel. Neručia za bezpečnosť? A na debiane to robia??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co je špatně s bezpečností v Debianu?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

on sa skor pyta, co je na debiane take, ze sa to neda urobit na inych distribuciach, pretoze tento ich z nosa vytiahnuty pseudoargument proste smrdi.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

asi si precitali 2 vety o 'stable' vetve (ktore aj tak nepochopili) a hned sa hrali na mudrych
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja si skor myslim ze cele toto riesenie eID nema buducnost. Buducnost je v v specializovanych cipoch, do ktoreho sa nahra certifikat... Myl by sluzit aj na zber dat o nasom zdravi atd...
Cip bude bud v mobilnych zariadeniach alebo skor priamo v nas... Brutalna predstava ale tam to smeruje...

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

to sa chceš nechať očipovať vesmírnymi jaštermi ?

som za to že zdravotné údaje a aj niektoré osobné údaje by mohli byť uložené v občianskom spolu s nejakým kreditom (finančnou hotovosťou)

ale dávať si čip do tela ? aby si nejaký nový hitler mohol vyhotoviť databázu genotypov podľa DNA a ešte podľa GPS si vyhladať aj ich polohu, nie ďakujem
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Jasteri ta ajtak dostanu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

len to nie! ten novy hitler by mozno zistil, ze sme jeden zivocisny druh :D
ale tiez by som nechcel podkozny cip. pretoze ak to prijima urcite to moze vysielat a zdravotnu nezavadnost mi asi nik po dobu zivota nebude garantovat. ked sa to da zlozit z ruky alebo z krku budiz.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kazdemu co to presadzuje je jedno, ci to je zdravotne nezavadne alebo nie, dolezite je, aby si bol pod kontrolou. Aj tak zijes v zamorenom prostredi, naco vyhadzovat financie na R&D, ktory zabezpeci zvysenu kompatibilitu s tvojim chatrnym zdravim? Maximalne sa daju nejake peniaze na PR, ze vsetko je super a OK.

[Povodne to mal byt vtip, ale ako to po sebe citam, tak od reality to daleko nebude].

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo je niekto taký tokok, aby sa dal očipovať??? Čo už sme jak teľce na družstve?!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Preco ti to vadi ?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

To je otázka či vtip?
To nemyslíš vážne sa takto spýtať, že nie?
Si si niečo šľahol...
Kam až siaha ľudský kokotizmus?!

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Technika z nás urobila nakazených blbcov, umelé akože bytosti. Neschopné sa normálne stravovať, milovať, radovať, ústami bez lopatofónu komunikovať. Vypestovať a venovať drahej voňavú ružu zo záhrady...
Chorľavieme na najťažšie, zákerné choroby, dementnieme z techniky a považujeme to za normálne.
Mladí sa správajú ako Bohovia, ktoré si len užívajú, pijú drogujú, fajčia, pchajú maryšku do legislatívy, samí procesor v každej gebuli, na záchode, osemsto áut a podobne v každej upadajúcej rodine. Predražené dovolenky na najdrahších destináciách, naháňanie sa za mamonom... Kde zostal Človek?
Sme len človek-ovia s malým č...
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

preco TEBE vadi, ze sa NIEKTO da ocipovat ?
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

noo... áno... ?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Dakujem za vycerpavajucu a presvedcujucu odpoved.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Toto je dobrá otázka a fakt by som chcel vidieť nejakú rozumnú odpoveď (nie kktiny o židovskej svetovláde). Mimochodom, mne to tiež vadí ale neviem prečo. Zaujímavé je, že nikto neprotestoval, keď mu ako kojencovi pridelili rodné číslo
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Číslo je v papieri, prípadne ho mám na atikorovom pliešku vo vojenskej knižke. Ale nie nejaký blud v tele!
Proste ubráňme sa techniky a načisto podrobeniu sa jej!!!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

PROSTE UBRÁŇME SA TECHNIKY A NAČISTO PODROBENIU SA JEJ???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Krása Slovenčiny, že?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keby bol svet krasny a spravodlivy, az tak by to nevadilo, dokonca by to mohlo zvysit bezpecnost. Ale ked vidim realne fungovanie ludi, statu, politikov, sudcov, policajtov (a stale si myslim, ze na Slovensku to este nie je najhorsie), zverit velku cast osobnej slobody do ich "ochrany" je nezodpovedne, naivne a hlupe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podporovane budu tri hlavne distribucie.
Stale vsak ide o jeden Linux.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Nejde.
Oficiálny je zašpinený, no jestvuje aj čistá verzia:
http://Linux-libre.FSFLA.org/

(Naviac, jadro nie je celý systém.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som rád, že štát bol ochotný podporiť aspoň nejakú distribúciu, a som šťastní, že používam roky Linux Mint po 10 rokoch užívania Mandraku/Mandrivy/Magei. Fedora je dobrá pre sebevrahov, a tých, ktorí majú systém na 6 mesiacov (po upgradoch som mával rozbitý systém). Mageia je fajn, ale Mint je lepší (som užívateľ linuxu od roku 2002).
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

áno som štastný :D ,...sorry
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

fedora je dobra akurat ako testbranch pre rhel
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

vnímam to podobne...
ale vadí mi tá arogancia, kedy sa tvária, že veď všetko je v poriadku a nikomu nevadí, že za tie isté (naše!) prachy sa to dalo urobiť lepšie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ake je to spravne cislo, kolko by malo byt podporovanych? 4, 10, 20.. ? Linux ma na desktopoch DOKOPY podiel 1,6%, kolko z toho su ine distribucie ako tie tri podporovane? 0,1% ? A kvoli tymto 0,1% ma stat za dane tych zvysnych 99,9% platit ludi co to budu riesit?
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Tie "tri" su v skutocnosti jedna, ostatne dve su forky Debianu s pomenenymi default DE a temami, plus maju iny vyber default balickov co sa tyka user aplikacii.

Takze mali podporovat "dve" - Debian a Redhat s tym, ze by sa zviezli forky (Ubuntu, Mint pre Debian, Fedora pre Redhat).
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

1.6% to mas 86655 co je dost na tak male Slovensko.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

do toho si zapocital aj 86K ciganov, alebo hej?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

iba tvoju cigansku rodinu
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ocakavat podporu aj pre RH, alebo Suse je v nasich koncinach zbytocne, staci si pozriet cenu rocnej subscription pre tieto komercne linuxy a hned si clovek povie, ze to neni prave ta vetva, ktora by sa rozsirovala obecne po malych firmach a domacnostiach...
A podporovat nejaku zakladnu ediciu RH, Suse, atd.. nema zmysel, lebo bez aktualizacii sa proste ten system povazuje po kratkom case za nie dostatocne bezpecny.
Debian je velmi dobra distribucia aj ako zaklad, preto od neho odvodene distribucie maju mensi predpoklad zavedenia novych kritickych chyb...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jasné, kvôli tomu, že sú desiatky distribúcií Lunexu, tak budeme platiť desiatky programátorov, aby náhodou niekto neplakal, že jeho OS s podielom 0,0001% na trhu nie je podporovaný. Už aj toto je prehnané.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Hej, pretoze ked ma nieco glibc 2.23 namiesto glibc 2.16, tak uz potrebujes dva timy programatorov, aby to preportovali.

Keby aspon niektori ludia zacali trocha rozmyslat, nevyzeralo by to na Slovensku tak smutne, ako to tu vyzera.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Vidno, ze s testovanim softveru nemate skusenosti. Nejde o to, ze by sa to nedalo spravit. To vsetko su ale dodatocne naklady, niekto sa tomu musi venovat. Nielen teraz, ale aj v buducnosti ked vyjde nova verzia softveru, musi to niekto otestovat na vsetkych podporovanych platformach a ked vznikne problem (a on vznikne to mi ver), musi ho riesit. Operacny system s 0,1% percetnym zastupenim nemoze ocakavat, ze stat ho bude podporovat z dani vsetkych obcanov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a že som tak smelý... vie niekto, koľko budeme platiť za servis tejto sračky?

...to nebude 30€ mesačne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odkial mate tie percenta? Vycuc?

To ze sa zvolil postup aky sa zvolil a nevyvijalo sa multiplatformove riesenie je iba chybou zleho rozhodnutia ludi, ktory o tom rozhodovali. Presne koli tymto problemom, existuje niekolko multiplaformovych technologii, ktore by to zvladali a ktore su pri vyvoji velmi konzervativne s dorazom na spatnu kompatibilitu a teda moznost problemu je tam minimalizovana a to dlhodobo.
Navyse testovat SW sa da nie len ludmi ale daju sa spravit (a mali by sa robit) aj automaticke testy, ktore okamzite odhalia problem.

Takze skor nez hladat vyhovorky preco sa to neda, treba hladat sposob ako to urobit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako casto pouzivate obciansky preukaz?
Zda sa ze na soferovanie nieje potrebny, pozri diskusiu : http://dopice.sk/ebn

Ja som ho tento rok este nepouzil. Jasne, bude na nom elektronicky podpis, hm... Kolko krat podpisujete perom nejake zmluvy, alebo ine dokumenty?

A ked to uz budem raz mat, tak to nebudem pouzivat. Bezpecnost statneho web serveru asi nebude taka dobra ako v sukromnej banke ...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja som ho uz tento rok niekolkokrat pouzil - na hraniciach vnutri EU ale mimo Schengen.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali to napisat v jave + kniznice pre citacku a mohli ste si usetrit kidy o portacii na OS, a progratori pracu, stat peniaze s min. vnutra amaterske vyjadrenia. Dovi, dopo.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kludne to mohli napisat tak ako to napisali (java nakoniec nie je ziadny zazrak), akurat nie na hulvata.

Program v C++ a Qt, ak je aspon trocha inteligentne napisany, je mozne skompilovat na systemoch, akych len chce. Ked Oracle nema problem s daleko komplikovanejsim produktom, ktory vyzaduje low level pristup (VirtualBox), preco ma NASES s jednoduchou aplikaciou, ktora na kazdom systeme pouziva standardizovane API?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Navyse zdrojaky zverejnovat vobec nemusia. Staci vediet iba dependencies a pouzit ich binarku. Otestujem to neskor na Magei.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

poserme sa, ved aj tak je ten software ukradnuty od volakeho francuza, takze si ten crap mozeme aj poskompilovat manualne a spravit vlasne baliky. ale teraz vazne, do by to pouzival, ja mam uz jeden taky obcansky, ale tu funkciu som si nehal deaktivovat, lebo som neni blby!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

si si nechal deaktivovat hmm....
a nie nahodou si si neaktivoval cize ostala neaktivna :)?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Rozbehane a otestovane. eID funguje pod Mageia 5 ale bohuzial iba pod rootom. Postup tu:

http://forum.mageia.cz/index.php?topic=792.0
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako dodavatel dodal Ditec paskvil, ktory viac nefunguje ako funguje. Aktualne je uz druhy tyzden nemozne si aktivovat eID dodatocne, teda nie pri podani ziadosti o eID ale pri jeho prevzati. Ci je to mozne pri zadani ziadosti o eID neviem, kedze som ziadost podal elektronicky. Na novy eID sa neprenieslo nic, absolvuje sa cely proces odznova. Kedze nejde aktivacia, nemozem eID vyuzivat elektronicky, vobec. Datova schranka je takisto nedostupna, bez aktivovaneho eID sa nedostanete na portal vobec. Stazovat sa nie je kam, kontaktny formular to zrejme posiela na /dev/null.

Je to nedomyslene a nefukcne. V normalnej komercnej sfere by sa Ditec nedoplatil na zmluvnych pokutach. Ale pride na psa mraz!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prihlasenie na Linux Mint 17.2 funguje, ale nie cez Firefox. Chromium v pohode.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár